Žízeň

Žízeň https://www.databazeknih.cz/img/books/31_/312891/bmid_zizen-A5a-312891.jpg 5 2787 602

Harry Hole série

11. díl krimi série o detektivu Harrym Holeovi. V Oslu dojde rychle po sobě k vraždám několika žen, které si domluvily schůzku prostřednictvím seznamky Tinder. Vyšetřovacímu týmu, jemuž nově velí Katrine Brattová, zůstává rozum stát nad způsobem, jímž byly oběti zabity, i faktem, že z míst činů vždy zmizela část jejich krve. Vrchní policejní náčelník Mikael Bellman potřebuje případ co nejrychleji vyřešit, aby mohl na kariérním žebříčku postoupit ještě výš. Proto povolá zpět Harryho Holea, který se mezitím odstěhoval k Ráchel na Holmenkollen a chtěl si užívat spokojeného manželského života a poklidného vyučování na policejní akademii. Vzhledem k brutalitě vražd mu však nic z toho dopřáno není. Okolnosti ho donutí založit alternativní vyšetřovací skupinu a pustit se po stopě. Jenže dopátrat se pravdy není vůbec jednoduché, zvláště když ho život v určitém okamžiku postaví před zásadní dilema, zda má dát přednost rodině, nebo vyšetřování. Jo Nesbø pokračuje ve stejné linii, kterou zahájil Sněhulákem a dále ji rozpracoval v Levhartovi a následujících dílech. Žízeň opět přináší svižný a dramatický děj plný překvapivých zvratů, Harryho sarkastických poznámek a svérázného chování. Harry je prostě zpět v plné síle a se vší parádou.... celý text

Literatura světová , Detektivky, krimi , Thrillery

Vydáno: , Kniha Zlín

Tørst , 2017

princesse
02.04.2024 4 z 5

Opět čtivé, opět plné napětí a opět ... Harry a jeho neduhy a někdy nepochopitelné reakce a problémy. Znovu mi připadá, že Harry je ze všech superhrdinů od Marvela a nejen od něj, ten NEJudatnější. :-D A James Bond mu nesahá ani po kotníky. Určitě se pustím i do zbývajících dílů, ať to dotáhnu a vím jak to celé dopadne.

MM_Master
12.03.2024 5 z 5

V poradí jedenásta kniha zo série prípadov nórskeho policajného inšpektora Harryho Holea sa volá "Smäd" (Tørst). Na naliehanie policajného prezidenta Mikaela Bellmana sa Harry Hole vracia späť do služby, aby pomohol objasniť sériu brutálnych vrážd. Zdá sa, že v Oslo začal vyčíňať vampír.

mysteriouslukas
04.03.2024 5 z 5

Super super super. I u jedenáctého dílu Harry dokáže zaskakovat a udržet čtenáře napnuté k prasknutí spoďárů :-)
Opět fajná kniha, ale né tak daleko od konce už čtenář začne tušit jak by příběh mohl skončit. A navíc znalci Harryho si to i tak domyslí.
No mimo všechno i tak bylo dost zvratů a okolností které jsem si představoval jinak nebo jsem myslel, že jinak dopadnout.
Kniha super a ikdyž je brána jako best seller, tak podle mě to best seller není.
Každopádně, jak už jsem přečetl 11 dílů tak mě neodratí dokončit celou sérii.

Akorát nevím co si počnu až Harry Hole nakonec zestárne nebo prostě se tato série se skoro Supermanem skončí.

No nic, přeji všem krásné čtení a příjemně strávený čas, s příběhy našeho Harryho :-)

Kortez
24.02.2024 4 z 5

Audiokniha. Po dlouhé době jsem si poslechnul další díl s HH a byl jsem celkem spokojený. Zase někdy příště naschledanou, pane detektive.

kristyna6200
07.02.2024 5 z 5

(SPOILER) Trochu mě nebaví jak se zabiják táhne od dílu k dílu a navazuje kniha na knihu, od konce knihy už víte kdo bude řádit v další. S valentinem jsem to čekala, ale ne že to Nesbo udělá znovu.

Mikaelovi i Trulsovi přeju kulku do čela. Jsem šťastná že moje oblíbené postavy Katerine a Bjorn jsou šťastní až na půdu, Aurora která se snad ještě objeví z toho k mému překvapení taky vyvázla a Harry je pořád superhrdina který se dostane z každé situace.

První kniha od Nesba kde jsem konečně věděla dřív než úplně na konci jak to skončí. Může být Harry ještě víc neuvěřitelný a nesmrtelný?

Johncze
30.01.2024 5 z 5

A jízda vesele pokračuje. Opět jsme taháni za nos, finále je vskutku ve stylu Hercule Poirota. Těším se kam to všechno vygraduje. Přesně takhle to mám rád. Už nevím, co tu mám pojedenácté psát, snad jen: "Další prosím".

Terkishead
01.01.2024 4 z 5

Tak já nevím, bylo to zfilmované, nebo ne? Harry je moje stará láska, tak mi vlastně nakonec tolik nevadilo, když jsem zhruba v polovině získala dojem, že už jsem to četla. A pořád nevím, protože jestli jsem to četla podruhé, tak jsem stejně byla do poslední stránky napnutá k prasknutí.

čef
09.12.2023 4 z 5

Autor nikdy nevynechá příležitost zvýšit napětí a používá tak stále své staré finty jako vsuvky v nejnapínavějších okamžicích. Bohužel pro mne je mnoho vsuvek nezajímavých a zbytečně zdržujících od hlavního děje. Taková dávka stránek spíše odrazuje. Děj s vampyrismem, o vampirismu a vampiristech se také příliš pravděpodobnosti nepodobá a tak jsem byl sice nadšen zběhlostí a profesionalitou autora, ale vlastním románem už méně.

Adapa
11.11.2023 5 z 5

(SPOILER) Mé první setkání se Jo Nesbo a s jeho detektivem Harrym Holem a rozhodně nebylo poslední. Knížka mě od prvních řádků chytla a nutila číst pořád dále, neubránil jsem se ale srovnávání s Deaverem a jeho detektivem Lincolnem Rhymem. Harry Hole mi ale přišel lidštější a sympatičtější.

Ze stránek na mě dýchal norský chlad, Norsko měnící se v multikulturní stát. A vše to mělo svoje kouzlo.

V románu sledujeme vraždícího šílence, který si vyhledává oběti na Tinderu a svým stylem vražd je pokládán za psychopatického Vampýra. Přišel mi šílený a zároveň geniální, tak jsem čekal od prvních kapitol, že tam bude někde pachatel ve vyšetřujícím týmu Harryho, přesně jak to bývá u románů od Deavera. Dokonce jsem si v jednu chvíli musel některá norská jména vypsat, protože jsem se v nich ztrácel. U jednoho jsem si začal být jistý, že v tom musí mít prsty a najednou Joe Nesbo nahodil několik nenápadných náznaků a já po nich skočil a hned jsem věděl, kdo je pachatel, říkal jsem si, že to Nesbo odhalil tak okatě až je to škoda. A až na posledních stranách jsem najednou zjistil, že jsem mu naprosto skočil na falešnou stopu a nechal jsem se zmást. A to tak dokonale, že když hlavní pachatel byl odhalen, tak jsem si říkal, že je to jen hra.

Takže za mě rozhodně povedený děj a jsem rád, že jsem se tak nechal svést falešnou stopou. Rozhodně sáhnu i po dalších dílech této série. Jen škoda, že jsem začal jedenáctým dílem a ne prvním.

Rozhodně všem doporučuji k přečtení.

Andulino
03.10.2023 5 z 5

Já se budu opakovat, ale Jo Nesbø je zkrátka můj miláček! Moje láska k němu a Harrymu Holeovi je teď po mé cestě do Olsa o to silnější. Když jsem stála před restaurací u Schrøderů a Sofies gate 5, kde jeden ze zvonků opravdu patří Harrymu, nemohla jsem být šťastnější. Samotná Žízeň je mistrovské dílo, téměř 600 stran se mi pod rukama samo otáčelo a knihu jsem často nemohla odložit a četla do pozdních nočních hodin. Nesbø zkrátka umí, jednotlivé postavy vykresluje tak plasticky, že máte pocit, že je znáte osobně. Dokonalé je pro mě i přeskakování mezi dějovými linkami, kdy vyřčenou větou jedné postavy pokračuje příběh postavy druhé. Odkazy na různé písně, které se celým textem prolínají, pak dokreslují atmosféru, obzvlášť, když si je ke čtení pustíte. Samotný příběh byl pro mě velmi drsný, několikrát mi samotná představa toho, co oběti musely zakusit, dost přitížila. Nechala jsem se zmást falešnou stopou a měla radost z toho, jaký jsem dobrý detektiv. Až na to, že vůbec, a závěr pro mě byl o to překvapivější! Poslední odstavec napovídá, jak bude série pokračovat, a já se už nemůžu dočkat, až si přečtu další knihu.

Metuje
09.09.2023 4 z 5

(SPOILER) Opět skvělá příležitost se ponořit do fiktivního současného Norska společně se starými známými. Už jsem se bál, že autor zařízne další ženu Harryho života, ale naštěstí se Ráchel dožije minimálně dalšího dílu. Konec byl na můj vkus už moc přitažený za vlasy a komplikovaný, ale tomu se zřejmě Nesbø zkrátka nedokáže ubránit. Navíc bylo docela nečekaně odhaleno, jak se bude vyvíjet další díl. Nebo to byl záměr? (:

VendulaB
28.08.2023 5 z 5

Další výborný díl silné série - Nesbo stále drží velmi vysokou úroveň. Kniha se čte lehce, je napínavá, příběh atraktivní a bavila i dějová linka Mikaela Bellmana a linka Bertsena. Jsem natěšena na další díl.

Niki08
11.08.2023 4 z 5

Co nový díl, tak jsou knihy lepší a lepší. Kniha se četla moc dobře a stránky ubíhaly jedna báseň.

Jakubicek
30.07.2023 5 z 5

Je to napínavé, originální, zamotané a opět skvělé. Harry Hole tahá z rukávu další překvapení, nové emoce a nechybí ani klasické vtípky. Název knížky má několik rovin - primárně jde o fyzickou/biologickou žízeň. Později se ale ukazuje, že v podstatě všechny hlavní postavy mají po něčem žízeň - po úspěchu, po ambicích, po nesmrtelnosti, po uznání. V několika momentech je precizně vykreslený kontrast na jedné straně mezi norskou snahou o rovnost ve společnosti a na druhé mezi egem a osobními aspiracemi. V tomhle má ta knížka výrazný přesah. Finále je propracované a nechybí v něm zvraty, akce a několik ochutnávek, kam by se mohl příští díl ubírat. Jsem z toho nadšený.

Peťulík64
09.07.2023 5 z 5

Joooo, tak tohle byl zase nářez...
Jak už jsem psala u Sněhuláka, mám obrovskou slabost pro Nesbova Harryho Holea, takže možná nejsem úplně objektivní, uznávám :-) ale Žízeň pro mě byla prostě zase pecka. Přemýšlím, čím to je...možná tím, že nikdy nedokážu odhadnout vraha (a to jsem si tentokrát myslela, že to mám na sto pro - no, tak zase ne :-D), nebo tím, že je to tak super propletené a propracované do detailu, nebo je to prostě jen tím, že jsem zaujatá a pokaždé dopředu počítám s tím, že to bude super :-)
Takže moje 11.Holeovka dočtena, hurá na dvanáctou :-)

adelkas
03.07.2023 5 z 5

Skvělá detektivka.

janina66
12.06.2023 5 z 5

Opět SKVĚLÉ. Velmi zajímavá zápletka. Toho muže v pozadí, myslela jsem na jiného podezřelého. No mýlila jsem se. A ten konec epilogu? Zase nás autor navnadil.

efka.saf
03.05.2023 4 z 5

I já se k Harrymu vrátila po letech. A pokud je v tomto Databáze přesná, tak dokonce po 6. A upřímně? Nemám už sebemenší ponětí, o čem byla Policie, takže krom Harryho a Ráchel pro mě vlastně všichni byli úplní nováčci v policejním týmu i v příběhu.
Když jsem objevila Joa Nesba, byl pro mě téměř od začátku velkou srdcovkou a obýval nejvyšší stupně spisovatelského piedestalu. A tenhle příběh? Typický Nesbo. Příběh byl skvěle odvyprávěný, pekelně zamotaný, s výbornou zápletkou a dramatickým rozuzlením plným překvapení a zvratů. Tak co se změnilo? Jak je možné, že mě to vlastně nebavilo?! Po celou četbu jsem nad tím přemýšlela a dospěla jsem k názoru, že to já se jednoduše změnila. Zestárla jsem? Zmoudřela? Změnil se mi čtenářský vkus? Možná od všeho trochu. Nesbovky charakterizují vše, co jsem dřív na knihách zbožňovala. Dramatický příběh plný zvratů, akce, mrtvol a krve. A to už mi prostě přestalo imponovat. Bylo zde opravdu příliš mrtvol příliš drasticky sprovozených ze světa, příliš psychopatický pachatel, který se zase nějak moc točil kolem Harryho. I tomu bych přála trochu toho životního štěstí, ale zdá se, že mu není dáno.
Uvědomuji si, že můj komentář je spíš takové sentimentální zamyšlení než komentář řešící kvalitu knihy, ale nějak mi to nedalo. Co se tedy samotného děje týče, celkové hodnocení mluví za vše. Kdo má rád tento typ příběhů, nebude rozhodně zklamán. Je to výborná kniha s dramatickou zápletkou a stojí za přečtení. A i když mě vlastně nebavila a do čtení jsem se nutila, považuji to za subjektivní problém a ne vadu knihy. A také přesto, že mě vlastně zajímá, jak autor Harrymu zpacká život v budoucnu, necítím potřebu to v tuto chvíli zjišťovat. Snad zase někdy. Za dalších 6 let??? Kdo ví.

Katuska88
02.05.2023 5 z 5

K Harrymu jsem se vrátila po mnoha letech od přečtení Policie, obávala jsem se, že se budu v ději a postavách ztrácet, což se naštěstí nestalo. A hurá na další díl, mám to totiž takhle nejvíc ráda, že nemusím čekat dlouho na pokračování, i proto byla moje pauza od spisovatele vítána.
Horší je, že mám nyní chuť začít číst znovu od prvního dílu a nevím kde na to vezmu čas :)

martas967
23.04.2023 5 z 5

Toto byl můj první Nesbø a určitě ne poslední. Bylo to opravdu dobrá kniha, u které jsem se nenudil. I přesto že známé vraha se na každé další stránce dozvídáme něco více čili mě to pořád táhlo dal a dál. Nikdy bych neřekl že konec dopadne takhle a určitě si přečtu další díly. Zámek jeden velký palec nahoru a moc doporučuji.

norská literatura severská krimi norské detektivky Oslo (Norsko)

Jo Nesbø
norská, 1960