Švábi

Švábi https://www.databazeknih.cz/img/books/17_/176122/bmid_harry-hole-svabi-Fr9-176122.jpg 4 4118 594

Harry Hole série

V jednom bangkockém nevěstinci je nalezen norský velvyslanec v Thajsku. V zádech má nůž a v aktovce pedofilní pornosnímky. V Oslu vypuká na ministerstvu zahraničí panika, neboť velvyslanec měl úzké vazby na norského premiéra. Je bezpodmínečně nutné zabránit politickému skandálu. Opilý Harry Hole se zásobou vitamínu B nasedá do letadla, aby sehrál roli užitečného idiota. Jeho úkolem je případ vyřešit, ale přitom se do celé záležitosti co nejméně míchat. Harry se však do takové role vmanipulovat nenechá, a tak se hned po příletu do Bangkoku pouští spolu se svou thajskou kolegyní do vyšetřování. Brzy se ukazuje, že nejde jen o jednu náhodnou vraždu - za zdmi se cosi hemží a šramotí. Cosi, co nesnese denní světlo.... celý text

Literatura světová , Detektivky, krimi , Thrillery

Vydáno: , Kniha Zlín

Kakerlakkene , 1998

Swissman
Swissman
02.11.2022 3 z 5

Po přečtení druhého dílu jsem stále nechápal, jak se z tohoto autora mohla stát taková literární star. Není to špatný, ale další díly jsou lepší.

santa1212
santa1212
14.10.2022 5 z 5

Fantastický Nesbo, jako vždycky. Nebudete litovat.

Niki08
Niki08
10.10.2022 2 z 5

U tohoto dílu jsem docela trpěla... Na mě mooc politiky a obchodních věcí. Bohužel musím dát nelichotivé 2*

Veronika_mad
Veronika_mad
04.10.2022 1 z 5

Miluju kriminálky... Ale Jo Nesbo mi zatím nesedí. Tahle kniha byla strašně zdlouhavá. Půlku knihy se tam vlastně nic neděje.

janina66
janina66
16.09.2022 4 z 5

Tak jsem si říkala zase cizina a Thajsko?
Ale nakonec kniha se mi líbila více, než Netopýr. Zajímavá zápletka a napínavý konec. Vyslechla jsem audio.

toni-az
toni-az
02.09.2022 3 z 5

Jak mě první díl bavil, tenhle zase tak ne. Na můj vkus trochu překombinované a hlavně přepolitizované. Ale jinak dost stejné schéma jako první díl, nic moc nového. Ale ještě mu dám šanci, podle recenzí se to prý časem zlepší.

knihomolka_eli
knihomolka_eli
30.08.2022 2 z 5

Ani táto knižka od Nesba mi vôbec nesadla, no čítala som viacero recenzii, že tieto prvé dve mu až tak nevyšli, snáď sa dočkam aj niečoho lepšieho.

Harry Hole ide vyšetrovať vraždu nórskeho veľvyslanca do Bangkoku. Keďže tu veľkú rolu hrá aj politikárčenie, vyšetrovanie musí byť absolútne diskrétne. Harry si rýchlo uvedomí, že ani Nórsku, ani Thajsku nezáleží na tom, aby bola táto vražda poriadne vyšetrená. Harry má našťastie okolo seba ľudí, ktorým na spravodlivosti napriek všetkému naozaj záleží.

Nápad bol fajn, ale ten dej...neviem sa doň dostať, na mňa tu boli znovu príliš dlhé opisy a príliš veľa nepodstatného. Rovnako ako v prvej knižke, ani tu sa polovicu knihy poriadne nič nedialo a prípad sa vyriešil na posledných stranách, pretože Harrymu bolo odrazu všetko jasné a všetko do seba zapadlo, zrazu sa to hemžilo akciou. Tieto dve prvé dve knihy série by som kľudne skrátila o polovicu a nič hrozné by sa nestalo. Prečítam si aj Zradu, nakoľko každý vraví, že až tam sa Nesbo rozpísal.

Tynyton
Tynyton
11.08.2022 3 z 5

Bohužel mi tahle kniha moc nesedla. Často jsem se nudila a knihu odkládala, což se mi normálně neděje...

janka2000
janka2000
07.08.2022 4 z 5

Druhý díl se mi líbil hlavně kvůli osobním příběhu vedlejších postav . Autor to má perfektně promyšlené a vám se to spojí, až když vše odhalí, což se mi často nestává.

85098211
85098211
15.07.2022 4 z 5

Poté, co v předchozím případu Harry Hole vycestoval ohledně vyšetřování do Austrálie, tentokrát se musí vydat do Bangkoku ;-). Byl zde totiž zavražděn norský velvyslanec a z politických důvodů je tedy nutná maximální diskrétnost. Harry si ovšem hodně rychle uvědomí, že mu nadřízenými nebyl poskytnutý dostatek informací, a musí se tak vypořádat nejen s pedofily, ale kromě toho naráží i na podivný propletenec politiky a byznysu. Poměrně brzy mu tedy dojde, že o precizní vyšetření této vraždy na nejvyšší úrovni se příliš nezajímá ani policie v Norsku a ani v Thajsku...
Autor ve své knize čtenáři poskytuje překvapivě dobrý náhled na thajskou společnost. I když já bych tam určitě žít nechtěla ;-). Nejdříve se dokonce zdá, že řešení vraždy přichází docela rychle, ale zhruba v polovině knihy nabere případ překvapivý spád a postupně dojde hned k několika nečekaným zvratům. Na thriller je kniha docela dlouho možná až moc poklidná, až teprve krátce před koncem nastává jedna velká a zároveň krvavá jízda! Jednu hvězdičku tedy ve finále strhávám - vím totiž, že budou následovat další (a mnohem lepší) díly ;-) - a časem se budu na další setkání s Harrym Holem zase těšit.

Hakate
Hakate
09.07.2022 3 z 5

V tomto díle mi osobně nesedla zápletka a tak o proti Netopýrovi jsem se chvílemi nudila. A jelikož jsem dřív četla i jiné díly na přeskáčku, vím, že jsou o mnohem lepší díla, tento díl, byl spíše průměrem.

MM_Master
MM_Master
05.07.2022 5 z 5

V poradí druhá kniha zo série prípadov policajného inšpektora Harryho Holea sa volá "Šváby" (Kakerlakkene). Dej sa odohráva v Thajsku, v meste Bangkok. Harry Hole tam prichádza objasniť vraždu nórskeho veľvyslanca Alte Molnesa.

Iki1
Iki1
23.06.2022 4 z 5

Tento autor detektivky opravdu psát umí. Velmi oceňuji perfektně promyšlené zápletky, které vkládá do knihy tak, aby čtenáře zmátl. Občas mě svedl na scestí a připadlo mi, že vrahem musí být někdo jiný. K tomu skvělý humor, napětí, které pomalu nedovolí knihu odložit. Hlavní představitel Harry je vykreslen jako realistická postava, takže konec románu s proudy krve mně přišel, jako bych četl úplně jiný žánr. To je ale v podstatě jediná malá výhrada.

Ešína
Ešína
16.06.2022 4 z 5

Další super příběh o Harrym. Tento spisovatel mě opravdu baví. Myslím, že v tomto díle by se daly některé postavy více rozvinout. Ale co... Těším se, co si autor pro Harryho připravil v pokračování.

milicent2
milicent2
06.06.2022 4 z 5

Druhý příběh H.H. mě dostal svojí atmosférou exotického Bangkoku, dramatickým finále, a že má pohříchu rychlý, temný a opět otevřený konec. A jediný můj šváb na mozku a výhrada je - velvyslancův žlutý oblek s kudlou zádech.

Pítrs85
Pítrs85
04.05.2022 3 z 5

Harry Hole podruhé a o něco lépe než v Netopýrovi. Jestli byl první díl této série teprve rozjezdový (byť ne špatný), řekl bych, že Švábi už ukazují, co se dá od tohoto norského spisovatele, jehož jméno se nikdy nenaučím skloňovat, asi tak čekat- příběh je dobře zamotaný, jeden twist střídá druhý, Harry správně drsnej a na první pohled nezúčastněnej, a závěr? Podobně přestřelenej jak v Netopýrovi, ale to už asi do tohoto světa tak nějak patří. Velkým plusem bylo skvěle popsané prostředí thajské metropole, včetně neustále se potícího a vařícího se Holea a taky několikrát zmíněný nejlepší klub na světě- Manchester United (a ano, ať se to Ibsenovi, Dahlovi, Ullmanové, Amundsenovi anebo i tomu Nesbomu líbí anebo ne, nejslavnějším Norem je bývalá hvězda United Ole Gunnar Solskjaer ;-). Za mě tedy o něco větší spokojenost než minule, těšing na třetí díl, tahle série mě dostala tak, jak jsem předpokládal, Nesbo je šéf.

Delphín
Delphín
25.04.2022 4 z 5

Švábi se mi hodnotí opravdu těžko, kniha mě stejně jako Netopýr, začala bavit až v druhé polovině. Klaním se autorovi, že dokáže dát logou a smysl každé maličkosti, kterou zmíní, leč je kolem toho občas zbytečné okecavávání. Finále si mě opravdu získalo a i když se z něj dalo vykřesat ještě více, 4* to knize vybojovalo, ale s odřenýma ušima

monika3332
monika3332
01.04.2022 4 z 5

Další z knih od Jo Nesbo. Už třetí v pořadí a musím říct, že zatím se mi nejvíc líbil Sněhulák. Švábi mají také své kouzlo, jen mi přijde příběh takový rozvláčný. Každou chvíli jsem čekala, že se příběh trochu víc rozproudí, že půjde v živější tempu a stále jen čekala. Jsem zvědavá na další knihy co tu teď mám Pentagram, Spasitel, Žízeň

Metuje
Metuje
26.03.2022 4 z 5

(SPOILER) Není to tak osobní jako pozdější díly, Harry ještě nepotkal Ráchel, Ellen tu tady taky ještě není, v Netopýrovi Nesbø Andrewa zabil přiliš rychle, tady je sice Liz celý díl, ale nějaký extra vztah tu nenavážou. Ta rychlovka s radou-velvyslankyní mi tam moc neseděla. I Runa se dala podle mě víc vytěžit. Závěr příběhu vysvětlený skrze majetkové poměry jednotlivých aktérů byl možná až zbytečně složitý. Kromě samotného příběhu tak na mě kniha působila trochu ploššeji, než následující díly, proto “jen” 3 hvězdy.

Dvorik
Dvorik
21.01.2022 3 z 5

Svabi jsou sviznejsi nez Netopyr, cemuz napomahaji kratsi kapitoly, ktere uz nejsou zbytecne ani pojmenovane. Bangkok je zajimavejsi nez Sydney. Porad chybi ale napeti jako ve Snehulakovi (uvidime dalsim dilem Cervenkou).