Hellraiser

Frank Cotton byl jeden z nemocných, kterým se podařilo vyluštit záhadu Lemarchandova hlavolamu. Věřil, že mu nastavení správné konfigurace otevře cestu do zahrady nadpozemských slastí. Namísto toho stanul tváří v tvář peklu… Tak začíná nejslavnější dílo britského krále hororu Cliva Barkera. Snad nejpůsobivější jsou letmé náznaky podivného světa, z nějž přicházejí démoničtí cenobité, světa naplněného nevyslovenou a přesto téměř hmatatelnou hrůzou. Podle této novely byl natočen i film, který patří k nejvýznamnějším filmovým hororům 80.let. Druhý příběh se poprvé objevil ve čtvrté z šesti Knih krve. Tato povídka má pro zajímavost v sobě jako jediná zřetelné prvky science fiction. Je to s účastí vylíčený portrét „monstra“, které omyl svého lidského tvůrce pochopí dřív než on sám. Novely: Hellraiser, Věk touhy...celý text

https://www.databazeknih.cz/images_books/12_/12602/hellraiser-12602.jpg 4.2219

The Hellbound Heart (1987)

Literatura světová, Horory, Fantasy
Vydáno:, Mustang

Kniha Hellraiser

Damato
04.11.2018

Úplně náhodou jsem na tuhle knihu narazila v antikvariátu - možná díky zvláštnímu názvu a založila doma do knihovny k dalšímu stohu knih, které ... jednou, snad... až bude víc času...
Shodou okolností jsme ale doma hledali nějakou knihu, byl u nás zrovna syn a ten u knihovny prohodil- tyjó, četlas to? To je dobrý... A tak jsem se do toho jednoho krásného večera začetla a.. no, nespala jsem a u každého zašramocení a ranního probouzejícího se paneláku jsem zatajovala dech a čekala.... co bude. Vícekrát to však číst nebudu, ale byl to docela masakr od kterého se vůbec nedalo odejít.

Jacck
10.09.2018

Nic světoborného, čekal jsem trochu víc. Myslím že toto je jeden z případů, kdy film je lepší než literární předloha, alespoň cenobité ve filmu byli mistrně udělaní. Věk touhy, tj druhá z povídek, mě paradoxně na rozdíl od většiny předchozích komentářů bavil o něco víc než Hellraiser.

MilkyA
14.05.2018

Barker píše, keď sa mu zadarí, veľmi pútavo, v hellraiserovi bolo aj minimum vaty, čo mi vyhovuje, radšej kratšie a intenzívnejšie (gore alert).. Vek túžby ma nebavil, ale tak tých pár strán nudy, čo ja viem 50, je u iných autorov pomaly len opis prostredia

smazenaryba
23.12.2017

"Co však teď bylo jeho tělo ? Nic jiného než podstavec pro jediný monumentální skvost, jeho úd. Hlava neznamenala nic, mysl neznamenala nic. Paže zde byly jen proto, aby lásku priblížily, nohy měly jediný úkol - dopravit toužící prut kamkoliv, kde by mohl najít uspokojení. Představil si sám sebe jako pochodující erekci, a okolní svět se mu rozevíral všude, kam se podíval. Těla, cihly, ocel, cokoliv - s tím vším by mohl souložit."

Tvorba Clivea Barkera pre mňa vždy bude príťažlivá a odpudivá zároveň. Príťažlivá pre takmer mimosvetskú fantáziu a predstavivosť, odpudivá preto, že občas prekračuje hranice toho, čo som ochotný stráviť. Ale nie je koniec koncov aj to zapovedané práve to, čo nás k nemu ťahá ?

eraserhead
05.11.2017

Až mě mrzí, že díky VĚKU TOUHY, tedy povídce, jíž je v tomto českém vydání novela HELLRAISER doplněna, nemůžu dát knize plný počet. Literární předloha pozdějšího autorova režisérského hitu je stejně skvělá, ne-li ještě temnější, než dnes již poprávu kultovní film. Skvělý letmý paprsek světla pronikající do nejtemnější temnoty nejen lidské duše ale i světa kolem ní, osvětlující více, než by si kdokoliv přál. Pro znalce filmu příjemné rozšíření oblíbeného univerza (např. zmatením ohledně pohlaví později filmově výraznějšího Pinheada, nebo odlišným charakterem některých postav). V mých očích Barkerova třetí nejlepší věc, co jsem od něj četl. Čistý plný počet. VĚK TOUHY, původně publikovaný v nejslabší, čtvrté části Barkerových Knih Krve je typicky Barkerovsky bizarní a nechutný, i když se nelze zbavit dojmu, že i v takto zabarvené povídce se Barker držel trochu zkrátka. Povídce chybí výraznější závěr. Tady bych dal za tři.

michal3736
28.08.2017

Kdysi dávno jsem viděl třetího Hellraisera jako film a byl sem z toho nadšený a nedávno jsem si na to vzpomněl a tak sem si řekl, že bych to mohl zkusit přečíst a neprohloupil jsem. Krásně morbidní příběh na který jsem čekal opravdu dlouho. Proto pět hvězd

Nikolas0311
10.08.2017

Přiznám se, že nejdřív jsem viděl film a pak přečetl knihu. Nevím co vítězí. Jestli film nebo kniha. Myslím si, že kniha. Každopádně obojí je dobré. Bavilo mě to a měl jsem to přečtený za den a od Barkera určitě zkusím ještě něco dalšího.

topipig
13.06.2017

Kniha se oproti kultovnímu filmu z roku 1987 liší v několika podstatných detailech, ale je taktéž temná a magická jako sám mistr Barker. Jeho pekelné vize jsou jedinečné a těžko napodobitelné. Výprava do světa morbidních úchylek, tajemné rozkoše a nekonečných slastí v jeho podání jsou hodně originální. Možná je dokonce lepší film, který mimochodem režíroval podle své povídky sám Barker a k pekelné atmosféře ho doprovází jeden z nejlepších soundtracků, který složil Christopher Young. Kniha obsahuje i druhou povídku - Věk touhy, která je také řádně uchylná a ujetá a zapadá spíše do sci-fi žánru. Je o experimentu, který se příliš nepovedl a muž, který byl pokusný králík utekl z laboratoře a jeho věčně nadržený úd hledá jakoukoliv oběť, do které by mohl zasunout. Barker se vším všudy.

rene6927
23.05.2016

Abych se tak přiznal.. Když jsem dočetl Hellraisera, bylo mi z toho pěkně zle. Hodně to na mě zapůsobilo. Skvělý Barker.

hanka24
09.01.2016

Tento žánr a takový typ povídek jsem četla úplně poprvé. První mě opravdu bavila a dokonce jsem se při ní občas i bála. Druhou jsem sice přelouskala za jedno odpoledne, nicméně ničím mě neobohatila a navíc i nudila.

danny_21
20.10.2015

Nemám sice Barkera tak úplně načtenýho, nicméně bych z toho, co jsem už pochroustal, si dovolím tvrdit, patří Hellraiser k tomu nejlepšímu. Barker svět děsivé fantazie, krvavého gore a květnatého jazyka může být ohromující ve spojení s dobrou myšlenkou a tady se to povedlo ) Pinhead Davida Bradleyho byl vynikající ve stejnojmenném filmovém zpracování - 80 %

Obuvník
10.09.2015

Skvělý námět! Omlouvám se za ten křik, ale muselo to ze mě ven. Barker oplývá děsivou fantazií zabarvenou do ruda. Chce šokovat čtenáře, cílí mu přímo do znaveného srdce a mačká...
Lemarchandův hlavolam mi trošku připomíná Rubikovu kostku, kterou mnozí z nás vlastní. Z bezpečnostních důvodů skládám pouze jednu stranu. Chtěl jsem se naučit složit všechny, ale víte co? Kašlu na to.

Jesus wept...

Tygřička
27.12.2014

Hellraiser je pro mě jedna z lepších knih pana Barkera... nepíše špatně, ale osobně v něm nevidím nástupce Stephena Kinga a to i přesto že to pronesl sám King, pro mě rozhodně Barkerovy knihy nejsou stejně čtivé jako ty Kingovy.

SiuxBeast
17.04.2014

Můj asi nejoblíbenější horor vůbec, perfektně promyšleno, skvěle napsáno :) Cenobité se mi strašně líbili a puzle kostka jakbysmet :)

Kortexo
02.02.2014

Hellraiser je klenotem žánru a film to dokonale potvrzuje.Věk touhy je poctivou povídkou na dané téma...nic víc

Muflonius
05.11.2013

Předně si cením originallity, která tomuto autoru nechybí. První novela podle mne byla svou temnotou mnohem neodolatelnější. Na druhou stranu mě druhé dílko vytrhlo ze spárů nejhlubší tmy. Chytlavé . Neotřelé. Přečteno velmi rychle.

Ivan F
30.08.2013

Prečítal som to za dva dni, každý deň jednu poviedku. Obe sú dosť slabé, ba takmer podpriemerné. Poviedok na sexuálnu tému s prvkami hororu či sci-fi je pomerne dosť a mnohokrát sú lepšie než Barkerov výtvor. Kultovou knižkou sa to stalo asi kvôli nepríliš vydarenému filmu, ale v roku 1987 to asi divákovi stačilo. Dnes nie.

paloma
24.03.2013

Jeden z mých nejoblíbenějších filmů, už se těším, až si přečtu knížku.

doktorking
02.03.2013

jj Hellraiser kultovní a vlastě jedinná špatně schánějící se kniha od Barkera,je to taková čtenářská jednohubka,jenomže to co z tohohle díla udělalo kult není rozhodně kniha ale je to film..Barker se zde ostatně jako u věčiny svých zfilmovaných děl podílel na režií a předčil svoji knížní předlohu a to dost výrazně,ale přesto je to čtivé,co ovšem knihu sráží je povídka číslo dvě-Věk touhy..jedna z těch mnoha kde se objevují hlavně do detailu popsané prvky homosexuality,je zbytečně zdlouhavá a ve finále docela dost nudná,takže tím čím vynikl Barker u Hellraisera-nasilí,otevřená sexualita a všechna její tabu až za cenu bolesti a slasti a temný svět černobilu v čele s PINHEADEM to vlastně zazdí hned ve druhé povídce kde už některý jeho rádoby um pusobí až za cenu kliše..celkově ale hlavně díky stvoření Hellraisera at už se mi film líbil o dost víc dávám Barkerovi čtyři hvězdy..škoda že si sám Barker NASADIL NA SEBE LATKU AŽ PŘÍLIŽ VYSOKO a vlastně svého Hellraisera už ničím nikdy nepřekonal až na některé povídky s knih krve které jsou neméně kvalitní ale postrádají už onu kultovní auru...

helmiczka
10.02.2013

Ale hej. Na rozdiel od Kníh krve si tu autor trochu zlepšil štýl a aj to bolo zaujímavejšie. Na 4 to asi bude.

Bača
15.11.2012

Clive Barker mě opět nezklamal! =) Skvěle čtivá kniha, u které se jen potvrzuje Barkerův um hororových příběhů. Bohužel však musím souhlasit, že druhá povídka ´´Věk touhy´´ nedosáhla na laťku Hellraisera. Zdlouhavá, trochu nudná...

kingmaker
18.12.2011

Hellraiser je klasika, která mě nezklamala. Jen jemné nahození světa Cenobitů ho dělá ještě lákavějším a tajemnějším a celý příběh je podaný na vysoké úrovni. To druhá povídka byla zklamáním, námět byl poněkud plytký. Kdyby se celý příběh rozvíjel na deseti stránkách, budiž. Ale v tomto rozsahu mi to přišlo nudné.

paulhunter

V první povídce (kratší novele) "Hellraiser" Barker skvěle navodil ponurou hororovou atmosféru, škoda jen, že se víc nezabíval postavami Cenobitů, kteří mě fascinovali svým morbidním zjevem a chováním (tím neříkám, že trpím nějakou zvrhlou úchylkou). (4/5)

Druhá povídka s názvem "Věk touhy" s sebou přináší příběh nepovedeného experimentu, který vyvolá o pokusné osoby nekončíčí sexuální posedlost. (5/5)

- Dlouho jsem přemýšlel, jak knihu ohodnotit.. ale nakonec musím dát "jen" čtyři z pěti hvězdiček; a to kvůli první povídce, která ve mně neudržela napětí až do konce.. což nezměnil ani krvavý cákanec na straně 65, který tam zanechal nějaký čtenář přede mnou...

...snad to dočetl.