Harry Potter a relikvie smrti

Harry Potter a relikvie smrti https://www.databazeknih.cz/img/books/9_/8/bmid_harry-potter-a-relikvie-smrti-5x2-8.jpg 5 12315 833

Harry Potter série

Naposledy?... Věrní kamarádi Harry, Ron a Hermiona do posledního ročníku bradavické školy nenastoupí. Musí splnit nelehký úkol, který moudrý ředitel školy Albus Brumbál již nemůže dokončit. Společně se vydávají hledat tajemné viteály, do kterých Pán zla roztříštil svou duši. Zničení viteálů je tak jedinou šancí, jak nad ním zvítězit. Na trojici kamarádů číhají na cestě nebezpečné nástrahy, ale ani v těch nejtemnějších úkrytech neztrácejí podporu svých přátel.... celý text

Literatura světová Fantasy Pro děti a mládež
Vydáno: , Albatros (ČR)

Harry Potter and the Deathly Hallows , 2007

stepankoby1
30.06.2021 5 z 5

Ano, uznávám, po příchod do Prasinek se jedná o jeden ze zdlouhavějších dílů. Připisuju to faktu, že zde nemáme jednotný příběh a "jenom" se rozvíjejí stěžejní motivy série - vykoupení, smrt, křehké mezilidské vztahy a podstata povahy člověka. Mě ale osobně úvahy Rowlingové vždycky bytostně přitahovaly a ztotožňuju se s nimi, takže si na jejich rozvedení ani v nejmenším nestěžuju. Přiznávám však zároveň, že do té doby nejistou pětihvězdu si zajistila až nepopsatelně epická bitva o Bradavice. Tolik krásně vylíčených obrazů, tolik nádherných momentů postav a tak přeúžasný tah na branku pro mě osobně žádné jiné finále nikdy nemělo. Ani finální čtyřdíl Avatara. A za to je prostě potřeba zatleskat. Velké díky za můj pravděpodobně nejoblíbenější příběh. Škoda, že byl v průběhu let tak znehodnocen, v očích mnoha ponížen a bezskrupulózně zkomercializován. P.S.: Na závěrečných tečkách jsem nikdy nijak zvlášť nebazíroval a nemyslím si, že zrovna Relikvie nějakou potřebuje. Postavy vyspěly už během příběhu a Rowlingová své dořekla. Nevadí mi, že z toho zřejmě nechtěla mít Návrat krále a přeskočila rovnou k epilogu, který mi taky stále bohatě stačí.

Antibabiš
05.06.2021 4 z 5

Krásná kniha už sedmá

zirafinec
31.05.2021 5 z 5

(SPOILER) Musím říct, že lepší anotaci (Naposledy...?) jsem ještě nečetla :DDD
Proč museli umřít? Čest jejich památce.

radusak9806
30.05.2021 5 z 5

3 měsíce od první knihy a je to najednou celé. Jako Frodo měl svého Sama, tak Harry má svého Rona a Hermionou.
Jen mě mrzí, že v popisu bitvy se člověk maličko ztrácí, je to maglajz a hodně mi to připomíná popis na oboru záhad.

Sorrangar
30.05.2021 5 z 5

Tohle je asi můj nejoblíbenější díl. Přestože miluju famfrpál a toho se tady bohužel nedočkáme, tak atmosféra je tak temná a napínavá, že mi to vůbec nevadí. Vše je zbořeno a hrdina je vržen do akce bez jakýchkoli jistot a opory. To dává dílu velkou dramatičnost. I zakončení se moc povedlo.
Kvůli temnému nádechu bych ale řekl, že tenhle a předchozí díl jsou už spíš pro starší děti (kolem 13-15).

Avila
12.05.2021 5 z 5

Tak mám za sebou své premiérové čtení celé série s H. P. a je mi neskutečně líto že není ještě alespoň dalších 7. dílů.... Protože to bylo úžasné čtení které jsem si užívala a vtáhlo mě vždy do svého děje. Budou mi chybět..... Harry, Ron, Hermiona ale i všechny postavy z příběhu které žijí i ti kterým se to bohužel nepovedlo..... Prostě celé Bradavice a celý tenhle kouzelný svět.
Tento díl je od začátku nabitý akcí, všechny nitky příběhu se dokonale propojí a vše zapadne na své místo. Jako by Rowlingová měla celou sérii v hlavě už když psala první díl.
A mě nezbývá než se podívat na filmové zpracování a zjistit jestli je alespoň z poloviny tak dobré jako knihy....

Nepotřebuji
12.05.2021 5 z 5

Zpočátku bych napsal, že filmy jsem viděl už dávno, Kámen mudrců jsem četl, viděl a slyšel nejméně stokrát (tímto bych chtěl doporučit audioknihu namluvenou Jiřím Lábusem, doteď si ji často pouštím před spaním). Filmy jsou v něčem lepší, ale v mnohem více případech horší.
K tomu, abych si přečetl celou sérii, jsem se donutil díky filmům, ve kterých zůstala nezodpovězená spousta otázek. Jsem rád, že jsem se tak rozhodl, protože mnoho věcí se mi vyjasnilo. Po přečtení série jsem si pustil jeden z filmů, abych zahnal smutný pocit, že už je to celé za mnou. Film (Princ dvojí krve) na mě působil až groteskně.
Musím napsat, že jsem byl vždycky fanouškem obsáhlejších a rozsáhlejších knížek. To je asi mou jedinou větší kaňkou celé téhle série. Nejenže stránek v samotných knížkách bylo často pomálu, ale vývoj různých postav v některých pasážích byl takový mdlý, příběh je přeci jenom o Harry Potterovi, ale ostatní postavy tam mohli být rozepsány o trochu víc. Celkově mě asi nejvíc zklamal vztah Harryho s Ginny. To, co už začalo v Princi dvojí krve, kde pozvednutí jejich vztahu nebylo moc zkonkretizováno, jenom napsáno jako "hráli famfrpál na zahradě" apod., nebylo moc silné.
Na druhou stranu je faktem, že knížka jakožto vyvrcholení celé série měla spíše parametry akčního filmu, tolik akce jsem na žalostných 600 stránkách ještě nikdy neviděl. Sám jsem si po čas celé knihy říkal, jak se svatba, zničení 4 viteálů, finální bitva s Voldemortem může vejít do tak malého počtu stran.
Nedokázal jsem odtrhnout oči od knihy, její svět mě celého pohltil. Čím blíž jsem byl konci, tím víc jsem byl smutnější. Vytvořený svět je mistrovsky vytvořený až do konce knihy na tak úzký počet stran.
Pouze konec mi přišel takový nedostatečný, líbila se mi bitva s Voldemortem (1000x lepší než ve filmu), a poslední kapitola, která dětského čtenáře, který vyrostl současně s knihami, vhodila do dospělého světa, ale po bitvě mi chybělo, jak jsem už mnohokrát zmínil, větší zapojení dalších postav. Prostě něco, z čeho bych věděl, co se bude dít dál. Zdálo se mi to akorát uspěchané.
Jako shrnutí s dalšími věcmi bych napsal, že od začátku do konce byl příběh čtivý. Rowlingová se ve všech svých knihách v sérii snažila vyhnout hluchým a pomalejším místům, neustále se něco dělo. Řekl bych, že právě to uškodilo objevování hloubky dalších postav, na druhou stranu se od toho lidé nemohli odtrhnout. Líbilo se mi temnější téma, musím se přiznat, že jsem byl potěšen, že Harry není držen neviditelnými zábranami dobra, sám touží po pomstě a schýlí se k použití kleteb, které se nepromíjejí, k tomu nesmím zapomenout na kuchyňské skřítky. Nevím, jestli to bylo mojí únavou, kdy jsem četl pozdě do noci, nebo tím, že jsem to věděl, ale S. tajemství mi nepřišlo jako moc závratné, v tomhle ohledu film působil silněji, především scéna s ním ve zpustošeném domě.
Ke konci bych napsal, že celá série se mi ohromně líbila, akorát mě mrzí, že z toho cítím tuny nevyužitého potenciálu.
PS: Snad to nepůsobilo moc negativně, smutek z konce celé série i věcí, které mi tam prostě chyběly, ve mně překypuje a negativa jsou vidět lehčeji než pozitiva.

Kathii
05.05.2021 5 z 5

Grandiózní!!! Bude se mi stýskat...ještě by to chtělo tak 10 dílů a každý na 700 stran minimálně. Víc rozepsat život v Bradavicích, život studentů, vztahy, škola, famfrpál...celý HP svět má obrovský potenciál:D to se do sedmi dílů prostě nevejde :D

Štěpinambura
04.05.2021 5 z 5

Strašně brečím, zní to opravdu usedavě. ,,Bůů! Béé! Já jsem dočetla Harryho Pottera! Achych, ach." Fantastický děj! Moje nejoblíbenější kniha ze série. Proč je na databázi knih jen pět hvězdiček, kdybych mohla dám jich nekonečně! Stracšně se mi tam líbil přístup ke smrti. Mám jen jednu výhradu - Je vážně škoda že tahle kniha není nekonečná :-)

NextOne
30.04.2021 5 z 5

A jsme na konci ... parádní vyvrcholení kouzelnického světa od J.K. Rowling nese název Harry Potter a Relikvie smrti.

Tenhle díl má pouze jednu vadu, a to, že je poslední. Úctyhodné zakončení celé série, kde dobro vítězí nad zlem, ačkoliv cesta ke zdárnému konci nebyla tou nejsnazší, neboť vyhaslo mnoho životů. Dozvíme se zde pravdu o obrovském tajemství, které Severus Snape skrýval a poznáme všechny vitéaly, do kterých Voldemort vložil kousek sebe sama. Závěrečná bitva byla strhující a v Bradavicích už možná bude zase jednou bezpečno.

Doporučuji tuto knihu? "Always"

IG: next_fantasy_one

lily_maleckova
26.04.2021 5 z 5

PANE BOŽE!!️️️
Jak já miluju tento svět a postavy! K Harrymu jsem si našla cestu už jako malá, tehdy jsem dost milovala audioknihy a právě díky nim dobře znám knižní verze prvního a čtvrtého dílu. Nikdy jsem se ale nedostala dál. Teda až do tohoto roku, když jsem si dala výzvu, že za rok 2021 přečtu zbylé tři knihy. Za necelé 4 měsíce je můj cíl splněn ️ a já jsem plná emocí.
Tento díl patří ve filmovém zpracování k mým dvěma oblíbeným (spolu s Ohnivym pohárem).
Tak čtivý, propracovaný a úžasný svět neznám ️ autorka je naprosto úžasná a já ji nikdy nepřestanu obdivovat, že vymyslela něco tak promyšleného, co dává smysl!
Kniha mě několikrát rozplakala, umřely úžasné postavy. Ale ten konec? Poslední věta? ️
Jsem tak moc ráda a vděčná, že jsem si mohla tyto úžasné knihy přečíst ️ jsem si jistá, že se k nim mnohokrát vrátím.
Závidím každému, kdo sérii ještě nečetl a koho celé dobrodružství teprve čeká! ️
A hodnocení? I 10 hvězdiček by bylo málo!!! ️

Sixtinka144
20.04.2021 5 z 5

Neskutečné... Konečně jsem dočetla poslední díl HP a páni. V tomto díle se toho stane tolik, že jsem si musela dávat chvilkama pauzu, abych to dokázala vstřebat. Vzhledem k tomu, že jsem knihu četla poprvé, byla jsem překvapena některými pasážemi, které byli ve filmu jinak, a nebo tam nebyly vůbec. Autorka je prostě geniální spisovatelka, a takovýhle svět, postavy a děj nedokáže vymyslet jen tak někdo.. Moje nejoblíbenější pasáž v knize jsou vzpomínky na mladou Lily a Snapea. Dokonce i slzička ukápla. Jsem moc ráda, že jsem se odhodlala přečíst si tuto knižní klasiku, protože jsem si všechny díly neskutečně zamilovala. Knize nemám co vytknout a hodnotím ji plným počtem. Pokud jste ještě nečetli, určitě se do toho co nejdřív pusťte, chybu neuděláte.

Hermine108
08.04.2021 5 z 5

V knize mě sleduje celou dobu napětí .
Příde mi úžasné jak se tam vyjadřují pociti.
Nechápu jak někdo může napsat takovou úžasnou
série

Niu
04.04.2021 5 z 5

Nej nej nej :o) Nemýlím-li se, tak jsem sérii přečetla po osmé v češtině + 1x v angličtině. Myslela jsem si, že mě to přejde, ale autorka věděla, proč uvedla věkové rozmezí čtenářů na samém konci knihy :o) Úplně přesně si pamatuju, když se v kinech objevily oba filmy. Každému jsem chtěla vysvětlovat, jak to bylo přesně v knize a ať si všechny přečte :o):o):o) Pro někoho, kdo knihu nečetl, tak film je super, ale pro ty, kdo znají tajemství odhalená v knihách, je to trochu hr (i když filmy byly dva k tomuto dílu). Těšila jsem se, až budu u konce a Voldemort dostane co proto, ale pak se mi chtělo brečet, že už nemám, co číst. No, ale pak jsem si uvědomila, že vždycky můžu začít znovu :o) Přeji všem podobně smýšlejícím, aby je svět Harryho Pottera bavil i nadále :o)

BarkaS
31.03.2021 3 z 5

(SPOILER) Mělo by se to spíš jmenovat Harry Potter a jedna bota za druhou. Harry se neustále dopouští omylů a jen zázrakem vyvázne z průšvihů. Já tedy to nekritické nadšení většiny čtenářů nesdílím, trpím kritickým nadšením ;). Rowling je neskutečně skvělá vypravěčka, ale nelogičností přibylo. Uvedu konkrétní příklady, ne z finále, abych to nezkazila těm, co teprve číst budou: Hermiona vezme z Grimmauld Place obraz Phiniuse Blacka a hrdinové s jeho pomocí zjišťují, co se děje v Bradavicích. Ani jednoho z nich nenapadne, že Black jako zmijozelský exředitel nenapráská vše Snapovi? Proč Harry nezavolal Kráturu k sobě, když byli nuceni odejít z Grimmauld Place? Ten by jim jistě jídlo obstaral, navíc by nehrozilo riziko, že něco prozradí ministerstvu nebo Smrtijedům. To by to fakt nikoho, ani Hermionu, nenapadlo, poté, co pro ně dělal? Takto bych mohla pokračovat asi patnáct minut. Navzdory mým výhradám je tahle série nesmrtelná, skvělá, škoda jen patetické závěrečné kapitoly, raději bych se dozvěděla spíš to, co bylo bezprostředně po bradavickém finále s jednotlivými hrdiny i zloduchy.

tanecnica
21.03.2021 5 z 5

Miluju všechny díly, Rowlingovou bezmezně obdivuji a smekám...
Tak obdivuhodně promyšlených sedm dílů, vše na sebe logicky navazuje, kouzelnický svět je prokreslený neuvěřitelně.
Jak já bych chtěla dostat svůj dopis, i když už jsem prý "velká".... Nejsem, příběh Harry Pottera je čtivý pro velké i malé, každý si tam najde své... Je mi líto, že jízda končí, chtěla bych číst dál...

Kory98
15.03.2021 5 z 5

Bitva byla dobojována... Před několika dny jsem dočetla a ještě pořád ve mě doznívá celý příběh. Skláním se před autorkou, že se jí podařila vymyslet tento myslím nepřekonatelný svět kouzelníků. Těch postav a stovky zápletek, aby to pak došlo k jedinému závěru, ale přitom, aby byl zajímavý každý díl zvlášť. V závěru mě spousta věcí překvapila, spousta byla nečekaných stejně jako u předchozích dílů. Vůbec nelituji, že jsem se do čtení pustila, protože jsem po mnoho večerů prožívala s Harrym a jeho přáteli jak jinak než kouzelné chvíle.

StarPopcorn
13.03.2021 5 z 5

Velkolepý závěr, všechna má očekávání splněna

mekkejla
11.03.2021 5 z 5

Grandiózní závěr, který naprosto splnil a v něčem i předčil má očekávání. Až je mi líto, že už tu jízdu mám za sebou... Nejsem zrovna ten typ čtenáře, který by se vyžíval v opakovaném čtení knížek, ale tady jsem si jistá, že k tomu dojde. A už se moc těším, až mi povyrostou děti a budeme sérii číst spolu.

Witchann
10.03.2021 5 z 5

Na úvod si tentokrát vypůjčím Harryho slova: „Miluju kouzla.“
Byla to vážně pořádná jízda. Nebo tedy spíš parádní let na koštěti, hipogryfovi a testrálovi zároveň. A nakonec je stejně všechny trumfnul drak…
Tahle série už bude navždy součástí mé výstavní knihovny a také mně samotné. Mohlo toho být víc, ale zároveň bohatě stačilo. Takový dvouměsíční výlet do opravdových Bradavic by se mi určitě moc zamlouval, ale nechtěla bych během svých školských let prožívat to, co Harry. Bylo toho na něj vážně dost…
Poslední díl se rozjel zostra a netrvalo dlouho, aby mi došlo, že tohle velká legrace nebude. Ale jednu stránku za druhou jsem hltala tak jako tak. Síla přátelství, vítězství dobra nad zlem, dokonce i u těch, u kterých bych to nečekala, podrazy těch, od kterých jsem to každopádně čekala a v neposlední řadě srdcervoucí finální odhalení skutečné motivace Severuse Snapea. Nejedna slza mi při tom grandiózním finále ukápla.
Jednou si celou sérii přečtu znovu a vsadím se, že v ní najdu spoustu krásných detailů, které jsem předtím neviděla a úmyslně přehlédnu nedokonalosti, které těmhle knížkám stejně na kráse neubírají. Velké díky paní Rowlingové za to, že sdílela Harryho příběh se světem mudlů. Klaním se.