Heathcliffův návrat na Větrnou hůrku

Heathcliffův návrat na Větrnou hůrku https://www.databazeknih.cz/img/books/48_/48452/bmid_heathcliffuv-navrat-na-vetrnou-hurk-4vb-48452.jpg 3 32 7

Příběh začíná tím, že se starší pán a mladá žena seznámí cestou ve vlaku, pán se jmenuje Lockwood a cestuje za umírající přítelkyní Nely Deanovou, mladá dáma není nikdo jiný než Charlotta Brontëová , vracející se domů zklamaná láskou ke svému kolegovi učiteli (narážka na dílo Villette). Lockwood předává Charlottě dopis, který Nely Deanová tajila 60 let. Ten obsahuje Heathcliffova dobrodružství za tři léta, kdy se ztratil z Hůrky a vrátil se jako gentleman. A světe div se - Charlotta zná Heathcliffa z vyprávění své sestry Emily. Následují samotné Heathcliffovy příběhy… Po útěku z Hůrky se Heathcliff dostal až do Liverpoolu, kde se najednou rozpomene na části své minulosti a "popaměti" dojde ke známé budově, což je městský blázinec. Tam ho najde jistý pan Are, který si vytyčí nesnadný úkol - udělat z něj opravdového gentlemana. Po jisté době se mu to celkem podaří a Heathcliff je vystaven zkoušce. Pan Are sezve malou společnost, mezi níž je i Edgar Linton. Tato část příběhu je však násilně ukončena polovičním vykastrováním Edgara Lintona a Heathcliffovým flirtováním s Blanche Ingramovou. Poslední třetina knihy je dalším šokem - na scénu vstupuje Jana Eyrová! Pan Are totiž není nikdo jiný, než pan Rochester. Heathcliff se nakonec dozví, že pan Are je vlastně jeho otec a Bertha Masonová jeho matka. Nastává nepovedená svatba, dojde k požáru a Heathcliff odjíždí zpět na Větrnou hůrku za Katkou, která je však již vdaná za Edgara.... celý text

Literatura světová , Romány , Pro ženy

Vydáno: , Ikar (ČR)

The story of Heathcliff¨s journey back to Wuthering Heights , 1992

Ladis777
Ladis777
23.08.2022 4 z 5

Větrná Hůrka... taková povinná školní četba, o které se mluví strašně frázovitě. A jak se rojí spousty pokusů o pokračování všeho možného z klasické literatury, usoudil jsem, že si jich nebudu všímat. Ale najednou jsem na tohle narazil v knihobudce, takže jsem si řekl, že to zkusím. Hlavně ze zvědavosti, jak tu klasiku zprznili.
Z první části jsem byl hodně otráven, hlavně z chyb, které by se ve skutečném viktoriánském románu neobjevily, ve chvíli, kdy jsem pochopil, že se začíná protínat svět "života sester Brontëových" a svět Větrné Hůrky jsem se v duchu chytal za hlavu, pak jsem ale té knize dal šanci a musím říct, že nakonec nelituju. Byť obohacení příběhu o Janu Eyrovou mě znova zaskočilo. Ale nakonec musím říct, že to špatné nebylo. Ta mozaika, byť trochu násilná, dávala dohromady smysl, alternativní závěry popíchnou fantazii a otevírají otázky, kdo vlastně čtenáři lže. Autorka si prostě nakonec dovede čtenáře povodit, kam chce. Pravda, některé pasáže jsou trochu přehnané, překlad je dosti nedokonalý a nakladatel si zjevně řekl, že se obejde bez jazykového korektora, ale nakonec ve mně pozitivní dojem převládá nad negativními.

georginaa
georginaa
18.02.2022 3 z 5

Pokračování na Větrné hůrce, už to nemá takovou šťávu jako kniha první, ale i tak to šlo.

zuzi1162
zuzi1162
28.11.2020 5 z 5

Mě se to líbilo hodně. Autorka krásně vybruslila že všechny možných nekonzistentnosti s Větrnou Hůrkou. Líbilo se mi i spojení s Janou Eyrovou. Pořád ještě zůstává hodně otázek .... hlavně díky konci, ale tak to bylo výborné.

Liana
Liana
01.10.2018 3 z 5

Príbeh výborný, kniha ma veľmi bavila, na 5 hviezdičiek. Ale... nakoniec som dala len 3 hviezdičky. A to z dôvodu konca. Nechcem prezrádzať, ale ten koniec autorka naozaj prestrelila, bol v rozpore s originálom a ako tu už viacerí predo mnou písali, celé to nakoniec vďaka tomu vyznelo ako zlátanina. Tiež sa mi nepáčilo prekladanie príbehu vsuvkami rozprávania Emily a Charlotte Bronteovými, ako aj zakomponovanie Jany Eyrovej do príbehu. Kvôli týmto dôvodom dávam len 3 *, avšak samotný príbeh je naozaj pekný, pútavý a dobrý. Odporúčam si prečítať ako doplnok k Búrlivým výšinám.

Laura_Petite
Laura_Petite
20.06.2017 5 z 5

Já coby vášnivá obdivovatelka knih Brontëovic sester jsem nadšená. Bavilo mě to. A mile šokovalo - líbilo se mi, jak jsem narážela na postavy z knih; bylo to jako potkávat se se starými známými... :-)

Alilka
Alilka
13.10.2016 4 z 5

Rozhodně to není slátanina. Autorka obdivuhodně věrně zachovává styl Emily Brontëové i charakter osob zobrazených ve Větrné hůrce. Ve svém strhujícím románu mistrovsky doplňuje Heathcliffův a Katčin příběh právě o ony tři roky, kdy Heathcliff beze slova z Větrné hůrky zmizel a během té doby se vypracoval z opovrhovaného pacholka u koní ve váženého pána. Doplňuje tedy to, co mě zajímalo po přečtení Větrné Hůrky.
Co se tedy přihodilo od okamžiku, kdy Heathcliff uprchl z Větrné hůrky, jak přišel ke svému vzdělání a bohatství a proč se další události vyvinuly tak, jak je známe – ale staly se tak skutečně? Baví mě, že je do příběhu zakomponována i sama Emily se svou sestrou Charlotte a také pán Lockwood, který nám vlastně vyprávěl celý příběh o Haethcliffovi a Katce v knize Emily Brontëové - Na Větrné hůrce.

ponorka
ponorka
02.01.2012 odpad!

Neuvěřitelná slátanina! Tomu, kdo má rád Větrnou hůrku, doporučuji nečíst!

Autorovy knížky

1993  59%Heathcliffův návrat na Větrnou hůrku