Spasitel

Spasitel https://www.databazeknih.cz/img/books/10_/109233/bmid_harry-hole-spasitel-NZK-109233.jpg 4 3392 482

Harry Hole série

Šestý díl krimi série o detektivu Harrym Holeovi. Píše se srpen 1991. Na letním táboře Armády spásy je znásilněna čtrnáctiletá dívka. O 12 let později… v Oslu panuje nejen adventní atmosféra, ale také největší mráz za posledních čtyřiadvacet let. Armáda spásy pořádá na náměstí bratří Egerových tradiční předvánoční pouliční koncerty a rozdává z velkého kotle polévku potřebným. 16. prosince v podvečer se do zvuků hudby ozve výstřel. Voják stojící u kotle s polévkou padá mrtev k zemi.... celý text

Literatura světová , Detektivky, krimi , Thrillery

Vydáno: , Kniha Zlín

Frelseren , 2005

Hakate
Hakate
23.07.2022 5 z 5

Další ze skvělých případů HH, který nás tentokrát nechá nahlídnout do zákulisí armády spásy. Vánočního Osla a zavítáme i na skok do Chorvatska. Celá zapletka je zašmodrchaná spleť několika dějových linii, zahalená tajemstvím, napětím, tajemnem, kterou pomalinku rozmotáváme. V tomto případě je nutné rozmotávat opravdu pečlivě, aby se dějové linky narovnaly a neutekla nám žádná maličkost. Pokud postřehneme všechny tyto detaily, výsledek je opravdu bravurní a další skvělé dílo, které nelze hodnotit jinak než plnými počty..

Thamilka
Thamilka
11.07.2022 3 z 5

Knihu jsem si vybrala podle recenzí. Musím říct, že snad půl knížky mě vůbec nebavilo, dokonce jsem přemýšlela, že ji zavřu a nedočtu, strašná nuda... pak se to trochu rozjelo, ale stejně jsem se nemohla dočkat, až bude konec...

Bettinka
Bettinka
24.06.2022 5 z 5

Za mě jednoznačně nejlepší z celé série.

Hobo
Hobo
13.05.2022 5 z 5

Po první přečtené knize budu nesporně vyhlížet i další.

Briv
Briv
06.05.2022 5 z 5

Pro začátek musím konstatovat, že o trochu více mně bavil a zaujal Pentagram a byla jsem z něj tak nadšená, že jsem okamžitě musela pokračovat dalším dílem. Takže v tomto případě trochu menší zklamání, ale už jsem si zvykla, že to tak u knih na pokračování bývá. Děj mně ale i tak bavil, takže jsem to samozřejmě hned zhltla :)

Pítrs85
Pítrs85
04.05.2022 3 z 5

Možná už se opakuju, ale i další díl Nesbøho série o Harry Holeovi je lepší, než byl ten předchozí. A v tomto případě tedy docela fest, protože Spasitel určitě patří mezi nejlepší krimi, co jsem do dnešních dní přečetl. Nesbø zraje, takovou tu "hollywoodskou" pompéznost (přehnanost) nahrazuje promyšlenějším a vrstevnatějším příběhem, kdy vám nebudou lhostejné ani vedlejší dějové linie, linie, které popisují životní příběhy vedlejších postav. Ba co víc, budete si je užívat stejně jako hlavní zápletku. A ta je tentokráte skutečně dechberoucí.

Erummeldë
Erummeldë
29.04.2022 5 z 5

Velmi mě zaujal náhled do fungování vybrané náboženské organizace, o které je hodně slyšet, ale já osobně o ní vůbec nic nevím. Zápletky autora mě nepřestávají udivovat. Také oceňuju náhled na situaci z pohledu více postav. Epilog tohoto dílu byl pro mě opravdu velmi překvapivý.

markinho962
markinho962
19.04.2022 4 z 5

Přes slabý a takový nicmoc rozjezd to nakonec relativně graduje do prostě nějakého konce

Metuje
Metuje
09.04.2022 4 z 5

(SPOILER) No tak 6. Harry Hole je zatím ze série asi na první pohled nejsrozumitelnější kniha. Vše se sice odehrává víceméně na jednom místě (až na pár výjimek), ale hlavně v jednom čase, dokonce jen v půlce jednoho měsíce. Díky tomu se kniha čte o dost lépe, než třeba mnou malinko neoblíbená Červenka, která dokáže při prvním čtení dost rozhodit. Aby však čtení nebylo tak jednoduché a jednotvárné, kombinuje Nesbø různé osoby a navazuje téměř “nepoznatelně” mezi jednotlivými pohledy. Při prvním čtení jsem obrečel Halvorsenovu smrt, bohužel se Nesbø s těmi postavami moc nepáře. Uvidíme, jestli ho dokáže Skarre, nebo někdo jiný nahradit. Trochu mi chyběla Ráchel s Olegem a celkově Harryho osobní stránka, prakticky celou knihu tvořilo vyšetřování nebo vraždění. Na konci jsem se bál, aby se Nesbø nebál děj zakončit správně a moje obavy se naštěstí nenaplnily a konec byl takový, jaký měl být.

mysteriouslukas
mysteriouslukas
23.03.2022 5 z 5

Po pár letech jsem si konečně našel čas aby jsem pokračoval ve čtení Harryho. Musím říct, že na začátku jsem byl trochu zmatený a taky mi trochu trvalo než jsem se začal orientovat kdo je kdo (přece jenom ty severské jména jsou takový oříšek). Ale jako vždy kniha nezklamala. Příběh super, napínavý, sem tam nějaký flashback. Dobře se kniha četla a za mě zase bomba, Jo prostě umí psát. Každému doporučuji sérii Harryho Holea. Až ji za pár let skončím, určitě budu pokračovat ve čtení knih od Nesba.

Vlaďkaa4
Vlaďkaa4
16.03.2022 5 z 5

Zase jsem po nějaké době dostala do ruky knihu od Nesbo. V kontextu s jinou detektivní sérii je to bomba.

sweeney
sweeney
09.02.2022 4 z 5

Ačkoli se podle předchozích recenzí bude ta má dost lišit, já si zkrátka nemůžu pomoct.. čtu příběhy H. Holea postupně a tento díl mi zatím přišel nejslabší. Zajímavé pojetí kombinovat vícero úhlů pohledů na zločin (ať už z pohledu policie nebo zločince), ale občas mi zkrátka jednání viníka přišlo přinejmenším zvláštní..Nicméně pokračuju sedmým dílem a těším se na další příhody mého oblíbeného detektiva :)

JaniMa
JaniMa
31.01.2022 5 z 5

Zlomový díl. Začínám chápat nízká hodnocení předchozích dílů ze strany čtenářů, kterým se první Nesbøho knihy dostaly do ruky až po přečtení novějších.
Napínavé, skvěle promyšlené a zapletené tak akorát, aby se v tom člověk měl možnost vyznat. Zvažuji, že si knihu projdu ještě jednou. Jsem si téměř jistá, že v ní najdu ještě spoustu souvislostí, které jsem ve snaze neztratit přehled v dění přehlédla.

capricorn__
capricorn__
25.01.2022 5 z 5

Z celé série jednoznačně můj nejoblíbenější díl, hned v závěsu za ním stojí "Přízrak" a "Pentagram". Jo Nesbo má svůj mustr psaní detektivek, a pokud čtete detektivní žánr hodně, ještě od jiných autorů, pak ho brzy prokouknete a výsledný pachatel vás ani nepřekvapí. K tomu všemu cca od "Levharta" začíná Nesbo překombinovávat děj a já od toho dílu třeba nejsem schopen přeříkat, o co tam šlo. (S výjimkou "Přízraku".) Ve "Spasitelovi" píše Nesbo jiným stylem, což mě zaujalo.

věrapodpěra
věrapodpěra
14.01.2022 5 z 5

Zatím nejlepší díl v pořadí ságy Harry Hole. Napínavý, mega dobře napsaný z perspektivy štvaného padoucha i policajta. Nevím, co všichni tak chválí sněhuláka, já jsem přečetla Spasitele jedním dechem a nadchnul mne mnohem víc, než zmíněný následující díl :-D

Karoley
Karoley
28.12.2021 5 z 5

Po přečtení Sněhuláka jsem se rozhodla vzít případy Harryho Holea pěkně od začátku.
HH6 - Spasitel - Třetího dne vstal z mrtvých.. aby zabil. Vánoční příběh o Spasiteli, komunita Armády spásy a jedno temné tajemství. Opět krásně zamotaný příběh, tajemné náznaky, falešné stopy, napětí, mrazení v zádech, šok.
Červenka a Spasitel jsou pro mě zatím nejlepší dvě Holeovky, těším se, co příjde dál!

Jiparis
Jiparis
25.12.2021 5 z 5

Napínavý, propracovaný příběh s mnoha dějovými liniemi a místy. Jako červená nit se příběhem vine touha po penězích, úvahy o spáse, vině a trestu a lidské nedostatečnosti.

Kubajzz
Kubajzz
30.11.2021 5 z 5

Nesba i Harryho jsem si oblíbil :-) Opět suprově napsaná detektivka, kterou Harry bravurně vyřešil. Doporučuji

tarasnica
tarasnica
04.10.2021 5 z 5

Pěkně a čtivě napsané. Doporučuji. Občas se příběh sice táhl, ale Nesbo píše prostě suprově.

pablito
pablito
13.09.2021 5 z 5

Super detektivka. Je to moje první knížka od autora, tak nemůžu srovnávat s ostatníma.