Plíseň

Plíseň https://www.databazeknih.cz/img/books/32_/324370/bmid_plisen-R9o-324370.jpg 4 627 117

Havraní kruhy série

Představte si, že jste lovnou zvěří v neznámém světě. Ve světě lidí, který pomalu umírá. Ve světě, odkud pocházíte a kde jste doufali, že konečně naleznete domov. Jenže to jste se pořádně spletli. Hirka opustila Ymslandu, aby ji zachránila, a obětovala tak možnost být nablízku Rimemu, přestože po tom touží ze všeho nejvíc. Teď ji místo něj provázejí lovec nemrtvých a slepý. Boj o přežití není ovšem ničím ve srovnání s tím, co přijde, když Hirka pochopí, kým ve skutečnosti je a jakým nástrojem v mocenské hře se má stát. Původce plísně touží po tisíci letech konečně dosáhnout svobody. Svobody, kterou mu může dát pouze Hirka.... celý text

Literatura světová Fantasy Pro děti a mládež
Vydáno: , Host

Råta , 2014

broskev28
18.05.2021 3 z 5

Jak jsem byla Ódinovým dítětem nadšená, tak jsem tady zklamaná.
Naprosto jedinečný je ten skok - z Ymslandy do našeho světa, ten se povedl a pro mě to byl šok: čtu vůbec správnou knihu? Nápad skvělý, ale provedení velmi pokulhávalo. Už to přede mnou napsali mnozí: Hirka i v novém světě všechno zvládá jen tak mimochodem (nejen jazyk, ale také technické vymoženosti), Kuro a Naeill jako naprosto nesourodá "dvojka", navíc zastydlá v novém světě, žádný vývoj a posun. A mohla bych pokračovat: na rozdíl od prvního dílu mě děj nijak netáhl, osudy postav mě nijak zvlášť nezaujaly. Komentáře fifejda, Kakiko, ssyyllvvaa, nebo třeba Mabie, abych neodbíhala tak daleko, vystihují mé pocity i zklamání.
Nevím jak vy, ale já se těším zpátky do Ymslandy, jen doufám, že mám proč.

soupik2012
14.05.2021 3 z 5

Ódinovo dítě se mi líbilo o dost víc, protože Ymslanda byla dobře vymyšlená a v příběhu bylo mnoho záhad a tajemství. Hirka hledala sama sebe, takže příběh působil věrohodně. Oproti tomu Plíseň, která se celá odehrává v našem světě, tato tajemství postrádá. Příliš brzy se odtajní kdo je kdo a potom je to v podstatě celé jenom o cestování z bodu A do bodu B. Ale co mi vadilo nejvíc, tak se z Hirky stane vševěd, který všechno ví ze všech nejlépe. Ve svých 16 letech velice snadno, až naivně převeze nebezpečného umpira, který je na světě téměř 3000 let a který se stal vládcem celé Ymslandy. Plíseň je opravdu knihou určenou pouze pro děti a mládež. Audioknihu stejně jako první část docela dobře načetla paní Magdalena Tkačíková.

Mabie
13.05.2021 3 z 5

Po Odinově dítěti jsem měla velká očekávání, ale druhý díl, který se odehrává v lidském světě, se mi z tohoto pohledu příliš nelíbil. Zhruba poslední čtvrtina příběhu je povedená, má spád, ale jinak je většina knihy zbytečně zdlouhavá a negativní. Srovnání našeho světa (plného zkaženosti, jedů, plísně, kde nic není dobře) s Hirčiným (čistým, krásným, svěžím, kde je vše perfektní) vyznělo podle mne nepřesvědčivě. Asi to nemělo být takové překvapení, vzhledem k tomu, že autorka je seveřanka, takže silný akcent na životní prostředí se dal očekávat, ale tady toho negativního bylo tolik, lidský svět popsaný natolik depresivně, že to vše ubíralo příběhu body.
V Plísni konečně byly vysvětleny věci, které v prvním díle vytvářely zmatek a zůstaly zřejmě záměrně nevysvětlené. Pro mne jednoznačně pozdě, ale přece.
U popisovaných postav oceňuji, že nikdo nebyl prvoplánový zloduch, ale ani anděl, byli to docela realističtí hrdinové, kteří dělali dobrá rozhodnutí, ale i ta špatná, za která pak nesli následky. Trochu příliš dokonalá superhrdinka je Hirka, která většinou všechno dělá “na první dobrou”, všechno vymyslí, všechny zachrání, takže Graal a Naeill, staří tisíce let, působí tak trošku jako blbečci, kterým musí puberťačka ukázat nový směr. Za nejuvěřitelnější postavu považuji Rimeho.
Závěr - tři hvězdy, ani o půl více, ale Sílu si určitě přečtu, protože také razím heslo “nezačínej, co nezvládneš dokončit”.

P.S.
Obálka je ale opět naprosto děsuplně skvělá.

Viky007
06.05.2021 3 z 5

Moc nevím, co k tomu napsat. Už předchozí díl se mi četl špatně, ale teď to bylo ještě horší. Netuším, čím to je. Možná stylem psaní? Nebo mi prostě nesedlo, že autorka přesunula děj do naší doby. Hlavně mi přišlo, že se tam nic neděje. Až při posledních 100 stranách se to konečně rozjelo a já nemohla přestat, což je celkem škoda. Výtku mám i k jisté roztříštěnosti příběhu a taky jsem si při čtení nějak nedokázala vytvořit mínění o Stefanovi a Naiellovi - prostě mi ty postavy byly ukradené. Ale opravdu - co tam ti dva vlastně dělali? Místy jsem nechápala. A Naiell mohl mít trochu víc prostoru, přišel mi dost nevyužitý, i když měl potenciál. Konec jako takový mě překvapil, za to musím dát autorce plusové body.
Poslední díl si ale určitě přečtu, protože chci vědět, jak to dopadne. K celé sérii se ovšem vracet nehodlám.

Libris_Na_Ex
05.05.2021 4 z 5

(SPOILER) ** spoiler alert ** Recenze bude obsahovat SPOILERY na první díl. A i nu druhý, když už jsme v tom SPILEROVÁNÍ, že ;)
Jsem asi jedna z mála, co si myslí, že dvojka je lepší, než první díl a že prolínaní našeho světa a Ymslandy byl boží. Líbilo se mi, jak autorka využívala odlišností a možností toho druhého světa. A navíc Hirky pohled na náš svět mě hodně bavil a řekla bych, že až nastavoval zrcadlo naší společnosti.
I nové postavy, které nám tady autorka představuje mi sedly a celkově to, že nikdo není černobílé a čtenář si na celou situaci musí udělat vlastní obrázek, knize přidalo další plusové body.
Co mě ale naštvalo to "něco" mezi Hirkou a Stefanem, protože to bylo totálně zbytečný.
A Rimeho linka mě místy dost nudila, i když byla pro celé vyústění příběhu důležitá.

DreamerX9
28.04.2021 2 z 5

O malinko lepší než druhý díl ale některé části jsem přeskakovala celkem plýtvání papírem :D uvidíme co bude dál

Black54
31.01.2021 4 z 5

Zdravím všechny fantasy šílence.
Tak tu máme druhý díl Havraních kruhů, takže jdeme na to.
Obálka knihy se opět drží stejného grafického zpracování, což hodnotím kladně. Stejně tak počet stran a kvalita vazby je podobná.
Teď už něco k ději, takže pozor na spoilery!
Hirka se nám probouzí v novém (našem) světě, což u mě zprvu budilo nedůvěru, ale musím podotknout, že autorce se to vážně povedlo. Hodně se zde řeší rozdíly světů, čemuž přispívá i Hirčina neznalost jazyků, která mě sice trošku vytáčela, ale krásně dokreslovala tyto rozdíly.
Autorka hojně zmiňuje kontaminaci našeho světa, což se dalo od norské spisovatelky čekat. Zase na druhou stranu to v knize dokáže dokreslit emocionální rozpoložení hlavní hrdinky.
Děj se rovnoměrně střídá ve vyprávění o Hirce a o Rimovi, který zůstal v Ymslandě. Tady bych zdůraznil, že se autorce tato část knihy moc nepovedla. Opět se nám tu ukazuje chaotické vyprávění z pohledu Rimeho a obrovské skoky v ději. Tohle by opravdu zasloužilo více pozornosti.
Na druhou stranu autorka děj pěkně propojila a v knize se objevuje hodně zvratů.
Trošku mě tu zamrzelo uvadnutí vztahů mezi Kurem z kterého se vyklubal vidoucí a Hirkou.
Stejně tak jsou tu chaoticky vysvětleny Hirčiny důvody odchodu do země slepých a vlastně nevím proč to udělala.
Celkově vzato se mi kniha líbila a je rozhodně lepší než první díl. Bohužel za chaos ve vyprávění musím odebrat 1*.

Knižní_kout
19.01.2021 4 z 5

Slyšela jsem, že druhý díl je zlomový...buď vám sedne nebo ne. Bála jsem se nového prostředí, protože na takové u fantasy nejsem zvyklá, ale příjemně to překvapilo. I když na svět v prvním díle to nemá.
Spoustu intrik, zápletek, až mi šla hlava kolem. Tady bych brala lepší vysvětlení toho co, proč a jak, protože jsem si některé pasáže četla vícekrát a doteď nevím, jestli jsem vše dobře pochopila.
Pokud se chcete do této série pustit, musíte se vyzbrojit značnou dávkou trpělivosti, listování a představivosti.
Já se určitě do posledního dílu pustím a moc se těším, jak to celé skončí. :)

Anushka1
03.01.2021 5 z 5

I druhé pokračování Havraních kruhů je super. Hltala jsem každou stránku a čekala jsem, co se z toho nakonec vyvine. Plynule pokračuji posledním dílem a jsem fakt zvědavá, jak tohle všechno dopadne.

Misshell1
20.12.2020 5 z 5

Super pokračování, byla jsem ohromená a jsem zvědavá, co přinese třetí díl.

veia
07.12.2020 5 z 5

Naprosto boží série. Tento díl se mi líbil asi úplně ze všech nejvíc :) 10/10.

elyonka9643
05.11.2020 5 z 5

Ještě napínavější a zajímavější než první díl. Hltala jsem každou stránku. Hirka je prostě boží a Rimeho nejde nemilovat a mé sympatie si získal i Graal. Hrozně se těším na poslední díl.

pipa36
09.10.2020 4 z 5

Dobré pokračování, i když pro mě už ne bez výhrad. Stále to bylo čtivé a napínavé, ale už ne tak propracované, jako v prvním dílu.
I když se největším úskalím tohoto dílu mohl stát nový svět, do kterého autorka uvrhla svoji hlavní hrdinku, není tomu tak. To, co mi na knize vadilo, byla naivita hlavní hrdinky, která dosáhla nové - a snad již maximální - úrovně, včetně nelogičnosti jejího cestování po celém světě s jejím novým známým (opravdu to postrádalo jakýkoli smysl i vysvětlení). V některých momentech jsem se dokonce ztrácela a nechápala, proč je někdo vlastně kladným a druhý záporným hrdinou - i když jsem pasáže s vysvětlením četla vícekrát, jejich význam mi unikal. Je možné, že to bylo způsobeno úsporností jazyka, jakým byla kniha napsána - to, co jsem v prvním dílu shledávala přínosem, bylo zde spíše chaosem.
Nicméně určitě si nenechám ujít závěrečný díl, protože i přes zmíněné nedostatky mě příběh opravdu bavil a jsem zvědavá na rozuzlení.

Vincenzoci
03.10.2020 4 z 5

Kniha byla velice čtivá, děj měl spád, samá akce a ne tolik politické pletichy. Mnohé vysvětlilo z prvního dílu. Zajímavé postavy, světy i pohled na ten "náš". Jen místy to bylo lehce chaotické a zbytečně komplikované.

Parwana
17.08.2020 3 z 5

Slušné pokračování prvního dílu. Chvíli mi trvalo, než jsem se zorientovala, i z toho důvodu, že už je to dlouho, co jsem četla první díl. Nebylo to špatné, jen mi vadilo, že autorka některé fráze stále opakovala a jiné důležité věci nezazněly. Těším se na finále.

Sandalkar
11.08.2020 5 z 5

Příběh Hirky a Rimeho opět nezklamal. Napětí, držení palců, hltání knihy, kde a kdy se dá. Těším se na poslední díl.

zinon
01.03.2020 4 z 5

Opět velmi povedené. Váhám mezi mezi 4 a 5 hvězdami. Pro jasných 5 hvězd tu ale stále něco postrádám. Knize nelze upřít čtivost, napětí, zajímavý svět a postavy...

Andynka
28.01.2020 4 z 5

Kniha mě velmi mile překvapila. Jak jsem jedničku docela protrpěla, tak tady se mi to rozhodně nestalo.
Spojit vymyšlený svět se světem lidí, byl za mě dokonalý nápad. Alespoň v tomhle příběhu se to opravdu povedlo.
Hirky boj v novém světě a její uvažování mě taky moc bavilo.
Celkově tuhle knihu hodnotím velmi kladně, trošku jsem postrádala více romantické linky, ale dá se to bez ní přežít. Tak snad poslední kniha dosáhne 5* .

Jordyz
29.11.2019 5 z 5

Zhltla jsem tento díl neskutečně rychle. Bavil mě stejně tak jako předchozí díl a už se těším na další. Škoda, že se jedná jen o trilogii.

Ria.
13.09.2019 4 z 5

Plíseň mě bavila o trochu méně než Ódinovo dítě, ale zhltla jsem ji stejně rychle jako první díl.

norská literatura fantasy havrani

Siri Pettersen