Sněhulák

Sněhulák https://www.databazeknih.cz/img/books/19_/190343/snehulak-8E7-190343.png 5 6919 1231

Harry Hole série

Sněhulák je sedmou knihou volné série krimirománů, jejichž hrdinou je vyšetřovatel Harry Hole. Je listopad. V Oslu napadl první sníh. Birte Beckerová přichází domů z práce a chválí manžela a syna, jakého postavili v zahradě krásného sněhuláka. Jenže oni žádného sněhuláka nepostavili. Celá rodina užasle zírá z okna. Syn si všimne, že sněhulák je obrácen tváří k domu a jeho černé oči hledí přímo dovnitř. Ráno je Birte pryč. Zmizela bez stopy. Jen sněhulák má kolem krku její šálu. Vrchní komisař Harry Hole dostává tajemný dopis s podpisem "Sněhulák" a také novou kolegyni Katrine Brattovou, která si v tajuplnosti se Sněhulákem nezadá. Harry později zjistí, že Birte Beckerová není první případ. Na povrch vyplouvá řada podobných zmizení a ukazuje se, že mají společné rysy, především to, že všechny ženy byly vdané a všechny se ztratily s prvním sněhem. Rozbíhá se vyšetřování, které je tentokrát ještě napínavější než obvykle a pro Harryho o to složitější, že se silně dotýká jeho nové kolegyně i jedné velice blízké osoby. Harry ani netuší, jakému zlu bude muset tentokrát čelit a jakým způsobem bude muset prokázat, co v něm je...... celý text

Literatura světová , Detektivky, krimi , Thrillery

Vydáno: , Kniha Zlín

Snømannen , 2007

Haloon
Haloon
26.03.2024 4 z 5

Nejproslavenější a obecně nejopěvovanější Sněhulák. Číst toto dílo se neobejde bez velkých očekávání a to dokáže často zalomcovat výsledným dojmem. Ano, pořád je to báječná severská krimi, která vyčnívá nad průměrem, ale jen z autorovi tvorby znám hned několik lepších.
Prvek větší mrazivosti dílu určitě neuškodil a Harry Hole byl famózní jako vždycky. Spíše jde o případ, který se mi zdál místy trochu přitaženější za vlasy a na úkor dramatického dojmu jsem se jednou dvakrát pozastavil nad logikou jednání té či oné postavy. Ovšem včetně tohoto dílu je celá řada prostě nádhera a já rozhodně zůstávám fanouškem.

Filomena1961
Filomena1961
16.03.2024 4 z 5

Sněhulák nezklamal, velice dobře propracovaná, mrazivá detektivka, která mě vtáhla do napínavého drsného děje. I v tomto díle se Harry snaží vymanit z jedné závislosti a pomáhá mu v tom jeho závislost druhá a to touha čím jak nejdřív dopadnout sériového vraha - sněhuláka. Závěr knihy vystupňovaný do nejvyšší míry, až mi to bylo v některých pasážích fyzicky nepříjemné. Z uvedených detektivek s Harrym je pro mě stále favoritem Červenka.

likaf
likaf
09.03.2024 5 z 5

Tedy to bylo něco...mrtvoly kam se jenom podíváš. Děj napínavý, nemohla jsem se odtrhnout. Jenom škoda, že jsem, začala číst až sedmý díl. Ale jsem závislá na nabídce knihovny :-)))) Doporučuji.

PREBURDA
PREBURDA
07.03.2024 2 z 5

"No...", řekl by Harry Hole. Co k této knize upřímně napsat? Tuto první knihu mám doma více jak tři roky (byla mi věnována). Napsaná všude opěvovanou světovou autorskou celebritou, Jo Nesbø. Jeden z důvodů, proč jsem i knihu dlouho odkládala, nerada jsem ovlivňována. Přečetla jsem, ale na to jak je autor opěvován, jsem zklamaná. Moc čtivě kniha napsána není, zbytečně popsány zdlouhavě některé pasáže, spousta norských jmen, nic mi neříkajících názvů ulic, náměstí atd..... které působí rušivě. Kniha tímto mohla být o polovinu tenčí. "No".....asi tak, mě neoslovil. :o(, možná někdy za čas.

simcat13
simcat13
20.02.2024 3 z 5

Má první přečtená kniha od Nesba a od světového autora bestsellerů jsem čekala mnohem víc. Už v polovině knihy jsem uhádla pachatele, a o to více mě štvali ukvapené závěry Harryho. Napsané je to čtivě, v první půlce jsem si dokonce říkala, že je to solidní, ale nakonec zklamání. Příliš dlouhé a předvídatelné.

kaschali
kaschali
09.02.2024 2 z 5

Čekala jsem víc. Možná to je ten problém. Změť norských jmen, které už jsem potom přeskakovala a pamatovala si jen ty nejčastější. Myslím, že kdyby knihy byla jen půlka tak to bohatě stačí. S každým dalším "Našli jsme ho.", mě to přestávalo bavit dál číst.

Tvurce001
Tvurce001
07.02.2024 5 z 5

Vskutku mrazivě dechberoucí zápletka. Sněhulák byl má první Nesbova kniha a musím říci, že mne od samotného začátku úplně pohltila. Nemohl jsem ji odložit z ruky, ten příběh se mne držel jako papírové klíště. Četl jsem tu knihu 2 dny. V práci na záchodě. V práci na kouřové. Po práci do čtvrtého piva, poněvadž až po třetím dopitém pivu jsem schopen komunikovat s lidmi. Četl jsem ji druhý den rano na zastávce a pak v autobuse. Četl jsem ji za chůze z autobusu do práce. Dokud jsem ji druhý den odpoledne v hospodě nedočetl do konce. Na tom by možná nebylo nic až tak zajímavého, až na to, že jsem s každou stranou pociťoval přímo hmatatelnou přítomnost strachu. Ten strach po několika dnech sice odezněl, ale ten příběh mi zalezl pod kůži a už tam zůstal. Tak to jsou mé zkušenosti se Sněhulákem.

Maevie
Maevie
06.02.2024 3 z 5

Po slabém prvním díle jsem na doporučení sáhla po Sněhulákovi. Motiv se sněhulákem vysloužil knížce o jednu hvězdičku víc než jedničce, ale jinak nevidím žádné velké kvality. Postava Harryho Holea je mi popravdě řečeno nepříjemná a styl vyprávění pokulhává za jinými známými autory severské krimi.

viweb
viweb
28.01.2024 1 z 5

Mě se to nelíbilo. Asi jsem ještě nedozrála do "severské krimi" nebo jsem měla příliš velká očekávání. Množství postav mě trochu mátlo kdoje kdo co a kam patří. Příběh často utíkal do vykreslování detailů což na mě působilo zdlouhavě a zbytečně. Celkově jsem zklamaná. Jednou a dost.

JakubKo
JakubKo
19.01.2024 5 z 5

Jeden z nejlepších dílů, na konci jsem žasnul, jak to má Nesbo všechno promyšlené a jak to do sebe pěkně zapadlo, včetně motivů vraha.
Hrozná škoda, že stejnojmenný film tak zpackali...

pakoshka
pakoshka
18.01.2024 3 z 5

Jo tak tohle je ten opěvovanej Harry a jeho sněhulák, hmmm...

Araso
Araso
17.01.2024 4 z 5

To zas byla síla... někdy si říkám - no tohle fakt nevymyslíš... skvěle napsané, strhující děj.. ani mi nevadí, že viníka víme už 3/4 knihy, protože předtím bylo nespočet slepých a nesprávných uliček, ačkoliv byly všechny tak logické...

malekeli
malekeli
23.12.2023 4 z 5

Asi po 100 stranách jsem se obávala, že knihu odložím, protože to na mě bylo trochu silné kafe. Čtivost knihy a moje zvědavost ale zvítězily. Jsem ráda, že nakonec mohu potvrdit skvělé hodnocení první knihy, kterou jsem od autora četla. Jen asi zas dlouho po dalším severském krimi nešáhnu.

lucakuca
lucakuca
22.12.2023 4 z 5

Neúnavný, komplikovaný, svůj. Jsem spokojená. Mrzí mě jediné, že film proběhl u mne dřív než kniha. Co už, poučena a další díla naviděnou... Tradičně - co rok to jeden díl s HH.

1Maja1
1Maja1
18.12.2023 5 z 5

První kniha od Jo Nesbø a už vím, proč je vyhledávaným autorem. Detektivka drsná i krásná, stejně jako země, v níž se děj odehrává.

KajkaRych
KajkaRych
15.12.2023 5 z 5

Kniha naprosto skvělá, zklamal mě až film. Vše geniálně popsané, severská atmosféra jak z partesu. Pohrabání se v třinácté komnatě HH hezky dokreslovalo drsný zimní děj knihy.

ninano
ninano
18.11.2023 3 z 5

Severská klasika s klasickými atributy. Nesbo píše dobře, ale připadá mi, že všichni severští autoři píší podle stejného mustru. Souhlasím s níže napsaným komentářem od Rawen616. Všichni vyšetřující musí mít nějakého toho kostlivce ve skříni, tedy i jinak celkem sympatický Harry Hole.

mila2411
mila2411
29.10.2023 4 z 5

Díky filmu asi nejznámější HH a určitě naprosto oprávněně. Kdyby předtím nebyla Červenka tak bych dal i tu poslední hvězdu :-) HH v kruhu rodinném a poprvé (a ne naposled) vstoupí děs a hrůza přímo tam. Drsný, zimní příběh, pan Nesbø tak jak má být!

Julie1982
Julie1982
29.10.2023 5 z 5

Tahle kniha odstartovala můj zájem o severské detektivky. Super čtení.

Rawen616
Rawen616
27.10.2023 3 z 5

Předem říkám, že nemám moderní detektivky severského typu rád. Ale stejně čas od času neodolám a zkusím jestli se v mém vztahu k nim něco změnilo. Zkusil jsem vychvalovaného Sněhuláka a ne, nezměnilo. Ona to není špatná kniha a v rámci žánru je asi velmi dobrá, ale velkou nevýhodou pro mě je, že mám velmi načteno ze skutečných kriminálních případů a zkrátka se nedokážu přenést přes tu neuvěřitelnou překombinovanost a nerealističnost tohoto typu literatury. Detektiv nemůže být nikdo "normální"(byť Harry je postava sympatická) ale musí být nějak rozervaný. Mít depky, alkoholik, rozvod, fobii, trauma z minulosti atd. Vrah nemůže být jen úchylný primitiv vraždící kvůli prospěchu, sex.uspokojení či pro naplnění sadistické touhy, jako vrazi většinou bývají. Ne, musí to být pologeniální nenápadný šílenec nějak propojený s hlavní postavou či někým kdo je jí blízký a který osnuje superkomplikovaný plán pomsty či jakési zvrhlé seberealizace a vždy je o krok napřed před vyšetřovateli. A samozřejmě proto nemůže lidi jen tak zabíjet, podříznout či zastřelit - musí je ideálně rozřezat, stáhnout z kůže, obrátit naruby a vyskládat do tvaru nějakého okultního symbolu atd. Na konci samozřejmě nesmí chybět nejlépe osobní "duel" mezi géniem zločinu a detektivem, kdy ostatní policejní jednotky dorazí až když je po všem. Já vím, že realita je pro mnoho lidí nudná a tohle jsou prostě už zajetá pravidla žánru. Ale stejně, připadá mi, že všechny moderní detektivky jedou podle této šablony. Stačilo a zkusim to zase za půl roku s jinou detektivkou. Schválně, jestli se něco změní.