Probuzení ďábla

Probuzení ďábla https://www.databazeknih.cz/img/books/70_/7040/hellboy-hellboy-prob.jpg 4 174 23

Hellboy série

Sbírka, kterou právě držíte v ruce, dokázala předestilovat to nejlepší z comicsových knih do temného, opojného, rubínového vína. Sedněte si, vypijte tu dávku na jeden zátah a pak čekejte. Zjistíte, že vaše čtenářská zkušenost prodělala změnu. Hellboy je vstupenka do nebe zábavných knih, do onoho kouta, který možná nebudete chtít opustit. Vejděte a užijte si. Alan Moore Vázaná B5, barevný, 2 druhy obálek: 1, papírová, cena 599 Kč 2, kožená, cena 666 Kč Ocenění: International Horror Critics' Guild Award 1996: Best Graphic Novel... celý text

Literatura světová Komiksy Fantasy
Vydáno: , Comics Centrum

Hellboy: Wake the Devil , 1996

Kee
20.08.2014 5 z 5

Hellboy není superhrdina. Hellboy není ani antihrdina. Hellboy je totiž jenom jeden.
Vřele doporučuju všem, kteří ví, do čeho jdou. :-)

Tahle postava - shodou okolností jedna z mých nejoblíbenějších z komiksů - si jednoduše zasloužila své vlastní jeviště v podobě neuvěřitelně vymazlené série knih, které jsou opojnou směsicí mytologie, folklóru, akce, vybroušených dialogů a silných postav. Kreslířské podání je skvělé, osobité a výrazné.

Přemýšlela jsem nad tím, proč mě tenhle rohatý, červený a hlášky chrlící týpek tolik přitahuje. Možná proto, že si na nic nehraje. Ví, co je jeho podstatou, kvůli čemu byl stvořen, s čím vržen do našeho světa, a přijímá to. Jeho síla tkví v jeho odlišnosti, která mu poskytuje určitý odstup od všech, v jejichž obklopení žije - těžko říct, zda jde o prokletí nebo výhodu. Má specifické chápání, a přestože je vnímavý, sám zůstává nepochopen.

Na superhrdinech mi vadí jejich dokonalost, určitá účelovost. I když má někdo (například Batman) jisté charakterové nedostatky, nebo (Superman) pochybnosti, či (Wolverine) se vyžívá v násilí, stále je to jen jedna strana mince. Čeká se od nich, že budou zachraňovat svět. Vždyť kvůli tomu byli stvořeni.

Hellboy je živoucí osobnost. Vyvíjí se, chybuje. Jeho tvůrce mu dal prostor, možnost výběru, aby se stal tím, čím chce.
A on zůstal sám sebou. :-)

OldaB
11.08.2013 5 z 5

Pokračování ságy o pekelníkovi se mi líbilo ještě více, než díl první. Nejde ani tak o protivníka upíra, ale o samotný účel zrodu Hellboye.

Kapis
05.02.2013 5 z 5

Ano, je to potřeba číst naráz, dlouhé časové odstupy tomu nedělají dobře. Proto vemte všechny Hellboye co máte (momentálně 8) a přečtěte je na jeden zátah! Moc věcí se spojí a dá smysl, je to hlubší zážítek než ostrůvky čtení po několika letech, když má člověk předchozí příběhy už časem sněhem zaváté;-) Hellboy je svou atmosférou a kresbou naprosto vtahující a člověk si - tedy aspoň já - občas zůstane jen tak prohlížející stránky i dlouhé minuty. Mignola má celkem povědomí o všemožných mýtech a pověstech, ale takové drobnosti jako Karlštejn v Rumunsku mu jako američanovi nedělají žádný problém. (malý SPOILER následuje). Taky mi přijde trochu nelogické, jak snadná a rychlá byla autodestrukce toho norského hradu - taková tlačítka se přece umisťuji pod několikanásobnou ochranu. Není to záchranná brzda. Ale odpusťmež autorovi takové maličkosti, zvedněmež hlavu z malicherných nepodstatností, zážitek ze čtení Hellboye je zkrátka obrovský, Mignola to fakt umí:-)