Oněgin byl Rusák

Oněgin byl Rusák https://www.databazeknih.cz/img/books/27_/2749/bmid_onegin-byl-rusak-YhK-2749.png 4 887 149

Helenka Součková série

Volné pokračování bestselleru Hrdý Budžes. I Oněgin byl Rusák chytí za srdce jak každého, kdo má v živé paměti prapodivně popelavou dobu husákovské normalizace, tak čtenáře, kteří onen čas-nečas znají už jen zprostředkovaně. Helena Součková se přes kádrové překážky dostává na gymnázium. Přestože jí osud nerozdal právě příznivé karty, statečně usiluje vyznat se ve svém nitru i v pokryteckém světě kolem. Navzdory všem obtížím a zmatkům si dokáže trpělivě budovat bohatý vnitřní svět. Oněgin byl Rusák je tedy podobně jako Hrdý Budžes jednak autobiograficky laděným osobním příběhem, jednak tragikomickou mozaikou doby, která ani s odstupem času neztratila nic na své obludnosti. Zparchantělý, prohnilý komunistický absurdistán ČSSR zde (spíše jakoby mimochodem, tím však přesvědčivěji) vystupuje ve vší své ubohosti a nahotě.... celý text

Veve131
18.06.2016 5 z 5

Skvělá kniha stejně jako první díl!

bakjo95
17.06.2016 3 z 5

I přesto, že to sem už každý napsal, tak já si to sem napíšu znova: Bylo to slabší než Hrdý Budžes. V nějakých chvílích jsem se i zasmál, ale ne moc. Helenka je sice dospělá, ale je ještě blbější než předtím. Kdybych měl mít takovou mámu, tak se radši oběsím ještě předtím než se narodím... 65%

Putnas
10.06.2016 3 z 5

Zbytečné ždímání kouzla první knihy. Jsou zde dobré momenty, ale kouzlo pohledu malé holčičky se bohužel ztratila. Po tomhle Dardu číst nebudu. Mohla by to být totiž velká darda...

pink_unicorn
07.06.2016 5 z 5

Skvělá kniha, i když "1.dílu" se nevyrovná. Zase jsem se dokázala v této knize více vcítit do hlavní hrdinky, protože jsem ji četla ve věku, který hrdince odpovídá a navíc jsem také měla před maturitou. Jiná doba, ale maturitní zážitky podobné.

Lodja
14.05.2016 5 z 5

Teď, když jsem přesně v Helenčině věku, asi nejvíc chápu její problémy s klukama, s rodičema, se školou a sama se sebou. A i když mám to štěstí, že nežiju v době ohavných panelákových sídlišť a oslizlých udavačů a spoustu věcí naštěstí pochopit ani nemůžu, řekla bych, že nejcennější je na tom pohled někoho, kdo se zajímá o něco trošku jiného než Holky z naší školky a dokáže to s ironickým humorem vystihnout. Protože někdy už nic jiného ani nezbývá.

"A co Burešová?" Ona už to nedělá?" zeptal se Richard.
"Burešová má mononukleózu. Nebo salmonelózu? Já teď nevím...prostě něco špatnýho sežrala."
"Žere Michala Davida," uzavřel to Havlíček, "to se pak nemůže divit."
A Jůlie jen vzdychla obdivem, jak nezlomného ducha je schopen projevit někdo, kdo se ráno dozvěděl, že dostane ředitelskou důtku.

jadran
16.04.2016 4 z 5

Sice bezvadná kniha, ale téma už je poněkud otřepanější a doba zase o kus pokročila, takže to, co bylo na Budžesovi nejcennější - z originálního úhlu zachycená drsnost doby už tady poněkud ustupuje do pozadí, protože - mezi námi - podobnou sestavu pedagogů i spolužáků najdete v lehce přebarvené podobě dodnes. Nakonec, jako vrstevník Ireny Douskové mohu říct, že jsem na méně prestižním gymplu v Praze měl mnohem větší štěstí na pedagogy a spolužáky, o to horší bylo poznání skutečnosti v dalším životě, když člověk opustil po maturitě ono skleníkové prostředí vztahů. Tady je hlavní hrdinkou Helenka a její postpubertální problémy od tvůrčích, přes rodinné až po erotické už zdaleka tak ostře neukazují dobu (slovy Shakespeara) se vším co s ní hýbe. Je to zábavné, ale ona mrazivost a beznaděj jako ztělesnění toho, čemu se okázale říká umělecká pravda už prostě v Oněginovi není. Spíš bych to přirovnal asi k prvnímu dílu filmových Básníků.....

eva-lupen
29.03.2016 5 z 5

Poslechnuto jako audiokniha. Skvěle načteno Bárou Hrzánovou. Tohle se mi líbilo ještě víc než Hrdý Budžes. Obdivuju Báru jak se dokázala vtělit nejdřív do školačky a pak do puberťačky. Nádhera.

jolii
12.03.2016 5 z 5

Stejně jako Hrdý Budžes bezvadná!

Andy6
16.12.2015 5 z 5

Musím říct, že se mi do té knížky moc nechtělo,páč se mi nechtělo číst o totáči. Budžes se mi ale líbil moc,i když jsem ho nejříve viděla s Bárou. Ale musím říct, že kniha je hezky a vtipně napsaná a určitě stojí zato přečíst.

JiříM
08.11.2015 5 z 5

No zasmál jsem se, jen co je pravda. Moc povedená knížka.

wiix
30.09.2015 4 z 5

Helenka je aj v druhom dieli rovnako vtipná a trefná, zrelá mladá žena s typickými pubertálnymi problémym v dobe socializmu. Pekne spracované.

Ladys
15.07.2015 5 z 5

No já si tu dobu normalizace pamatuju celkem parádně. Dospíval jsem taky ještě za bolšána. A i když je mi dnes přes čtyřicet, tak kniha je mi ku podivu blízká. Člověk si vybaví svoje pubertální výlevy a pousměje se.
Ale pak si taky vybaví tu socialistickou šeď a nudu a bolševický hesla který nás obklopovaly snad úplně všude a už to zas tak vtipný neni.
A když si vybavím, že jsem kvůli obsahu slohové práce skončil na koberečku v ředitelně a moji rodiče museli pak do školy na buzer rudou přednášku, tak to už vůbec vtipný neni. Nebo že mě chtěli vyhodit z učení jen pro kritiku cenzury! Z pohledu dnešní mládeže spíš neuvěřitelný.
A paní Dousková tohle všechno do své knihy dokázala dostat. Humor, naivitu a lehkou drzost mládí a k tomu nudnou až úmornou šeď doby.
Tuhle knihu vlastím rád.

čertina
26.04.2015 5 z 5

Hrdého Budžese jsem nečetla.Z Oněgina jsem nadšená a je mi líto,že už jsem ji dočetla,

galiana
26.02.2015 5 z 5

Vynikající knížečka. Milá a vtipná, ale pořád dojemná. S humorem a nadhledem ukazuje všechny strasti a slasti žití v tehdejší době. Skvělé

Peti
27.12.2014

Pokračování knihy Hrdý Budžeš pojednává o Helence, která je na střední škole a má před maturitou. Helenka je "rebelka" a se spolužáky maj založenou skupinu Pomed. Není to špatná kniha, celkem zábavná, ovšem v porovnání s prvním dílem to bylo slabší.

Lenourt
12.12.2014 4 z 5

nemůžu si pomoct, ale nejde nesrovnávat s Hrdým Budžesem... :( A Hrdý Budžes byl mnohem lepší, spontánnější, dětsky bezelstnější... Tohle už bylo takové melancholické, sice jsem se často nahlas smála a člověka to vytáhne z depky, ale celkově ta atmosféra byla spíš melancholická. Takže to je taková groteska na pozadí melancholie, ale za přečtení rozhodně stojí!

Fuksinka
29.11.2014 5 z 5

Nesrovnávala bych knihu a Hrdým Budžesem. Helenka je prostě dospělejší, tak je taková i kniha. Je vtipná i smutná. Veselá i depresivní. Poetická i věcná. Je o potřebě žít i přes hnus okolo. O sketách i malých hrdinech. Moc se mi líbila. Děkuji paní Dousková.

Dáma s hrnstjm
24.10.2014 5 z 5

Moc povedený příběh a důstojné pokračování prvního dílu série o Helence. Hodně mě bavilo prostředí gymnázia, partička mladistvých pseudointelektuálů a ponuře šedivá Praha. Stejně jako u Budžese, humorné vyprávění má tragické pozadí, a proto je to vlastně tak geniální... vtipně smutné, smutně vtipné. Asi budu jedna z mála, ale pohled studentky mi vyhovoval trochu víc než pohled malé holčičky.

Mixy
30.09.2014 4 z 5

Ano, je to tak, Hrdý Budžes byl dílem povedenějším. Myslím, že s postupným dospíváním Helenky částečně zmizelo ono kouzlo pohledu na svět skrze dětské oči, díky kterému bylo právě předchozí dílo originální a velmi působivé.

sabca
30.06.2014 4 z 5

Protože Hrdý Budžes se mi líbil více, ubírám jednu hvězdičku.