Spoutaná rakev

Spoutaná rakev https://www.databazeknih.cz/img/books/70_/7041/hellboy-hellboy-spou.jpg 4 150 17

Hellboy série

Kniha Spoutaná rakev obsahuje sedm Hellboyovských povídek, které většinou vyšly v údobí mezi knihami Hellboy: Sémě zkázy a Hellboy Probuzení ďábla. Jedná se o scénáře Mikea Mignoly, který také ke všem povídkám připojil krátký komentář. Obsah: Mrtvola Železné boty Baba Jaga Vánoce v podzemí Spoutaná rakev Vlce ze Svatého Augusta Málem kolos... celý text

Literatura světová , Komiksy , Fantasy

Vydáno: , Comics Centrum

Hellboy: The Chained Coffin and Others , 1998

Hor89
Hor89
16.02.2023 3 z 5

Třetí díl Hellboye se skládá ze sedmi samostatných povídek. Všechny povídky nakreslil sám Mike Mignola. Nejlepší povídky ve sbírce jsou Mrtvola z Irska, Ruská Baba Jaga vlkodlačí Vlci ze Svatého Augusta a Bezmála kolos navazující na předchozí knihu. U povídky Vánoce v podzemí se moc nepovedla kresba a u Spoutané rakve/Železných bot zase příběh. Celkové hodnocení - tři a půl hvězdy.

zbuy
zbuy
16.09.2022 5 z 5

Mám rád tenhle styl kresby, děj nebývá nijak sofistikovaný, Hellboy vše řeší pistolí, nebo kamennou pěstí, ale to se přeci od něho očekává.

jirincz
jirincz
30.12.2020 4 z 5

No konečně mě to začlo bavit. Krátké povídky prostě Hellboyovi sedí. Mě se nejvíce líbila Mrtvola a Vlci. Ostatním povídkám jsem dal 4 hvězdy z pěti, takže taky super, tak nějak příjemně mě pobavila i Baba Yaga, jen škoda že byla krátká. Jediné co mě nebavilo tak byly Železné boty, ale to byla spíše jen výplň.

Ikkju
Ikkju
22.07.2020

Hellboy je klasika, není k tomu moc co dodat. Snad jen něco o mém vztahu k superhrdinům. Mám jenom já pocit, že mezi nimi vede ještě jedna, nevyřčená ale výrazná linie podle úplně jiného klíče než je láska k řádu a dobru vs zlu a chaosu? Mám na mysli oblečení.

Část hrdinů dává přednost moiře a podobným materiálům, upnutým upraveným dresům, svítivým barvám, část z nich bývá rozcuchaná, v oprané bavlně, oblečení volných tvarů. Snad to má něco společného s formou a obsahem, dojmem a charakterem.

Hellboyovo příslušnost je v tomhle směru jasná, jeho síla být svůj i navzdory předurčení je neskutečná, a přitom na to, aby dokázal nadlidskou silou posunout rozložení sil v boji mezi dobrem a zlem nemusí být Mirek Dušín. Obsah je pro něj víc než forma, bavlna víc než moira!

sgjoli
sgjoli
18.01.2020 5 z 5

Moje třetí kniha s Hellboyem a opět to naprosto miluju. Vynikající kresba (ty barevné kombinace jsou prostě boží!), skvělé hlášky, výborné příběhy, úžasné postavy. Tuto sérii komiksů zatím doporučuju všemi deseti a už se nemůžu dočkat, až se mi do rukou dostane další svazek.

Kate18
Kate18
02.11.2019 5 z 5

Rakev
Matka má podezření, že její dítě není tak docela její. Někdo ho vyměnil. Naštestí její manžel přivede na pomoc Hellboye, který pro zachranu udělá cokoliv. Třeba pohřbí mrtvolu Tammieho na místo, kde by jako křesťan ležel rád.

Železné boty
Démon ze starých rozpadlých hradů, co má rád zvlášt ty s temnou krutou místností. A své železné boty. Jak se s ním Hellboy vyspořádá?

Baba Jaga
Hellboy je v Rusku a chystá se na pomoc vesnici, kolem které lidé viděli spoustu kostí, drobných dětských kostí. A slyšel spoustu zkazek o ukradených dětech. Utká se s Babou Jagou!

Vanoce v podzemí
Santa Hellboy jde splnit poslední přání umírající ženy. Musí se dostat přes blízký hřbitov do podzemí a tam se se vším vypořádat.

Spoutaná rakev
Hellboyovi se zdá sen, ve kterém se mu zjeví kněz a jeptiška. Pozoruje ženu na smrtelné posteli, jak se zříká ďábla a prosí boha o odpuštení a své děti aby tři noci strážily její rakev před ďáblem. Tento sen o svém původu Hellboy píše svému přiteli Abeovi.

Vlci ze Svatého Augusta
Do vesnice Griart přijde kněz Edward Kelly, Hellboyuv přítel. Chtěl by v místním kostele sloužit mše. Potk však neznámého muže, který ho zavede do hrobky rodiny Grenierů. Tato rosina byla kdysi prokleta a zavražděna hrozným způsobem. Byli napíchnutí na kovové kůly a později rozsekáni na kusy. To ale nebylo to nejhorší, prokletí budit se každých sedm let a měnit se ve vlky s lidskou duší trvalo i po jejich smrti.

Bezmála kolos
Opět se setkáváme s Homunkulem, kterého oživila Liz v Rumunsku, když mu předala svůj náboj. Tak se chtěla svého daru zbavit, že si neuvědomila, že je podstatnou částí jejího života. Liz je v nemocnici a pomalu umíra zatímco Homunkul potká svého bratra, který má plán na zničení celého lidstva. Hellboy musí zachránit nejenom Liz, ale take celé lidstvo.

Terva
Terva
12.08.2019 4 z 5

Kdysi jeden člověk
choval ve svém žaludku vlka
a ten ho pomalu žral zevnitř.
Vlk při tom rostl.
Nakonec už lidská kůže nedokázala vlka skrývat.

Mike Mignola je borec. Jeho největší vynález, nutno dodat, že patentovaný, je Hellboy. Hellboy je patentovaný borec. Jeho nástupy na scénu vás dokáží rozesmát nebo rozbrečet. Scénáře jsou vymazlené a kresba, kresba to je oku lahodící pastva. Jeho okna jsou prostě úžasná. Nikdy nepřekáží, nikdy nezabírají míň místa, než je nutné. Barvy jsou temné, jen sem tam prosvítá červená krev a Hellboy. A ne jinak je to v této knize. Tohle vlastně není svazek jako takový. Tato kniha obsahuje několik samostatných povídek s Hellboyem v hlavní roli.

Mrtvola
Tammie, ačkoliv indisponován, je nejlepší mrtvolou, co jsem v poslední době v komiksech viděl.

Železné boty
Přestože všeobecně platí, že železo odpuzuje víly, zahání zlo a duchy a maří čarodějné intriky a jiné zlé vlivy, i tady nalezneme do očí bijící výjimky.

Baba Jaga
(Poznámka pro Američany: Baba Jaga je nejznámější čarodějnicí ruských pohádek.)

Vánoce v podzemí
Tady musím Hellboye citovat. Má tu nelehký úkol s jednou malou skříňkou. Nebude to brnkača, ale jak on sám říká: Já se vrátím.

Spoutaná rakev
Hellboy se ocitá v troskách kostela ve Východním Bromwichi. Byl tam jen jednou, Je to místo, kde začal jeho pozemský život před padesáti lety. 23. prosince 1944. Ale co se tam doopravdy stalo?

Vlci ze Svatého Augusta
Pochmurné a mysteriozní. Povídka, kde zemře nejvíc lidí. Něco málo tomu chybí, ale jinak je to dobrý.

Bezmála kolos
Ten blesk do kříže – to byla bomba. Jinak bubliny zabírají moc místa, ale obsahově kolosální.

Většina příběhů je pěkně morbidních, krvavých a mnohé jsou i obsahově velmi povedené. Nejsou vlastně ani na sebe navazující. Každý ten příběh se odehrává v jiném čase a na jiném území. Příběhy samostatné jsem vložil do sekce „Povídky“ u této knihy, přidal jsem hodnocení, citáty a krátké komentáře. Na konci knihy je ještě osm nádherných obrazů. Galerie opravdu za to stojí. Vybral jsem devatenáct citátů a zakopal je Mike Magnolovi do jeho hrobu.

Komentáře k povídkám si můžete přečíst zde:

Citát: Přichází Bůh!

jarynek
jarynek
19.07.2019 5 z 5

Tak tohle jsem si skutečně užil. Povídky, někdy opravdu krátké, rychle vtáhnou do děje, který rychle plyne, a vy nemůžete přestat, dokud nejste na konci. Má to atmosféru, má to emoce, je tam akce - prostě krásně nakreslená (a s výborně využitými barvami) lahůdka mnohdy vystavěná na starých legendách a pověstech. Některé povídky navazují a rozvíjejí děj, který byl v úvodních dvou knihách s Hellboyem, ale většina se dá číst bez nutnosti znalosti předchozích knih.

Eillen
Eillen
21.04.2019 5 z 5

Přiznám se, že krátké povídky mě zaujaly víc, než předchozí dva "dlouhé" příběhy.
Pro mě nejlepším příběhem je Spoutaná rakev.

Vaceda
Vaceda
19.04.2019 5 z 5

Tato knizka je elementarni pro pochopeni noveho filmu od Marshala.

Mijagi
Mijagi
30.10.2018 5 z 5

„Kdysi jeden člověk choval ve svém žaludku vlka a ten ho pomalu žral zevnitř. Vlk přitom rostl. Nakonec už lidská kůže nedokázala vlka skrývat…“ Tento sešit není tvořen jedním uceleným příběhem, ale sedmi kratšími povídkami:

1. Mrtvola
2. Železné boty
3. Baba Jaga
4. Vánoce v podzemí
5. Spoutaná rakev
6. Vlci ze Svatého Augusta
7. Bezmála kolos

Trochu jsem se obával, že na menším prostoru nevyniknou charakteristiky postav, ale s Hellboyem a ostatními agenty Ú.P.V.O. nás autor dostatečně seznámil již v předchozích dvou sešitech (doporučuji číst v pořadí dle vydání) a monstra a příšery by vynikly snad, i kdyby na ně měl Mike Mignola pouze jedno okno. Sympatické jsou také drobné autorovy předmluvy, díky nimž fanoušek může nahlédnout do pozadí vzniku jednotlivých příběhů.

A co mě k příběhům o Hellboyovi tolik poutá? Myslím, že to vystihl naprosto přesně P. Craig Russell (komiksový výtvarník, který vytáhl tuší spoustu Mignolových skic): „Přestože je jejich humor někdy trochu děsivý, vždycky mají osobitou eleganci.“

Mirka.K
Mirka.K
22.12.2017 4 z 5

Moje první a asi i poslední setkání s Hellboyem. Příběhy vycházely ze zajímavých námětů, ale myslím, že bez hlavního hrdiny bych si je užila víc. To bylo asi dáno i délkou, kdy u tak krátkých příběhů jako Baba Jaga nebo Železné boty jsem si k hrdinovi nestihla vytvořit žádný vztah. Očividně byla chyba začít se třetím dílem.
+ zajímavé náměty
- délka některých povídek, většina záporáků je příliš snadno poražena
Nejlepší povídka: Spoutaná rakev.
Nejhorší povídka: Železné boty.
3,5*

madonna6956
madonna6956
06.11.2017 5 z 5

Legendy mě velice zajímají.
Hellboy, týpek, který je z pekla.
Pracuje pro Úřad paranormálního výzkumu a ochrany. Je to dobrej chlapík. Ovšem k němu temnota promlouvá, neustále. Kdo je vlastně Hellboy a proč tu je?
Co je důležitější? Hellboyovo rozhodnutí o jeho životě, či otázky ohledně jeho předurčení vypustit armádu pekel?
Miluju Hellboye, postavy sympatické.

martinstefko
martinstefko
15.03.2016 4 z 5

Nějakou dobu jsem měl pocit, že Hellboy už prostě není ta série, která mě bavila na začátku, když jsem si ji pro sebe objevil a přečetl si první příběhy. Ale je to právě kniha Hellboy 3: Spoutaná rakev a další příběhy, která mi ukazuje, proč jsem si tuhle sérii kdysi oblíbil a proč si ji oblíbily i milióny lidí po celém světě.

memphisz
memphisz
01.04.2015 4 z 5

Příjemné dobrodružné povídky ze světa Hellboye, které mají především vysvětlit a doplnit zkratky z dřívějších knih. Povídka Vlci ze Svatého Augusta byla asi nejlepší.

OldaB
OldaB
11.08.2013 5 z 5

Povídky, ve kterých Mignola exceluje. Málem kolos pak doplňuje některé nitky z minulého dílu. Nejoblíbenější povídka - Vlci ze Svatého Augusta.

Kapis
Kapis
05.02.2013 5 z 5

Povídková kniha. Kromě "Spoutané rakve" jsem všechny povídky už četl v různých sbornících. Ale takhle pěkně pohromadě v takovém luxusním vydání s pevnou vazbou a krásným přebalem na vonícím papíře, to je jiné kafe, než to mít rozházené po různých časácích. Nádhera, přenádhera. Hellboy, na rozdíl od jiných sérií, si udržuje konstantní kvalitu do kresby se dá snadno zamilovat, zbytečné cokoli o ní psát, to je třeba si zažít a vstřebat - je prostě fantastická, příběh, atmosféra, coloring, lettring.....ufff no chyby nenajdu.