Harry Potter a Ohnivý pohár

Harry Potter a Ohnivý pohár https://www.databazeknih.cz/img/books/29_/29810/bmid_harry-potter-a-ohnivy-pohar-V8M-29810.jpg 5 12872 724

Harry Potter série

Čtvrtý školní rok v Bradavicích není o nic méně napínavější a divočejší než ty předchozí. Ještě před jeho začátkem se zapálený fanoušek Harry zúčastní spolu s Weasleyovými mistrovství světa ve famfrpálu, v jehož závěru se mu na obloze objeví znamení zla. V Bradavicích se v závěru školního roku bude konat soutěž, jaká se neudála stovky let a do které jsou zapojeny konkurenční školy čar a kouzel. Její vyvrcholení je ale nečekaně tragické.... celý text

Literatura světová , Fantasy , Pro děti a mládež

Vydáno: , Albatros (ČR)

Harry Potter and the Goblet of Fire , 2000

Slezadav
Slezadav
04.03.2024 3 z 5

Čtvrtý díl série zatím z mého pohledu bohužel nejslabší. Myslím, že tímto dílem jsem se dostal v sérii do míst, která si na rozdíl od předchozích příběhů vůbec nepamatuji. Co se mi líbilo byl stále stejný velmi akční, živý a čtivý styl, kterým Rowlingová píše. Dalším plusem shledávám to, že příběh zůstává temnější a není tak dětský jako počátek série. Hlavní hrdinové se dostávají více do fáze dospívání a řeší situace s tím spojené, což sice není můj šálek kávy, nicméně myslím, že autorka si s tím poradila velice dobře.

Negativ bych na Ohnivém poháru našel ovšem také dost. Tím největším je pro mě neuvěřitelné množství omáčky, která není důležitá ani pro postavy, ani pro děj a jen knihu natahuje. Tohle čtivo mohlo být klidně o polovinu kratší a vůbec nic by se nestalo. Daly by se vynechat celé kapitoly s Ritou Holoubkovou, MS ve famfrpálu a pravděpodobně i Hermion boj za práva skřítků. Nejspíš i mnoho dalších věcí, které jsem už vytěsnil jako nedůležité. Kromě toho v příběhu stále zůstává plno nelogičností a míst, kde autorka předvádí totální psí kusy s vysvětlením "magie". Na jednu stranu je fajn mít svět, kde je cokoli co si autor usmyslí povoleno, ale na druhou stranu by se takový svět neměl zneužívat příliš. Přesně tohle se tady podle mě děje a Rowlingová se do některých věcí začíná už celkem zamotávat. Hodně situací při zpětném odhalení čtenáři dává smysl, ale když se zamyslím, tak nechápu, jak je možné, že kouzelníci (kteří jejich svět znají jako své boty) danou věc nedokázali odhalit dříve, nebo neměli mechanismus, který by jí zabránil.

Hodně jsem přemýšlel, jestli tomuhle dílu dát 3 nebo 4 hvězdičky. Nakonec končím na velmi silných třech, protože té omáčky která nikam nevedla bylo v téhle knize skutečně absurdní množství. Stejně tak různých podivností, které se z mého pohledu nedařilo autorce vysvětlovat (někdy se ani nesnažila).Celá hlavní zápletka s turnajem šampionů stojí na extrémně chatrných základech. Zatím rozhodně nejslabší díl série a doufám, že s dalšími knihami půjde kvalita nahoru.

Worbitka89
Worbitka89
26.02.2024 5 z 5

Čtu celou sérii poněkolikáté a pořád nacházím něco nového (Snape), je to dokonalé, škoda, že film pro nectenare tak odflakli (Winky, Rita, Popletal, Ludo Sirius, Berta), je to zlom a začátek temné části příběhu z úžasného kouzelnického světa,ktery mě provázel cele dětství.

25.02.2024 5 z 5

(SPOILER) Pokračování rereadingu Harryho Pottera a recenze je tady. Ohnivý pohár, můj nejoblíbenější díl a to jak knižně, tak filmově. Kdo ví ale, jestli si další díly knihy teď po letech neoblíbím ještě víc.

O Harrym Potterovi by se dalo mluvit pořád a hodiny. A jelikož jsem tady už předtím psala, co pro mě znamená, tak tu jen v bodech vypíšu, co vše na tomto díle miluju:
Mistrovství ve famfrpálu – nejdokonalejší věc!
Poprvé se setkáváme s Cedricem Diggorym – zbožňovala jsem ho vždycky, ještě než z něj byl Edward.
Máme tu další skřítku Winky a Hermiony SPOŽÚS!
Dobby je volný a miluje barevné ponožky!
Poprvé vidíme znamení zla a smrtijedy – temná atmosféra série již začala.
Viktor Krum! Ron fanoušek a Ron, který žárlí!
Tři kouzelnické školy – fascinuje mě kočár a loď!
Boží úkoly – jupí, draci! Jezero! Bludiště! Miluju to! Všechno!
Ples – zvaní kluků holek, roztomilý Neville a jeho tanec, nádherná Hermiona, Ronův hrozný společenský hájit, Ron jak žárlí
Skvělé hodiny obrany proti černé magii s profesorem Moodym.
Konečně tu mám mého oblíbeného Billa Weasleho, moc miluju herce Domhnalla Gleesona, který ho hrál. Pro zajímavost, herec, jenž hrál profesora Moodyho, je v reálném životě otec Domhnalla.
A Voldemort je zpátky! Já vám nevím, ale Voldemorta žeru, i když je to záporná postava.

Jednoduše řečeno, naprosto úžasná kniha.

25.02.2024 5 z 5

Mistrovství ve famfrpálu – nejdokonalejší věc!
Máme tu další skřítku Winky a Hermiony SPOŽÚS!
Dobby je volný a miluje barevné ponožky!
Poprvé vidíme znamení zla a smrtijedy – temná atmosféra série již začala.
Viktor Krum! Ron fanoušek a Ron, který žárlí!
Tři kouzelnické školy – fascinuje mě kočár a loď!
Boží úkoly – jupí, draci! Jezero! Bludiště! Miluju to! Všechno!
Skvělé hodiny obrany proti černé magii s profesorem Moodym.

Jednoduše řečeno, naprosto úžasná kniha.

Hodnocení: / 5

(c) blumensprache.hikaru.cz / IG: @terischmetti_books

Emik87
Emik87
18.02.2024 4 z 5

Tenhle díl považuju za hodně zlomový. Od dětského příběhu se posunujeme do čím dál temnějšího. A také se nám některé postavy přesouvají z temné strany na stranu dobra, další nejsou tím, kým se zdají. No prostě zmatek a někde mezi tím chudák Harry bojuje o život a tentokrát i o kamarádství.

Kosta96
Kosta96
04.02.2024 5 z 5

Jak se Harry vypořádá se situací, kdy ho někdo úmyslně postaví do turnaje ve kterém musí soupeřit se staršími a zdatnějšími kouzelníky jak z Bradavic, tak i z jiných kouzelnických škol? Proč to ten někdo udělal? A není to součást plánu Harryho nepřátel? Na konci se ukáže tíživá pravda, která z pohádkového příběhu začne postupně vytvářet ponurejší příběh.

1Cannis
1Cannis
02.02.2024 2 z 5

Dostala se mi do rukou čirou náhodou. Zkusil jsem, když je to tak populární. No nic moc. Takové čtení, které by mě možná oslovilo ve 12. Ale v té době už jsem četl od takových autorů, jako např Remarque, Hemingway...

Charming
Charming
31.01.2024 5 z 5

Čtvrtý díl byl zase o něco akčnější než třetí. V knížce bylo daleko víc vysvětlení než ve filmu, takže člověk si mohl lépe některé věci spojit. Dále zde bylo více příběhů, např. o skřítcích. Tento díl se velmi hezky četl a těšil jsem se, co vždy bude na další stránce.

PájaHája
PájaHája
23.01.2024 5 z 5

Smekám nad fantazií paní Rowlingové.

StateOliver
StateOliver
21.01.2024 5 z 5

Na tomto díle se mi líbí, že se na konci dílu objeví ve skutečné podobě lord Voldemort. Také byl zajímavý Turnaj tří kouzelníků, kde se Harry potkal s ostatními dětmi z jiných škol. Zase jsem se ponořil do světa kouzel, který mě moc baví.

stanislav0373
stanislav0373
16.01.2024 4 z 5

Vzhledem k tomu, že znám zatím jen filmové zpracování, jsem rád, že mi kniha dokáže odpovědět na několikero otázek, které jsem po shlédnutí měl. Je samozřejmé, že je kniha vždy bohatší, nicméně zde si to začínám užívat. Už opouštíme vody pohádek a jdeme vstříc temnému příběhu. Naštěstí.

Dinosaur
Dinosaur
13.01.2024 5 z 5

(SPOILER) (9/10) Když odhlédnu od toho, že mi přijde trochu za vlasy přitažené, že nějaký pohár řekne, že se musíte účastnit turnaje a basta (i když bylo zcela jasné, že to někdo musel zmanipulovat), tak jde o další skvělý a promyšlený díl. Ale vážně - co by se stalo, kdyby se Harry odmítl zúčastnit, nebo si to někdo ze šampiónů na poslední chvíli rozmyslel? To by mě zajímalo :) Rozuzlení ohledně rodiny Skrkových bylo velice zajímavé a závěr jasně dává najevo, že tady nám končí legrace a jde do tuhého.

bear_girl
bear_girl
08.01.2024 5 z 5

Do tohohle dílu jsem se začetla jako do druhého nejvíce protože tahle kniha je plná předstírání a věcích který nejdou podle plánu.Takže doporučuji a kteří to ještě nečetli tak ty ať si to honem přěčtou!!!

Shindo
Shindo
07.01.2024 4 z 5

(SPOILER) Do naivného detského čarovného sveta pomaly ale isto vstupuje temnota (v podstate to začalo už predošlým dielom), ktorá vygraduje scénou na cintoríne s oživením Voldemorta a vraždou Cedrica.

Ako dieťa som túto knihu miloval. Ako dospelák si uvedomujem, že Trojčarodejnícky turnaj mohli rozpracovať o niečo lepšie, Rita Skeeter by sa spoľahlivo uchytila v ktoromkoľvek bulvári a Dobby a jeho ušatí kolegovia boli vlastne novodobí otroci.

Veľké rozdiely medzi knihou a filmom sú samostatná kapitola.

slay_girl
slay_girl
07.01.2024 5 z 5

Skvělá a napínavá kniha prostě úžasnááá.

_wejunkaa_
_wejunkaa_
02.01.2024 5 z 5

Jak už je u této série skoro zvykem, drama a napětí. Přijde mi, že ohnivý pohár spíš takový odpočinkový. Z mého pohledu zde autorka JKR hodně přemýšlela, kam příběh dál posunout. Ovšem nesmím zapomenout vyzdvihnout, že v některých věcech se film a kniha dokonale rozcházejí a to je správné kouzlo. Dramatický konec tohoto dílu je dokonale dotažen, proto už nyní sahám po dalším díle a těším se na plno magických večerů, které díky této knize mohu prožívat.

Hoblinka
Hoblinka
01.01.2024 5 z 5

Vše podstatné už bylo řečeno, zkrátka láska na celý život.

Tituss
Tituss
30.12.2023 5 z 5

V tomto pokračovaní už ide veru do tuhého a z čarovného rozprávkového sveta sa začína stavať temnejšie fantasy, rozvíjajú sa ľudské vzťahy, prvé vzťahy, ide o život...a nikto oň aj príde, Harry už veru nie je viac dieťa

Iris30
Iris30
29.12.2023 5 z 5

Do kouzelnického světa se velmi ráda vracím. Můj oblíbený díl.

Cassidy.L
Cassidy.L
26.12.2023 4 z 5

Pro mne velmi zásadní díl, který rozděluje pohádkový svět HP a drastická stránka a příběhy mladého kouzelníka a jeho přátel.