Haym Salomon - Syn svobody

Haym Salomon - Syn svobody https://www.databazeknih.cz/img/books/29_/291683/mid_haym-solomon-syn-svobody-oF0-291683.png 4 2 1

Howard Fast, přední americký pokrokový spisovatel, líčí v tomto románě nejslavnější údobí amerických dějin, válku za nezávislost v 2. pol. 18. stol., označenou Leninem za "válku amerického lidu proti anglickým lupičům, kteří udržovali Ameriku v koloniálním otroctví". Americká revoluční armáda, která neměla ani výcvik, ani dostatečnou výzbroj, zvítězila nad přesilou britských žoldnéřských vojsk a donutila Velkou Britannii, aby uznala nezávislost amerických kolonií. Román zachycuje pozadí revoluce, těžký zápas o finanční prostředky, nutné k udržení armády. Titulní hrdina, prostý polský Žid, člen podzemní organisace "Synů svobody", obětoval americké revoluci majetek i zdraví a ostře se odlišil od ostatních obchodníků, kteří využívali války jen k vlastnímu obohacení. - Některé nedostatky románu - pomíjení třídních rozporů, rozdílu mezi hesly revoluce a jejími výsledky, idealisování postavy Jiřího Washingtona - překonal Fast ve svých pozdějších dílech, věnovaných americké revoluci.... celý text

Literatura světová Romány
Vydáno: , Mladá fronta

Haym Solomon - Son of Liberty , 1941

Pavlaj
31.07.2021 4 z 5

Jedna ze dvou knih s názvem na 21 písmem, které jsem doma objevila, když jsem potřebovala pohnout s čtenářkou výzvou. Historický román o reálné postavě americké války za nezávislost zněl fajn. Na druhou stranu autor – komunista, který byl v ČR vydáván v 50. letech, zněl sakra podezřele. Dala jsem knize šanci a rozhodně nelituji.

Vylíčení ekonomické stránky americké revoluce je fascinující. Taky mi poprvé naplno došlo, jak významnou roli hráli židé při vzniku nezávislé Ameriky a jak moc byla zase pro ně Amerika zemí zaslíbenou. Příběh skromného, nedoceněného a téměř zapomenutého žida Hayma mě úplně dojal. Možná zaslouží ještě vyšší hodnocení, ale přece jenom jsou některé pasáže psané moc pateticky (podle Goodreads je psané pro děti, při čtení jsem to nepoznala, ale vlastně asi jo).

18. století Severní Amerika boj o nezávislost

Howard Fast