Harry Potter a prokleté dítě: Část první a druhá

Harry Potter a prokleté dítě: Část první a druhá https://www.databazeknih.cz/img/books/30_/303983/bmid_harry-potter-a-proklete-dite-y3o-303983.jpg 3 6698 1300

Harry Potter série

< 8. díl

Speciální vydání pracovního scénáře. Harry Potter to nikdy neměl snadné a teď, jako přepracovaný zaměstnanec Ministerstva kouzel, manžel a otec tří školáků, to má ještě těžší. Potýká se s minulostí, která nechce zůstat tam, kam patří, a jeho nejmladší syn Albus se mezitím musí prát s tíhou rodinného dědictví, o které nikdy nestál. Minulost a současnost se čím dál hrozivěji prolínají a otec i syn zjišťují nepříjemnou pravdu: temnota někdy vyvěrá z nečekaných míst. Divadelní hru Harry Potter a prokleté dítě na námět J.K. Rowlingové, Johna Tiffanyho a Jacka Thornea napsal Jack Thorne. Je osmým příběhem ze série o Harrym Potterovi a zároveň prvním, který se oficiálně dočkal divadelního zpracování.... celý text

Divadelní hry , Fantasy , Pro děti a mládež

Vydáno: , Albatros (ČR)

Harry Potter and the Cursed Child , 2016

Bored-Author
18.01.2023 2 z 5

Podle mě je tato kniha už trochu moc. Četla jsem jsi už docela dávno, ale nic na té knize mě nezaujalo natolik abych si ji přečetla znovu. Pokud se ale přikloním k faktu že tu knihu nenapsala sama Rowlingová, tak se trochu smiluji a řeknu, že to byla docela čtivá fanfikce, která si jistě své fanoušky na světě najde.

TynaBehuncikova
17.01.2023 3 z 5

Moc skoků v čase a moc nucené sentimentality. Na to, že to nepsala Rowling, mě to i docela bavilo.

Veve11111
13.01.2023 5 z 5

Návrat do detstva

RMarkéta
10.01.2023 3 z 5

Nejdříve mě trochu vykolejilo, že jde o divadelní hru, respektive o pracovní scénář, ale budiž. I s tím už jsem se setkala. Jde o fanfikci z potterovského universa. Mě taky hodně dlouho zajímalo, jak by to s nimi vypadalo, kdyby byli dospělí a měli rodiny. Proti tomu vůbec nejsem. To je normální vývoj. Románová verze by příběhu ale slušela mnohem více a možná, že i ta filmová.

kytarka
06.01.2023 5 z 5

HP zbožňuji, téhle knize jsem se vyhýbala poměrně dlouho. Nelákala mě, protože je psaná formou scénáře. Nicméně mě lákalo se bude v 8 díle, a tak jsem se rozhodla si ji přečíst. Dej nás zavede o 19 let později. Všichni jsou dospělí a mají své rodiny. To bylo tak super si přečíst po tak dlouhé době pokračování. Moc bych si přála vidět celý děj na filmovém plátně. Snad se nám to jednou splní.

adela.hol
03.01.2023 5 z 5

(SPOILER) Všech sedm dílů série jsem poprvé přečetla loni v létě. Chyběl mi už jen tento díl. Nechtěla jsem se do něj pouštět ale hned, protože mě odrazovalo to nízké hodnocení a také ta forma scénáře. Myslela jsem si, že se mi to bude špatně číst.

Nechala jsem to tedy uležet a pustila se do něj až nyní. A zjistila jsem, že nejen, že se mi to četlo výborně a spolkla jsem to jako malinu, ale vlastně nechápu to nízké hodnocení. Já byla nadšená.

Znovu jsem se vrátila do světa, který miluju, jen z původních hlavních postav se staly spíše vedlejší a dominovali tu Albus Potter a Scorpius Malfoy. Vážně? Ze synů Harryho Pottera a Draca Malfoye byli nejlepší přátelé? Navíc Albus byl přiřazen do Zmijozelu? To mně přišlo jako super nápad a samozřejmě to ovlivnilo vztahy mezi postavami.

Líbilo se mi to, jak Draco přiznal, že on vlastně Harrymu, Ronovi a Hermioně vždycky to jejich přátelství záviděl a dával jim to najevo prostě tou svou formou. A že se pak všichni spojili, aby zachránili to, co Albus a Scorpius napáchali při cestování časem, byla jen třešnička na dortu. Mé fanouškovské srdce zaplesalo.

Cestování časem, ukázka jiných realit, co by se stalo, kdyby Cedric neumřel, že všechno, co se stane, má nějaký důvod. Já tyhle zápletky mám ráda.

A moje nejoblíbenější postava Ron opět nezklamal svými hláškami. Nejvíc jsem se pobavila, když Hermiona a Scorpius současně řekli něco chytrého a Ron: "Jéminkote už jsou dva." :-D

Samozřejmě to bylo jiné, než předchozí díly, ale i tak jsem si čtení užila a jsem ráda, že jsem se do celé série pustila. I když mi to pár let trvalo. Ale jak se říká - lepší pozdě, než nikdy.

Ajrinkaa
02.01.2023 4 z 5

Moc jsem se těšila na pokračování Harryho Pottera. Kniha byla zábavná a dobrodružná, ale hlavními hrdiny byli spíš Albus Potter a Scorpius Malfoy. Harry, Ron a Hermiona by měli být ti hlavní. Je škoda že i v knížce už dospěli.

Adel822
01.01.2023

Od knihy jsem moc nečekala a také jsem k ní tak přistupovala, prostě jsem mněla radost že jsem znovu ve světě čar a kouzel. Je to milý nenáročný příběh. Četla jsem ho když jsem byla nemocná a celou jsem jí přečetla v čekárně u doktora. Je to fajn příběh pro milovníky Harryho Pottera.

Azizi
22.12.2022 5 z 5

Túto knižku som čítala ešte pred niekoľkými rokmi, tak sa k nej nebudem vedieť už tak detailne vyjadriť. V každom prípade, nečakala som od nej veľa, ale prekvapila ma. Určite sa vyrovná ostatným HP knihám. Je v nej napätie, emócie a všetko čo má mať. Ešte by som rada upozornila, že knižku som čítala v angličtine a bolo to úplne v pohode, ani slabší angličtinári sa nemusia báť čítať ju v origináli a cvičiť si tak angličtinu.

Laerry
26.11.2022 4 z 5

Než začnete číst "další díl Harryho Pottera", měli byste mít na paměti, že se jedná o divadelní scénář, který ale nenapsala J. K. Rowlingová, ale Jack Thorne. Mohlo by tak jít o volnou adaptaci navazující na knižní svět Pottera, ale Rowlingová dohlížela na celý proces celé tvorby divadelního představení, takže můžeme předpokládat, že vývoj příběhu a chování postav je "schválené". I tak to může připomínat jen fanouškovské dílo, které ale potěší - i když některé události jsou docela přitažené za vlasy.

Madelisi
26.11.2022 4 z 5

K Harrymu se vždy ráda nostalgicky vrátím. Teď v rámci výzvy. Jenom 4 hvězdičky, protože jsem přemýšlela o důsledcích cestování časem, které nebyly logicky vysvětleny.

Šura
07.09.2022 4 z 5

Předčítala jsem dětem nahlas a ani nám nevadilo, že se jedná o divadelní hru Zajímavé počtení a opětovné setkání s postavami mého dospívání. Já jsem spokojená.

Janizoun
27.08.2022 5 z 5

Tak nevím, čtu hodně zklamaných komentářů..., mně se tato kniha moc líbila. Je to trochu jiná "káva" , ale dle mého názoru velmi zdařilá. Jsem ráda, že tuto knihu mám ve své knihovně a není to jen tím, že jsem fanynka Harryho Pottera, ale kniha se prostě povedla. Za mě určitě knihu doporučuji.

LunaL.
19.08.2022 3 z 5

(SPOILER) Jak už jsem psala jednou, člověk nesmí mít velká očekávání a pak se mu kniha líbí..
Překvapilo mě, že jsem knihu četla už počtvrté. Na to, že mi vadí, kolik věcí nesedí (hlavně mě štvou komentáře L.Pytlouna, které vůbec nesedí s komentáři v Ohnivým poháru, a pod.),se ke knize ráda vracím. Zjišťovala jsem, kdy a proč to tak je: šáhnu po ní, když mám chuť na svět HP, ale nemám na čtení moc čas - tahle kniha je přečtená za chvilku a dokáže do kouzelného světa přenést. A nebo po ní šáhnu, když přečtu sedmý díl a nechce se mi opustit svět Harryho Pottera, ale ani mě neláká šáhnout po prvním díle. Pak je Prokleté dítě skvělá volba. Nevadilo mi, že se tady Harry ukáže jako hrozný otec - spíš se mi to zdá reálné, že jednomu ze svých tří dětí nerozumí, neví, jak si k němu najít cestu. Bojí se, že udělá chybu a tím víc jich dělá - kolikrát jsem to už ve svém okolí viděla?
Nikdy jsem nemusela Malfoye, tady jsem si ho docela oblíbila, hlavně pak jeho syna! A Delphi se mi zdá skvěle zpracovaná (radši nepřemýšlím, proč by chtěl mít Voldík potomka), věřím, že by ke svému tátovi tak vzhlížela, že by udělala cokoliv, aby ho zase oživila,že by jejím největším snem bylo se s ním setkat.
Hodně lidí kritizuje postavu Albuse, ale proč ne? Syn, který není nadšený, že je jeho táta známý hrdina a bojí se, že se mu nikdy nevyrovná, že ani nemá šanci se o to snažit.. A přeci v něm něco hlodá, co ho dovede na šílený nápad, napravit, co jeho táta pokazil..
Takže za mě - za přečtení to určitě stojí, nádech z původních knih to má. Ale beru to jen jako volné pokračování, jak by to mohlo být. A klidně si dovymýšlím sama, jak to po Boji o Bradavice pokračovalo dál, bez ohledu na Prokleté dítě :)

kikies
18.08.2022 5 z 5

Velice zajímavé pokračování. Je to sice jen scénář, ale i tak to bylo plné napětí, nabité akcí a hrozně mě to bavilo. Ten nápad na divoké cestování časem i nový padouch, to vše se skvěle napasovalo na původní knižní sérii. Tohle bych ráda někdy viděla na vlastní oči!

Menagerie
12.08.2022 5 z 5

Za mě velmi zdařilé pokračování, "cestování" časem bych, vlastně celou hru, ráda viděla na vlastní oči, škoda jen, že ne v původním obsazením. Myslím, že knihu ocená každý "potterhead", který přemýšlí, co by bylo, kdyby...

veronikaverunka
08.08.2022 1 z 5

Špatný pokus o vtip a vážně nechápu, jak to mohlo projít. Jako nějaká verze fanfikce budiž, ale jinak tímhle stylem měnit postavám charaktery? Ne.

Y2T
01.08.2022 4 z 5

Docela se divím, kolik je tu negativních komentářů. Sice mě trochu překvapuje, že scénář nepřepsali do knižní podoby, ale jinak mě příjemně překvapil. Děj je svižný, s dějovými zvraty. Snad jen je trochu škoda, že z tématu vytěžili jen jedno představení, jehož děj se odehrává během jen pár týdnů. Také je dost vidět, jak ve snaze omezit počet postav, je v příběhu oproti knihám jen malý počet žáků Bradavic a učitelů. Školní prostředí přeje přirozeně spíše většímu počtu postav. Čekal bych alespoň pár spolužáků a profesorů navíc.

Zajímavé je téma, kdy je jím vztah rodič-dítě a problémy střední generace - snad nějaká snaha přizpůsobit se věku čtenářů. Už u půdní série byla patrná snaha, aby kniha rostla a stárla s čtenářem, což zejména u filmů nabíralo až nesnesitelnou podobu, a dávalo smysl jen když díly vycházely postupně, ale pro dnešního čtenáře, který si tochce přečíst najednou je to spíše nekonzistentní četba . Třeba se za dalších 20 let setkáme s nějakým dalším pokračováním na téma stáří...v tomto díle si na něj hezky nakročila s domovem pro přestárlé čaroděje.

Zaujalo mě, jak nezvykle velkolepě je scénář pojatý, spousta změn scén, efektů, někdy až snad nadbytečně moc.....docela přemýšlím, jestli se na to někdy nezajít podívat. Mohla by to být pořádná show.

DarkNatureHope
23.07.2022 1 z 5

... na to, jak mám ráda vše ve světě kolem Harryho Pottera, musela jsem se nutit.. bohužel, nedočteno.
Možná za to může "styl" v podobě scénáře, ale absolutně se nepodařilo začíst se a jsem ráda, že jsem si jí jen půjčila a nekupovala.

Witchann
15.07.2022 2 z 5

Mno... Odhadem tak tři různé fanfikce splácané dohromady. Navíc ve formátu, který mě moc nechytnul. Za mne teda takto ne.
Jedna z mála knížek u které docela lituju utracených peněz.

přátelství kouzla magie Harry Potter divadelní hry rodina tajemství puberťáci

Autorovy knížky