Harry Potter a vězeň z Azkabanu

Harry Potter a vězeň z Azkabanu https://www.databazeknih.cz/img/books/29_/29804/bmid_harry-potter-a-vezen-z-azkabanu-swA-29804.jpg 5 13153 773

Harry Potter série

Harry Potter a jeho kamarádi Ron a Hermiona jsou už ve třetím ročníku bradavické Školy čar a kouzel. Harry se nemohl dočkat začátku školního roku, když ale přijede do Bradavic, panuje tam napjatá atmosféra a strach. Proč? Na svobodu uprchl vězeň z Azkabanu, nebezpečný vrah Sirius Black – prý nástupce lorda Voldemorta, Pána zla. A stopa vede – kam jinam než do školy v Bradavicích.... celý text

Literatura světová , Fantasy , Pro děti a mládež

Vydáno: , Albatros (ČR)

Harry Potter and the Prisoner of Azkaban , 1999

SBH
SBH
01.03.2023 3 z 5

(SPOILER) Po druhém dílu, který mi připadl velmi slabý, je tato kniha přece jenom o stupínek výš. Ovšem zázrak se nekoná. Plochost a kýčovitost určitých postav a situací zůstává zachována v plné míře – Dursleyovi jsou stále karikaturou a naprosto absurdní rodinkou, Snape se chová hystericky a velmi nespravedlivě. Ač to má být jeden z nejchytřejších bradavických učitelů, tady vykazuje IQ automatické pračky. Zmijozel je plošně jako celá kolej odsouzen ke zlu, což je minimálně nezajímavé, v horším případě to představuje literární zločin.
Děj. Na začátku se velmi slibně rozjel, aby po příjezdu Harryho do Příčné ulice ustrnul a další několik set stran vydržel v kómatu. Veškerá strhující akce se odehrála v předposlední kapitole. Dokonce i schůzka v Chroptící chýši připomínala nejvíc ze všeho slavnou Cimrmanovu Hodinu pravdy.
Literární kvalita nesouvisí s úspěchem u čtenářů, nicméně stále nechápu, jak se z této série mohla stát celosvětová senzace. A mimochodem použití stroje času je... no, skoro bych řekla za hranou, protože pak nedává smysl spousta dalších věcí, kdy Brumbál mohl toto zařízení využít pro zmírnění fatálních škod.
Fanouškovské nadšení mě nadále míjí, možná navždy.

Tebby
Tebby
24.02.2023 5 z 5

(SPOILER) Tento díl jsem měla vždy z celé série nejraději. Viděla jsem nejdřív film, ale chtěla jsem zažít i ten originál. Musím říct, že pro mě bylo zajímavé pozorovat ty rozdíly v ději. Určitě jsem se tu dozvěděla mnohem víc informací. A Sirius je prostě můj oblíbenec. I kdyby nebylo toho psa. Nejde jinak než 5*

oolinkaa
oolinkaa
13.02.2023 5 z 5

Od 3.dilu mě nikdy HP nebavil tolik , jak první dva díly . Nyní čtu rereading HP a musím říct , že postupem času a věku jen pro mě kupodivu tento zatím nejlepší , uvidíme jestli to předčí ještě další následující díly. Snažila jsem se odprosit od filmu a vnímat děj čistě z knížky a olala , konecne mi příběh začíná zapadat do sebe a postupně začínám rozkrývat i osoby jako je Cervicekt, Tichošlápek atd..super , vrham se rovnou na Ohnivý pohár , nemůžu se dočkat , jak to vše dopadne

MamaKnihomolka
MamaKnihomolka
07.02.2023 5 z 5

Neplecha ukončena!

Kdo by neznal kouzelný svět Harryho Pottera. A kdo neví, toto je má premiéra knižního Harryho Pottera. Nikdy jsem neměla nutkání ho číst, ALE ! Naprosto boží obálky této série (2021) mě přesvědčily a já je všechny potřebovala mít v knihovně. Toť asi vše ke vlivu obálek při výběru knih.
•••
Musím zmínit, že vězeň z Azkabanu je můj nejoblíbenější díl a tak i po přečtení zůstává. Je můj nejoblíbenější díky třem osobám. Klofanovi, Lupinovi a Siriusovi.
•••
Neubráním se porovnání s filmem, který sice pointou člověka uspokojil, ale přesto měl mezery a vyplouvalo mnoho otázek, na které člověk neměl odpověď. Mé otázky byly díky knize konečně zodpovězeny. Ale otázka typu: "Sakra, jak to tu ženskou všechno jen mohlo napadnout?" Zůstává...

P.S. Jediné co mě mrzí, že ač je to už 10. vydání, najdou se překlepy. Ať už chybějící mezery mezi slovy nebo zaměněná písmena.

leny.wood
leny.wood
27.01.2023 5 z 5

Harry jej srdcovka, trojku vnímám jako poslední díl, který je ještě "dětský", ve čtyřce se to láme. Vždycky při čtení "vězně" si uvědomím, jak je filmové zpracování tohoto dílu zpackané.

ArkAngel
ArkAngel
21.01.2023 4 z 5

Kdysi můj patrně nejoblíbenější díl o Harry Potterovi se mi po mnoha letech, co jsem knihu nečetl, zdá podstatně slabší. Hlavní dějová linka je pochopitelně zajímavá a víceméně se tu rozehrávají důležité věci pro knihy následující. Jenže jsou tu bohužel skutečně zbytečné kapitoly spojené s Famfrpálem, role Křivonožky je trošku přitažená za vlasy a samotný koncept obraceče času vyvolává mnoho otázek, protože mohl teoreticky být užit i kdykoliv jindy. Knize ale pořád dávám čtyři hvězdy, jelikož jako celek pořád funguje a nesu si na ní i dobré vzpomínky.

TetaLik
TetaLik
21.01.2023 5 z 5

Harry Potter knih prostě milují.

LuckaDea
LuckaDea
20.01.2023 5 z 5

Další skvělý díl ze série Harry Potter. Kniha byla opět čtivá a moc mě bavila. Příběh je napínavější a temnější. Hodně mě bavila část s časem. V této knize se už objevuje víc informací než bylo ve filmu a některé části jsou dokonce jinak než ve filmu. U knihy jsem teda nacházela spoustu nových a zajímavých informací a pasáží.

anetaelly8412
anetaelly8412
19.01.2023 5 z 5

Celá série Harryho Pottera je výborná. Vtáhne do příběhu nejen děti, ale i dospělé. Zažijete kouzelný svět.

Kory98
Kory98
18.01.2023 5 z 5

Celou sérii Harryho Pottera čtu již poněkolikáté, až tak mě chytila za srdce. Nyní ji předčítám nahlas mojí mamince, aby si "na stará kolena" rozšířila čtenářské obzory. Už jsme takto absolvovaly spoustu knih. Teď navíc dávají i filmové zpracování, takže to máme jako vítaný doplněk, přečteme a pak se podíváme na zfilmovanou verzi.

Přečti_si
Přečti_si
30.12.2022 5 z 5

První HP knížka, kterou si tak moc nepamatuju z filmu (vztahy Black/Lupin/Pettigrew mi neutkvěly v paměti), takže o to víc jsem si to mohla užít. Těším se na další díly a je mi jasný, že po skončení série mi to bude moc líto. :D

Marbla2004
Marbla2004
30.12.2022 5 z 5

Dočetla jsem brzy nad raném, jak jsem se ke konci nemohla odtrhnout. Bohužel tak do strany 200 se nic moc nedělo, bylo to milé, ale pořád jsem čekala na nějakou větší akci. Zaskočilo mě, jak se kniha liší od filmu a některé prupovídky, které jsem očekávala nepřišly.
Ten konec... Já byla tak nervózní, i když jsem věděla, jak to dopadne. Snapea jsem měla chuť zabít za ty jeho řeči na Harryho. Lupin a Black lásky ️. Ron stoupá v mých očích čím dál víš, Harry a Hermiona si udržují stálou pozici.

Satyrka
Satyrka
18.12.2022 5 z 5

(SPOILER) Jak jsem psala u předchozích dílů, po poslechu x-tého dílu podcastu Neplecha ukončena jsem se rozhodla, že si HP přečtu po velmi dlouhé době znovu, abych si celý příběh obnovila a protože mě zajímalo, jak se na něj budu dívat dnes - už jako dospělá pracující.
Na tenhle díl jsem se těšila. Ne že by byl můj nejoblíbenější, ale protože tady už to začíná být dospělejší, vážnější, temnější, a oproti filmu je tu dost věcí jinak, narozdíl od prvních dvou dílů. Dozvíme se plno nových věcí a detailů.
Na dost věcí jsem už pohlížela jinak a změnila i některé své názory. První, co jsem začala brát jinak, byli Dursleyovi a jejich chování k Harrymu. Velmi odporné chování, vhodné na prošetření sociálkou. Další věc byl i Snape a celkově Zmijozel. Snape se chová dost nespravedlivě k Harrymu a k Nebelvíru, toho jsem si dřív tak nevšímala, ale teď mi to přišlo taky dost přes čáru. Co se týče Zmijozelu, je škoda, že Rowlingová z nich udělala tak příšerné zlouny. Zmijozelská kolej je v knize, aspoň co jsem si všímala v tomto díle, až moc ukazována jako ta nejhorší, kterou nemá ráda žádná další kolej. Je škoda, že nebyly ukazovány nějaké výjimky, sama jsem si kdysi pohrávala s myšlenkou, že by bylo zajímavé, kdyby měl nějaký žák Zmijozelu mudlovské rodiče, ale chápu, že to už teď patří spíš do fanouškovské tvorby. Další, co mě při četbě napadlo byla nespravedlnost ve famfrpálu - není dost nevýhoda, že každý má jiné koště? Neměli by všichni mít stejné, aby se opravdu ukázalo, kdo je talent? A pak tu máme Poberty. Já nikdy nepatřila k jejich fanouškům. Jamese vyloženě nemusím, Siriuse taky moc ne, ale zase to neznamená, že jsem nechtěla, aby byl zachráněn. Ale změnila jsem názor na Lupina. U něj jsem měla neutrální názor, ale tentokrát jsem si ho přímo oblíbila. Zařazuji ho ke svým oblíbeným postavám. Dále - téma času a vrácení se do minulosti mě hodně fascinuje. Je to matoucí, ale dává to smysl, pokud tahle věta smysl dává :D
Takže shrnuto - tento díl se mi hodně líbil, líbí se mi, jak měním pohled na příběh a postavy, snažím se být nezaujatá a moc mě to baví! V tomhle díle se i párkrát už málem dostavily slzičky - to když Lupin nebo i Sirius vzpomínali na Jamese. Bavila mě i Trelawneyová a ten paradox!... Ach... Já už zase cítím, že nebudu mít po přečtení série chuť na jiné knihy! Srdcovka a legenda neskutečná, tenhle Harry Potter!

sabina5156
sabina5156
18.12.2022 4 z 5

Třetí díl ságy o mladém kouzelníkovi, kterému nebylo na růžích ustláno. Harry se zde opět potýká s otázkami plynoucími z jeho minulosti. Třetí díl je mnohem čtivější než následná pokračování. Je zde mnohem větší napětí ale zároveň se dostáváme z dětského věku. Některé pasáže jsou melancholičtější a prostředí je temnější. Nicméně, oproti filmu není depresivní ale je nadějeplná. Na filmu jde vidět, že jej natáčel jiný režisér, který příběh pojal jako přerod z dětské naivity do pubertálního vývoje hlavní postavy. Harry je ztracen sám v sobě, mnohem osamělejší než kdy dříve. Vyplouvají na povrch tajemství jednotlivých profesorů a hlavní tři hrdinové poznávají svět, jaký skutečně je.

Cortegos
Cortegos
12.12.2022 5 z 5

Skvělá relaxace. Je obdivuhodné, že Rowlingová nikdy neopakuje – vždy přijde s novou zápletkou s novými okolnostmi. Jediné schéma, které se opakuje, je poskytování indicií během celé knihy, které se následně pospojují v logický celek, jenž přivodí na konci zvrat; a to se zatím neočetlo. Příkladem neopakování budiž to, že se tentokrát nejedná o událost, která by byla v popředí a všichni by věděli, co se stalo, ale ví to jen několik postav – zápletka je tak ukrytá a utajovaná.

Laerry
Laerry
26.11.2022 5 z 5

(SPOILER) Asi můj nejoblíbenější díl z několika důvodů: jedině v tomhle díle nevystupuje Voldemort v žádné své podobě, takže nemá tak depresivní konec – naopak finále je kupodivu dosti optimistické a Harrymu a spol. se většina věcí podaří a zachrání pár životů (a Harry zjistí, že přeci jen má nějakou tu rodinu). Dále mě fascinuje hutná atmosféra, která se točí okolo smrtonoše, děsivých Mozkomorů a uprchlého nebezpečného vězně. No a v neposlední řadě mě se mi v tomto díle líbí podrobnější pohled na bradavickou výuku včetně několika nových předmětů (a nových učitelů).

AgnesDee
AgnesDee
18.11.2022 5 z 5

Film je mým nejoblíbenějším dílem z celé série, a tak nastal čas, abych si konečně přečetla i knihu. Nechápu, proč jsem se knihám tak dlouho vyhýbala. Nejen, že jsem se konečně dozvěděla účel chroptící chýše, který ve filmu není vůbec vysvětlen, ale zároveň jsem se dočkala origin story pánů Náměsíčníka, Červíčka, Tichošlápka a Dvanácteráka, který je naprosto luxusní. Je to ale bohužel nejzajímavější část celé knihy. Ne že by příběh nebyl celý zajímavý - to, jak je celá linie se Siriusem Blackem propracovaná, celou dobu získáváte střípky a na konci se dozvíte celé propojení, je naprosto úžasné pracování s napětím čtenáře. Bohužel jsme ale dostávali neustále nějaké pasáže ze školy, hlavně z vyučování, které mě vůbec nebavily. Strašně dlouho jsem se dokázala seknout na jednom úseku a nechtělo se mi v tom pokračovat. Na polovinu knihy jsem čekala jako na smilování, a začala jsem se pořádně bavit, až když přišlo na třetí dějství. Svědomí mi nedovolí dát čtyři hvězdy, už kvůli konci a filmu, ale kdyby byla prostřední pasáž trochu zkrácená, vůbec bych se nezlobila, ba naopak.

Predator3313
Predator3313
16.11.2022 4 z 5

Tak narozdíl od ostatních mě tento díl ze začátku až tak nebavil.
Nebo jinak řečeno nebylo to takové terno
Ale konec super konečně jsem se dozvěděl hodně nových věci oproti filmu.

Razič
Razič
15.11.2022 5 z 5

Bomba. Promyšlený příběh.

xxbarbarelaxx
xxbarbarelaxx
08.11.2022 5 z 5

Třetí díl byl jako dva předchozí skvělý. Mám hrozně ráda příběh, který je v tomto díle vykreslený. Krásný popis přírody okolo Bradavic a navíc se konečně objeví na scéně Sirius.

přátelství kouzla Harry Potter zfilmováno tajemství čarodějové fantasy pro děti internát

J. K. Rowling (p)
britská, 1965