Spasitel

Spasitel https://www.databazeknih.cz/img/books/10_/109233/bmid_harry-hole-spasitel-NZK-109233.jpg 4 3403 483

Harry Hole série

Šestý díl krimi série o detektivu Harrym Holeovi. Píše se srpen 1991. Na letním táboře Armády spásy je znásilněna čtrnáctiletá dívka. O 12 let později… v Oslu panuje nejen adventní atmosféra, ale také největší mráz za posledních čtyřiadvacet let. Armáda spásy pořádá na náměstí bratří Egerových tradiční předvánoční pouliční koncerty a rozdává z velkého kotle polévku potřebným. 16. prosince v podvečer se do zvuků hudby ozve výstřel. Voják stojící u kotle s polévkou padá mrtev k zemi.... celý text

Literatura světová , Detektivky, krimi , Thrillery

Vydáno: , Kniha Zlín

Frelseren , 2005

pablito
13.09.2021 5 z 5

Super detektivka. Je to moje první knížka od autora, tak nemůžu srovnávat s ostatníma.

SedllY
05.09.2021 4 z 5

Pentagram nahodil laťku dost vysoko, Spasitel trošku slabší, avšak patří k těm lepším knihám ze série HH.

ArwenEvenstar
28.07.2021 5 z 5

(SPOILER) Skvěle napsané. Kniha mě od začátku nutila přemýšlet a všímat si každého detailu. Na nájemce vraha jsem tipovala někoho jiného. Závěr knihy ve mně vyvolal otázku, jak je to vlastně se spravedlností. Je vězení dostatečným trestem? A kdo je Harry Hole, aby mohl o podobě trestu rozhodovat?

tlllk
14.07.2021 3 z 5

Autorovi sa nedá uprieť kreativita v pointe, ale z princípu nemám rád u detektívok zamlčané či skreslené úvody. Celkovo ta kniha na mňa pôsobila vlažným dojmom, buď tým že som už presýtený severskými detektívkami, alebo tým popisom Chorvátskej nátury, ktoré mi prišiel dosť umelý....

sniciknihomolka
12.07.2021 5 z 5

Šestá kniha. V Oslu napadl sníh a do ulic vstupuje tajemný muž. Spasitel. Od začátku kniha přeskakovala v minulosti a přítomnosti. Měli jsme možnost děj vnímat z více pohledů. Postavy byly dobře vykreslené, ale občas Vám zamotali hlavu. Harry se konečně začal chovat, jako pravý detektiv. Jeho pití se srovnalo. V půlce knihy jsem začala mít tušení, kdo by za tím vším mohl stát. Byla jsem blízko, ale ne dostatečně. Konec všechno převrátil, nedokázala jsem pochopit, jak se to stalo. Kniha plná napětí, adrenalinu, strachu... Je důležité si všímat maličkostí. Na to kniha poukazovala.

Janadvorackova
23.06.2021 3 z 5

Ty bláho, audioknihu jsem četla přes týden. Byl to těžko stravitelný díl, přestože na něm nebylo nic, co bych autorovi vyloženě vytkla. Příběh sliboval vraždy, intriky, Harryho, ledové zimní noci. Autora můžu, je jedním z mála seveřanů, jehož knihy mě většinou baví. Příběhy nemá přitažené za vlasy a hrdinové se nechovají jako blbci.
Nevím, kde byla tentokrát chyba, prostě se to divně táhlo, nedokázala jsem na jeden zátah poslechnout víc, než dvě, tři stopy.

Tracyenka
07.06.2021 4 z 5

Vůbec jsem se do knihy nemohla začíst, takže jsem ji odložila, abych se k ní vrátila asi po dvou měsících. Potom jsem nechápala, kde byl na první pokus problém, série s Harrym mě baví, styl psaní mi sedí a příběh byl opět promyšlený, nechyběly zvraty. Každopádně asi na Nesba musím být správně naladěná, ale ať už to vyjde na první pokus, nebo až na ten druhý, téměř nikdy mě kniha ve výsledku nezklame.

Mako123123
29.04.2021 3 z 5

Miestami som sa v súvislostiach a následnostiach medzi scénami strácal, našťastie pomerne skoro som si spomenul, že pri Nesbových príbehoch to nevadí, pretože v poslednej časti knihy, to aj tak bude minimálne 2krát na ruby a následne celé vysvetlené (tzv. plot twist)... Aaa presne sa tak i stalo. :D Inak ok. Neurazí ale ani nenadchne.

jefff
27.04.2021 3 z 5

Možná nejslabší Hole. Příběh mě nebavil a vyšetřování chvilkami dost o ničem.

Páájinka
24.04.2021 5 z 5

Audiokniha. Perfektní zpracování. Do konce jsem neměla ani tušení. Harry opět překvapil. Zatím asi nejlepší kniha.

katst
03.04.2021 4 z 5

Kniha mě bavila. V porovnání s prvními díly série, je tato mnohem zajímavější, promyšlenější a víc zaujme.
(audiokniha)

sandy.cole
03.04.2021 3 z 5

Příliš dlouhé, přesto napínavé.

wullcann38
07.03.2021 5 z 5

Naprosto skvělá a napínavá kniha.
Na knihu jsem narazil úplně náhodou a furt Harryho Holea vidím jako Michaela Fassbendera :D

Simulinka
02.03.2021 5 z 5

První severská detektivka, první Jo Nesbø, první příběh Harryho Hollea a určitě ne poslední. Dlouho jsem se takovým knihám vyhýbala. Měla jsem spoustu předsudků - kniha označená jako bestseller nemusí být dobrá, nemám ráda sníh a zimu-nechci si o tom ani číst, severské detektivky jsou přiliš drsné. Nic z toho se nepotvrdilo (skoro). Ta záležitost se Siemens VS08G2040 byla drsná. Moc se mi příběh líbil.
Btw. Fandila jsem nájemnému vrahovi.

zichajda
14.02.2021 5 z 5

Brilantní jako vždy.

Skripi
09.02.2021 4 z 5

Dosť to naťahoval a v postavách som mal trochu chaos ale inak ok.

MadV
03.02.2021 4 z 5

Celá kniha byla dobře napsaná, za mne zatím nejlepší v sérii. I retrospektivní části byly čtivé a nezdržovaly od vyprávění hlavního děje. Ten má spád a pro mne byla zápletka po větší část knihy utajena.

MatoPalkes
28.01.2021 4 z 5

Som rád že už HH pije menej (zatiaľ). Príbeh dobrý, na plný počet nie, ale to neskôr s ďalšími knihami príde.

boxas
23.01.2021 4 z 5

Nadprůměrně dobrá kniha se skvělými dialogy, s velice dobře udržovaným napětím a s překvapivým závěrem... Třešničkou na dortu je pak epilog.
Jen radím, nesmíte udělat stejnou chybu jako já a číst jednotlivé díly série o HH na přeskáčku! Pak totiž už víte, že jakkoliv se vám Spasitel zdá výborný, tak to nejlepší z celé série to není. A bohužel taky už víte, co bude dál s postavami, které HH doprovázejí napříč všemi příběhy.
Takže doporučení: čtěte sérii postupně a "nepředbíhejte ve frontě"!

chamyl
23.01.2021 3 z 5

Bye bye Harry.
Moje třetí a zřejmě již poslední setkání s tímto norským detektivem v originálním případu se zvraty i zvratky, ve kterém nechybí nic z Holeových příběhů: smrt blízkého člověka, těsná minutí se, náhodná a málo uvěřitelná odhalení, zamilovanost bez lásky, alkoholový opar a svérázné vnímaní i vykonávaní spravedlnosti.
Jo Nesbø psát umí, ale s jeho Holem si prostě nerozumím a už se o to ani nebudu pokoušet. Ale v pohodě, oba to určitě bez zdlouhavě popsané rozervanosti přežijeme. Koneckonců máme dost jiných přátel, se kterými se rádi potkáme.