Harry Potter a Tajemná komnata

Harry Potter a Tajemná komnata https://www.databazeknih.cz/img/books/29_/29800/bmid_harry-potter-a-tajemna-komnata-AQf-29800.jpg 5 13789 808

Harry Potter série

Harry se vrací po prázdninách do školy a netuší, že tentokrát mu hrozí smrtelné nebezpečí. V Bradavicích se začínají dít prapodivné věci, při kterých tuhne krev žilách, a nikdo z žáků netuší, že pradávná legenda se stala skutečností... Tajemná komnata se znovu otevřela!

Literatura světová , Fantasy , Pro děti a mládež

Vydáno: , Albatros (ČR)

Harry Potter and the Chamber of Secrets , 1998

HadleysHope
HadleysHope
10.09.2022 5 z 5

Tohle je už trošičku strašidelný. Sem tam jsem měl o Harryho a další Bradavičáky celkem strach. Ale pocit, že je ještě spousta knih mě nakonec uklidnil. Tak že jsem si v poklidu příběh dočetl.

Hakate
Hakate
28.08.2022 5 z 5

Knihy jsem četla, krátce po té, co u nás vycházely. Do dneška si pamatuji, radost když jsem 2. Díl dostala od táty. Nemohla jsem se od knihy odtrhnout.

heavy66
heavy66
27.08.2022 5 z 5

Druhý díl má skvělý otvírák v podobě divokého skřítka Dobbyho, který Harryho navštíví v jeho domácím vězení. Děti postoupily do druhé třídy, a jsou na základce v Bradavicích zkušenými mazáky. Tomu odpovídá atmosféra Tajemné komnaty, která je temnější až strašidelná! Kolem našich malých kouzelníků se stahují rdousící hadí smyčky Pána zla. Příběh je plný nadpřirozených bytostí, fantastických jevů a humoru, jak to má být v každé správné pohádce!

Marbla2004
Marbla2004
16.08.2022 5 z 5

Čteno v originále. Druhý díl rozhodně nezklamal. Více jsem si zamilovala Rona a celkově Weasleyovi. Zatím jsem si nenašla cestu k Hermioně. Ke konci knihu nešlo ani odložit a musím se hned pustit do dalšího dílu.

Anie94
Anie94
12.08.2022 5 z 5

Harry a jeho svet je moje srdcovka a smekam pred Rowlingovou, ze dokazala vystavet tak genialni svet a stvorila naprosty fenomen.

tittanie
tittanie
08.08.2022

Čtu Harryho už po xkráte. Vlastně už ani nevím po kolikráte, prostě jsem to u nějakého desátého přečtení přestala počítat.
Letos jsem se rozhodla, že bych mohla číst Harryho v nějaký významný datum. Pro první díl jsem vybrala Harryho narozeniny, ale pokazil se mi počítač, tak jsem se pustila do čtení druhého dílu, byť jsem porušila "čtení ve významný den".
Dnes jsem se dostala k počítači a zjistila, že 7.8. pro Harryho nebyl obyčejný den. Byl to den, kdy nafoukl tetičku Marge a utekl od Dursleyových. Vím, že je to až třetí díl a já jsem četla teprve druhý, ale co se dá dělat...
Myslím, že ke knížce nic psát nemusím, všichni ji znají.

jopp
jopp
06.08.2022 5 z 5

Pokračujeme ve čtení se synem. Zábavné, napínavé a zároveň laskavé čtení, kvalitně napsané. U těchto knih nemám strach, že dítěti kazím vkus ;-) Dobro a zlo jsou jasně rozpoznatelné jako v pohádkách, a tak to má být!
Filmy jsou proti knize mnohem chudší, tak to bývá vždy.

Šarno11
Šarno11
04.08.2022 5 z 5

Harry Potter a Tajemná komnata je hodně napínavá. Knížky Harryho Pottera jsou moje nejoblíbenější ze všech.

Kozel
Kozel
31.07.2022 4 z 5

I druhým rokem v Bradavicích mě Rowlingová okouzluje tím, jaké dala světu perfektně vymyšlené a promyšlené fantasy univerzum. Ohromující, co všechno dokázala nacpat do necelých tří set stran, které tento díl má. Živé postavy i postavičky jako Dobby, u něhož člověk neví, zda ho lituje nebo má chuť nakopnout jako starý Malfoy. Naprosto nesnesitelný chvastoun Lockhart či chtě nechtě stoupající sympatie k Snapovi i profesorce McGonagallové. Zástupce moci Vyšší - či té Nejvyšší - ředitel Brumbál. Nebo autorčinu schopnost vodit čtenáře náznaky, nepatrnými nápovědami a na posledních stranách značně zvýšit tempo i drama. Což, ať je to třeba nemístné srovnání, mi evokuje styl všemožných britských literárních klasik - tohle už mi nikdo neodpáře -, ať už dickensovské universum, Collinsovy či Doylovy detektivky. Smeknout opakovaně musím před její schopností tak dalekosáhle promýšlet a proplétat nitky celého příběhu. A přitom každou knihu oddělit nejen poodhalením celého pozadí, ale i hlavním obecně dobře známým nadpřirozeným kouzelnickým soupeřem. Zatímco v prvním díle jím byl troll, tady jím je bazilišek. Co ukrývá díl třetí mi vyjeví teprve čas. Ale i tak nepochybuju, že si třetí ročník v Bradavicích užiju.

CarolC
CarolC
31.07.2022 5 z 5

Po letech zase jednou nádherný čtenářský návrat. Pottera prostě miluji a celé jeho prostředí. Rowling se postarala o dokonalý kult a v tomto druhém pokračování to opět dokazuje, že ona je paní spisovatelka. Tajemná komnata je stejně napínavá, jako Kámen mudrců a hluchá místa tu opravdu nejsou.

Becca_books
Becca_books
22.07.2022

Druhý díl. Opět čteno zároveň s podcastem Neplecha ukončena. Osobně se mi druhý díl asi líbí nejméně. Jednak nemám ráda Lockharta a taky pavouky :) Honem jdu na třetí díl :)

Martina291086
Martina291086
20.07.2022 4 z 5

Za mě o trochu lepší díl než první, nicméně odchylky jsou někdy až zbytečné. Čtivý příběh, byť místy opět těžký na přelouskání. Nové postavy, které oživily příběh, ale stále platí, že pro děti je to kniha místy náročná.

adela.hol
adela.hol
20.07.2022 5 z 5

(SPOILER) Jak jsem předpokládala po přečtení prvního dílu, od kterého se filmová verze téměř nelišila, zde už bylo odchylek více.

Když pominu nějaké časové drobnosti nebo události, které se odehrály dříve nebo naopak později, docela mě překvapilo, že některé hlášky, které mám pevně spojené s postavami z filmové verze, řekl v knize někdo jiný.
Jako například to, kdo je mudlovská šmejdka, vysvětluje v knize Ron (a ještě u toho stačí zvracet slimáky) a Hermiona ten pojem vůbec nezná, zato ve filmu to Hermiona moc dobře ví a vysvětluje to zmatenému Harrymu.
Nebo když Ufňukaná Uršula říká Harrymu a Ronovi, že po ní někdo hodil knížkou, tak v knize Harry poznamenal, že knížka jí přece jen proletí a ve filmu to byl Ron.
Takových odchylek tam bylo mnohem víc. Jsou to asi maličkosti, ale jak mám ty filmové verze za ta léta nakoukané, tak mě to v té knižní verzi trklo a opět jsem si položila otázku, z jakého důvodu to bylo ve filmu změněno.

Dále jsem se domnívala, že v knize bude mít víc prostoru Percy a nemýlila jsem se. Jde od začátku evidentně za svým cílem vyrovnat se staršímu bratrovi. To ve filmu nebylo ukázané. A zároveň tuším, že ale nakonec sejde na špatnou cestu, což ve filmech bylo jen naznačeno, ale ne vysvětleno. Jsem zvědavá.

Další, kdo měl v knize více prostoru oproti filmu, byla Ginny. Zatímco ve filmu byl sem tam na ni záběr, jak se tak zvláštně dívá, tak v knize se postupně ukazovalo, že je smutná a že ji očividně něco trápí. Stejně tak ve filmu nebylo pořádně vysvětleno, jak ji vlastně Tom Raddle skrz svůj deník ovládal. Vypadalo to, že vlastně stačí, když ho má u sebe a ty zlé síly na ni nějak působí. Až v knize se ale člověk dozvěděl, že Ginny si s Tomem přes deník celý rok psala a on jí přesně říkal, co má dělat a ona se mu pak s tím chudák ještě svěřovala, když si to pořádně nepamatovala.

A na závěr musím okomentovat dvě věci, které podle mě byly naopak lépe ztvárněné ve filmu než v knize.
První bylo Dobbyho osvobození ze spárů Luciuse Malfoye. V knize jsem si musela asi třikrát přečíst, jestli to čtu dobře, že Harry dál deník do své ponožky a že Malfoy ji sundal, hodil na zem, Dobby ji sebral a tím byl volný. Nevím teda, ale sebrání ze země a předání z ruky do ruky, to si myslím není to samé. Takže tohle se mi ve filmu líbilo víc, jak dal Harry tu ponožku do deníku a ten Malfoy Dobbymu opravdu dal, aniž by tušil, co je uvnitř.
A druhá věc, která se mi ve filmu líbila víc, než v knize, byl samotný závěr. Návrat Hermiony, příchod Hagrida, ten závěrečný potlesk a hudba, to mělo velkolepou atmosféru. Zato v knize byla právě tato scéna taková uspěchaná a krátká, což byla škoda.

Ale samozřejmě ani to mi nebrání dát plný počet hvězd, protože se to čte prostě samo. A zároveň, i když děj dopředu znám, tak mě to baví a nutí číst dál. I proto, že jsem zvědavá, co ještě jiného je v knize navíc.

MamaKnihomolka
MamaKnihomolka
23.06.2022 5 z 5

Harryho snad ani nemusím představovat. Myslím, že Harry se už zařadil do takové té knižní klasiky. I můj čtyřletý syn poznal už z obálky, že čtu "Heryho Fotra".
Druhý díl je můj oblíbený a tak jsem se na něj moc těšila a zase byla zvědavá jak moc se liší od filmu.
•••
Úžasná obálka. Nijak jinak to nemůžu napsat a nejspíš to budu psát u každého dílu, protože ty se opravdu povedly. A celková grafika knihy je velmi povedená, ale stojím si za tím, že vazba by si zasloužila víc. Ať už hardback nebo lepší měkkou vazbu, protože se obávám, že až ji jednou budu číst synovi nebo on sám, bude už hodně poškozená.
Text je psaný skvěle. Čte se to samo a i pro děti skladba vět nebo složitá.
•••
Moc mě bavila Lockhartova otravnost, která byla ještě větší než ve filmu a děj příjemně ozvláštnila. Ani Hermiona mi už tolik nevadila. V prvním díle byla taková otravná a tady už to bylo lepší.
Stále se tento díl řadí mezi mé oblíbené. Protože je v něm už více akce i přesto, že Harry není úplně hrdina s velkým H a vždycky mu někdo pomůže, ale žádný hrdina nemůže fungovat úplně sám a hlavně je to také pro děti, takže...
•••
Vězeň z Azkabanu je můj asi nejoblíbenější díl a těším se až se do něj zanedlouho ponořím.

marketa3815
marketa3815
20.06.2022

První 4 díly a pak poslední díl se opravdu podařily. Pořídili jsme si první 4 ilustrované J.Kayem a až budou další, nebudeme váhat ani vteřinu, snad nejlepší ilustrace vůbec.

zdenaR
zdenaR
16.06.2022 4 z 5

Opět jsem knihu poslouchala, tentokrát čtenou P. Zedníčkem.
Chápu, proč se knihy o Harrym dětem tak líbí :-)))

kkubelkova
kkubelkova
06.06.2022 5 z 5

Filmovou předlohu jsem viděla snad milionkrát, ale stejně jsem hltala každé slovo v této knížce. Četla jsem Harryho v angličtině a jelikož jsem zvyklá na české názvy postav a podobně, tak jsem byla občas zmatená a musela jsem hledat o koho se vlastně jedná, ale to je jenom takový můj poznatek.

Iris30
Iris30
03.06.2022 5 z 5

Jak bylo úžasné, opět se vrátit do světa plného čar a kouzel.
I když už su starší, stále mě to dojímá.
Miluji postavy i samotný příběh, to se asi nikdy neomrzí.

Lajka2012
Lajka2012
23.05.2022 1 z 5

Velké zklamání!!! Myslela jsem, že mě kniha bude bavit, protože Harry Potter a kámen mudrců byl skvělý. Ani jsem tomuto dílu nedala poslední šanci, jako jsem udělala u Elena - Mračna nad turnajem a u Dívek v sedlech - Hříbě. Jediné co se mi na těch 50 - ti stránkách líbilo bylo létající auto Ronovy rodiny.

Hanncha
Hanncha
23.05.2022 4 z 5

skvěle napsáno. K druhému dílu se vracím z nostalgie.

přátelství kouzla Harry Potter zfilmováno tajemství čarodějové fantasy pro děti internát

J. K. Rowling (p)
britská, 1965