Hrdý Budžes

Hrdý Budžes https://www.databazeknih.cz/img/books/18_/181031/bmid_hrdy-budzes-jhZ-181031.png 5 2332 375

Helenka Součková série

Kniha prostřednictvím vyprávění děvčátka zachycuje život herecké rodiny, která není zadobře s totalitním režimem a v této atmosféře hledá odpovědi na svoje dětské otázky. Volně navazují romány "Oněgin byl Rusák" a "Darda".

sonkovaj
03.05.2021 5 z 5

Krásná knížka, ke které se stále ráda vracím. Normalizační doba v dojemné i tragické rovině popsaná mistrným způsobem. Vše, co autorka napsala jsem četla a divadelní představení viděla již několikrát a vždy si ho ráda připomenu na YouTube, nebo i živě, což teď v lockdownu moc nejde. Děkuji za krásné dílo. Moje srdcovka.

Aleh
01.05.2021 4 z 5

Jak se v tom všem má člověk vyznat? A což teprve malé děvčátko, které se se světem teprve seznamuje a hledá odpovědi na vše kolem sebe? Skvělý nápad jak popsat totalitní režim z úhlu pohledu malého dítěte přivádí čtenáře i diváka k zamyšlení nad životem a celým světem. Stále mám před sebou úžasný výkon hlavní představitelky Báry Hrzánové.
Pohled malého dítěte strhává jednoznačně pozornost čtenáře i diváka na svou stranu a je opravdu silným zážitkem, který zůstane v paměti, i když téma a jeho dosah je smutnou kapitolou našich národních dějin.

stanislava7096
25.04.2021 5 z 5

Kniha i představení - obojí je dokonalé. Líbí se mi to zkreslení světa očima dítěte. A kdykoliv slyším název knihy, vždy si přitom vzpomenu, že pro mě bylo záhadou rčení: Koukáš, jako svatá dala, neví komu." No prostě jsem na to nemohla přijít, kdo byla ta svatá Dala a co jako chudák neví.

georginaa
01.04.2021 3 z 5

Knihu jsem přelouskala s nostalgickou náladou jako ostatní co to tu četli a zavzpomínali. Nedalo mi to a zašla jsem i na představení Báry Hrzánové a můžu říct , že to zahrála excelentně. Možná mě to bavilo i víc než samostatná kniha.

PoetickaM
20.02.2021 5 z 5

Občas, když mám nostalgickou náladu se ke knížce vracím. A už jí ani moc nečtu, jen tak vzpomínám a říkám si"fakt to takhle bylo,fakt se ty věci takhle staly.Opravdu jsme chodily do agiťáku recitovat po večerech. Opravdu opravdu všechno a ještě mnohem více. Tahle kniha mě vždy vrátí do dětství. A fakt je pravdivá Irča byla totiž moje spolužačka.

R47
08.02.2021 3 z 5

Jedna z těch knih, kdy je adaptace lepší než originál.

hnidopiška
06.02.2021 5 z 5

Obdivuhodné dílo! Všichni máme vzpomínky na své dětské uvažování, které v nás dnes vyvolávají úsměv. Ale nalézt inspiraci pro celou knihu - to je pro mne neuvěřitelné ! Vychutnávala jsem si každou větu. Představení s výbornou Bárou Hrzánovou jsem kdysi viděla. A přesto dnes při čtení knihy dávám jedničku s hvězdičkou právě knize.

vladislav6610
05.01.2021 5 z 5

Osudy z doby mého dětství. Něco pro odpočinek a samozřejmě bezvadná divadelní inscenace.

gaaabi
04.01.2021 5 z 5

Audio s Bárou Hrzánovou je prostě top! Moc mě pobavilo (i když je to čtení i o smutných věcech).

HaJC1978
03.01.2021 5 z 5

Viděla jsem s Bárou Hrzánovou, přečetla jedním dechem. Nevím, zda se ke knížce vrátím, ale teď byla přesně to, co jsem potřebovala

nic18
28.12.2020 5 z 5

Příběh Helenky, vyprávěn tak lehce, i když vždy lehký nebyl. Zajímavý pohled dětskýma očima. Pro mě klasika, po které sahám vždy, když potřebuji s jistotou zvednout náladu. Divadelní hra knihu skvěle podtrhla.

lernami
24.11.2020 3 z 5

Kniha mě bohužel nezaujala. Děj mi přišel předpovídatelný a samotný námět a provedení mi nepřinesl nic nového pod sluncem. Zlatý průměr:)

Verjuu
04.11.2020 5 z 5

Klasika. K této knize nejde napsat nic, co ještě nikdy nezaznělo. Je to skvost, je to zábavné, je to poutavé, má to šťávu, vtip, smutné momenty - prostě vše.
Na mou věru!

rozvera
18.10.2020 5 z 5

Po celou dobu čtení této knížky jsem se musela usmívat. Vyprávění malé dívenky muselo mít základ ve skutečných prožitcích z jejího dětství. Já, pamětnice oněch časů ,jsem se v jejím vyprávění často našla, třeba v zážitcích ze školní jídelny (léta jsem nepozřela koprovou omáčku ). Byly mi blízké i její sny a představy, školní povinné návštěvy tendenčních filmů, zmíněnou báseň jsme tolikrát recitovali, že si ji umím i dnes vybavit. Snad mohla autorka trochu více rozvést postavu maminky Kačenky. Krásně se příběh četl, byl to dobře využitý čas.

nicolettkaa
05.09.2020 5 z 5

O knížce (i o hře, kterou jsem zatím neviděla) jsem slýchávala už delší dobu. Kdyby jsem měla tušení, že mě bude tak moc bavit, sáhla bych po ní už mnohem dřív. Dobu normalizace jsem nezažila, přesto mi skryté narážky neunikly a u některých pasáží jsem se hodně nasmála, přestože ta doba zrovna moc veselá nebyla. Knížku určitě doporučuji a ráda si ji přečtu znovu.

inachisio
29.08.2020 5 z 5

Takle knížka je výborná. A vtipná. Přivedlo mě k ní divadlo s Hrzánovou a byla fakt skvělá.

lencin
27.08.2020 5 z 5

70.léta v Ničíně očima žákyně 2. třídy Helenky Součkové. Užasná kmiha i divadelní hra s Bárou Hrzánovou. Až neuvěřitelně dětský pohled na absurditu a zlobu té doby.
(17.1.2008)

Beltrix
11.08.2020 3 z 5

Knížky psané z pohledu dítěte mě příliš neoslovují, především proto, že jsem ještě nenarazila na žádnou, která by byla uvěřitelná. Ani tady se to autorce nepodařilo, její hrdinka je místy velmi dětská a naivní (ať už v chování či ve vyjadřování), jindy působí velmi dospěle a nedětsky. Prostě nekonzistentně. A hlavně nevtipně.

rozina351
04.08.2020 5 z 5

Helenka Součková je prostě úžasná. A epizodka se šneky katarzně boží. Svěží, vtipná, hořkosladká a velmi reálná a realistická kniha. Velmi se těším na pokračování.

Aida32
29.07.2020 5 z 5

Úžasná kniha, která pamětníky vrátí do dětství. Dlouho jsem nečetla knihu, která by mě tak vzala za srdce. Určitě se k ní zase po čase vrátím. Stejně dobré je i pokračování Onegin byl Rusák. A stejně dobrá ne-li nejlepší je i. Bára Hrzánová ve své životní roli.