Hawklinská nestvůra

Hawklinská nestvůra https://www.databazeknih.cz/img/books/41_/416255/bmid_hawklinska-nestvura-yGQ-416255.jpg 4 54 10

Cameron a Greer jsou profesionální zabijáci, odborníci na slovo vzatí; ale pod zevnějškem nemilosrdných pistolníků tluče dobré srdce. Když je najme překrásná indiánka, rádi zanechají zabíjení lidí a vypraví se s ní přemoci nestvůru číhající ve sklepení starého domu kdesi v pustině… Dámy v nesnázích, neohrožení mužové, příšera, jejíž řev se ozvěnou ozývá v temných a ledových sklepeních - to jsou rekvizity, které si Brautigan vypůjčuje z brakových románů, ale zachází s nimi s láskyplnou libovůlí. Závěrečný souboj s netvorem proběhne trochu jinak, než by zúčastnění očekávali, i nezbytná romance mezi obyvatelkami domu a jejich vysvoboditeli má trochu nezvyklé rysy… Pro Brautigana byly brakové kulisy zjevně jen záminkou, proč se poddat radosti z vyprávění, a ta se přenáší i na čtenáře. Anotace: Jedna z Brautiganových variací na žánry populárního čtiva; v Hawklinské nestvůře si přisvojuje atributy gotického či černého románu - ve sklepení starého domu číhá tajemná nestvůra, jež ohrožuje život krásných žen; proto je třeba nalézt a najmout zabijáky, kteří si s nestvůrou poradí. Že se k jejich poslání přidruží i milostná zápletka, je nevyhnutelné.... celý text

Literatura světová , Romány

Vydáno: , Argo

The Hawkline Monster: A Gothic Western , 1974

matogeminimato
matogeminimato
22.11.2023 4 z 5

,,Gotický western,, o dvoch profesionálnych zabijakoch, ktorým pod drsným výzorom tlčie dobré srdce. Najme si ich mladá Indiánka, ktorá ich privedie do ,, Viktoriánskeho" domu, ktorý stojí na úplnej samote hlboko v horách....a tu začína naozaj zaujímavý príbeh.

Palivo
Palivo
08.02.2021

Bom dia.

Tohle byl solidní segedín! Bába má doma příšeru a tak najme Rybanu, aby dovalila dva ostrostřelce, co mají kolty proklatě nízko, aby příšeru vodkráglovali. Tak to je kámo těžkej hip-hop. Rybana chce navíc pořád jen píchat, a tak se tam dost píchá. To je myslím v dnešní době vakcín dost nadčasové, autor očividně předběhl dobu. Za to knize musím bohužel srazit bod, protože předbíhat se nemá.

Na místě se zjistí, že Rybana má dvojče, která je taky přes to očkování, a tak ji chlapi musí naočkovat penisem. Potom dojde k souboji s příšerou, který tu samozřejmě nebudu rozebírat. Nedávno jsem rozebíral postel z IKEA a řekl jsem si, že už nikdy!

Nebylo to tak mešuge jako Melounovej cukr, ale zase to bylo víc mešuge než Willard, takže z logiky věci dávám 8/10.

changaj
changaj
04.01.2021 5 z 5

Cítím maximální nadšení z objevu amerického "Váchala"! Směsice braku, humoru, naprosto nespoutané fantazie a překvapivě jemné poetiky. Tohle opravdu nemohl napsat duševně zdravý člověk.

spackler
spackler
24.10.2020 4 z 5

geniálně praštěný..podobnost autorova jména s kingovou postavou v srdcích v atlantidě a dt prý není náhodná..prej bude film

Ivan Kučera
Ivan Kučera
15.04.2020 3 z 5

„Rakve my nevyrábíme. Pouze obstarávame náplně.“ Záleží, čo od toho čakáte. Ak horor, budete zaskočení. Zrejme až sklamaní. Pritom prvá polovica je skvelá. Disponuje parádnou atmosférou a obsahuje ukážkové žánrové ingrediencie ako obrovský dom uprostred americkej drsnej divočiny, pod ktorým sa ukrýva pivnica s laboratóriom a pod ním (!) gigantické ľadové jaskyne, v ktorých sa pohybuje príšera. Tú treba zabiť, inak zabije ona vás. To všetko originálne umiestnené do atraktívneho prostredia Divokého západu. K tomu si pripočítajte dvojicu pištoľníkov-kamarátov, ktorých len tak niečo nevyvedie z rovnováhy, pretože si v minulosti spoločnými silami preskákali všakovaké... fušky. Už tu vidno, že Brautigan má svojský štýl, ktorý nesadne každému, ale prvá polovica sa mi napriek tomu čítala fakt parádne a tešil som sa na ďalšie (miestami až extrémne krátke) kapitoly. No a potom to prišlo. Bizarné dialógy (hoci často skvelé), obskúrne postavy sestier a plno absurdných (až halucinogénnych) situácií, ktoré vám hlava nepoberie. Iste, má to logické vysvetlenie vďaka „chemikáliám“, ale aj tak sa Hawklinská nestvůra vo svojej druhej polovici preklopí v natoľko zvláštny mix obskúrností, že to mnohí možno psychicky nezvládnete a Brautigana odsúdite. Ja by som až taký krutý nebol, ale faktom je, že by som si túto knihu určite vychutnal oveľa viac, ak by nešlo o experiment, ale o „normálny“, priamočiary goticko-westernový horor. Prízemné? Možno, ale proste je to tak, ako to je a inak to nie je. Ak podľa tejto divočiny chcú natočiť film, tak som fakt zvedavý, čo im z toho vylezie. Miestami ako keby bol autor pod vplyvom omamných látok (a následne pravdepodobne aj vydavateľ).

snimcibdim
snimcibdim
22.12.2019 5 z 5

Naprosto okouzlující, poetické, originální, magické, strašidelné, vtipné spojení westernu a gotického románu.

Tyet
Tyet
27.10.2019 5 z 5

Málokterý spisovatel dokáže vzbudit ve čtenáři radost a veselí, aniž by používal humor a taškařici, tak jako Richard Brautigan. Jeho vyprávění je tak půvabné, čisté a jaksi esenciální, že se snad srdce každého čtenáře musí při čtení tetelit blahem. A nejinak je tomu u téhle knížečky, kterou přečtete za jediný večer.
"Jedné chemikálii se podařilo naprosto se oddělit od zbytku sloučeniny. Tato chemikálie byla velice nešťastná z vývoje událostí v poslední době i ze zmizení profesora Hawklina, protože nesmírně toužila pomoci lidstvu a způsobit, aby se každý člověk usmíval.
Chemikálie nyní často plakala a zdržovala se u dna nádoby."

KaMal
KaMal
20.08.2019 3 z 5

Knížka se četla dobře i díky velmi krátkým kapitolám (1-2 stránky). Děj je docela absurdní, stejně jako způsob vyjadřování, příběh je navíc prošpikovaný suchým humorem...mně se kniha líbila, ale můžu ji doporučit pouze čtenářům s velmi otevřenou myslí :-)

paprickaa
paprickaa
28.08.2017 4 z 5

Další z takzvaného Brautigenovského fantasy.
Přečteno na pár nádechů.
Příběh mi pěkně zamotal hlavu - jak náruživé sestry, tak všechny ty chemikálie v příběhu obsažené. Nejsem moc na westernové příběhy, ale to tenhle vlastně koneckonců není.
Kapitoly jsou příjemně krátké a výstižné, obsahují vše důležité a vždy ještě něco navíc. Typicky Brautigenovské - čarovné, výstřední, vzrušující, překvapivé a to vše jen tak jakoby mimochodem s notnou dávkou lehkosti.
Po přečtení si budete googlit Hawklinské jezero - to vám garantuji.

Fuksinka
Fuksinka
02.04.2013 4 z 5

Louka plná mrtvých ovcí a supů, kůň s dřevěnou kachní nohou, zmrzlý dům uprostřed léta, zákeřná nestvůra, drsní kovbojové a dvojčata, která mají ráda sex. Brautigan nezklamal, já si to užila a doporučuju.