Švábi

Švábi https://www.databazeknih.cz/img/books/17_/176122/bmid_harry-hole-svabi-Fr9-176122.jpg 4 4131 596

Harry Hole série

V jednom bangkockém nevěstinci je nalezen norský velvyslanec v Thajsku. V zádech má nůž a v aktovce pedofilní pornosnímky. V Oslu vypuká na ministerstvu zahraničí panika, neboť velvyslanec měl úzké vazby na norského premiéra. Je bezpodmínečně nutné zabránit politickému skandálu. Opilý Harry Hole se zásobou vitamínu B nasedá do letadla, aby sehrál roli užitečného idiota. Jeho úkolem je případ vyřešit, ale přitom se do celé záležitosti co nejméně míchat. Harry se však do takové role vmanipulovat nenechá, a tak se hned po příletu do Bangkoku pouští spolu se svou thajskou kolegyní do vyšetřování. Brzy se ukazuje, že nejde jen o jednu náhodnou vraždu - za zdmi se cosi hemží a šramotí. Cosi, co nesnese denní světlo.... celý text

Literatura světová , Detektivky, krimi , Thrillery

Vydáno: , Kniha Zlín

Kakerlakkene , 1998

Lely
10.08.2023 4 z 5

Kniha je čtivá, napínavá a nechybí ani překvapivé rozuzlení. Četla se mi lépe než první díl série.

Kekik
21.07.2023 5 z 5

První díl jsem četla v dubnu roku 2022. Jeho čtení mě zklamalo, a proto jsem čtení druhého dílu odkládala. Bála jsem se, že mě kniha zklame.
Nezklamala. Naopak. Chytla mě od prvních stránek a už nepustila. V příběhu Švábi se setkáme s tolika hnusy, že i kdybych měla šanci jet do Bangkoku, nejela bych. Hrozné, co vše se zde děje. Vážně se divím, že sem vůbec někdo jezdí na dovolenou.
Případ byl velmi napínavý. Vraha jsem odhadla, ale úplně jistá jsem si nebyla. Konec akční, což jsem očekávala. A vtipy také zafungovaly. Na čtení třetího dílu se těším rozhodně více než tomu bylo před rokem.

Čtenářská výzva 2023: Téma 5. Kniha, jejíž hlavní postava je alkoholik.

ArwenAragorn
02.07.2023 5 z 5

81%

Harry pokrčil rameny. "Člověk nikdy neví, co daná věc znamená. Devadesát devět procent informací, které nasbíráte během vyšetřování, je bezcenných. Můžete jen doufat, že budete při smyslech, až se vám před nosem vynoří to jedno procento."
_________________________________________________________________________________________________________________
Výborný thriller. Musela jsem si přečíst druhý díl s H.H., který jsem předtím přeskočila, protože mě Thajsko moc nelákalo. A musím říct, že jsem si knížku v prostředí Bangkoku užila . Harry je sem sice poslán jako ožrala, který má být u vyšetřování vraždy norského velvyslance v Thajsku, protože nehrozí, že by něco zjistil. Ale podcenili ho - vyřeší všechno. Moc se mně líbily zvraty a závěrečné rozuzlení.
Doporučuji!

KlariN
22.06.2023 3 z 5

Nesbø rozmarně kombinuje chladnou odtažitost noir se žhavými thajskými reáliemi. Harry Hole abstinuje, ale rozhodně s ním není nuda. Temná a místy i mimořádně brutální záležitost, kterou jen místy prosvětlují záblesky suchého humoru. Ideální četba do nastávajících tropických dní, jíž kalí jen poněkud překombinovaný a uspěchaný závěr.

mirec88
08.06.2023 4 z 5

Silná a smutná téma. Vražda veľvyslanca spojená s detskou pornografiou, Bangkokom a prostitúciou dávajú poznať, že pri tejto nesbovke bude horúco. A veru bolo. Keďže to bola moja repríza, tak som vedel, kto je vrah, ale to ako sa k nemu Harry dostal a podrobnosti prípadu som si už nepamätal, takže to bolo osviežujúce. Navyše to bola moja prvá audiokniha v živote a prednesené to bolo výborne, bolo to veľmi počúvateľné, takže sa určite ešte k nejakým audioknihám dostanem.

ElikaS
05.06.2023 4 z 5

Hned na začátek musím říct, že první díl se mi líbil víc, i když i tak mě Harry Hole bavil.
Baví mě, jak Nesbo propojuje detektivku s bezvadně popsanými reáliemi tentokrát Thajska. Zase jsem se dozvěděla něco nového, což je super.

BarboraSalome
28.05.2023 3 z 5

Opět chválím skvěle popsané reálie. Tentokrát Thajska. Harry Hole mě baví, takže ve čtení série budu pokračovat.

rumund
18.04.2023 2 z 5

Tak nevím úplně proč, ale moje první kniha od Jo Nesba mě teda moc nechytla. Mám doma ještě nějaké další jeho knihy, tak snad ty budou víc chytlavější.

Bookaholik
17.04.2023 4 z 5

Je znát, že je to jedna z Nesbových prvních knih, není ani zdaleka tak drastická jako Sněhulák nebo Žízeň. Místy jsem se trochu ztrácela a když jsem chvíli nedržela pozornost, musela jsem se v textu vracet, na druhou stranu je kniha stejně skvěle čitelná a odsýpající jako všechny ostatní. Za mě jasný palec nahoru a vřele doporučuji.

Timkim
04.04.2023 3 z 5

Rozhodně byla kniha lepší než Netopyr, ale udělal jsem obrovskou chybu, že jsem jí poslechl až po knihách lepších jako jsou Sněhulák, či Nůž. Tím mohu konstatovat, že tady ještě Harry nedosáhl svých 100% kvalit. Navíc to politikaření.....no zlatý střed.

Mayaotzin
01.04.2023 3 z 5

Nejsem nadšená, ačkoli podání Hynka Čermáka v audiu bylo zase velmi příjemné. určitě budu v sérii pokračovat a doufám, že to opravdu bude lepší a lepší :-) Každopádně Harry Hole se mi líbí a u scény, kdy vyrval vrátnému trenky z gatí jsem se hlasitě nasmála :))

Nuny
19.03.2023 3 z 5

Uf, jsem ráda, že mám příběh za sebou. Některé pasáže mi opravdu nedávaly smysl a musím říct, že jak autor podotýká na straně 121: "Harry byl ochotný dělat pitomosti, jen aby se konečně něco stalo. Cokoli.", tak jsem si přála upřímně to samé. Bohužel, se to dalších 380 stran nenaplnilo.
Co uznávám, že ačkoli "hrdiny alkoholiky" z duše nemusím, Harry Hole mi tak nepřišel a byl mi sympatický. Ale je to možná tím, že tohle byla jediná kniha, kterou jsem s ním četla. Nevím, kterou zkusit dál, abych mohla změnit názor, ale snad se mi do ruky dostane nějaký díl, který mě chytne.

tatjana1737
12.03.2023 4 z 5

(SPOILER) !!! POZOR SPOILERY !!!

Tento díl jsem svého času, kdy mi kamarádka půjčila celou sérii, jako jediný nečetla. S odstupem let jsem zapomněla na anotaci, takže jsem čekala více Toma Waalera a méně pedofilie; má očekávání se nenaplnila. Ač nejsem a priori čtenářem detektivem, Nesbø píše čtivě, o tom žádná. V sérii jsem nicméně skončila Levhartem, protože mi už vadily zobrazované surovosti. I tady, byť explicitně nebylo "ukázáno" nic, mi některé pasáže úplně neudělaly dobře. Ač mám v rámci knih o HH jiné favority, prostředí bylo zajímavé a s klidem přiznávám, že vraha jsem neodhalila a autorův záměr zmást čtenáře se mu u mne povedl na výbornou. Čemu ovšem nerozumím je Nesbøho tendence zabíjet vedlejší a vcelku sympatické postavy. S ohledem na to, že vím, co ještě Harryho potká, nedivím se tomu, že chlastá, ale je s podivem, že se regulérně nezbláznil. (To tedy ale nevím jistě, novější díly jsem nečetla. :-))

MíšaS.
24.02.2023 3 z 5

Dala bych 3,5 *, ale na 4* už to nebylo. Harry je sympoš a už mám půjčené další dva díly.
Tento díl se četl dobře, vraha jsem tušila, jen jsem nevěděla, jak ho "usvědčit" :) Takže já jdu pokračovat v jízdě :)

Kamcatak
30.01.2023 3 z 5

Wow, snad první detektivka, kde jsem vraha sama odhalila (nebo alespoň podezírala) mnohem dříve než byl ukázán. Moc jsem nepochopila Harryho jednání.. když se na konci ukázalo, že on sám už dávno tušil kdo tím vrahem byl, ale přesto se podle toho moc nechoval a nikomu, ani nám čtenářům, svá podezření nedal najevo.

Téměř celou první polovinu probíhá standartní vyšetřování ale vlastně se neděje žádná akce nebo něco šokujícího. Přesto je kniha od začátku čtivá a baví. Přibližně od půlky se dočkáme více akce a děj se rozjíždí na vyšší obrátky.

Jsem ráda, že jsem knihy Nesba nečetla tak, jak byly u nás vydány. Slyšela jsem, že tyto první 2-3 knihy jsou slabší a proto byly vydány až později, ale já si díky tomu budu moct o to více vychutnat následující kvalitnější díly.

Petr13103
10.01.2023 5 z 5

Ze začátku mi to připadalo fakt špatný. Po 250 stranách Harry zjistil že na nic nepřišel ale pak, se mi to fakt líbilo. Vrah se moc dobře skryl a Harry ho moc dobře odhalil. Konec velmi napínavý.

ViolettaCh.
10.01.2023 3 z 5

Jedná se o druhou knihu z Nesbovy série o Harry Holeovi a musím říct, že tento starší kousek mě moc nenadchl. První díl, odehrávající se v Austrálii, se mi líbil více, a i ty z pozdější doby, dějově situované do Holeovy domoviny, které mám již za sebou, mě oslovily lépe.

jan7760
14.12.2022 4 z 5

Ďaľší Nesbov počin za mnou. Nebolo to zlé, avšak prechadzajúce knihy ma zaujali viac. Je to možné aj tým, že toto je diel staršieho dáta a Nesbo sa tiež vyvíja. HH mám rád, sedí mi však viac v prostredí severu. Trochu chaotický záver...

Johncze
09.12.2022 5 z 5

Ještě o kousek lepší destinace než Austrálie. Drtivá většina knihy mě fakt bavila a velice dobře se to četlo. Fajn prostředí, hlášky a postavy. Akorát je tu opět neuveřitelné a chaotické finále. Ale znovu oceňuji, že se Nesbo nebojí zabíjet spoustu okolních postav.

Milosz
08.12.2022 4 z 5

95% knihy super, atmosféra Bangkoku dokonalá, ale poněkud to pokazil zmatený akční závěr, který jsem si musel číst několikrát, abych pochopil, co se stalo a kdo na koho vystřelil..