Havířská balada

Kniha Havířská balada

Ronnie68

Kniha, která patří do povinné četby ... Mě osobně ten příběh opravdu dojal ... Určitě stoji si ji přečíst ...

georginaa
10.07.2020

Tuto knihu jsme měli na škole jako povinnou četbu. Nehledě, že žijeme kde jsou doly na uhlí, není toto téma zcela cizí. Coby havíři vždy táhli za jeden provaz, byli kamarádští, rodiny se též přátelili a vzniklo přátelské pouto. Jak se říkávalo, jeden za všechny, všichni za jednoho.

Magrata15
14.10.2019

Hodně dlouho jsem přemýšlela, co o této knize napsat.
První část se mi líbila, mělo to spád. Druhá část byla hodně smutná, ale i tak zajímavá.
A třetí ... dost nudná.

Celkem se ztotožňuji s hodnocením "Aerine".

Shrnula bych to asi tak:
Veselé, smutné i tragické příběhy havíře Jana Zvonaře, který v první části dezertoval do ciziny, aby tam mohl pracovat v dole a nemusel jít do války.
Oženil se, 5 kluků se mu narodilo, žil někdy dobře, jindy živořil, dostihla ho i válka i neštěstí.
Ve třetí části je zbytek jejich života hodně jednoduše shrnut v tesklivém vyprávění jeho ženy Milky a to mě už tolik nebavilo. Silní lidé byli přívalem neštěstí a bídy otupěni, veškerá síla a optimistmus je nakonec docela opustil a rezignovali.

Aerine
04.04.2019

Kniha o třech částech, které nedrží dohromady. První část v ich-formě je vyprávěna hlavním hrdinou havířem "Honzou" o jeho životě před velkou válkou, druhá v er-formě o Honzovi a osudech jeho rodiny za války, třetí část jako "kolovrátek" oddrmolí Honzova žena Milka návštěvě.
První a druhá část je jednoduchá, nehledejte nějaké složitější popisování situace horníků. Nejsilnější důraz je položen na velmi silné přátelství, kdy se musí jeden horník na druhého spolehnout i svým životem.
Třetí část pro mě byla až nesnesitelná, z postav se stávají nesympatické existence, i když musím uznat, že autorka slušně vystihla mluvu "typické drbny - užvaněné baby". Nejspíš proto mi tak lezla na nervy.

Natymelon
01.02.2019

Ze začátku jsem si myslela, že mě nějaká havířina nebude bavit. Byla to moje první kniha, kterou jsem prolouskala za 3 dny asi po 6-ti letech od maturity, kdy jsem naposledy četla. Knihu jsem si nechávala v práci a vždy jsem se těšila do práce, že si ji budu číst. Plakala jsem asi čtyřikrát a neustále mi nabíhají slzy, Nevím, jestli tato kniha je psána podle skutečných možných událostí nebo je to smyšlené, ale život, který Hudce čekal po krásných chvílích s jeho milou Milkou, nebyl moc krásný. Ale oba dva se spolu i s jejich dětmi vyrovnávali se vzniklými situacemi a obtížemi bravurně. V knize člověk vidí kamarádskou soudržnost, podporu ženy svému manželovi, pracujícího muže do morku kostí, aby zabezpečil rodinu, neúnosný válečný stav, bídu, klesnutí na dno po celém odpracovaném životě. I teď při psaní tohoto komentáře pláču, když si vzpomenu, co tam bylo psáno. Takže , jestli Vás zajímá válečná tematika zúžená na jdnoho havíře proplouvajícím životem, tak vám vřele doporučuji, ale svoji knihu Vám nepůjčím, tu si zarámuju někde do zlata, protože mi dala takové emoce, jako žádná jiná.

los
19.07.2018

určitě stojí za přečtení

kapr
18.10.2017

Podle mne to vůbec nejlepší co autorka pro dospělé napsala. Dnes mnohdy získává na aktuálnosti. [OZ]
2019 02 24
Už pro tuto knihu, ale i pro její Robinsonku psanou pro mládež, knížku které už současná generace mnohdy tak úplně nerozumí, už proto si budu autorky vážit.

Peťulka53
02.04.2014

Velmi dojemný příběh o životě havířů a jejich rodin