Plíseň

Plíseň https://www.databazeknih.cz/img/books/32_/324370/bmid_plisen-R9o-324370.jpg 4 626 117

Havraní kruhy série

Představte si, že jste lovnou zvěří v neznámém světě. Ve světě lidí, který pomalu umírá. Ve světě, odkud pocházíte a kde jste doufali, že konečně naleznete domov. Jenže to jste se pořádně spletli. Hirka opustila Ymslandu, aby ji zachránila, a obětovala tak možnost být nablízku Rimemu, přestože po tom touží ze všeho nejvíc. Teď ji místo něj provázejí lovec nemrtvých a slepý. Boj o přežití není ovšem ničím ve srovnání s tím, co přijde, když Hirka pochopí, kým ve skutečnosti je a jakým nástrojem v mocenské hře se má stát. Původce plísně touží po tisíci letech konečně dosáhnout svobody. Svobody, kterou mu může dát pouze Hirka.... celý text

Literatura světová , Fantasy , Pro děti a mládež

Vydáno: , Host

Råta , 2014

Kate3003
26.02.2024 3 z 5

„Nikdy nezačínej, co nezvládneš dokončit“

Druhý díl série havraní kruhy byl za mě ze začátku dějově o něco lepší než předchozí, protože děj byl podstatně svižnější. Na druhou stranu příběh přišel o určitou svou pohádkovost a zajímavou stavbu světa, který autorka vybudovala v prvním díle. Tentokrát se totiž neodehrává celý příběh v Ymslandu. Do příběhu se vracíme několik měsíců po tom co Hirka pomocí kruhů opustí Ymslandu aby ochránila Rimmeho před sebou, před plísní.
K Hirce a Rimmemu se přidávají nové postavy, které je provází příběhem. Znovu příběh sledujeme z několika pohledů a tentokrát mě asi o něco více bavily části, ve kterých vystupoval Rimme, přestože se choval trošku jako malé dítě, kterému seberete hračku. I když možná mě jeho linka bavila o něco více tak trochu proto, že části s Hirkou jsou ze začátku maličko nelogické. Během pár měsíců se Hirka adaptovala na nové prostředí v podstatě bez problémů a čirou náhodou měla i celkem štěstí na to s kým se potkala a že měla kde spát a nedělalo ji problém se vyrovnat se všemi vymoženostmi nového světa.
Nové prostředí v knize nenabízí až tak zajímavé popisy jako jsou v prvním díle, protože náš svět není nutné až tak představovat jako ten smyšlený. Možná je trochu škoda, že autorka nepoužila další smyšlený svět a přesunula se k tomu našemu, který je navíc v knize vybarven jako naprosto nezajímavé umírající místo.
Moc mi nesedí vztah mezi Hirkou a jednou z nových postav, ale uvidíme jak se to bude dál vyvíjet. Společně s Hirkou konečně odhalujeme tajemství jejího původu, ale na můj vkus možná trošku moc brzy. Kdyby nás autorka o něco více napínala a ubrala trošku bezcílného cestování bylo by to za mně zajímavější.
Jsem zvědavá co přinese závěrečný díl. Za poskytnutí knihy k recenzi děkuji nakladatelství Host.

Lenka_S
07.09.2023 5 z 5

I druhý díl se mi libil. Nápad zasadit tento díl do dnešní doby byl zajímavý a pro Hirku to musel být hrozný šok. Už se těším na závěr celé série.

tereziehl
14.05.2023 5 z 5

Ódinovo dítě je za mě o hodně lepší, to ale spíše kvůli preferenci prostředí, ve kterém se odehrává. Mnohem radši bych udržela vesmír trilogie Havraních kruhů daleko od toho našeho a ponechala mu tu osobitost, pohádkovost. Nu, což. I tak byla ale kniha psaná skvělým jazykem, Pettersenová zkrátka umí. Stále se něco dělo a bylo to dobré. Hvězdu bych ubrala max za to prostředí, toto pro mě byla už úplně jiná kniha, ale to hlavní, za co tuto sérii hodnotím tak kladně, jí stále musím nechat, a tak dávám stále pět hvězd, akorát jen už za mě za úplně jiný příběh.

jjanca
13.05.2023 3 z 5

Druhá časť bola oveľa lepšia, než tá prvá. Síce ten začiatok bol boj a ja som knihu skoro odložila, ale našťastie sa to po sto stranách rozbehlo a ja som si príbeh začala užívať. Človek už poznal ten svet a pojmy, tak o to ľahšie sa celý príbeh vstrebával.
Trošku mi vadili nelogickosti Hirkinho zivota v "našom" svete a viac som si užívala Rimeho linku. A rovnako, ako v prvom dieli, mapa úplne zbytočná.
Som zvedavá, kam nás posledná časť zavedie. 3,5/5*

Zaniya
05.03.2023 5 z 5

Zhltnuto. A téměř každá kapitola mě nutila přemýšlet. Ne jen proto, jakým způsobem je vykreslen náš umírající svět, ale i pro samotné myšlenky týkající se sebeuvědomění, sebeúcty, ale i začlenění, schopnosti stát si za svým, pokud se pro to opravdu rozhodnu, dobro i zlo...
První díl trilogie byl úžasný. Ale tenhle je pro mě ještě lepší.
Těším se na třetí.

natashka
21.01.2023 3 z 5

Páni, už dlouho jsem z knížky nebyla zklamaná tak, že mě to úplně rozhodilo.
První díl bylo jedno z nejskvělejších děl, které jsem kdy četla. Milovala jsem politickou stavbu světa, systém magie a hlavně Hirku a Rimeho, pro které bych se po prvním díle klidně obětovala svůj vlastní život. A tady prostě všechno zmizelo, jako bych četla úplně jinou sérii. Rozhodně nenarážím na přesunutí příběhu hlavně do našeho světa, ale na způsob, jakým se vyprávění změnilo z krásného romantického jazyku a vyloženě zdlouhavého popisování, na plytký příběh ve stylu každé druhé fantasy, kterou najdu na trhu. Romantická linka mě naprosto zničila, já se na ní tak těšila (i přesto že romantické zápletky normálně moc nemusím!!!!) a nyní mám pocit, že to byla ta nejzbytečnější svět na světě.
Kdyby nebylo prvního dílu, tak je tohle kniha, kterou si užiju, ale já měla skutečně tolik očekávání, že jsem doslova naštvaná tím, jakým směrem se všechno ubralo.

Lokina
14.01.2023 5 z 5

Na druhý díl jsem se těšila. Začátek knihy je opět matoucí, plný nových jmen, názvů. Pokud vás to neodradilo u prvního dílu, tak máte vyhráno. Já jsem se nenudila, bavilo mě to. I když děj je čtivý, má někdy ale pomalejší tempo. Děje se tam ale plno zajímavých událostí, že jsem s nedočkavostí doplula až na konec. Opět se budu opakovat, moc mě potěšilo vyprávění více postavami.
Severská mytologie je krásná, záhadná a má své nezaměnitelné kouzlo. Jako zrovna knihy ze série Havraní kruhy.

posvicmichal
24.10.2022

Ódinovo dítě byla na čtení poměrně náročná kniha, hlavně zpočátku, protože jsme byli vhození do světa, který je úplně jiný, než ten náš, ale nikdo nám ho nevysvětlil a museli jsme ho pochopit sami podle toho, co se v něm dělo. Což, z mého pohledu, trochu odpoutávalo pozornost od samotného děje. Druhý díl je v tomhle snazší, Ymslandu už známe, lidský svět také, a můžeme se soustředit na příběh. Ten je podle mě docela čtivý, zvraty působí přirozeně a nenásilně, má to gradaci a postavy jsou konzistentní, byť pohnutky některých z nich nám stále zůstávají tak trochu záhadou. Co mě naopak moc neoslovilo byly "milostné" scény, dá-li se to tak nazvat. Ale naštěstí jich nebylo zbytečně moc :)

Kizuizi
17.08.2022 5 z 5

Nové prostředí, nové postavy, ale naštěstí se nezapomnělo ani na ty z prvního dílu. Čtivé, svižné, překvapivé – prosím nenechte se „vyděsit“ začátkem! Je to boží a já už se neskutečně těším na třetí díl.

Haloon
21.06.2022 4 z 5

Svět se rozšiřuje, avšak samotný prostor ztrácí na plastičnosti a je až na výjimky spíše nespecifickým dějištěm. Spolu s ním nám ale přichází řada moc pěkných zvratů.
Hirce se fandí snadno a ostatní postavy mají také své kouzlo. S charaktery to autorka umí a myslím, že atmosféra na konci jen vybízí k přečtení poslední knihy trilogie. Za mě ještě o něco lepší než první díl.

eva-lupen
22.05.2022 5 z 5

Druhý díl jsem přečetla jedním dechem. I když ke konci to trochu skomíralo, přesto to byla paráda a hned jdu na trojku, abych zjistila jak to dopadne (i když tak trochu tuším). ;-)
Trochu mi vadily jen drobnosti, jako třeba absence zvířat mimo zoo. To tam fakt nemají aspoň psy nebo kočky a nějaké ptactvo?

puczmeloun
09.02.2022 4 z 5

(SPOILER) Šifra mistra Leonarda v několika světových metropolích (včetně ne/nápadných odkazů na mýty a legendy) se třemi rasami a nějakým tím upírsko-severským fantasy. Je to podivuhodný mix, ale i když jsem se trochu obával, že nový svět (i když pro nás ten "starý", že...) bude nudnější lokací, nakonec se vše hezky prolíná, podivností je dostatek stejně jako zvratů měnících vyznění první knihy a já jsem tak ve výsledku naopak nadšen z dalšího rozměru, který série Havraních kruhů čtenáři přináší.

...a více než u předchozího dílu mě baví např. detail přístupu k náboženství. Hezky nenápadně je skrytý např. v nepochopení hlavní hrdinky, která se při pohledu na obraz s Ježíšem a holubicí upíná k oné holubici. Sama totiž pochází ze světa uctívajícího ptáka – havrana...

bearwhiteraven
31.01.2022 3 z 5

(SPOILER) Kniha pro mě byla velkým zklamáním.

SPOILER!

Těšila jsem se, že se s Hirkou podívám do nového zajímavého světa, ale čekala mě jen Anglie, Itálie, Švédsko a nekonečné omílání toho, jak je náš svět ošklivý a pomalu umírá. Fantasy čtu, abych z reálného světa utekla, ne abych v něm žila ještě prostřednictvím fikce, z toho důvodu se "urban fantasy" (až na několik vzácných výjimek) vyhýbám. To je samozřejmě jen má preference, která nemá s kvalitou knihy nic společného, ale i když pominu svou nespokojenost z prostředí, v němž se druhý díl odehrává, stále zůstává spousta věcí, které mi nesedly.

Většina nových postav mě nijak zvlášť nezaujala. Graal a jeho bratr Naiell, který se zrodil z milovaného havrana Kuro, patří k těm zajímavějším, ale nemůžu se zbavit pocitu, že autorka naplno nevyužila jejich potenciál. Vše kolem zvratu, jenž odhaluje Hirčin skutečný původ, mi připadalo takové nemastné a neslané, předvídatelné, uspěchané. Pak tu máme Stefana, chlapíka středního věku, který našel zalíbení v šestnáctileté hlavní hrdince a ona v něm. Opravdu to bylo nutné? Jestliže chtěla autorka do příběhu naroubovat milostné napětí (mimo hlavní dvojici), nemohla k Hirce napsat někoho blíž jejímu věku? Bez toho je Stefan totiž docela zajímavou postavou. Ovšem jednoznačně nejhorší byl Rime, který mi v této knize neuvěřitelně lezl na nervy. Stal se z něj přehnaně impulzivní, tvrdohlavý, arogantní a zaslepený hlupák, který třebaže se sám vpasoval do role vůdce náhle nemyslí na nic jiného než na Hirku a dělá jednu fatální chybu za druhou, až přivede společnost v Ymslandě na pokraj zhroucení. Vím, že je mladý, ale krucinál! Zatímco Hirka byla donucena trochu dospět a přehodnotit mnohá svá přesvědčení, Rime byl po celou dobu buď zaseklý na místě nebo se motal v kruhu.

V porovnání s předchozím dílem je tenhle mnohem kratší, což je dle mého názoru chyba, protože je většina dějových linek i zvratů, jak jsem již psala, příliš uspěchaná. Zhruba v prvních dvou třetinách se děj táhne, v mnoha kapitolách se nic neděje, a když konečně přijde řada na vyvrcholení a vysvětlování, děj se náhle posouvá rychlostí světla.

Chvílemi jsem se musela přemlouvat, abych knihu dočetla, přesto se chystám na třetí (a poslední) díl v naději, že mne zbaví pachuti, kterou u mě tato kniha zanechala.

tulipi
29.01.2022

Druhý díl fantasy trilogie mne popravdě na samotném začátku hodně otrávil absolutní změnou prostředí. Dokonce jsem chvíli laškovala s myšlenkou, že to číst nebudu, protože mi přišlo, že ty knihy k sobě vůbec nepatří, nenavazují...
Jako správný knihomol jsem se ale prokousávala dál a dál, nechuť vystřídala zvědavost a nakonec jsem překvapeně zjistila, že mne děj vtáhl natolik, že jsem druhý díl přelouskala snad ještě rychleji, než ten první. A nadšeně jsem se vrhla na třetí...

NikDisk
27.01.2022 5 z 5

Musím říci, že mi plno lidí psalo, že se jim druhý díl nelíbil .... PROBOHA PROČ?! Já jsem druhý díl přečetla jedním dechem a nemohla jsem knihu vůbec odložit!!! Byl to tak strašné napínavý díl, že kdybych neměla dvouletého syna, čtu přes noc až do rána, abych knihu přečetla bez přestávek. Ale bohužel, ráno se synem vstávat prostě musím. Takhle to hold trvalo od poledne do druhého dne večer za mě rozhodně všechny palce nahoru a už se těším na poslední závěrečný díl ️

ElikaS
13.10.2021 5 z 5

Tak musím říct, že po prvním díle přišel trošku šok. Ze změně prostředí jsem byla na začátku trochu v rozpacích a chvilku mi trvalo než jsem si zvykla a začetla se. Ale když už se tak stalo, nemohla jsem se odtrhnout. Na celé sérii se mi hrozně líbí, že se toho autorka nebojí a vždycky očekávám, že se ze zapeklitých situací naši hrdinové nějak dostanou a nedojde to až tak daleko, jak to vypadá, ale ono ne. A fakt se autorka nezačíná nic, co by nemohla dokončit :-D
Knížka je plná překvapivých zvratů, skvěle vykreslených postav, kdy jste vlastně pořád na pochybách, komu fandit. Je neskutečně čtivá. Občas mě napadlo, že bych uvítala, trošku víc romantiky, ale zase na druhou stranu, co je by mohlo být romantičtější než jednání Rimeho? Takže za mě paráda, knížce nic nechybí a už se těším na to, jak to celé dopadne.

ElessaRiverbow
03.09.2021 5 z 5

Když jsem přečetla první díl, říkala jsem si „Páni, to je úžasný!“ a teď po přečtení druhého dílu si říkám „Wow, tohle je prostě geniální!“. Autorka posunula laťku mnohem výš a tento díl mi přijde ještě lepší. Příběh je neskutečně čtivý a snadno jsem se vžila do postav. Z jednoho pohledu tu je Hirka ve světě lidí, který vůbec nezná a ničemu nerozumí. Druhý pohled má Rime, který je v Ymslandě. Oba hrdiny jsem si zamilovala a držím jim palce, aby pro ně vše dobře dopadlo. Líbilo se mi, jak byl příběh zamotaný, protože ve většině ostatních knih je jednoznačně ukázáno, kdo je hodný a kdo špatný. Taky je člověk neustále na pochybách, komu může věřit a komu ne, a tak je mnohem zajímavější, co se stane. Navíc pak nejsem zklamaná, že jsem odhadla vše už na začátku, jako se mi to u některých knih stává. Nemůžu se dočkat na finální díl, který snad bude ještě lepší.

Ailee
16.07.2021 4 z 5

Odhaluje se pravda a minulost ukazuje svá temná tajemství. Hirka roste a zjišťuje, kým opravdu je. Originální a nápadité, i když ne tak napínavé, jak by mohlo.

roso.mak
02.06.2021 5 z 5

Hodně jsem se bála přenesení příběhu do lidského světa. Bála jsem se že kniha ztratí šmrnc. Dobrá zpráva je, že fantastické části a hlavně Rimeho se vůbec nemusíte vzdát. Navíc příběh z lidského světa není rozhodně obyčejný.

Autorka se nebojí hrdinů, které nelze definovat pojmy dobrý/zlý a nechá je prostě konat.

Aki12
20.05.2021 1 z 5

(SPOILER) Tohle bylo zklamání, ale obrovské zklamání. Většina děje je slepena tak špatně, že by mohla být kniha o polovinu tenčí a nic by se nestalo.
Spousty nesmyslných momentů - neustálé cestování mezi Yorkem a Stokholmem mě vytáčelo stejně jako cestování z Venice do Kodaně na lodi?? - to se naši hrdinové dokáží tak často teleportovat?
Hledá je celá země, ale oni si trajdají po celé Evropě a chodí po nemocnících jak se jim zlíbí...
Počet náhod byl také neuvěřitelný, přestal jsem počítat po čísle 13...
S žádnou postavou jsem nesoucítil, akorát se všichni (včetně těch co žili tisíce let) chovali jako banda bezmozků. Navíc bylo plno postav úplně zbytečných. Třeba Allegra! K čemu byla, jak vlastně posunula děj? Budu si ji vůbec pamatovat alespoň 2 minuty potom, co knihu zavřu? NE!
Části o ekologii jsem málem přeskakoval jak špatně se snažila autorka poukázat, že je náš svět v ři..

norská literatura fantasy havrani

Siri Pettersen