Harry Potter a princ dvojí krve

Harry Potter a princ dvojí krve https://www.databazeknih.cz/img/books/36_/368/bmid_harry-potter-a-princ-dvoji-krve-bso-368.jpg 5 12103 589

Harry Potter série

Moc Lorda Voldemorta stále roste a smrtijedi působí spoušť ve světě mudlů i kouzelníků. Když Harry Potter objeví starou učebnici lektvarů patřící tajemnému princi dvojí krve, spoléhá na její kouzla i přes varování svých kamarádů. Profesor Brumbál poodhaluje Voldemortovu minulost a s Harryho pomocí se snaží odkrýt tajemství jeho nesmrtelnosti. Jenže zlo se dere k moci stále silněji, neštěstí se blíží a Bradavice už nikdy nebudou jako dřív.... celý text

Literatura světová , Fantasy , Pro děti a mládež

Vydáno: , Albatros (ČR)

Harry Potter and the Half-Blood Prince , 2005

jadunka
jadunka
19.08.2022 5 z 5

I po těch sedmnácti letech od vydání tu knihu pořád zbožňuji stejně.

adela.hol
adela.hol
16.08.2022 5 z 5

(SPOILER) Znovu jsem si potvrdila, že když si u filmové verze člověk řekne, že je tam všechno jasné, tak knižní verze ho vyvede z omylu. Zase tu byla spousta přesněji vysvětlených věcí a hlavně se mi tento díl asi nejlépe četl. Samozřejmě všechny díly se čtou skvěle, ale tady u toho mi to nějak nejlépe plynulo.

Asi co mě zaujalo úplně nejvíc, byl důkladný pohled do Voldemortova života. Zatímco film nám ukázal pouze jeho pobyt v sirotčinci a jeho dotaz na viteály, v knížce se dozvíme, kdo byli jeho rodiče a jak skončili. Také se odkrývá jak odmala trápil a mučil ostatní, že už ve studentských letech dokázal dát dokupy budoucí partu smrtijedů a jak byl posedlý rozpoltit svou duši a podle čeho vybíral předměty pro viteály. Vlastně pak i člověk snadněji pochopí, kde se v něm to zlo bralo. Matka to příliš nezachránila, ale mít geny dědečka, strýce a přehnaně sebevědomého otce se projevily.

Dále je tu vztah Harryho a Ginny. Ve filmu se to prostě tak nějak stalo, nějaká ta vzájemná náklonnost, ale nebylo to příliš uvěřitelné. V knížce to v Harrym hlodalo od začátku, žárlil na Deana a Ginny vlastně byla jen sama sebou, jak jí radila Hermiona a měla pravdu, že se nakonec dočkala. Taky měla Ginny super hlášky jako s tím trnoocasým drakem na hrudi nebo co má Harry za přeušlechtilý důvod k rozchodu. Celkově je mi Ginny v knižní verzi mnohem sympatičtější.

Taky tu byly už náznaky budoucího vztahu Rona a Hermiony, který tady jako ve filmu komplikovala Levandule/Lavender (nechápu, proč některá jména a příjmení překládali a jiná ne, ale tady zrovna mohli nechat ten originál, protože to zní hrozně). Každopádně je zase v porovnání zajímavé, že tato postava je v knihách rovnou od prvního dílu, zatímco ve filmu se objevila až v tomto díle, vlastně jen kvůli té zápletce s Ronem.

No a teď k té hlavní zápletce ohledně Malfoye, Snapa a následné smrti Brumbála. Základ byl stejný jako ve filmu, Harry podezíral Draca od začátku. Jen v knížce byl takový až otravný, jak to všem cpal a někdy až příliš netaktně, když o tom například mluvil s Brumbálem. Měl sice pravdu, ale jeho zbrklost byla spíš na škodu. Taky bylo v knížce lépe vysvětleno, jak to bylo s rozplývavou skříní a hlavně závěrečný boj ve škole tam vůbec nebyl a vlastně i Brumbálův pohřeb mi tam teď chyběl. No a ohledně Snapa už taky aspoň vím, proč ta přezdívka princ dvojí krve.

A na závěr ještě krátce musím shrnout to, že jsem akorát nepochopila, proč se Molly a Ginny nezamlouvala Fleur. Jestli to bylo proto, že jim připadala až moc krásná a nevěřili, že Billa opravdu miluje, tak museli názor změnit na konci po tom, co Billa pokousal a znetvořil Šedohřbet. Jak u toho Fleur zareagovala, bylo krásně dojemné.

Takže mi zbývá už jen poslední díl a i na ten jsem samozřejmě zvědavá. Jelikož děj byl rozdělen do dvou filmů, tak se víc drželi knižní předlohy jako u prvních dvou dílů? No nechám se překvapit.

OlafSveinsson
OlafSveinsson
16.08.2022 5 z 5

Můj nejoblíbenější díl. Mám rád to objevování Voldemortovy minulosti, tu tíživou atmosféru odlehčovanou vztahovými problémy pubertální mládeže. No a konec... Tenkrát při prvním čtení neskutečné překvapení.

zirafinec
zirafinec
21.07.2022 5 z 5

Nyní jsem (znovu) poslouchala jako audioknihu a musím říci, že je to zase o něco jiný zážitek. Skvěle načteno panem Hyhlíkem.

Sauron
Sauron
09.07.2022 5 z 5

(SPOILER) Zase jako vždycky, čtivá kniha která má smysl. Ale ať si Rowlingová říká jaký je Harry chudáček jak chce, ale přehnala to ! Aby jste rozuměli co tím myslím, tak prostě nemůžete nechat hlavní postavu použít vrcholné kouzla černé magie a ani nenapsat že toho pořádně lituje(a tím nemyslím to sectumsempra na Malfoye). Vím, měl těžké dětství a tak, ale stejně tak byste mohli obhajovat Voldemorta. Ale musím zase uznat že to je propracované, čtivé, a hlavně to spisovatelka neodflákla. Takže 4/5.

Astridka
Astridka
06.06.2022 5 z 5

Další super díl o Harry Potterovi (který nikdy nezklame) byl zase BOŽÍ. Kniha se mi moc líbila. :D :) :D

Hanncha
Hanncha
23.05.2022 5 z 5

Obdobně povedené jako sedmý díl.

AlexandraBane
AlexandraBane
14.05.2022 5 z 5

Opět skvělý díl.

Čmeláček
Čmeláček
14.05.2022 5 z 5

Výborná kniha, i když už dost temná. A Harry se setkává s princem dvojí krve. Zase skvělý!

Vlci.Sestra
Vlci.Sestra
08.05.2022 5 z 5

J. K. Rowlingová je opravdová kouzelnice! Tento díl byl opravdu napínavý a odkryla se další tajemství. Na konci mi dokonce kvůli Brumbálovi ukáplo pár slz...

Anastazie0810
Anastazie0810
04.05.2022 5 z 5

Můj další oblíbený díl. Svět kouzelníků je nepředvídatelný a naši hrdinové v tomto dílu zažijí spoustu překvapení ale i spoustu ztrát. Ukáplo mi spoustu slz při čtení, pořád ale tento svět miluju a už pomalu se blíží i poslední díl. Pořád je to čtivé, napínavé k prasknutí a miluju to stejně.

Winster
Winster
06.04.2022 5 z 5

Trochu škoda, že na ovce z lektvarů se dohrabala jen naše trojka a z nebelvíru jinak nikdo. Jinak je to opět moc hezké, věřím, že je na světě spousta fandu harryho co knihu nečetli a připravili se o ty dojmy...

Áža707
Áža707
03.04.2022 5 z 5

Harry Potter po šesté a já přemýšlím, jak napsat nějak originálně recenzi, která by vás mohla zaujmout a přitom jsem neopakovala, co jsem napsala v těch předchozích.

Opět musím říct, že mě kniha nezklamala (až tohle někdy řeknu o Harry Potterovi, prosím zabijte mě! Děkuji!). Kniha je velmi vtipná a já si opět trhala vlasy z hlavy, že jsem tento příběh tak dlouho nečetla a zapomněla některé věci.

Vždy když mi někdo řekne, že Harry a Ginny nejsou dokonalý pár, tak jen nechápavě valím oči. I když jsem dlouho knihy nečetla, ten pocit při čtení o jejich vztahu přetrvává navěky. Těžko nesrovnávat s filmem... Ale to, co nám filmový tvůrci naservírovali působí doopravdy značně uměle a nereálně. V knize se mi líbí právě vývoj jejich vztahu, Harryho uvědomění a na konci i přiznání od Ginny. Prostě tyhle dva jsou pro sebe určeni a jejich vztah se tvořil celých 5 let.

Druhá věc, kterou bych si dovolila vyzdvihnout, tak jsou vzpomínky na Voldemorta. Ano, chápu do filmu se nevejde vše, jinak by film měl 3 hodiny. A teď se musím zeptat: "Komu by to vadilo?" Ale opět nás tvůrci ochudili o tolik skvělých informací, bez kterých další části nedávají smysl. Proto jsou pak filmový fanoušci zmatení a zklamání. Takže přečíst si šestý díl, je naprosto úchvatné nahlédnutí do minulosti Lorda Voldemorta. Věděli jste, že se hlásil na pozici učitele v Bradavicích a to dokonce dvakrát?

Nevím, co víc bych vám tu měla vykládát, prostě si to přečtěte! (Prosím!) Vážně to stojí za to.

⭐ 5/5

Mistři
Mistři
28.03.2022

Další skvělá knížka o Harry Pottrovi. Harry nikdy neomrzí!

veveropysk
veveropysk
22.03.2022 5 z 5

Skvělá knížka ale na konci mi bylo líto Brumbála. :(

zelda7
zelda7
08.02.2022 5 z 5

Můj nejoblíbenější díl Harryho Pottera.

YellowQueen
YellowQueen
25.01.2022 5 z 5

Harryho Pottera naprosto miluju, takže netřeba slov. Jediné co mi vždycky vyvstává na mysl při čtení je, že ve filmu to bylo tak a tak a naopak při sledování filmu mě neskutečně irituje jak je to oproti ději v knížkách pozměněné :D

buffy5235
buffy5235
19.01.2022 5 z 5

Tento díl byl o něco akčnější, ale výborný.

Kornout
Kornout
09.01.2022 5 z 5

Asi nejlepší díl celé série. Kdo viděl jen film, rozhodně přečtěte knihu, je MNOHEM lepší.

ErikaKej
ErikaKej
06.01.2022 5 z 5

Siedma kniha je určite najgeniálnejšia ale ja musím povedať , že mam najradšej 6. diel Half-blood Prince. Krásne prepracovaný i keď veľmi smutný,ale očakávateľný koniec. Páčil sa mi i prerod vzťahu Harryho a Ginny. Filmy sú všetky výborné ale nedajú sa porovnať s knihou.Tak ja naozaj vrelo odporúčam si celú sériu prečítať.