Harry Potter a Fénixův řád

Harry Potter a Fénixův řád https://www.databazeknih.cz/img/books/13_/13/bmid_harry-potter-a-fenixuv-rad-FuG-13.jpg 5 12542 705

Harry Potter série

Do Bradavic přišly temné časy. Po útoku mozkomorů na bratrance Dudleyho Harry ví, že Voldemort udělá cokoli, jen aby ho našel. Mnozí jeho návrat popírají, ale Harry přesto není sám: na Grimmauldově náměstí se schází tajný řád, který chce bojovat proti temným silám. Harry se musí od profesora Snapea naučit, jak se chránit před Voldemortovými útoky na jeho duši. Jenže Pán zla je den ode dne silnější a Harrymu dochází čas…... celý text

Literatura světová , Fantasy , Pro děti a mládež

Vydáno: , Albatros (ČR)

Harry Potter and the Order of the Phoenix , 2003

Hermiona419
12.12.2023 5 z 5

milujuuuu!

HoFec
06.12.2023 1 z 5

Pro mě velmi prázdná knížka, navíc má nejvíce stran že všech dílů, což se na ní evidetně podepsalo. Všechno se vleče, přitom se nic zajimavého neděje. Knížka mi připomínala klasický hollywoodsky film, několik linek mimo, které natahují čas, aby na posledních v tomto případě 150 stranách bylo něco zajimavého, co stejně skončí jak všichni očekávají. Vlastně se nestane až na jednu smrt nic, takže víme, že to samé bude i v dalším díle, aspoň že už není tak obsáhlý.

Tomk0
03.12.2023 5 z 5

Všem co viděli film a líbil se jim tak doporučuji přečíst všechny knihy Harryho Pottera, je v nich toho spoustu navíc, jak už to ostatně u knih bývá. 92%

Mi-šu-le
02.12.2023 5 z 5

Tohle už tedy není čtení pro děti, a to nejen pro svou délku a obsah. Přesto, že jsou dějové linie celkem komplikované, zamotané a promotané, si příběh udržuje svoji lehkost a úžasný zážitek ze čtení. Že jsou filmy jiné než knihy mi bylo vždy jasné, ale v tomto díle je to zatím opravdu nejvýraznější. Při čtení poslední stránky mi tekly slzy, no, už je to opravdu pro dospělé a mordy se stávají nedílnou součástí. Zase jsem se nemohla odtrhnout, hltala stránku za stránkou, a dozvěděla se nejvíc informací, které nejsou ve filmu. Doporučuji, jen teda tato kniha opravdu není vhodná svou velikostí "do kabelky". :D

Rapeh
24.11.2023 5 z 5

Každým dalším dílem se vzdaluje autorka od pohádky a přechází k dramatu. Pro mne zůstanou nejlepší první tři díly.

Astonius
17.11.2023 4 z 5

No tak dobře, už to asi nečtu jen tak, s možností, že toho můžu kdykoli nechat a nebudu se nutit.... Po tomhle díle už ne, to už to budu muset dočíst.... Je to jeden ohromný příběh sestavený z menších v podobě jednotlivých knih a je jasné, že musím vědět, jak to všechno dopadne. I když zde byl Harry v tom věku, kdy občas reagoval dost hystericky, celý příběh se četl dobře a nápady autorky byly opět velmi originální a neotřelé. Byla to radost číst a ani mi nepřišlo, že to má skoro 800 stran. Děj se stává vážným a dospělým.

Zuzana215
22.10.2023 5 z 5

Knižní zpracování jsem 1x četla a podruhé poslouchala. Velmi dlouhý díl, který popisuje mnoho informací, které do sebe postupně zapadají, stejně jako jednotlivé díly do skládačky. Filmové zpracování je dosti odfláklé, celkově zmatené a nedává smysl.
Ve světě HP je toho tolik, že je potřeba si to neustále oživovat :).

Marbla2004
17.10.2023 5 z 5

Tento díl mě nebavil tolik jako ostatní, protože neobsahoval žádné velké boom na konci... Alespoň pro mě ne. Moc mě to nebavilo a přišlo mi to takový zbytečný. Líbil se mi společný boj proti Umbridgove, DA a to běžné fungování ve škole, jak to známe z každého dílu. Konec byl smutný, ale jelikož jsem věděla, že to přijde, tak ve filmu mě to sebralo víc.

E_Lan
17.09.2023 5 z 5

Vynikající, znovu neskutečně skvělé čtení pro menší i větší. Postavy se dál rozvíjejí, sem tam překvapivé dění a výborně postavený příběh, který je navíc o dost širší než film, který jsem předtím viděl. Moc jsme se s dětmi bavili.

Carol1122
10.09.2023 5 z 5

Přečteno po X letech znovu a jelikož znám filmy nazpaměť, kolikrát mě překvapilo, že děj v knížce byl mnohdy odlišný. Asi nejvíc se mi líbí část NKÚ zkoušek, které byly velmi pěkně popsány. Tak se zase těším, až se do Bradavic vrátím...:-)

ZelenýAnton
05.09.2023 5 z 5

Pěkně vymyšlený příběh.

ComposeAdela
04.09.2023 5 z 5

Četla jsem celou sérii už vícekrát a Fénixův řád se rozhodně řadí mezi mé oblíbené díly (mluvím o knize - film jsem už delší čas neviděla a nevzpomínám si nic víc, než že mi připadal tak nějak zapomenutelný). Od začátku až do konce je nabitý dějem a po dočtení mě pokaždé zanechá s pocitem "chci víc, dejte mi klidně ještě dalších 800 stran". Dozvídáme se více o fungování kouzelnického světa, což mě velice bavilo, a také postavy se postupně vybarvují a získávají na zajímavosti. Líbil se mi, už když jsem ho četla prvně, ale čím jsem starší, tím ho oceňuju víc. Jsou v něm některé nesrovnalosti, ale na celkovém dojmu mně osobně neubírají.

SBH
27.08.2023 4 z 5

(SPOILER) Tímto dílem byla zlomena kletba série, aspoň pro mě, a dobrodružství HP se mi začala líbit. Sama za sebe si to zdůvodňuju tím, že se autorka přiblížila stylu alter ega Galbraitha. Dokonce ani pasáže u Dursleyových pro mě nebyly tak zničující a na konci je vysvětleno, proč tam Harry v létě musí být. Na druhou stranu nechápu, proč nemůže zůstávat i přes léto v Bradavicích?
Zkrátka víc než předtím mi na mysli tane fanfikce Nedej se!, která důvtipně vyzdvihuje všechny nedomyšlenosti originálu.
Umbridgeová představuje ústředního padoucha všech dob, a právě v kontrastu s tím se mi líbilo, jak se proti ní všichni semkli. Fred a George jsou mými favority. Naopak začíná být naprosto zjevné, že Brumbál je stále vzdálenější charakteru pořádného kladného hrdiny. Jeho chování k Harrymu je vyloženě ostudné, ještě je pokrytecky omlouvá láskou (blehuhe), a svým způsobem kope za tým Voldemort.
Hlavní otázkou a víceméně i nejhorší závadou knihy je fakt, že neobsahuje žádnou ústřední zápletku a příslušnou pointu. Autorka nejspíš potřebovala uvést Voldemorta do světla reflektorů a zároveň na scéně udržet Harryho jako tahouna příběhu. Protože zádrhel s kletbou byl více než nanicovatý a hrdinové svádějí důležitější boj s byrokracií představovanou ministerstvem, které svou úzkoprsostí a přizdisráčstvím dopomáhá pánu zla k moci.
Na plný počet tahle série asi nikdy nedosáhne, ale tento kousek byl první povedený.

Taufa
20.07.2023 5 z 5

Kniha je velice napínavá, detailní, zajímavá a zároveň originálně kouzelná. Děj oproti předchozím dílům vůbec nepolevuje a úroveň postupného odtajňování jen a jen stoupá a dodává otázky k dalším dílům. Už se nejedná o pohádku, ale o opravdový fantasy příběh s hororovým nádechem. Kniha se čte velice krásně, děj stále příjemně běží a kapitoly jsou dobře rozděleny. Oproti filmu do sebe vše více zapadá, vše je detailněji popsáno a dává o hodně lepší smysl. Těším se na další díly! Jazyk je velice čtivý a příjemný, rozhodně 5/5! :))

matej0399
04.07.2023 5 z 5

Další příběh Harryho Pottera, který mi velmi rozšířil znalosti o této postavě. Skvěle se vykresluje vše, co je pro příběh důležité.

puczmeloun
23.06.2023 3 z 5

(SPOILER) Rozhodně zatím nejdéle čtený díl série. Dostali jsme se totiž někam do půlky a dál to několik měsíců nešlo. A ne, není to (jenom) počtem stránek. Celý začátek je opravdu velmi natahovaný*, tím hlavním důvodem je ale podivuhodný děj a ne zrovna sympatické postavy. Ty jsou totiž buď hodně otravné nebo odporné a k tomu ještě svojí vlastní parodií - když už jsou zlé, tak jsou prostě čistým zlem a nemají žádné jiné vlastnosti. Často se v této knize stává, že navíc nedokážou úplně logicky přemýšlet, nevyužívají možnosti kouzel představené v minulých i tomto díle a samotná hlavní zápletka, slabší a tolik nedržící pohromadě jako v předchozích knihách, tak získává během času hned několik smutných "ale".

Mimochodem, samotný Harry Potter tady neslouží jako klasická hlavní postava, už jen kvůli své časté nesympatičnosti a přehnané pubertální otravnosti, ale jako katalyzátor dění, okolo kterého se vše děje (nikoli kvůli/díky němu), a ukázka mnoha chyb dějem proplouvajících postav mladých i starých.

Celou knihu pak zachraňuje mistrovské pero Rowlingové (a očividně překladatele Pavla Medka), kdy se text už v dobře zalidněném fantasy světě dobře čte (a následně poslouchá...). Když jsme si po jisté pauze začali Fénixův řád pouštět jako audioknihu, z úst "čtoucího dědečka" už to zase celkem šlo... Navíc, poslední kapitoly jsou výrazně svižnější, výživnější i živější a knize přinesou mnohá vysvětlení. Ano, děj X (SPOILER: např. dost podivné vyšetřování Harryho obrany proti mozkomorům) se zdá na začátku opravdu nesmyslný, když ho ale prosazuje postava Y (SPOILER: Umbridgeová mozkomory přivolala a následně sama seděla ve vyšetřovací porotě), dává ke konci jistý smysl Z (SPOILER: logicky pak Umbridgeová nehledá jak problém vyřešit, ale spíše jak dosáhnout svých cílů, i když pak ona sama a celé Ministerstvo kouzel vypadá zmateně a hloupě).

* V tomto je lepší film, který podle knihy vznikl. Vybírá totiž jasné, zapamatovatelné a děj posunující pasáže. I postava Harryho je už od samého začátku zvýrazněna jako onen katalyzátor dění, než nějaký hrdina. Chlapec, který přežil a teď často nestíhá, co se to kolem něj děje. A když už se sám k něčemu rozhodne, jsou to zmatené a pubertálními emocemi přesycené kroky.

StrYke
02.06.2023 5 z 5

Poslechnuto jako audiokniha namluvená Pavlem Zedníčkem. Na Fénixově řádu se mi velmi líbí, že téměř všechny postavy, které známe z předchozích dílů jako nevyvratitelně kladné, jsou ukázány v jiném, poněkud pochmurnějším světle. Nabývají tedy na své reálnosti, ať už mluvím o Harrym, kterým cloumá puberta (kterou některé místní rozumy nepochopily a absenci vysvětlení Harryho zvláštního chování berou jako nedostatek) či o komkoliv jiném. Sebevíc je příběh temný a depresivní, některé pasáže mi vykouzlily upřímný úsměv na tváři, což se mi u knih moc často nestává - především některé závěrečné části (menší nápověda: mimino a mozek). Kniha je ve spoustě věcech výrazně odlišná od svého filmového zpracování a spoustu věcí, nad kterými jsem se dosud ve filmu nezamýšlel či mi nebyly jasné, vysvětluje. Doporučil bych ji proto každému, kdo se chce o kouzelnickém světě dozvědět co nejvíce.

Aligi
01.06.2023 5 z 5

Fénixův řád je další z mých nejoblíbenějších dílů, což se o filmu rozhodně říct nedá. Chybí tam tolik věcí... Například Nemocnice Svatého Munga, což je strašná škoda. Vztah mezi Harrym a Cho byl tak správně pubertální, Ginny a její cit pro záškodnická kouzla. Úplně taky vynechali hádku mezi Percym a zbytkem Weasleyovy rodiny..
Oblíbené postavy: Lenka, Michael Corner (byl to hajzlík, ale měl něco do sebe), Tonksová.

Lajka2012
28.05.2023 5 z 5

Nejlepší díl Harryho Pottera

Maki21
26.05.2023 5 z 5

Za mě zatím nejlepší kniha z této série, vše je zde krásně vysvětleno a popsáno. S filmem se kniha nedá srovnávat. Ačkoliv některé pasáže zejména ze začátku mi přišly zbytečně dlouhé a nedůležité v průběhu děje vše do sebe hezky zapadlo.

přátelství kouzla Harry Potter zfilmováno čarodějové fantasy pro děti fantasy

J. K. Rowling (p)