Harry Potter a vězeň z Azkabanu

Harry Potter a vězeň z Azkabanu https://www.databazeknih.cz/img/books/29_/29804/bmid_harry-potter-a-vezen-z-azkabanu-swA-29804.jpg 5 13184 774

Harry Potter série

Harry Potter a jeho kamarádi Ron a Hermiona jsou už ve třetím ročníku bradavické Školy čar a kouzel. Harry se nemohl dočkat začátku školního roku, když ale přijede do Bradavic, panuje tam napjatá atmosféra a strach. Proč? Na svobodu uprchl vězeň z Azkabanu, nebezpečný vrah Sirius Black – prý nástupce lorda Voldemorta, Pána zla. A stopa vede – kam jinam než do školy v Bradavicích.... celý text

Literatura světová , Fantasy , Pro děti a mládež

Vydáno: , Albatros (ČR)

Harry Potter and the Prisoner of Azkaban , 1999

xxbarbarelaxx
08.11.2022 5 z 5

Třetí díl byl jako dva předchozí skvělý. Mám hrozně ráda příběh, který je v tomto díle vykreslený. Krásný popis přírody okolo Bradavic a navíc se konečně objeví na scéně Sirius.

uzivatel04362
20.10.2022 5 z 5

Spolu s 6. dílem je tohle můj nejčtenější a nejoblíbenější. Trénovala jsem si na něm angličtinu i francouzštinu, což jde docela dobře, když ho v češtině znáte skoro nazpaměť. Vždy, když mám chuť se na chvíli vrátit do kouzelnického světa, sáhnu po tomto díle nebo šestce :)

Taufa
16.10.2022 5 z 5

Kniha je velice napínavá, detailní, zajímavá a zároveň originálně kouzelná. Děj oproti prvním dvou dílům vůbec nepolevuje a úroveň postupného odtajňování jen a jen stoupá a dodává otázky k dalším dílům. Kniha se čte velice krásně, děj stále příjemně běží a kapitoly jsou dobře rozděleny. Oproti filmu do sebe vše více zapadá, vše je detailněji popsáno a dává o hodně lepší smysl. Film třetího dílu jsem moc rád neměl, ale kniha je asi zatím nejlepší! Těším se na další díly! Jazyk je velice čtivý a příjemný, rozhodně 5/5! :))

Šarno11
08.10.2022 5 z 5

Třetí díl Harryho Pottera je zajímavý, hodně se toho v díle událo.

Lajka2012
05.10.2022 5 z 5

Fakt super knížka kterou si musíte přečíst! Je temnější a napínavější než dva předchozí díly. Doporučuji všem, kteří mají fantazii.

Metuje
05.10.2022 3 z 5

(SPOILER) Za mě tedy z první trojice zatím nejslabší díl. Větší děsivost jsem nepociťoval, konec druhého dílu byl pro mě děsivější. Twist s Peterem byl tak nezajímavě udělaný, celkově konec knihy byl nic moc. První tři čtvrtiny super, obvyklý život v Bradavicích, famfrpálové zápasy chytlavé. Lupina je škoda, Siria se snad ještě dočkáme.

zdenaR
22.09.2022 4 z 5

Trochu děsivější díl, spíše pro starší děti. Kniha plná zvratů, původní postavy i nové, otvírání minulosti pokračuje.

jopp
22.09.2022 5 z 5

Třetí díl legendárního Harryho Pottera za námi! I tento díl drží tempo a kvalitu dvou předchozích. Škoda, že čtvrtý díl je prý už strašidelnější, takže sérii bohužel odkládáme do doby, než syn trochu povyroste :)

Petras_ka
10.09.2022 5 z 5

Tento diel naberá na tajomnosti a temnote oproti predchádzajúcim dielom. Páči sa mi ako sa postupne dozvedáme o minulosti Harryho rodiny a ostatných postáv ako Snape alebo Sirius.
Koniec bol perfektný, hltala som stranu za stranou.
Harry je proste srdcovka.

HadleysHope
10.09.2022 5 z 5

Jde do tuhého. Spousta otázek a spousta odpovědí. Jen jde o to, která z nich je vlastně pravdivá. Harry Potter a vězeň z Azkabanu je opět skvělou jízdou. A tohle je zatím víc akčnější, než předešlé příběhy.

ZelenýAnton
08.09.2022 5 z 5

Jedním dechem, prostě famózní.

Hakate
28.08.2022 5 z 5

Za mě určitě nejlepší ze serie, tento díl se mi líbil nejvíce.

tittanie
24.08.2022

Tento díl jsem začala číst 11.8, to má narozeniny Ginny. Letos jsem se rozhodla číst každý díl HP v nějaký datum spojený s touto sérií.
Už ji čtu po tolikáté, že sérii nečtu kvůli ději, ale kvůli atmosféře. Knihu jsem si jako vždy užila.
Nějak nevím, co dál napsat. Kniha kdysi patřila k mým nejoblíbenějším. Teď už nejoblíbenější díl série nemám.

Kozel
21.08.2022 5 z 5

Expecto Patronum! Na tento díl jsem se docela těšil. Hlavně proto, že jeho filmové zpracování, které jsem viděl dřív, mi jako poslední ze série hlouběji utkvělo v paměti. Pak proto, že od mala inklinuju k těm temnějším záležitostem, takže jsem se těšil na Siriuse (ve filmu skvělý Gary Oldman), vlkodlačího učitele Lupina (sympatický David Thewlis) či hipogryfa Klofana a samozřejmě...mozkomory. Tudíž jsem se těšil, jak vše zfilmované vypadá v knižní předloze.

Při zmíněné temnotě nutno přiznat, že ve třetím díle heptalogie o mladém kouzelníkovi nad Bradavicemi obloha značně potemněla a celý příběh na pozemcích školy získává obecně temnějšího zabarvení. A taky magičnosti, která mi nedovolila odložit rozečtenou knihu; takže mi stačila jen dvě odpoledne na necelých 400 stran. Stále nevycházím z údivu nad autorčinou fantazií, která dovedla tolik a tak systematicky všechno vymyslet. Viz skutečnost, že Vrba mlátička má velmi pozoruhodnou roli v díle o vězni z Azkabanu, ačkoliv v předchozích hrála zdánlivě roli zcela podřadnou.

Bavil jsem se opravdu dobře. Ať už to bylo nad jednotlivými hodinami, kdy Rowlingová dala větší prostor průběhu výuky, stoupající interakci a přátelskému popichování mezi Ronem a Hermionou, postupným odkrýváním Harryho rodinné historie či Snape, který v tuhle chvíli stále představuje spíš záhadu a z třetího dílu vychází jako zhrzený spratek, který neodpustil křivdu spáchanou před mnoha a mnoha lety. Třetí rok na škole v Bradavicích utekl jako voda. A já mohu říct, že se celkem těším až vezmu do ruky knihu, která mi představí ročník čtvrtý.

Přece však má Vězeň z Azkabanu i nejedno slabší místo, které vidím hlavně očima třicátníka. Přiznávám, že famfrpál si toliko neužívám. Stejně tak začínám pozorovat, že některé postavy jsou spíš jen výplní, než že by plnily jinou funkci. Viz Oliver Wood, Malfoyovi pohůnci nebo chudák Neville. Stejně tak celkem repetitivní stavbu jednotlivých knih, ježto se opakuje. V neposlední řadě zmíním Rowlingové snahu o opakování některých věcí z předchozích dílů. Tady je však nutno podotknout, že to asi nelze brát úplně jako výtku. Ježto v současnosti držím komplet knih, může to rušit, nicméně před dvaceti lety, kdy díly vycházely jednotlivě, sloužilo to jako dobrá berlička, která dnes je výhodou, když se chce čtenář v klidu vrátit k oblíbeným dílům. Tyto malé skvrny však ničemu nebrání na skvělém zážitku.

Iris30
10.08.2022 5 z 5

Film jsem viděla dřív, než jsem četla knihu, pro mně je tento díl opravdu úžasný, co se týče zfilmovaní, v knize je toho ale mnohem více napsáno, takže vynechat knihu by byl hřích. Miluji knihy právě proto, že je tam víc detailů.
Jak knihu, tak i film si pokaždé velmi užiji, jak já se ráda vracím do toho kouzelnického světa.

adela.hol
23.07.2022 5 z 5

(SPOILER) Tento díl mám ve filmové verzi hodně ráda, ale v té knižní byl ještě lepší. Zatímco první dva díly byly, co se týče knižní a filmové verze skoro stejné, tak u tohoto dílu bylo jinak snad úplně všechno. Ve filmové verzi toho chybělo opravdu spoustu.

Ve filmu například Hermiona vypadala, že jí nedělá žádný problém mít tak přeplněný rozvrh a všechno zvládat. V knize bylo jasně ukázané, že chvílemi byla na pokraji zhroucení (což je logické, když si toho člověk na sebe vezme hodně). Navíc jí ani na klidu nepřidávalo to, že s ní Harry a Ron dvakrát nemluvili. Nejdřív kvůli Kulovému blesku a pak když si Ron myslel, že Křivonožka zabil Prašivku. Ve filmu nebylo ani jedno.

Co ale ve filmu především chybělo, tak to bylo vysvětlení prakticky všeho kolem Siriuse Blacka. Scéna v Chroptící chýši byla ve filmu snad třetinová oproti knize, možná ani to ne. A všechno najednou začalo dávat smysl.
To, že Potterovi nezradil Sirius, ale Pettigrew, bylo z filmu jasné, ale až v knize se člověk dozvěděl to hlavní, že místo Siriuse byl jejich Strážcem tajemství, aby zmátli Voldemorta. Což byla nakonec ta osudová chyba.

Dále tu bylo vysvětlení, kde se vzal Pobertův plánek a hlavně to, co James, Sirius a Pettigrew udělali pro Lupina. Vrba mlátička nebyla v Bradavicích jen tak, ale měla zabránit Lupinovi někomu ublížit, když se měnil ve vlkodlaka, zatímco sám zuřil v Chroptící chýši. Proto ty děsivé zvuky, které se z ní linuly. A aby mu jeho kamarádi pomohli, dokázali se z nich stát zvěromágové, čímž svůj stav zvládal lépe.
A zatímco ve filmu nikdo o Lupinově tajemství nevěděl, v knize mu uklidňující lektvar dokonce dával sám Snape. Takže tady těch odchylek bylo mraky.

Musím říct, že se mi v knize hodně líbilo také to, jak byla zpracována kapitola, kdy se Harry a Hermiona vrátili v čase. To na zorientování určitě nebylo snadné.

A zatímco u druhého dílu se mi finále líbilo více ve filmu, než v knize, tak tady to bylo přesně naopak. To, jak ještě Harry dostal od Siriuse dopis s dalším vysvětlením a i s tím svolením, že může do Prasinek, to bylo přesně to, co Harry potřeboval, aby zvládl další léto u Dursleyových.

Opět skvěle napsané, čte se to jedním dechem.

Martina291086
20.07.2022 4 z 5

Od tohoto dílu je tu bohužel znát temnější atmosféra, která se s každým dílem víc a víc stupňuje. Ano, samozřejmě, je to díky tomu příběhu, ale děj na mě místy působí zbytečně až moc depresivně. Plus čím dál více detailů v příběhu mě trochu odrazují od toho, číst sérii znovu. A je to škoda

LuccBizon
22.06.2022 3 z 5

Slyšeno jako audiokniha s hlasem Jana Hyhlíka. Už to není dramatizace, pouze čtení knihy. Atmosféra utrpěla, ale nemohu říct, že by Hyhlík četl špatně. Jen chybí více hlasů, zvuky, hudba…
Co se obsahu týče, řekl bych, že mám štěstí. Nejsem fanda ani hater. Dokážu vidět jak klady tak zápory knihy. Lehce podhodnocuji na nějakých 74 %.

V jistém smyslu byla kniha zatím nejlepší. Má nejpropracovanější zápletku, pěkně vystavěný twist a otevírá dospělejší témata (vina, trest, rasismus či spíš protěžování těch se správným původem vs. posuzovat na základě schopností, mazlíčci nebo nebezpečné bestie, atp.). Také hrdinové dospívají a podle toho se chovají. Neumí se omluvit. Nechtějí vysvětlovat proč něco dělají, když se stydí nebo když je jim to trapné. Křičí. Hádají se. I slovník zhrubnul. To je skvělý tah. Působí to autenticky, postavy se vyvíjí, dýchají. Některé scény se vyloženě povedly. Strhující famfrpálový souboj jsem vyposlechl se zatajeným dechem a fandil jako malé děcko.
Na druhou stranu se stále více ukazuje, jak děravý je svět, který se snaží JKR snovat. Azkaban, o kterém Harry za dva roky v Bradavicích nikdy neslyšel. Mozkomorové, jakési jednotky autonomní spravedlnosti. Kdo je ovládá? Poslouchají vůbec někoho? Pěkná, ale zoufale neefektivní soví pošta. Klofan a vše okolo něj (Proč jej Hagrid dávno nepustil na svobodu a neukázal ministerstvu prostředník? – Zajímavé je, že film se s tím popasoval ve 2 větách – aby nezdiskreditoval Brumbála – ale z knihy si to nepamatuji.). Mudlové, kteří se občas objeví ve světě kouzelníků, přitom jindy se jasně říká, že se před nimi svět čarodějů skrývá. Neustávající neschopnost dospělých něco dělat. Chápu, Harry je cíleně veden k růstu pro úkol, který jej čeká, ale safra aspoň ty mozkomory mohli mít nějak pod kontrolou.
Díky posunu v postavách a tématech lepší než dvojka, ale se světem a neustálými bohy ze stroje by se měla autorka poprat lépe. Dokud v tomto série nedospěje, nebudu věřit dospělost ani hrdinům.

ToVy
16.06.2022 4 z 5

Až třetí díl mě donutil napsat nějaký komentář. Hodně dlouho jsem se chystal přečíst Harryho, snad vždy jsem se díval na všechny díly filmu. Navíc jsem se ještě doslechl, že kniha toho řekne mnohem víc, na co už nebyl ve filmu prostor. Když jsem přečetl první díl, tak jsem si v hlavě úplně přehrával ten film a říkal jsem si, až na drobnosti je to úplně stejné jako ve filmu. V druhém díle bylo odlišností už trošku více, ale třetí díl mě tedy velmi překvapil, jak se v detailech lišil, v zásadě se došlo ke stejnému cíli, ale celou knihu jsem říkal, teď musí přijít toto, teď bude toto, vždyť už zbývá málo stránek, aby se to tam vlezlo. Poměrně překvapen jsem, ale příjmně.

Lejčís
16.06.2022 5 z 5

Z prvních třech dílů série se mi tento líbil zatím nejvíc. Jako malá jsem četla pouze první 4 a nutno podotknout, že si to absolutně nepamatuju a žiju jen z toho, co je ve filmech :D O to víc mě překvapilo, kolik je toho v tomto dílu navíc! A nejen to. Vězeň z Azkabanu obsahuje hromadu detailů, které celý příběh dokreslují, ba dokonce jsou mnohdy klíčové, aby člověku vše zapadlo do sebe a krásně se to propojilo (např. historie vrby Mlátičky nebo Chroptící chýše). Přesto o nich není ve filmu ani zmínka, takže pokud tu sérii milujete, knihy rozhodně nevynechte, jinak se o dost připravíte.

Stále je cítit, že kniha je psaná pro výrazně mladší čtenáře, ale místy už probleskávají vážnější témata a tím se celý příběh posouvá na vyšší úroveň. Přesto, kolik se toho v knize děje, nejste ani chvíli zmatení. Děj je velmi složitý a propletený, ale Rowlingová má dar podat ho tak jednoduše, že tomu bez problému porozumí jak děti, tak i takový nečtenář fantasy jako jsem já, kterého jiné světy akorát matou a nedokáží nadchnout, proto se jim vyhýbá. HP bych ale mohla číst pořád, cítila jsem neskutečné vzrušení z každé akce, dychtivě otáčela stránky jako bych snad četla nějaký našlapaný thriller. Každý čtenář stále doufá, že ty nejlepší knihy ho teprve čekají, protože je těžké smířit se s tím, že nic lepšího nepřijde, ale některé knihy zkrátka nemají konkurenci a pro nás, kteří jsme s nimi vyrůstali, ani nikdy žádnou konkurenci mít nebudou. Ale i na to se dá vyzrát - dejte si rereading! ;)

přátelství kouzla Harry Potter zfilmováno tajemství čarodějové fantasy pro děti internát

J. K. Rowling (p)
britská, 1965