Harry Potter a Fénixův řád

Harry Potter a Fénixův řád https://www.databazeknih.cz/img/books/13_/13/bmid_harry-potter-a-fenixuv-rad-FuG-13.jpg 5 12556 705

Harry Potter série

Do Bradavic přišly temné časy. Po útoku mozkomorů na bratrance Dudleyho Harry ví, že Voldemort udělá cokoli, jen aby ho našel. Mnozí jeho návrat popírají, ale Harry přesto není sám: na Grimmauldově náměstí se schází tajný řád, který chce bojovat proti temným silám. Harry se musí od profesora Snapea naučit, jak se chránit před Voldemortovými útoky na jeho duši. Jenže Pán zla je den ode dne silnější a Harrymu dochází čas…... celý text

Literatura světová , Fantasy , Pro děti a mládež

Vydáno: , Albatros (ČR)

Harry Potter and the Order of the Phoenix , 2003

vera5841
24.05.2023 5 z 5

Na Fénixově řádu jsem vždy oceňovala počet stran. Vážně! Toho magického světa není nikdy dost...
Bylo tam všechno - budete nenávidět Umbridgeovou a občas i Harryho pubertální já, dojmete se nad Siriusem (což jsem popravdě dokázala plně ocenit a pochopit až nyní). Moc se mi líbí, že zde vznikají i mezikolejní přátelství a lásky. A co naprosto miluju je nemocnice U Svatého Munga - opravdu! Proč ji filmaři vynechali? Já bych o ní chtěla vědět mnohem, mnohem více!
A co mi přišlo zajímavé - knihu jsem četla asi potřetí, asi dvakrát jsem poslouchala audioknihu a filmy jsem viděla nesčetněkrát... a přesto jsem při čtení zjistila, že moje mysl (paměť) si některé scény upravila, pozměnila nebo lehce přidala...

bol
07.05.2023 5 z 5

best ze série a ne že ne

berry1009
28.04.2023 5 z 5

Možná půjdu proti proudu, ale Fénixův řád patří mezi mé oblíbenější díly. Proč? Kniha je dostatečné rozsáhlá na to, aby konečně šla trochu do hloubky. Jak do hloubky děje, tak do hloubky charakterů. Dostáváme se do období puberty, což vysvětluje chování postav, které se může zdát nelogické. Tedy Harry, Cho, Hermiona... Kniha však přes svůj rozsah ubíhá velmi rychle. Opět se ukazuje, v čem je Rowlingová silná, a to je čtivost. Také mě baví rozbor politiky a médií, který je zde zpodobněn vcelku dobře. Konečně svět reaguje trochu celistvěji na děj, než v předchozích knihách.

Stidave
18.04.2023 4 z 5

Uf uf, to mi dalo zabrat. Nejen, že nejtlustší knížka ze série, navíc s menším fontem. Jenže mně se to líbilo! Harryho náladovost a výbuchy vzteku ale ne. Myslel jsem, že budou vysvětlené Harryho propojením s Voldemortem, čímž bych si je dokázal ospravedlnit, nestalo se však. Romantická linka s Cho byla úplně trapná, takhle se snad nějaká holka chová? A Hermiona ji navíc dokázala naprosto přesně pochopit - cože? Souhlasím s tím, že Umbridgeová byla skoro vynikající záporačka, skvěle vykreslena její pokrytectví a zlo. Škoda té fatphobie, no. Během čtení jsem přemýšlel nad pěti hvězdami, nezajímavý střet s Voldemortem na konci mě ale přiměl dát čtyři.

veronica 01
18.04.2023 4 z 5

Fénixův řád jsem četla strašně dlouho, protože mi do něj vstoupila jiná knižní série a chtěla jsem si od světa čar a kouzel dát trochu pauzu. Nicméně ale i tak hodnotím na slušné 4*, protože se to četlo krásně. Děj vcelku hezky ubíhal, jen bych uvítala kdyby v knize bylo méně té denní rutiny z každodenního života v Bradavicích. Speciálně u tohoto dílu jsem se docela divila, jak autorka dokáže tu největší akci a nejvíce informací dát do 50 stran k úplnému konci knihy a většina stran před tím je ve většině jen taková vata, která se sice dobře čte, ale je to přeci jen taková výplň.

Našla jsem zde také pár nelogičností v ději nebo celkově k tomu jak funguje kouzelnický svět, ale jelikož je Harry Potter moje srdcovka, tak jsem schopná nad tím trochu přivřít oči :)

Umbridgeová je dle mého lepší záporák než samotný Voldemort! Ta ženská byla vážně nesnesitelná!

Tamirai
16.04.2023 5 z 5

Srdcovka.

denniys
07.04.2023 5 z 5

Pátý příběh ze světa čarodějek a kouzelníků je velmi rychle za mnou a naprosto mě odzbrojil... stejně jako filmy gradují, graduje i knižní předloha, která je prostě famózní!! Strašně mě baví rozdíly kniha x film, přičemž oboje je top!!
A teď už ke knize samotné.. ( pozor - spoiler ).. Je tu mnoho názorů - Harry byl otravnej, protivnej apod... Ano byl.. Ale kdyby nebyl, nebylo by to přece normální.. Puberťák viděl na konci Turnaje tří kouzelníků něco, co by nevydýchal kdejaký dospělák, potom je izolován na prázdniny tam, kde to nenávidí a po návratu na vytoužené místo je označován za lháře.. je zesměšňován, nepochopen, sužován sny a ještě mu nikdo kompetentní nic kloudně neřekne.. Naprosto jeho chování chápu, takže Harry mi nevadil ani v tomto díle..
Autorka má talent na charaktery, každá postava je skvěle vykreslená, Ron a Hermiona jsou samozřejmě bezchybní hrdinové, ale v tomto díle byla boží i McConagallová - hlavně v dialozích s Umbridgeovou.. scéna, kdy Harrymu příslíbí pomoc stát se bystrozorem i kdyby to bylo to posledni, co udělá, byla nejlepší... A Snape, ten je taky perfektní ( ne )padouch.. Příběh sám potemněl natolik, že jsem napnutá jak struna na finále..
Harry Potter je prostě série, která stojí za přečtení! Nechápu, proč mi tak dlouho trvalo vnořit se do tohoto doslova kouzelného světa..

efka.saf
30.03.2023 5 z 5

Série s Harrym Potterem zraje jako víno nebo dokonce francouzský plísňový sýr. Je to delikateska, místy dokonce trošku zasmrádlá, ale všichni ji milujeme.
Tenhle díl byl delší jak týden do výplaty, ale podle mě byl opět skvěle nadupaný dějem a událostmi. Propojoval pohádkovější předešlé díly s tím hororovým, co nás (mě) ještě čeká v posledních 2 bichlích.
Z Harryho se stal opravdový protivný puberťák, náladový a výbušný jako socialistický papiňák, ale když vám v těle kolují hormony, všichni vás mají za lháře a blázna a ještě se vás pořád někdo pořád pokouší zabít, asi mu to musíme odpustit. K tomu všemu je v Bradavicích opravdu zle. Autorka vybudovala úžasně tíživou a depresivní atmosféru ve škole a to především díky úchvatné postavě Dolores Umbridgeové, která ztělesňuje tu nejhorší lidskou špínu, se kterou jsem se v knihách v posledních letech setkala. Bylo mi z ní permanentně na blití, což svědčí o tom, jak skvěle byla napsána.
Na konci nás opustila další oblíbená postava, což jsem očekávala, ale stejně mi bude chybět. Těším se na poslední dva díly a jsem na finále opravdu hodně zvědavá. A snad už Harry vyroste ze svých nálad :-).

AnnaElis
29.03.2023

(SPOILER) Stejně jako předchozí díly, tak mě i tento zaujal. I když mi přišel nudnější než ty předchozí. Možná to bylo tím, že kniha byla moc tlustá. Zdálo se mi,že se děj vlekl a vůbec neutíkal rychle. Navíc Harry byl tentokrát jiný, takový protivný a sobecký. Oproti filmu toho v knize bylo víc. V tomto díle umřel Sirius. Bylo mi ho líto, protože byl hodný a Harrymu pomáhal. Byly tu i nové postavy Luna a Tonksová. Snape dostal více prostoru a ukázalo se, že není až tak zlý.

Predator3313
17.03.2023 5 z 5

Zdařilé pokračování o Harrym.
u filmů nepatří tento díl zrovna k mým oblíbeným, tak jsem byl zvědavý co kniha.
No nebylo to špatné. Hodně se mi líbilo, že Fred a Goerge měli hodně prostoru a dost podrobně byly popsány začátky jejich podnikaní :) to dodalo knize na zábavnosti.
Naopak proti filmu jsem si nemohl zvyknout na to, že Harry je často dost protivný a náladový... jasně, je mu 16, puberta, pořád ho chce někdo zabít...takže to dává smysl, ale nějak mi to vadilo.
Taky jsem rád, že konec kdy dojde na souboje na ministerstvu byly dost akční a skoro nikdo s nich nevyvázl bez šrámů.

peeetta
17.03.2023 5 z 5

Krásná četba, hezký vše navazuje a dává smysl. Musela jsem trochu ujasnit detaily, které ve filmu změnily. Byla jsem přesvědčená, že jsem tenkrát v prvních pár dílech četla, že chlapci nemohou do dívčích ložnic, protože se schody změní ve skluzavku, když to zkusí. Nakonec to bylo až v tomto díle. Už jsem si myslela, že se mi to jen zdálo.

Evkaha
04.03.2023 5 z 5

Tahle kniha už vyvolala rozporuplné pocity. Samozřejmě jsme na ni netrpělivě čekali jako na všechny předchozí a je skvělá. Při čtení později, už si sice řeknu, že tam chybí rozvést spousta věcí, ale stále se k ní ráda vrátím.

Tůčomil1234
19.02.2023 5 z 5

Velmi zábavná kniha. Chtěla jsem jí číst tak 5 minut a protáhlo se to na 1 h a i více. Četla jsem ji na čtečce každý večer. Moc zábavná a dobrodružná kniha. Velmi doporučuji:)

_Žanet_
09.02.2023 4 z 5

Stejně jako předchozí díly, mě i tenhle kompletně stáhl do světa čar a kouzel. Kouzelná atmosféra na mě z knihy přímo dýchala a opravdu se mi líbil o něco větší náhled do vícero kouzelnických předmětů díky zkouškám, které v tomto ročníku mladé kouzelníky čekaly. Harry se stal v tomhle díle ukázkovým puberťákem, který mi pil od první stránky do poslední krev a musím říct, že jeho myšlenkové pochody mi občas čtení znepříjemňovaly. Celou knihu na mě totiž působil až příliš sobeckým dojmem, což mi k němu po předchozích dílech tolik nesedělo, ale zato pro mě byl v tomhle díl skvělou postavou Ron, kterého jsem si oblíbila více, než doposud. Tohle však není hlavní důvod, proč srážím hvězdičku. Tím je pro mě až zbytečná zdlouhavost a natahování děje, který tentokrát neměl výrazný spád a ani na konci knihy mě zápletka nebavila tolik jako v předchozích dílech. Ale i přesto jsem si čtení užila a těším se, až do života hlavních hrdinů nahlédnu znovu v dalším díle.

ArkAngel
28.01.2023 4 z 5

Z celé Potterovské ságy je Fénixův řád nejtlustší bichlí, která kromě výuky, vztahů a boje s Voldemortem zabrušuje více i do kouzelnické politiky. Jde víceméně také vidět, že od přibližně čtvrtého dílu už byla Rowlingová rozhodnutá, kam bude příběh směřovat a mnoho dějových linek zde také pokračuje. Ale na druhou stranu je jich tu takové množství, že některé z nich jsou skutečně nadbytečné a vlastně i zmizí do ztracena. Velkým problémem autorky je jinak to, že odhalení mnohdy nedávkuje postupně, ale v každém díle čeká Harryho na konci dialog, kdy mu nějaká postava krok za krokem popisuje svůj plán, který nějakou dobu běžel. V případě pátého dílu to byl Brumbál a tento způsob vyprávění mi přijde i poněkud nešťastný, ještě když je to opakující se vzorec.

GeRaltzRiVie01
25.01.2023 4 z 5

Oproti filmu je zde vše krásně vysvětleno a i Harryho dospívání je takové plynulejší a uvěřitelnější. V některých scénách je to ukázkový puberťák. Bohužel to ale obnáší velkou spoustu stránek a čtení je úmorné.

Lejčís
24.01.2023 4 z 5

Pátý díl se nikdy neřadil k mým vyloženě oblíbeným, protože jeho filmové ztvárnění mi přišlo poněkud matoucí a vlastně jsem ho nikdy pořádně nepochopila natolik, abych byla schopná si otázky, které ve mně vyvolal, zodpovědět. V té knížce to ale všechno je! A nejspíš díky tomu jsem si tenhle díl nakonec i užila a poměrně dost mě bavil :)

Bohužel jsem ale měla pocit, že některé části byly opravdu zbytečně zdlouhavé a natahované.. na odpočinkové večery, kdy chcete jen vypnout a číst si o svém oblíbeném světě, to zase tak nevadí, ale až ke konci se objevil ten pro HP tak typický spád děje. Bohužel tu ale máme opět opakující se vzorec zakončení, tentokrát v podobě dlouhosáhlého rozhovoru s Brumbálem, což už mi přijde tak trošku jako vykrádání sama sebe, ale jako funguje to, tak asi proč ne :D Díky tomu obřímu rozsahu (nejenže to má 800 stran, tam jsou oproti předchozím dílům i výrazně menší písmenka) ale kniha obsahuje opravdu velké množství informací navíc, které ve filmu žalostně chybí, byť mnohdy nejsou pro pochopení zápletky nutné. Ale pro ten příběh prostě nutné jsou!

Je to taky první díl, kdy mi Harry a Hermiona nebyli tolik sympatičtí jako v předchozích dílech. A teda Umbridgeovou ve filmu nesnáším, ale to není nic proti tomu, jak jsem ji nenáviděla tady :D Nakonec mě ale překvapilo, že mám tendence se k té knize v budoucnu znovu vrátit.. holt pořád je to HP, i když mě to nevtáhlo tolik jako díly předchozí :)

LuckaDea
20.01.2023 5 z 5

Začíná přituhovat a příběh je zase o něco temnější. Velkým tématem této knihy je Ministerstvo kouzel, které příběh posune na trochu vážnější notu. I přesto, že je kniha poměrně obsáhlá, velmi dobře se čte. Kniha díky tomu nabízí mnohem víc informací, než které jsme se měli možnost dozvědět z filmu.

Filatov
15.01.2023 2 z 5

Moc zdlouhavé....

Satyrka
11.01.2023 5 z 5

(SPOILER) Jak píšu u každého dílu - po velmi dlouhé době jsem se rozhodla přečíst HP znovu. Více v komentářích u předchozích dílů.
A teď ke knize.
Pamatuju si, že pátý díl byl můj nejoblíbenější. Možná protože je nejrozsáhlejší a máte trochu pocit, že se dozvíte víc než lidé, kteří "jen viděli HP filmy", že jste dostali trochu víc přístupu do tohoto světa než "ne-čtenáři". Teď, po letech už bych ale pátý díl nenazvala mým nejoblíbenějším. Neznamená to ale, že mi přišel nudný. Vůbec ne. Mám pocit, že i když byl tento díl nejtlustší, stejně chci vědět víc! Svět HP je prostě tak báječný, že ho nikdy nemáte dost. Alespoň já ne.
Nechci se opakovat, ale zase mi přišlo škoda, že Zmijozel má mít víc různých vlastností a přesto se dá v knihách popsat jednoduše jedním slovem - zlý. A mnohdy i zbabělý. Opravdu škoda. Draco mě opět štval, jak urážel, ale na něho nikdo nic říct nemohl, Snape tou svou nespravedlností též. Všem, kteří jsou nespokojení s tím, že Brumbál dává Harrymu "až moc bodů", stačí si přečíst knihy a přejde vás to. Trochu mě překvapilo a naštvalo, co se stalo po famfrpálovém zápase, když Draco opět urážel a Harry a jedno z dvojčat na něj zaútočilo. Opravdu pak McGonagallová vykřikovala, že žádné horší chování ještě neviděla? Já nevím, ale stačí se podívat na chování zmijozelských... Ti se chovají neskutečně odporně každou chvíli, ale...ok.. :D (Fakt nejsem zaujatá proti Zmijozelu, jen v knize jsou prostě hrozní....) Přiznám se, že co se týče Siriuse, nikdy jsem ho neměla ráda a Jamese jakbysmet, což se stále nezměnilo. Siriusovi jsem ale samozřejmě smrt nepřála, kvůli tomu, co pro Harryho Sirius znamená. Už jsem se taky nekoukala na Harryho chování tak jako kdysi. Snažila jsem se ho chápat. No a pak Umbridgeová... Asi nejvíc se mi líbila poznámka Kratiknota, že by si s tím samozřejmě poradil sám, ale nevěděl, zda na to má pravomoc. A taky jak drsná byla McGonagallová na Umbridgeovou. Pěkně válela! Percy... Blb prostě...
Která kapitola mě v knize ale moc nebaví, je ta o Drápovi...
Shrnutí - tenhle díl mě sice bavil, ale zároveň mě i štvalo chování různých postav a ministerstva hlavně. Což byl ale záměr, takže... Navíc tu přibylo pár nových skvělých postav, jako třeba Tonksová nebo Lenka/Luna. A přestože díl byl dost vážnější a temnější, přesto nechybělo plno vtipných a zábavných scén. Zároveň mě baví, jak je potřeba pozorně číst a "sledovat", protože vše do sebe krásně zapadá, a co se zdá jako naprosto nedůležitá věc, se dřív nebo později ukáže jako důležitá.
(Tyhle komentáře si píšu hlavně pro sebe, také si pak svoje hodnocení zapisuji do "čtenářského" sešitu. Proto píšu plno detailů o tom, kdo a proč a co. )
A ještě malá poznámka: v mém vydání této knihy je Lenka často "nepřeložená" a její jméno se vyskytuje v originálním znění, tedy Luna.