Harry Potter a Kámen mudrců

Harry Potter a Kámen mudrců https://www.databazeknih.cz/img/books/10_/10/bmid_harry-potter-a-kamen-mudrcu-1kd-10.jpg 5 15981 1505

Harry Potter série

Harry Potter si myslí, že je obyčejný kluk. Když byl ještě malý, zemřeli mu rodiče a on zná jen těžký život u strýce, tety a jejich tlustého a rozmazleného synka Dudleyho. Vše se ale změní ve chvíli, kdy mu poštovní sova přinese záhadný dopis – pozvánku ke studiu na Škole čar a kouzel v Bradavicích, a obr Hagrid mu prozradí, že je kouzelník! Harry neváhá ani vteřinu a odjíždí do Bradavic, kde potká své nejlepší kamarády – Rona Weasleyho a Hermionu Grangerovou, naučí se ovládat své kouzelnické schopnosti, stane se členem školního týmu famfrpálu – populárního kouzelnického sportu na košťatech, a především svede bitvu s Voldemortem, Pánem zla. Dotisk r. 2002, 2005 a 2008. (ISBN 978-80-00-01161-5)... celý text

Literatura světová , Fantasy , Pro děti a mládež

Vydáno: , Albatros (ČR)

Harry Potter and the Philosopher's Stone , 1997

Rihatama
01.10.2023 4 z 5

Série s Harry Potterem začala vycházet v době, kdy jsem v knihkupectvích o regály s dětskými knihami ani okem nezavadila. A přece si ke mně příběh malého kouzelníka našel cestou prostřednictvím filmového zpracování. Obávám se, že jsem jeho osudu propadla stejně, jako mnoho milionů dalších diváků a čtenářů. Konečně jsem taky sama sáhla i po knižní předloze, i když jen do ucha. Právě Lábus tak docela otestoval mou toleranci na vypravěčský hlas Jů/a od Hele/ho, naštěstí mě neodradil. Přece je to jen ale pohádka a u té se dá udělat spousta věcí, nadto s dobrým pocitem, že práce je vlastně hrozně fajn, když jste ve společnosti HP a jeho kamarádů.

Z filmu jsem věděla, že tohle je ta nejnevinnější úvodní část života mladého kouzelníka, ta nejpohádkovější, po které budou následovat fantasy s kvázi hororovými prvky. A tak jsem si příběh HP užívala a před očima se mi odvíjely filmové scény. Kámen mudrců a první setkání s pánem zla Voldemortem, přátelství s Ronem Weasleym, Hermionou, Hagridem, Albusem Brumbálem, nebo střety s nepřístupným profesorem Severusem Snapem, kterému autorka přisoudila mix velmi silných emočních stránek počínaje nenávistí a statečností konče. Rowlingová má jednoduše velké zásluhy. Podařilo se jí vytvořit propracovaný, tajemný svět fantazie, v jehož středu stojí Bradavická škola plná nejrůznějších bytostí. A taky famfrpál, kde spolu na hřišti, přesněji ve vzduchu, hrají 3 útočníci, 2 odrážeči, 1 brankář a 1 chytač. HP, pochopitelně. Ono lítat na koštěti, hrát a bránit se před podlými útoky nejen protihráčů, ale ještě potlouků, přitom není vůbec nic snadného :-).

m2056
23.09.2023 4 z 5

Kniha je krásná bude člověka bavit ať je vám 5 let nebo 105 let super knižní zážitek a bude chtít další a další příběh číst.

Ivanka83
20.09.2023 5 z 5

Knihy jsem poprvé četla již v dospělosti, když už jsem měla děti. Ale dřív, než jsem shlédla filmy. Úplně mě kouzelnický svět pohltil.
Nyní jsem sáhla po ilustrovaném vydání a do světa kouzel se vrátila spolu s osmiletou dcerou. Opět úžasný zážitek.

wielka
16.09.2023 5 z 5

Chytil ma akysi abstak po knihe od Galbraitha. Tak som si povedala, ze skusim Harryho Pottera :-) V case, ked zacali vychadzat knihy o Harrym, som bola tesne po maturite a nezacala som citat, lebo som sa nepovazovala za cielovu skupinu. Hahahaaaa, teraz, po 25 rokoch, uz vobec nie som cielovou skupinou :-D Ale kedze Rowlingova ma vo svojich detektivkach presvedcila, ze je skvela rozpravacka, chcela som si precitat aspon jeden diel Harryho. A teda nemam co vytknut. Naozaj je skvela. Pacilo sa mi, ako citatela oboznamovala s celkovym prostredim, postavami, postupne budovala dalej, skladala a kombinovala, rozvijala dej aj postavy, stupnovala napatie. Zaclenila mytologiu a rozohravala to tak, aby mala s cim pracovat v dalsej knihe. Super. Uz viem, preco vznikol ten osial. A to som nevidela ani jeden film.

zaru0878
25.08.2023 5 z 5

Super, moc mě kniha bavila.

Kattynka11
21.08.2023 4 z 5

Za mě skvělá kniha je v ní mnohem více obsahu než ve filmu

Zuzana215
11.08.2023 5 z 5

Když je z něčeho moc velké halo, tak mě to neláká..navíc v době éry HP na mě knihy byly moc tlustý a zabily by mě už v prvním dějství:).
Nicméně filmy jsem si zamilovala hned..
Knihy doháním až po své třicítce..protože ve filmech bylo trochu nejasností.

freejazz
11.08.2023 5 z 5

začal som túto knihu kedysi čítať skôr ako zvedavec, či je vhodné dať ju do rúk deťom:)
je.
je to viac ako vhodné, je to nevyhnutné. každý smartfón vyrazený z ruky touto knihou sa počíta. svet tuposti a konzumu musí ustúpiť svetu fantázie, dobrodružstiev, imaginácie a najmä naozaj silných emócií. to všetko Harry Potter ponúka.

Rowlingovej patrí veľká vďaka za to, že ku knihám pritiahla ďalšiu generáciu čitateľov. tak ako to kedysi dokázal Jules Verne, tak ako to dokázal Alfred Hitchcock so svojimi 3 pátračmi a mnoho ďalších géniov.

Bewiz
09.08.2023 5 z 5

Ako milovník HP filmov a celého toho sveta sa trocha hanbím za to že som sa dostal ku knihám až v mojich 28 rokoch. Ale lepšie neskoro ako nikdy, aj keď rád by som to čítal ako 10 ročný chalanisko. Kniha je super, celý príbeh začína ako rozprávka pre mladších no keď viem ako to pokračuje z filmov tak už teraz sa teším na ďalšie časti. Rowlingová je obrovský talent a to ako je prepracovaný celý ten príbeh je úžasné. Zistil som že milujem fantasy.

Grohlinka
07.08.2023 5 z 5

,,Nestačí jenom prodlévat ve snách a zapomenout žít, to si zapamatuj.

Pořád stejně dobré, vtipné, dojemné, co říci víc, vše už bylo řečeno. Povinnost pro každého, láska na celý život.

VivienRavenhill
06.08.2023 5 z 5

Jsou knihy, které mohu číst stále dokola a neomrzí se mi. Tohle je jedna z nich. I po letech mě stále baví dětské povahy postav (tumpachový Harry, bojovný Ron i otravná chytroprdka Hermiona :) Originální zápletka, tajemno, specifický humor a všechny důmyslné nápady paní Rowling z čarodějnického světa. Psaní je kreativní, čtivé a zábavné jak pro děti, tak pro dospělé. První díl je za mě prostě nejlepší, snad proto že je příběh ještě takový pohádkový a nevinný stejně jako naši hrdinové. Je ale důležité zdůraznit, že není psán naivně a rozvíjí pestrou slovní zásobu včetně vznešených a hlubokých myšlenek. Rodina, láska a přátelství jako nejvyšší hodnota, to je dle mého názoru něco, co by neměl postrádat žádný správný příběh pro děti.

"Pravda, to je něco krásného a strašného, a proto je nutné s ní zacházet s krajní obezřetností." Albus Brumbál.

Ondra_P
02.08.2023 5 z 5

Po letech od shlédnutí filmů doháním Harryho i v knižní podobě. Samozřejmě vynikající, stejně jako film.

maca_t
31.07.2023 4 z 5

Knižní zpracování jsem četla poprvé a ano, je stejně dobré jako filmové... nebo naopak:-)? Každopádně rozumím těm generacím fanoušků, které HP má a podle mě, už je to vlastně taková knižní a filmová klasika.

jennefer
29.07.2023 5 z 5

Četla jsem celou sérii několikrát v češtině i v angličtině a ještě několikrát určitě číst budu. A doma v knihovně se mi snad jednou objeví i celá anglická sada... Do teď si vzpomínám, jak jsem na gymplu měla odpoledne a noc na přečtení posledního dílu, vytisklého spolužačky tatínkem na A4, než jsem ho musela druhý den ve škole zase vrátit. Oj to byla výzva!

SimulinaT
27.07.2023 4 z 5

Kniha nás bavila a porovnávali jsme ji s filmem a při čtení jsem s dětmi diskutovala o knize i filmu.

soupik2012
26.07.2023 3 z 5

Před lety jsem viděla stejnojmenný film a již tenkrát jsem si říkala, co na tom ti lidé tak mají. Jako jo hezká pohádka, ale proč takový humbuk. Vždyť těm našim pohádkám, ať již třeba Arabela, nebo Dívka na koštěti, Jak utopit doktora Mráčka a mnoho dalších, Harry Potter nesahá ani po kotníky. Teď jsem tuto pohádku pouštěla dětem a při společném poslechu jsem s napětím očekávala, jestli mě příběh zaujme o něco víc. Ale nestalo se. Sedmý smysl od naší Ilky Pacovské je mnohem, ale mnohem lepší. I když ji tak trochu podezírám, že se právě Harry Pottrem nechala hodně inspirovat. Sama za sebe bych tento příběh doporučila dětem od 8 do cca 12 let. Těm nebude vadit naivita příběhu a velké množství nelogických kroků, kterými je příběh doslova protkán. Děti byly nadšené. 7 a 9 let. Audiokniha, kterou načetl pan Jiří Lábus, je načtena ve stylu večerníčků. Mně se to nelíbilo, ale děti byly opět nadšené.

Shindo
23.07.2023 4 z 5

Môj pomyselný vstup do potterovského sveta, s výnimkou poslednej knihy som prečítal každú (niektoré dokonca viackrát). Ešte v začiatkoch som netrpezlivo čakal na každú knihu a rástol som spolu s hrdinami.
Hoci dnes viac fandím Tolkienovi, ktorému Rowling nesiaha ani po členky, potterovská sága proste bola súčasťou môjho detstva.

Narozdiel od novších dielov je Kameň mudrcov ešte detsky naivný a nevinný. V porovnaní s okliešteným filmom však omnoho bohatší. Čitateľ pomaly a postupne objavuje čarodejnícky svet, jeho pravidlá a zákony.

Andělský
17.07.2023 5 z 5

Je mi 37 let a Harrymu Potterovi jsem se vždycky vyhýbal. Viděl jsem jeden film a knihy jsem míjel. Po dočtení Vraního oka od Klevisové jsem potřeboval nějakou oddechovku, u které nebudu muset moc myslet, bude to trochu tajemné a mysteriózní a zároveň trošku pohádka. A tak jsem v knihkupectví sáhl po HP taky proto, že mě zaujala obálka se zlatým písmem. Rvu si vlasy, že jsem nezačal číst dřív. Svět je barvitě popsán, okamžitě jsem se v něm ocitl, jediná stránka mě nenudila. Než jsem dojel vlakem z Prahy do Přerova, měl jsem přečteno, jako mávnutím kouzelné hůlky.

Y2T
16.07.2023

Někdy je ten tolik opěvovaný český překlad bohužel snad až příliš důkladný. Např. Kapitola "V předvečer všech svatých" se v originále jmenuje "Hallowe'en", což v češtině není vůbec zmíněno, takže jen část čtenářů se dovtípí, co že je to za svátek. A velká řada jmen osob, kolejí, předmětů....řada je krásných, ale celá řada dalších je zcela samoúčelných, a někdy i nepřesných (např. Nebelvír) či zavádějících , což je daň za průběžný překlad, kdy nebylo známé, jak se děj vyvine dál (např. moudrý klobouk není ani tak moudrý, jako jen rozřazovací, což v pozdějších dílech v některých situacích trochu matoucí). Český čtenář je pak sem tam o nějakou souvislost ochuzen, a musí naučit spoustu nových slov aby se zorientoval...a to nejen v angličtině, ale i ve slovenském překladu, který je mnohem střídmější.
Těžko říct, jestli a kdy se dočkáme nového překladu. To pak budou čtenáři zase zmatení ze změny terminologie. Podobně, jako když došlo k novému překladu 6.-9. dílu knih Hvězdných válek. A tady by ty rozdíly byly ještě zásadnější.

jan.para
12.07.2023 5 z 5

Čtivá klasika. S každým dalším dílem temnější a temnější.