Oněgin byl Rusák

Oněgin byl Rusák https://www.databazeknih.cz/img/books/27_/2749/bmid_onegin-byl-rusak-YhK-2749.png 4 886 149

Helenka Součková série

Volné pokračování bestselleru Hrdý Budžes. I Oněgin byl Rusák chytí za srdce jak každého, kdo má v živé paměti prapodivně popelavou dobu husákovské normalizace, tak čtenáře, kteří onen čas-nečas znají už jen zprostředkovaně. Helena Součková se přes kádrové překážky dostává na gymnázium. Přestože jí osud nerozdal právě příznivé karty, statečně usiluje vyznat se ve svém nitru i v pokryteckém světě kolem. Navzdory všem obtížím a zmatkům si dokáže trpělivě budovat bohatý vnitřní svět. Oněgin byl Rusák je tedy podobně jako Hrdý Budžes jednak autobiograficky laděným osobním příběhem, jednak tragikomickou mozaikou doby, která ani s odstupem času neztratila nic na své obludnosti. Zparchantělý, prohnilý komunistický absurdistán ČSSR zde (spíše jakoby mimochodem, tím však přesvědčivěji) vystupuje ve vší své ubohosti a nahotě.... celý text

Chesterton
13.12.2017 5 z 5

Pro mě audio s Bárou stejně dobré jako Budžes. Takové to zkrátka bylo a následky doznívají dodnes - že medlovice:) ryjeme:(, ale zasmát se tomu je víc než nutné!!
Díky paní Dousková.

ddkk
09.12.2017 4 z 5

Budzese jsem viděla i četla, urcite je lepsi nez Oněgin.Ale ten proste musí byt jiny - Helenka je už taky jina. Poslouchala jsem jako audioknihu opět s Bárou Hrzanovou a ta tedy chybu opravdu nemá. Doporučuji.

stopni
29.11.2017 3 z 5

Ve srovnání s prvním dílem je tato kniha mnohem slabší.... Helenka Součková si už nezískala tolik mých sympatií, i přestože mě závěr knihy zaujal a mile překvapil..... Jako oddechovka dobré..... :-)

gabriela-r
14.11.2017 5 z 5

Doporučuju jako audioknihu s Bárou Hrzánovou :-) Nádhera! :-)

Janek
20.10.2017 5 z 5

Udržet laťku vysoko po tak úspěšném Budžesovi není vůbec žádná legrace, ale Dous se to - dle mého názoru - daří výborně i ve druhém díle. Rád budeš, kdo vytrváš a dočteš i Oněgina. I když to byl Rusák.

sue_partymix
18.10.2017 5 z 5

Velmi sugestivni... Stejne jako Budzes 100%!

miri.f
21.09.2017 4 z 5

V knize Hrdý Budžes si mě Helenka Součková neskutečně získala. U gymnasistky Helenky, kterou zajímal povětšinou její věneček, už to nebylo tak žhavé. Přesto však i tato kniha má něco do sebe.

medlovice
29.08.2017 4 z 5

Ano .takhle nějak mohla Helenka Součková dopadnout, takto mohla mluvit jednat a mít umělecké sklony . Trochu rebelie a vzdoru a matka alkoholička. No co se dalo čekat . Ryjeme držkou v zemi.....

JayJay28
25.08.2017

Psano stejnou humornou formou jako Hrdy Budzes, ale na Budzese to proste nema.

helenkan
15.08.2017 4 z 5

Knížka se mi líbila. Byla to sice hnusná doba.Přesto jsem se ve vyprávění Helenky, některým situacím s chutí zasmála.

angloumene
05.08.2017 4 z 5

Pokračování Hrdého Budžese nás opět nechává nahlédnout do života mladé Heleny, která i přes všechny problémy rodičů studuje na gymnáziu. No a jak to už u mladých lidí otevřené mysli bývá, nechce se nechat pohltit systémem a naopak mírně poukazuje na svoji individualitu, což pochopitelně není v tehdejší době zrovna vítáno. Tak se dostává do problematických situací souvisejících nejen s jejím dospíváním, ale i s komunistickým režimem obecně.
Autorce se podařilo udržet vysokou laťku prvního dílu a tak se čtenář setkává s milým, vtipným a čtivým světem mladé Heleny, které osud občas hází klacky pod nohy, ale ona si s tím stejně dokáže poradit. Celkové téma tentokrát není tak vážné a tak i celý příběh vyznívá trochu lehčeji. Přesto se jedná o dílo, které potěší a hlavně pobaví.

allebra
03.08.2017 5 z 5

Poslechnuto jako audiokniha. V podání Báry Hrzánové to nemělo chybu. Pokud bych porovnávala s Hrdým Budžesem, kterého jsem viděla "naživo" v divadle, rozdíl byl z mého pohledu pouze v tom, že bylo zachyceno jiné životní období. Bavilo mě obojí.

Vladus9
13.07.2017 4 z 5

Helenka dospěla, ale i tak si udržela svou bezprostřednost a jedinečnost.

Gigy
05.06.2017 4 z 5

Na Hrdého Budžese sice nemá, ale i tak příjemně pobavila.

bábuška
13.04.2017 4 z 5

Dalšímu sledování osudu Helenky Součkové chyběla dětská bezprostřednost, doba byla stejně šedivá jako celé zanedbané prostředí, bezbarví lidé bez naděje v něco lepšího. Stejně tak jako revoltující mládí bez naděje na změnu. Smutná kniha, smutné osudy.

alzbeta4340
15.03.2017 4 z 5

Problémy dospívání jsou univerzální v každé době, a proto se mi tento román zdál méně ostrý než Hrdý Budžes. Přesto doba na Helenku doléhá a pro mladší generaci čtenářů by mohl být "Oněgin" sdělnější a pochopitelnější než jiné popisy života za socialismu.

pawla.sevcikova
28.11.2016 5 z 5

Od prvního do posledního písmenka jsem knížku hltala. Procítila jsem si během čtení úplně všechny emoce. Hlasitý smích i pláč, znechucení... Parádně vyobrazena tehdejší doba. Smekám a těším se na Dardu :)

Michaelaela
16.10.2016 4 z 5

Mně se knížka zprvu jevila nudná, ale potom jsem se začetla a moc se mi líbila.

Makropulos
07.09.2016 4 z 5

Díky Helence jsem se vrátila na střední školu. Chodila jsem tam sice ještě o pár let dřív než ona v této knížce, ale situace byla úplně stejná. Taky jsme utíkali k poezii a hudbě, snažili se chápat své rodiče a přitom řešili svoje první lásky a zklamání. Autorka popsala dobu velice přesně, ale přitom s nadhledem a humorem.

kalinkacz
21.08.2016 4 z 5

Ano, není to Hrdý Budžes, ale je třeba si uvědomit, že ten je jednoduše nenahraditelný... Druhý díl je ale nicméně stále plný humoru a nadsázek a to tentokrát ze středoškolského prostředí... Helenka zažívá vše, co by správná dívka měla v tomto období života prožít a styl, kterým je tato kniha napsána je opět brilantní... Jednoduše se to čte samo!