Hedvábnou stezkou

Hedvábnou stezkou https://www.databazeknih.cz/img/books/27_/279809/mid_hedvabnou-stezkou-VIJ-279809.jpg 4 23 12

Mozaika barev, vůní a osudů. Pohodlně se usaďte, let na kouzelném koberci právě začíná. Budeme sledovat stopy dávných karavan až do Střední Asie, do samého srdce Hedvábné stezky. Tady stávala velkolepá města, na jejichž vyhlášených bazarech se prodávalo a překládalo zboží putující z nejrůznějších koutů Asie do Arábie a Evropy. I v současné době je Střední Asie úžasným koutem světa, o němž se toho ovšem ve zprávách mnoho nedozvíte a v nabídkách cestovních agentur ho většinou nenajdete. Zajímalo nás, jestli lze z dob jeho dřívější slávy ještě dnes něco vidět, cítit a zažít. To, co jsme při našem putování po středoasijských končinách objevili, předčilo všechna naše očekávání. Nalejte si šálek dobrého čaje a začtěte se do vyprávění o pohnutých osudech tamních lidí, nechejte se okouzlit barvitostí a rozmanitostí místních kultur, seznamte se s paradoxy středoasijských dějin i politiky v příbězích psaných s humorem a nadhledem. Pobavte se veselými i napínavými příhodami, které jsme během dvou let strávených ve Střední Asii nasbírali. Nahlédněte s námi do míst, kam se kvůli zhoršující se bezpečnostní situaci nejspíš v blízké budoucnosti jen tak nepodíváte, a inspirujte se našimi zkušenostmi, jak si lze užít cestování s batohem na zádech a s poloprázdnou kapsou.... celý text

Vydra57
Vydra57
16.07.2023 4 z 5

Zajímavé čtení pro všechny, kdo sami rádi cestují a zajímaji sebo cizí země a jejich kultury. Tohle cestování střední Asii mi přišlo takové lidské a živelné. Všehochuť. Velmi mi to vyhovovalo, autorku jsem obdivovala, ze měla tolik odvahy a síly tohle zvladnout a ještě s dobrou náladou.
Některé kapitoly mi přišly trochu useknuté- čekala jsem další děj a ejhle nová kapitola o něčem jiném.

Luluhappy
Luluhappy
17.04.2023 4 z 5

Bylo to velmi poučné, ale místy trochu zdlouhavé popisy a musím uznat, že jsem knížku četla dlouho.
Jak už tu někdo psal, taky se mi zdá, že Lucie popisuje jejich způsob cestování jako ten nejlepší a kritizuje ty ostatní.

shu lien
shu lien
07.01.2022

Cestopis je zajímavý především kvůli příběhům a fotografiím běžných obyvatel .Trochu mi vadila kritika a
moralizování jediné správné turistiky, která má nejlepší pojem o tom jak se má jednat s místními úředníky, lidmi ,dětmi a kdokoli má jiný pohled je špatný cestovatel.

Hall3006
Hall3006
05.01.2022 5 z 5

Skvěle a čtivě napsaný cestopis po Střední Asii. Pestrá mozaika států a zážitků z nich vás vtáhne do místopisu i chutě poznávat lidi a jejich zvyky. Historické souvislosti jsou zajímavým zpestřením popisu cest absolvovaných z minimem peněz a bez cestovní kanceláře. Velmi poutavá a poučná kniha. Vřele doporučuji.

NarcisSamec
NarcisSamec
16.08.2021 4 z 5

Pro mě kniha byla uspokojivá, dozvěděl jsem se mnoho a o středoasijských zemí. Docela byla i dlouhá. Přiložené obráky byly také poutavé.

Akana
Akana
06.08.2021 4 z 5

Mám slabost pro hudbu středoasijských regionů, takže mě logicky zajímá i prostředí, ve kterém vzniká. A tenhle cestopis, ačkoliv nepatří k nějakým milníkům žánru, docela příjemně plní moje očekávání. Je vidět, že autorka má k daným zemím skutečný vztah i nemálo zkušeností a věnuje tak více prostoru hlubším postřehům z běžného života než turistickým atrakcím, nešetří vlastními historkami z cest a ještě to doplní stručnými historickými exkurzy. Jako literát-amatér občas neodolá nějakému tomu vypravěčskému klišé, ale většinou si dokáže uhlídat, aby z úrovně "přístupné širokému čtenářstvu" nesklouzla na "povrchní plkání". A co se týče jejího respektu a empatie vůči místním zvyklostem a tradicím (jako když v Afghánistánu beze stopy opovržení nebo nadřazené shovívavosti zkouší správně nosit burku), klobouk dolů. Takhle by si měl počínat host v cizí zemi.

pajaroh
pajaroh
20.05.2018 5 z 5

Takhle má vypadat dobrý cestopis - obsahuje zajímavé postřehy, historii míst i info o politické situaci (komentované většinou s jízlivou ironií), je obohacený osobními příběhy a pocity a zaujme i čtenáře, pro které není Hedvábná stezka a země jako Afghanistán, Kazachstán apod. až tak atraktivní. Lucie Drbohlavová umí cest užívat se všemi krásami i nepříjemnostmi (ke kterým přistupuje s obdivuhodným nadhledem nezbytným pro pobyt v těchto zemích) a především je dobrá vypravěčka a její styl psaní mi sedí. A dobře napsaný a zpracovaný cestopis je v tomto žánru zaměřujícím se na informační stránku spíše výjimkou.

Ifanka
Ifanka
30.09.2017 5 z 5

"Nemáme žádný cíl. Naším cílem je cesta."
Knihu jsem četla před letošní cestou do Tádžikistánu a pomáhala mi vydržet ten dlouhý čas do odletu. Většinu zemí jsem procestovala stejným způsobem jako autorka a ve všem sdílím její názor nejen na střední Asii, ale také na cestování. Cestovat bychom měli s otevřenýma očima a srdcem, pokorou a úctou, neboť všude v zahraničí jsme hosty.

fnoudek
fnoudek
24.06.2017 5 z 5

"je omyl, že peníze kazí lidi. Ony pouze prověřují lidský charakter"...Paštské přísloví :-)
krásné zážitky ze zajímavých zemí a ke všemu tomu ještě hezky napsané.

jarrmilla
jarrmilla
19.07.2016 4 z 5

Super čtení na léto, když vaše bagáž musí zůstat stát v koutě :)

Dandy1
Dandy1
19.05.2016 4 z 5

Čekala jsem více příběhů, které by mi přiblížily životy zdejších lidí. Politické pozadí států je snadné si zjistit a v knize mě tyto pasáže vůbec nezajímaly. Fotografie v knize jsou krásné a obdivuji jak dvojice cestovatelů zvládá pouť touto drsnou, nehostinnou krajinou.

Lucieee91
Lucieee91
22.02.2016 5 z 5

Pro mě (jako někoho, kdo se do těchto zemí jen tak nepodívá) velmi zajímavé a vtipné čtení. Zase jsem se dozvěděla něco nového o střední Asii a občas se i pobavila nad některými příběhy. A nechybí ani fotografie. Doporučuji.