Harry Potter a Tajemná komnata

Harry Potter a Tajemná komnata https://www.databazeknih.cz/img/books/9_/9/bmid_harry-potter-a-tajemna-komnata-oEc-9.png 5 13821 809

Harry Potter série

Harry se vrací do školy a netuší, že tentokrát mu hrozí smrtelné nebezpečí. V Bradavicích se začínají dít prapodivné věci, při kterých tuhne krev v žilách, a nikdo z žáků netuší, že pradávná legenda se stala skutečností… Tajemná komnata se znovu otevřela!

Literatura světová , Fantasy , Pro děti a mládež

Vydáno: , Albatros (ČR)

Harry Potter and the Chamber of Secrets , 1998

Filomena1961
12.02.2023 4 z 5

Knížku jsem četla s žáky v rámci projektu " čtení pomáhá " a kniha se jim moc líbila, takže si postupně četli individuálně doma. Knížku jsem si také přečtla, abychom si mohli v rámci literární besedy o ní povídat. Témat se vyskytlo hodně, testy jsme zvládli, takže jsme přispěli na konto hendikepovaným a měli jsme tak znásobený pocit nejen z krásné knížky, ale také z pomoci druhým. J.K. Rowling zcela jistě obohatila život mnohým lidem.

Davidin
10.02.2023 4 z 5

Další odkládaný díl, ačkoliv od trojky výš, jsem pokračování série četl mnohokrát a číst ještě budu. Bohužel se, narozdíl od prvního dílu, nedostavilo příjemné překvapení v podobě fascinujícího příběhu, který by mne plně pohltil. Důvodů se objevilo více… Za prvé málo Dursleyových. Co si budeme, jejich stereotypní zobrazení a připodobňování vždy bylo zdrojem vtipů a hlášek. No, u tohoto dílu se mi kýžené satisfakce zkrátka nedostává, protože dvanáct stran je málo. Za druhé přítomnost otravných postav. Narušený Dobby, zfanatizovaný Colin Creevey, mistr megatrapnosti Lockhart… Dobby samotný by bohatě stačil, ti druzí dva jsou už nadbyteční. Za třetí… Kam se poděla má fascinace? U doposud každého dílu jsem byl uhranut příběhem, čtivostí a nápady. Tady se nic podobného nekoná. Chápu samozřejmě důležitost Tajemné komnaty ve smyslu provázanosti celé série, jen mi zde určité aspekty nevyhovovaly a plný počet prostě nedám.

LuNa2023
09.02.2023

Harry se chystá do druhého ročníku v Bradavicích, ale než začne školní rok, objeví se u něj doma domácí skřítek Dobby, který ho přemlouvá, aby do Bradavic nejel, že je to hodně nebezpečné. Harry ho nechce poslechnout, a když Dobby vidí, že jeho varování nestačilo, shodí pomocí kouzla (na manželku pána, který je v domě Dursleyových na obchodní schůzce) dort. Strýc Vernon Dursley zakáže Harrymu studium v Bradavicích a na Harryho okna přidělá mříže. Harryho přijedou zachránit jeho kamarádi v kouzelném autě. Vytrhnou mříže a odvezou ho autem k nim domů, k Weaslyovým. Další den dovezou Weasleyovi Harryho a svého syna Rona na nádraží, kde na ně čeká expres do Bradavic. Vchod na nádraží zablokoval skřítek Dobby a tak kamarádi ukradnou kouzelné auto svých rodičů a přepraví se jím se do Bradavic. Ředitelka Nebelvírské koleje – Minerva McGonagallová – rozhodne o školním trestu pro Harryho a Rona, za to, že před lidmi, kteří nekouzlí, vylétli s autem do vzduchu a při příletu do školy poškodily vrbu Mlátičku. Školní rok se ale opět neobejde bez problémů. Několik studentů náhle zkamení a na zdech se začnou objevovat vzkazy psané krví, a tak se Ron, Harry a Hermiona snaží najít příčinu těchto dějů. Studenty a profesory napadne, že je otevřena Tajemná komnata. Hermiona potom také zkamení, ale Harry u ní najde vytrhnutý list z knížky s faktem, že za zkamenění jejich spolužáků může had bazilišek. Harry a Ron naleznou vchod do tajemné komnaty, Harry řekne heslo, kterým se vchod do komnaty otevírá. S sebou si dovnitř vezmou profesora Lockharta, který ve stoce před tajemnou komnatou vezme Ronovi jeho zlomenou hůlku a vykřikne kouzlo Zapomeňte. Kouzlo se obrátí proti němu, protože je hůlka zlomená, narazí do stropu stoky a ten se začne sesypávat. Ron zůstane s omráčeným profesorem Lockhartem a Harry pokračuje dál. V tajemné komnatě se potká s Voldemortem, ten na něj pošle baziliška. Harrymu přinese pták Fawkes Nebelvírův meč a tím Harry baziliška probodne. Zubem baziliška, kterým ho kousl, probodne deník, který oživil Voldemorta a Voldemort znovu umře. Zkamenělé studenty se podaří vyléčit a vše je zase tak, jak má.

Paja11.11
08.02.2023 5 z 5

Série Harryho Pottera chytne a nepustí, člověk musí číst dál a dál, i když to zná třeba i nazpaměť.
Ačkoliv jsou zde prvky, které by knihu mohly označit za dětskou, myslím si, že celý druhý díl už má ale temnější nádech. Nádech zla, tajemství, temnoty a smrti, ne ale ještě velké míře.

RemiBlack
07.02.2023 4 z 5

2023/7
Po dlouhé době jsem si dala HP rereading, a Tajemná komnata mě asi baví na papíře dokonce i víc než film. Normálně bych to říkala asi opačně, ale zrovna u Harryho Pottera jsou moje srdcovka filmy. 4,5*
Co víc dodat... Je to klasika, příběh ubíhá, čteno v angličtině. Oproti filmu je tu dost cool detailů, na které jsem už stihla zapomenout, tak to bylo hezké opáčko. :)

(2023/6
Supernatural: Nevermore - Keith R. A. DeCandido
Ačkoliv v mnoha ohledech nedokonalý, seriál Supernatural má u mě v srdci speciální místo. Tak jsem se odhodlala vyzkoušet aspoň první ze série novel, které seriál doplňují, a rozhodně nejsem zklamaná. Řekla bych, že je to takové průměrné čtení, ale vzhledem k tomu, že hlavní hrdiny už víc než dobře znám, tak se mi knížka líbila. Popisuje jeden z mnoha případů, které Sam a Dean řeší, typickým stylem prvních sérií, Monster of the Week. 4*)

ArkAngel
21.01.2023 4 z 5

Ať už v podobě knižní nebo filmové mi druhý díl Harryho Pottera vždycky přišel o stupínek slabší než ten první. Člověk zde již totiž nezažívá onen "wow moment", kdy spolu s Harrym objevuje svět čar a kouzel. Samozřejmě je v knize odhaleno spoustu nového, ale ale svým způsobem se dá Tajemná komnata označit za "typickou dvojku", která opakuje některé věci jako díl první, než další pokračování trochu změní směr. Postava Zlatoslava Lockharta je jinak neskutečně otravná, v knize na vás oproti filmu navíc vyskakuje daleko častěji a jeho nadměrné ego se tak rozlévá přes celé stránky.

LuckaDea
20.01.2023 5 z 5

Druhý díl série už není tak dětský jako první. Čeká nás určitá dávka napětí, tajemna a trochu i strašidelnosti. Tento díl patří mezi mé nejoblíbenější z této série.

ŠárkaK.17
18.01.2023 4 z 5

Harry Potter není špatná kniha, pokud udržíte v mysli, jaké je cílové publikum. Což je nutné u každé knihy, ovšem u těch pro děti obzvlášť. Děti mi již dospěly do správného věku, a tak jsme se do toho pustili. Převážně ještě předčítám já, ta starší pomalu začíná číst sama. Děti to chytilo neskutečně. Knížka fungovala jako odměna i trest (výhrůžka: "když si neuklidíte, nebudeme číst" vždy přinesla čistý pokoj do několika minut).

Schválně jsem koupila co nejnovější vydání v naději, že někdo znovu zredigoval překlad a opravil chyby. Bohužel. Stále trnu nad perlami typu cukroví (když myslí sladkosti), kromobyčejně (myšleno výjimečně, ale které dítě to bude znát?), bouřné dny (místo bouřlivé) a chybně přeloženými větami. Až mám cukání to všechno podtrhat opravit a poslat zpět do Albatrosu, ať už to konečně dají do pořádku.

I přes tyto nedostatky se dobře čte, má spád a děti chytí a nepustí, zároveň jim poskytne spoustu hodnotných ponaučení a to nenásilnou formou, což rozhodně oceňuji.

PREBURDA
13.01.2023 5 z 5

Světový bestseller......druhá kniha v pořadí, čtená znovu pro ČV, kouzelně krásná jak v knižní, tak ve filmovém zpracování. Série Harryho Pottera by neměla chybět v žádné knihovně.

sabina5156
18.12.2022 5 z 5

Moje nejoblíbenější kniha od této autorky. Ještě se nacházíme v období dětských let hlavních postav. Hrad je stále přesně ten, který známe a pamatujeme si jej z předchozí knihy. Představivost pracuje na plné obrátky a vrací se zpět do míst, která už dávno zná. Tajemný a smrtonosný šepot ze stěn a prameny pavouků, které oznamují jakousi nebezpečnou zprávu, která má co nevidět dorazit. Několik nových a zábavných postav vnášejí čerstvý nádech do knihy (Zlatoslav), v knize jsou zábavné ale i napínavé momenty a vše je značně mysteriózní.

Satyrka
10.12.2022 5 z 5

Jak už jsem psala k prvnímu dílu - díky poslechu podcastu Neplecha ukončena jsem nedávno dostala chuť si HP znovu přečíst, přestože ho čtu nerada, protože pak tiše opovrhuji ostatními knihami. (Více o tomto v komentáři u první knihy)
Druhý díl jsem jako malá milovala nejvíce, byl tajuplný, děsivý, záhadný. I teď se mi líbil, více než první díl, i když samozřejmě, jak už jsem psala, v prvním díle se se vším letmo seznamujeme. V knihách rosteme společně s Harrym a jeho kamarády. Co díl, tím je Harry starší a tak jsou i díly temnější, vážnější (i když si pořád zachovávají svůj humor), dospělejší.
Moc se těším na znovupřečtení dalších dílů. Harry Potter je prostě nesmrtelný příběh plný skvělých mouder, poučení, dobra, zla, a ješte plno dalšího. Srdcovka.

Cortegos
10.12.2022 5 z 5

Parádní odpočinková činnost při poslouchání audioknihy. Je obdivuhodné, jak všechny události a informace do sebe na konci krásně zapadnou. Kniha má i svůj přesah, když pojednává o „čistotě krve“ kouzelníků – o tom by se dalo s dětmi doma či ve škole hezky mluvit.

RMarkéta
09.12.2022 5 z 5

Nástup do druhého ročníku v Bradavicích. Nápad s tajemnou komnatou nebyl vůbec špatný. Stále je ten příběh ještě takový dětský, ale proč ne. Nemám s tím nejmenší problém. Vždyť i sám Harry byl ještě dítě. Autorka už nám ukazuje, kam se osud obrýleného chlapce s jizvou na čele, jeho kamarádů a vlastně i všech ostatních bude ubírat.

Laerry
26.11.2022 5 z 5

Druhý díl nijak nezaostává za tím prvním a přidává na temnější atmosféře. I když Tajemná komnata nepatří mezi nejoblíbenější díly ságy, obsahuje spoustu důležitých okamžiků a informací, jejichž význam a důsledek se projeví až mnohem později. A to je důvod, proč mě celý svět Rowlingové tak fascinuje – jelikož je všechno propleteno a předem pečlivě naplánováno, takže i když člověk knížku čte již po několikáté, vždycky v ní najde nějaké nové souvislosti, které předtím přehlédl.

Razič
15.11.2022 5 z 5

Ten Harry má takové štěstí, že všechno přežije :)

Predator3313
02.11.2022 5 z 5

Druhý díl zase dobrý, ale jednička mě bavila trochu víc.
Pořád je to prakticky stejné jako film, tak jsem zvědavý na trojku :)

xxbarbarelaxx
23.10.2022 5 z 5

Po několika letech jsem si řekla, že se pustím do přečtení celé série. Musím říci, že ikdyz ty příběhy znám, je to něco tak dokonalého, že navždy si ty knihy přečtu znovu. Miluju celý ten svět, kouzla a ty postavy.

Lajka2012
05.10.2022 1 z 5

Asi se budete divit, ale knihu jsem dočetla na stranu 100 a přestala jsem. Kniha mě nebavila a můj názor na Harry Potter a tajemná komnata nezlepšil ani film.

Metuje
29.09.2022 4 z 5

(SPOILER) Logické pokračování, pan Lockhart byl otřesnej, ale vývoj postav super. Paradoxně mě asi víc baví první polovina (dvě třetiny) knihy, která je víc pohodová, než to drama ve zbytku. Plot twist na konci mě úplně dostal. Člověk čeká pohádkovou knihu pro děti a na konci takovej šok. Wau. Miluju knihy, který ve mě dokážou tenhle pocit vyvolat. Bez okolků jdu na další díl.

knihomolmoravy
26.09.2022

I tento díl Harryho Pottera jsem četl v originále. Má obecně tajuplnější příběh než první díl. Dobře se čte. Jsem rád, že jsem se zde dozvěděl mírnou historii Bradavic. Zde zjistíte, jestli se vám tyto knihy líbí, nebo jestli nezačít číst něco jiného.