Harry Potter a Kámen mudrců

Harry Potter a Kámen mudrců https://www.databazeknih.cz/img/books/29_/29799/bmid_harry-potter-a-kamen-mudrcu-t92-29799.jpg 5 15946 1503

Harry Potter série

Harry Potter si myslí, že je obyčejný kluk. Když byl ještě malý, zemřeli mu rodiče a on zná jen těžký život u strýce, tety a jejich tlustého a rozmazleného synka Dudleyho. Vše se ale změní ve chvíli, kdy mu poštovní sova přinese záhadný dopis – pozvánku ke studiu na Škole čar a kouzel v Bradavicích, a obr Hagrid mu prozradí, že je kouzelník! Harry neváhá ani vteřinu a odjíždí do Bradavic, kde potká své nejlepší kamarády – Rona Weasleyho a Hermionu Grangerovou, naučí se ovládat své kouzelnické schopnosti, stane se členem školního týmu famfrpálu – populárního kouzelnického sportu na košťatech, a především svede bitvu s Voldemortem, Pánem zla. Toto vydání je prodáváno ve sbírce 1.–4. dílu.... celý text

Literatura světová , Fantasy , Pro děti a mládež

Vydáno: , Albatros (ČR)

Harry Potter and the Philosopher's Stone , 1997

Pisquosus
Pisquosus
16.03.2024 5 z 5

Kniha mě v dětství minula a teď jsme si ji přečetla až společně s mými dětmi. Čte se dobře, děj byl napínavý, závěr strašidelný.

Zajímavý je dle mého názoru kult Harryho Pottera, který má i spousta dospělých kolem mě.

Grace_Foster
Grace_Foster
12.03.2024 odpad!

Fakt ne, není to dobrý, kolik takových sérií o čarodejnických školách existuje? Hodně a rozhodně jsou lepší než tohle; v celku je to docela chaos, který se mi prostě nelíbí.

martinakovarova
martinakovarova
08.03.2024 1 z 5

Jsem asi jediná na této planetě, komu se toto nelíbí

vercatko20
vercatko20
06.03.2024 5 z 5

Už ani nespočítám, kolikrát jsem Kámen mudrců četla. V dětství a dospívání jsem ho vždy sfoukla za den a po dočtení všech dílů jsem se na něj vrhla vždy znovu, jako kdyby jiné knihy neexistovaly :D
Teď už ho vytáhnu jednou za rok, ale skvělé je to pořád a baví mě, jak v knihách s věkem najdu vždy něco jiného :)

Slezadav
Slezadav
04.03.2024 4 z 5

První díl ságy o Harry Potterovi jsem četl znovu po zhruba dvaceti letech. Byl jsem sám velmi zvědavý, jak se změní můj pohled na knihu, která odstartovala fenomén, který mě a mé vrstevníky provázel obdobím dospívání. Tenkrát Harry rostl s námi.

Z dnešního pohledu kniha zůstává zábavná, čtivá a je tak nějak dětsky roztomilá. Dospělý člověk při čtení na rozdíl od dítěte jednoznačně vidí, jak nerealisticky se dospělí v knize chovají. Kolik logických a příběhových děr tahle kniha má. Že celý školní rok se autorce povedlo nacpat do cca desti scén, které jsou od sebe týdny až měsíce vzdálené.

Nicméně vzhledem k cílové skupině knihy se dá drtivá většina negativ odpustit a zůstává nám krásná pohádka, zasazená do úžasného magického (a často velmi nelogického) světa, kam by se každý chtěl někdy podívat. Série o Harrym je také jedinou sérií, které věřím tématiku "magické školy". Možná tím, že hlavní hrdinové jsou děti a podle toho jednají. Jak spolu, tak s vyučujícími.
Ostatní knihy, které jsem četl a měly v sobě podobnou tématiku vždy padly do klasické YA pasti, kdy hrdinové byli de facto dospělí, ale pro účely "magické školy" jednaly/bylo s nimi jednáno jako s dětmi.

Celkově dávám 4/5. Funguje to moc hezky, ale na plné hodnocení je tam těch nelogičností a nesmyslů na mě až příliš.

archivářka115
archivářka115
27.02.2024 3 z 5

I když jsem jí už četla a nijak se mi nelíbila, tak čtenářská výzva zvítězila

Michelle13
Michelle13
21.02.2024 5 z 5

Můj první rereading tohoto roku. Tuhle knížku jsem naposledy četla před několika lety a i když jsem jí vzala do ruky po dlouhé době tak je to pořád jedna z nejlepších knížek. U tohohle příběhu miluju to, že když chcete odejít na chvíli z reality tak Bradavice to jistí.

Emik87
Emik87
18.02.2024 5 z 5

Tenhle díl celé série má u mě speciální místo. Seznámení se světem čar a kouzel prostě miluju. Knížka chvílemi i pobaví, takže rozhodně doporučuju číst.

PabloFuentes
PabloFuentes
15.02.2024 5 z 5

Taky patřím k těm, které knihy Harryho Pottera nějak minuly a to jsem ním ta nejvíce zasažená generace, která na jeho dobrodružstvích vyrůstala. A ač mé ochranné kouzlo na obranu proti knihám fungovalo mnoho let, tento rok přišla kamarádka, kouzlo prolomila a proklela mě čtenářskou výzvou: "Přečtidum Harryosa!" Učinil jsem tedy, přenesl se vlakem z nástupiště 9 a 3/4 do Bradavic a musím říct, je to fakt dobré! Čtivé, svižné a s obrovskou dávkou fantazie. Kámen mudrců za mnou, nastal čas vstoupit do Tajemné komnaty.

Anikkk
Anikkk
12.02.2024 4 z 5

Pekná knižka pre 10-ročné deti. Milé, akčné, dobré zvíťazí nad zlom...už, právom, zaradené medzi klasiku.

Kosta96
Kosta96
04.02.2024 5 z 5

Začátek úžasného příběhu, který tak nějak rostl společně s mou generací. Harry bydlí u sestry jeho mrtvé matky, nerudného strýce a bratrance, který ho šikanuje. V den svých 11 narozenin zjistí, že je čaroděj a že jeho rodiče zemřeli rukou nechvalně proslulého černokněžníka. Nikoliv při autonehodě, jak mu řekli teta se strýcem, kteří nechtějí mít s kouzelníky nic společného. Sám nastupuje do školy čar a kozel v Bradavicích, kde studovaly jak jeho rodiče, tak i jejich vrah. Ještě netuší, že úkolem jeho i jeho kamarádů bude zamezit návratu tohoto nebezpečného černokněžníka.

Stázka007
Stázka007
03.02.2024 5 z 5

Klasika mezi fantasy. Krasný děj plný zápletek a dramatických situací.

StateOliver
StateOliver
02.02.2024 5 z 5

Poprvé jsem se ocitl v kouzelnickém světě. Upoutalo mě to a hned jsem věděl, že budu číst další díly. Zamiloval jsem si postavu Brumbála, protože se mi líbí, jak je moudrý. U knihy jsem se nikdy nenudil, protože se tam pořád něco děje. Nejvíc se mi líbila kapitola Moudrý klobouk. Tam se Harry poprvé seznámil s Bradavicemi.

Dixinka
Dixinka
28.01.2024 5 z 5

Klasika, která na nás dlouho čekala v knihovně

Set123
Set123
27.01.2024

No dobře, přestanu se tomu konečně vyhýbat. Knihy se snažím komentovat všechny okamžitě poté, co je dočtu. Za dobu, kdy zde komentáře publikuji, přečetl jsem tuto knížečku nejméně třikrát a ne a ne se k tomu dokopat. Fajn, tentokrát jdu do toho.

Mám ke knize silně ambivalentní vztah. Na straně jedné jsem ji četl (a poslouchal audioknihu) již od útlého dětství a vždy mne bavila – i dnes mne baví. Na straně druhé se za celou tu dobu nemohu zbavit jednoho pocitu. Ona je to vážně dost špatná kniha.

Nenenene, nekamenujte mě, prosím. Podívejme se na to objektivně. Kniha nevymyká jazykovou perfekcí. Ani originál ani překlad nejsou nijak zvlášť lexikálně pestré, autorka opakuje fráze neustále dokola, sloh je skřípavý a až podivuhodně jednolitý. Děj? Ale notak. Jednak je podezřele nevyvážený, čas letí tu jako splašený, tu se vleče, opakují se tam hloupé dějové zkraty, které nelze ospravedlnit, v textu najdeme mezery, nedokonalosti, úplné nesmyslné hlouposti (Hagrid musel s malým Harrym obletět polovinu Anglie a celá scéna s drakem je tak hloupá a zbytečná, že to snad ani netřeba zdůrazňovat). Pokud jde o charaktery postav, jsou to často karikatury, vyobrazující základní charakteristiky způsobem až nezdravým (rodina Dursleyových je jen nejkřiklavějším příkladem, Brumbál po dlouhou dobu není ničím, než moudrým starcem a většina postav je na tom stejně), když už se Rowlingové podaří nějakou postavu opravdu dobře vykreslit, vyleze z toho nějaký zmetek jako Potter. To vše musí nezbytně vést k závěru, že je to mizerný brak, kterým člověk jenom ztrácí čas.

No ale ono asi ne, ne? Už proto, kolik hodin svého života jsem jen s touhle jednou knížečkou (natož celou sérií) zabil, nemohu to postavit takhle najisto. Protože já to od dětství opravdu poslouchám a čtu jak blbec stále dokola. Tak čím ono to je? Některé scény jsou samozřejmě prostě krásně napsané. Třebas nedávají vždy smysl, autorka je geniální vypravěčkou. Třebaže je děj děravý a nelogický, je strašně poutavý a zábavný. Třebaže je to celé takové mírně parodické, je to přeci jenom strašně... no nezbývá napsat než fajn. A smysl to vážně nedává! Ale člověk se u toho směje jak blbej, prožívá to kolikrát mnohem víc, než by bylo na dětskou knížečku zdravé a pokaždé, když na konci dojde závěrečného odhalení, pachatel je odhalen a Brumbál si na konci zahraje na Holmese a vše nám odhalí, vysvětlí a objasní, člověk zase a znovu cítí jistou lásku a uspokojení. Nerozumím tomu, ale je to tak. Nu a na tohle konstatování se zde omezím.

eliska9256
eliska9256
17.01.2024 5 z 5

Musím říct, že na to, že je to psané pro děti, je to skvělá kniha. Autorka dokázala vytvořit naprosto dokonalý svět, u kterého máte pocit, že vážně existuje a už pouze čekáte na dopis z Bradavic. Samozřejmě, že každý ten příběh zná, minimálně si myslím, že každý viděl, alespoň film. Ale kniha je úplně někde jinde. Kniha je skvěle napsaná, je poutavá, vtáhne vás do děje a už nepustí, a je uplně jedno kolikrát si ji přečtete, nebo kolikrát jste viděli film. Tuto knihu prostě budete číst několikrát a vždy si nakonec řeknete, že to nebyla ztráta času, naopak opět se vrátíte do těch skvělých okamžiků do Bradavic a zas a znova s radostí budete číst o dobrodružstvích Harryho, Harmiony a Rona.
Prostě tuto knihu miluji a určitě si jí přečtu za svůj život ještě hodněkrát.

VítVápno
VítVápno
16.01.2024 5 z 5

Tak tohle bylo geniální: díky tomu, že jsem viděl film Harry Potter tak ten příběh pro mě nebyl úplné překvapení. Ale to neznamená, že je ta knížka špatná. Knížka je o sto procent lepší než film. Více mě to dokázalo vtáhnout do děje. A jsou tam věci které se do filmu nedostali a jsou tam vysvětlené věci, které Ve filmu vysvětleny nebyli. Rozhodně se pustím i do ostatních dílů. 5/5 hvězdiček.

Ivet_V
Ivet_V
15.01.2024 5 z 5

Moje první plnohodnotná kniha v angličtině. Jsem na seby pyšná, že jsem knihu přečetla i bez nějakých větších obtíží. Záměrně jsem zvolila jednoduchý příběh, který znám. Byl to po letech krásný návrat do Bradavic.

Dinosaur
Dinosaur
08.01.2024 4 z 5

(SPOILER) (85%) Tak, konečně se mi snad podaří doplnit tenhle čtecí rest, a to, přečíst si sérii hezky za sebou najednou. Musím říct, že jako dospělému mi některé věci už přijdou trochu přitažené za vlasy, třeba ten školní trest v Zapovězeném lese - vždyť jim bylo 11, bože! A famfrpál je taky vskutku nebezpečná hra :D Takže se jeden skoro diví, že se rodičům na konci školního roku děcka vrátí celá :D
A ač by se teď mohlo zdát, že pro mě kouzlo knihy vyprchalo a dělám si z ní jen srandu, není tomu tak. Beru, že je kniha pro mladší čtenáře (a jako mladší jsem byl nadšený a tímhle stylem vůbec nepřemýšlel) a tyhle věci musím brát s rezervou. Děj je zajímavý, napínavý a především je tu úžasný kouzelnický svět, díky kterému jsem teď opět naštvaný, že mi nikdy nedorazil dopis z Bradavic. Takže, vzhůru na Tajemnou komnatu!

bear_girl
bear_girl
08.01.2024 5 z 5

Skvělí díl pro mě třětí nejlepší.
Byl vtipný a zajímavý. Prostě to shrnu BYL SKVĚLÝ. :-))))