Harry Potter a Tajemná komnata

Harry Potter a Tajemná komnata https://www.databazeknih.cz/img/books/9_/9/bmid_harry-potter-a-tajemna-komnata-oEc-9.png 5 13826 809

Harry Potter série

Harry se vrací do školy a netuší, že tentokrát mu hrozí smrtelné nebezpečí. V Bradavicích se začínají dít prapodivné věci, při kterých tuhne krev v žilách, a nikdo z žáků netuší, že pradávná legenda se stala skutečností… Tajemná komnata se znovu otevřela!

Literatura světová , Fantasy , Pro děti a mládež

Vydáno: , Albatros (ČR)

Harry Potter and the Chamber of Secrets , 1998

Hanncha
23.05.2022 4 z 5

skvěle napsáno. K druhému dílu se vracím z nostalgie.

Čmeláček
14.05.2022 5 z 5

Výborná kniha. Harry Potter je prostě nejlepší, nedám na něj dopustit :))).

PájaHája
05.05.2022 5 z 5

Další skvěle napsaný díl! A už se těším na 3. knihu.

Littlemonday
20.04.2022 4 z 5

(SPOILER) SPOILER! SPOILER! SPOILER! SPOILER!

Pokud jsi necetl/a druhy dil, dal necti!!!

Druhy dil me v obecne rovine bavil, dej ubihal, tentokrat knizka vyvolavala spoustunotazek, na ktere jsem v prubehu dostavala odpovedi.
Zhruba u tretiny knizky jsem uplne nenavidela fotografujiciho prvnacka a pana profesora Lockharta, ktery mi svou nafoukanosti pil krev.

Rozpletani tajemstvi Tajemne komnaty bylo taky fajn, pomalu se hlavni hrdinove dostavali k informacim vedoucim k zaveru. No a prave zaver je pro me problem tohohle dilu.

Milovnici HP me asi sepsuji, ale Harry pro me proste nebyl dostatecne hrdina. Diky listku Hermiony se dostal k tomu, kde hledat. Brali s sebou uplne nesmyslne Lockharta, kterej byl jako po lobotomii a i kdyby nebyl, porad by jim byl k nicemu. Tak jestli jen nechteli, aby utekl? Kazdopadne potom prislo na nejhorsi a Harry se utkal s baziliskem. Ale jako jak? Priletel Fenix od Brumbala, vykloval mu oci, pak mecem z klobouku baziliskovi propichl patro, u toho se malem zabil, tak to Fenix zase zachranil a pak je vsechny vytahl nahoru, kde dostali oceneni, body, pochvaly… To me trochu mrzelo, ze tam Harry nebyl vic za hrdinu.

No a uplny konec - vse dobre dopadlo, to je jasny, ale co mi chybelo:
a) Vyleceni Lockhartovy ztraty pameni a poradny vyplisneni za ty jeho vymysly
b) Lepsi resenimpro Harryho na leto nez jet k tem vypatlanym Dursleyovym!

Takze suma sumarum se mi knizka libila, trosku me zklamal konec, ale to nic neznamena a ja jedu dal. Uz se tesim na treti dil!

DomYell
14.04.2022 5 z 5

Druhá kniha v pořadí a první, co jsem z celé série četl. Opětovně kouzelný příběh a můj nejoblíbenější. Tohle by se dalo číst pořád a pořád a stejně by se to neomrzelo.

AlexandraBane
11.04.2022 5 z 5

Jak mě okomentovaly moje kamarádky, nezávisle na sobě, když zjistily, že čtu (opět) Harryho. "Ty jsi beznadějný závislák."

Copak za to můžu? Když ten svět je tak kouzelný, že vás vtáhne a nechce pustit?

LuccBizon
23.03.2022 2 z 5

Podobné prvnímu dílu, hodně dětské. Chyběla mi jakási hravost a novost. Autorka se více soustředila na příběh a méně na blbinky okolo, ale já mám právě ta cingrlátka a tretky rád. Hlavní prostředek textu je přímá řeč a popisy vnitřních pochodu postav, naproti tomu popisy prostředí a postav téměř chybí - asi by děti otravovaly. Vypíchnu pár negativ. Harry a spol. už jsou v Bradavicích docela dlouho, ale stále neznají ani hrad a jeho okolí, natož že bychom se dozvěděli něco pořádného o světě kouzelníků. Jen drobky. Totéž v dalších dílech. Díky tomu může autorka vytahovat stále nové věci jako absolutní bomby, ale děti by si přece o nich dávno řekly či se o nich dočetly ve Věštci nebo v učebnicích. Příliš často Harry něco prožívá nejsilněji, nejsmutnější, prostě nej nej ve svém životě. Působí to bulvárním dojmem. Mladí kouzelníci se pořád něco učí, ale téměř nic z toho nepoužijí ve svých dobrodružstvích nebo aby si jen ulehčili život. Totéž platí ve světě kouzelníků. Zprávy nosí sovy, místo aby se použila ke komunikaci telepatie či tak něco, léta se letaxem, přemisťování pomocí magie asi nejde, bez hůlky je kouzelník v loji, apod. Rozčiluje mne, že dospělí jsou podávání jako naprostí neschopové. Učitelé z Bradavic nepoznají, co se jim to toulá po chodbách, na to musí přijít dvanáctiletá holka, tvrdošíjně popírají, že by Tajemná komnata existovala, přitom o ní aspoň většina musí vědět, chrání děti zcela neúčinně, asi jako opatření před šířením kovidu, prostě banda diletantů. A nemohu se ubránit pocitu, že Brumbál riskuje při přenechávání řešení na dětech a napomáhání jejich osobního a osobnostního růstu snad ještě víc, než když Gandalf svěřil Prsten Frodovi.

Slyšeno jako audiokniha s hlasem Pavla Zedníčka, který čte skvěle, v některých chvílích snad i lépe než Lábus, ale naprosto netrefil hlasy Malfoyových, když je nechává promlouvat jako cikány se zánětem horních cest dýchacích.

HynekKyblík
19.03.2022 4 z 5

Při zpětném přečtení tohoto dílu musím uznat, že se mi tato kniha líbila mnohem více, než si pamatuji. Rozhodně se nejedná jen o nějakou řadovou dětskou knihu, neboť zde najdeme mnoho témat, která i starší čtenáře přiměje k diskuzi. Mimo svoji ideu, však kniha nabízí i mnoho nezapomenutelných postav. Sám bych zmínil profesora Lockharta. O kterém sice absolutně netuším, jak se dostal do Havraspáru, nicméně pro mne provždy zůstane milovanou postavou, i když pro ty nejhorší důvody.

Lejčís
01.03.2022 5 z 5

Tuhle knihu jsem četla už poněkolikáté, přesto jsem byla znovu napjatá, jak to sakra dopadne, přitom jsem to věděla! To se mi u žádné jiné knihy/série nikdy nestalo a autorce za to po tisící skládám k nohou svůj obdiv. Je neuvěřitelné, jak propracované své příběhy má a přestože se jedná o fantasy, nic nepůsobí uměle nebo vymyšleně. Klidně Vám předhodí skřítky, lektvary, příšery, kouzla a Vy to všechno hltáte jako by to byla naprosto normální věc. A vlastně strašně moc chcete, aby to byla normální věc. Miluju ty knihy. Zkuste mi někdo říct, že Harry Potter je pro děti, a praštím Vás tou knihou po hlavě :D A to klidně i za padesát let, protože tohle já budu číst zkrátka pořád... A to jinak fantasy prakticky vůbec nečtu :)

Anastazie0810
01.03.2022 5 z 5

Druhý díl slavné ságy o škole čar a kouzel. Naše postavy jsou o rok starší. Opět nepřekonatelné dílo autorky. Miluju skřítka Dobbyho.....(zajímalo by mě jak ji napadl zrovna)
U některých scén jsem více než soucítila s emocemi hlavním hrdinů. Zápletka (záhada) tohoto dílu je zajimavá a jak říkam, čte se to i po těch letech pořád skvěle.

Delphín
18.02.2022 4 z 5

Druhý díl má řadu několik nesrovnalostí, autorce to ale nelze vyčítat, páč ještě možná ani netušila, jak jedinečný svět nakonec stvoří.
A nač jí to vlastně vyčítat, když je jinak kniha naprosto kouzelná? Rowlingová vás vtáhne do děje vedle našeho golden tria se kterým se radujete z Vánoc a chodíte na čaj k dobráckému Hagridovi. Myslím že hlavně v dnešní době je takovéto pohlazení po duši víc než potřeba.

Ninjer
18.02.2022 4 z 5

Harry se vrací v o něco temnějším dobrodružství. Bydlení u strýce a tetičky je mizérie, ale naštěstí se po krušném létě vrací do magické školy, kde to má tolik rád, i když tam teď jemu i jeho spolužákům hrozí smrtelné nebezpečí.

Druhý díl správně dávkuje Harryho objevování nových kouzelných věcí, napínavý hlavní příběh a nějaký ten vyvedený humor. O zábavu se tu stará například Zlatoslav Lockhart, do sebe zahleděný čaroděj-model, o kterém si velká část lidí myslí, že je úžasný, i když je to ve skutečnosti neskutečný patlal. Myslím, že před lety mě tato postava i trochu štvala, ale nyní jsem si užíval, jak vždycky všechno zkazí a ve všem se mýlí, ale přesto se u toho sebevědomě tváří jako vítěz.

Celkově postavy jsou tu sympatické a dobře napsané, a to i ty, které nemají tolik prostoru. Hodně mě ve dvojce bavil Ron a jeho chtěný i nechtěný humor (dojde na jeho arachnofobii) a pak jsou tu taky jeho bráchové dvojčata Fred a George, které považuju za největší borce školy. Jsou to neřízené střely, které se neohlíží na to, co si o nich ostatní myslí. Dělají si srandu z věcí, které jiní berou příliš vážně (např. když Lockhartovi valentýnští skřítci ztrapní Harryho), ale taky znají svou mez... i když tu mají trochu dál než většina lidí. A taky jsou teda zatraceně vtipní.

V tomto díle se objevuje vážnější a dospělejší téma rasismu. Malý Draco Malfoy začne používat nadávku "mudlovská šmejdka" odkazující na to, že Hermiona nemá rodiče čaroděje, navzdory čemuž se u ní objevilo kouzelnické nadání (ve skutečnosti je v čárech mimořádně dobrá). Tato urážka je ve světě Harryho Pottera považována za mimořádně nechutnou, ale zároveň zjišťujeme, že "čistou krev" zde řeší více postav a že to je dokonce součástí myšlenek hlavního padoucha Voldemorta.

Příběh o záhadě Tajemné komnaty přinese pár dramatických okamžiků a je pěkně vymyšlený. Harryho pátrání opět trochu připomene detektivku, ale ve skutečnosti je tu ještě víc náhod než v jedničce (například až zázračné přežívání některých postav), a také aby příběh fungoval, musí Harry a jeho kamarádi být přehnaně tajnůstkářští. Kdyby Harry nepřišel ve správnou chvíli na správný díl skládačky a byl se svým odhalováním sdílnější, nečekalo by ho efektivní finále - to by si odbyl třeba Albus Brumbál či v ideálním případě Fred a George Weasleyovi.

Vyvedené pokračování ze stále přitažlivého kouzelnického světa.

Osm Lockhartových vítězství v Týdeníku čarodějek o nejkouzelnější úsměv z deseti.

Susan94
17.02.2022 4 z 5

Vím, že druhý díl HP není až tolik oblíbený, víceméně je stejný jako předchozí, skoro vůbec tam není Hermiona, objevují se hororové prvky. Nic pro 11leté čtenáře. Já tam pro sebe našla další malé nesrovnalosti oproti filmu (ano, bohužel neustále přemítám film versus kniha). Kniha se čte opět sama, je to prostě geniální dílo.

Mayami
12.02.2022 4 z 5

Miestami trochu slabšie ako prvý diel, miestami lepšie. Druhá polovica knihy bola zaujímavejšia, všetko do seba zapadlo.

veveropysk
02.02.2022 5 z 5

nemám co říct kniha je úžasná jako první díl.

Taufa
30.01.2022 5 z 5

Kniha je velice napínavá, zajímavá a zároveň originálně kouzelná. Děj oproti prvnímu dílu nepolevuje a úroveň postupného odtajňování jen a jen stoupá a dodává otázky k dalším dílům. Kniha se čte velice krásně, děj stále příjemně běží a kapitoly jsou dobře rozděleny. Oproti filmům do sebe vše více zapadá a dává lepší smysl. Těším se na další díly! Jazyk je velice čtivý a příjemný, rozhodně 5/5! :))

Vlci.Sestra
28.01.2022 5 z 5

(SPOILER) Jestli bude každý další díl série lepší než ten předešlý, tak za chvíli nebudu vědět, jak hodnonit...
Myslím si, že Rowlingová to s tím deníkem dobře vymyslela. Nápad na deník, který ti odepisuje na tvoje zápisky se mi líbí. Ze začátku mi bylo Toma Raddla docela líto, protože musel mít těžké dětství a to ho nejspíš zkazilo, ale pak jsem si uvědomila, že v podstatě chtěl zabít naivní dítě, a taky ho dost krutě využíval. Jinny měla štěstí, že si nic, co dělala nepamatovala, poňevadž by ji to do budoucna určitě poznamenalo.
Nejlepší scéna za mě byla, když Harry a Ron odvedli Lockharta do tajemné komnaty.

buffy5235
18.01.2022 5 z 5

Jo, bylo to dobré, skvěle promyšlené a napínavé. Opět plný počet.

JointlieKat94
15.01.2022 5 z 5

Další Potter pecka! :)

Líbí se mi, o kolik je kniha jiná, než film. Kolik věcí je tam vynecháno a přitom je to kniha, která má nějakých 280 stran, a film zase 3 hodiny (jasně že i s reklamama).

Opět se tu setkáme s Harrym, Ronem i Hermionou- partou, která bez sebe neudělá ani krok, a řeší se záhada Tajemné komnaty, i s podivnými případy "zkamenělých" žáků. Nebudu to napínat, všichni to známe minimálně nazpaměť (alespoň filmově tedy..), za mě kniha výborná. Čte se rychle, je to fantastické a záhadné a tak.

Jediný, co mě mrzí (čtu vážně po 19.letech) je má oblíbená filmová scéna, kdy jsou s Ronem v Zapovězeném lese a sledují pavouky. Ve filmu je to fakt vtipný (pro mě i nejlepší vtipná scénka z tohoto dílu), ale v knize to je.. no prostě jiné. :)

Každopádně na mém hodnocení to nic nemění. :)

Johny_H.
14.01.2022 4 z 5

Kniha je moc hezky psaná a řeší problémy dospívajících dětí, jako když se Hermiona zamiluje platonicky do profesora což zažila valná většina holek na škole. No a aby knížka hezky stárla celé se to odehrává ve fantasy světě no a tady já mám problém ten fantasy svět místy vůbec nefunguje. Proč nepoužily plášť neviditelnosti z prvního dílu dříve. Nebo nevysvětlili proč ho nemohli použít. Bohužel těchto věcí je tam víc. 4/5 jelikož se to dá číst poměrně snadno ale je to horší 4.