Sněhulák

Sněhulák https://www.databazeknih.cz/img/books/13_/130267/bmid_snehulak-2rS-130267.png 5 6919 1231

Harry Hole série

Sněhulák je sedmou knihou volné série krimirománů, jejichž hrdinou je vyšetřovatel Harry Hole. Je listopad. V Oslu napadl první sníh. Birte Beckerová přichází domů z práce a chválí manžela a syna, jakého postavili v zahradě krásného sněhuláka. Jenže oni žádného sněhuláka nepostavili. Celá rodina užasle zírá z okna. Syn si všimne, že sněhulák je obrácen tváří k domu a jeho černé oči hledí přímo dovnitř. Ráno je Birte pryč. Zmizela bez stopy. Jen sněhulák má kolem krku její šálu. Vrchní komisař Harry Hole dostává tajemný dopis s podpisem Sněhulák, a také novou kolegyni Katrine Brattovou, která si v tajuplnosti se Sněhulákem nezadá. Harry později zjistí, že Birte Beckerová není první případ. Na povrch vyplouvá řada podobných zmizení a ukazuje se, že mají společné rysy, především to, že všechny ženy byly vdané a všechny se ztratily s prvním sněhem. Rozbíhá se vyšetřování, které je tentokrát ještě napínavější než obvykle a pro Harryho o to složitější, že se silně dotýká jeho nové kolegyně i jedné velice blízké osoby. Harry ani netuší, jakému zlu bude muset tentokrát čelit a jakým způsobem bude muset prokázat, co v něm je...... celý text

Literatura světová , Detektivky, krimi , Thrillery

Vydáno: , Kniha Zlín

Snømannen , 2007

haro563
haro563
15.08.2022 4 z 5

Asi je lepší knihu číst v létě, než v zimě - to bych asi nevyšla před dům a sněhuláka s dětmi nestavěla:) Perfektní - a lepší, než film.

Nofar197
Nofar197
13.08.2022 5 z 5

Skvělé. Byla jsem hrůzou bez sebe, až příště uvidím sněhuláka, uteču. No, na jihu Izraele to nehrozí.

Leona333
Leona333
09.08.2022 5 z 5

Po tolika letních, horkých dnech - vedrech, mě v rámci osvěžení a zchlazení se napadlo..., sáhnout v knihovně po něčem opravdu hodně ledovém - mrazivém. Thriller Sněhulák, byl víc jak skvělou volbou.
Oslo, z oblohy padají sněhové vločky, které v tomto případě, nevěstí nic dobrého... O tom se záhy přesvědčí, i můj oblíbenec Harry Hole. I tentokrát musí Harry bojovat ze všech sil a to nejen se svým démonem - pokušitelem alkoholem, ale i se svou minulostí, svými resty z dřívějších let, aby uchránil od všeho zlého..., nejenom další vrahovu oběť, ale především i své blízké...
Vskutku znamenitě napsaný, je tento díl. Motiv pachatele a rozuzlení, je vážně v tomto případu šokující.
Vlastně jsem se četbou paradoxně vůbec nezchladila. Naopak! Napínavým dějem a hrůzou, se spíš párkrát pořádně zapotila. ; )
Sněhuláka k přečtení doporučuji.

zbuy
zbuy
01.08.2022 5 z 5

Můj první přečtený Harry Hole, skvělá kniha.

Hakate
Hakate
25.07.2022 5 z 5

Sněhuláka jsem četla již kdysi dávno, ale až nyní jsem se dostala k tomu přečíst celou sérii popořadě.
7. Díl si opět drží stoupací tendenci a je opět lepší než předchozí díl Spasitel.

Sněhulák, strhujicí, skvělý díl, skvěle propracovaný. A i když jsem si některé části a kroky pamatovala i po letech, což značí pouze vysokou kvalitu. Nijak to neubralo na zážitku, tohoto skvělého příběhu.

Jo Nesbo má opravdu úžasný smysl pro detail, a všechny tyto detaily jsou nutné k celkovému výsledků. Žádná z pasáží není zbytečná, ani navíc a to jak s celé sérii, tak se Sněhulakovi obzvlášť.

HH se po druhé setkává se sériovým vrahem, který je mimořádně drastický a ještě navíc "zasekne" ve velké blízkosti HH.

Opět nelze hodnotit méně než plnými počty.

ddkk
ddkk
15.07.2022 5 z 5

Jedním slovem - skvělé! Tentokrát se případ dotýká Harryho a jeho blízkých tak, jak dosud nikdy. Jeho totální závislost na alkoholu, ale také na adrenalinu plynoucímu z vyšetřování nejhrůznějších zločinů, je zhoubná. A přesto, že je tak nemožný, mnohdy odpudivý a nesympatický, bojíme se o něj a držíme mu palce...

Příběh je neuvěřitelně promyšlený a výborně propracovaný, nemá chybu. Sériový vrah vraždí zvlášť odporným způsobem a do toho ti sněhuláci...

Výborné, doporučuji a dávám plný počet.

Janadvorackova
Janadvorackova
14.07.2022 5 z 5

Asi nejlepší díl série.

vladka321
vladka321
10.07.2022 5 z 5

Velmi pěkné a napínavé čtení. Vůbec mi nevadilo, že čtu sedmou knihu a nečetla jsem ty předešlé (krom první knihy "Netopýr"). Ale je to dárek a já ráda dala autorovi Jo Nesbø další šanci. Tektokrát jsem si to užila a od knihy se nemohla odtrhnout. Rozhodně doporučuji.

Riccia
Riccia
07.07.2022 4 z 5

Zajímavá, poutavá, strhující, skvěle propracovaná detektivka, kde každý i sebemenší detail má svůj důvod a svůj význam, na který někdy v průběhu příběhu dojde. Což vyžaduje velké soustředění a perfektní paměť, jinak člověk každou chvíli hledá a loví v minulých stránkách :-) To by ale nebyl ten důvod ztráty jedné hvězdičky (či spíš jen půlky z jedné hvězdičky). Tato knížka v mém hodnocení spíš doplácí na fakt, že jsem už hodně dlouho nečetla detektivku, ve které by byl hlavní vyšetřovatel bez závislostí. Jako by už všichni detektivové poslední doby museli být alkoholici, či ještě něco "vydatnějšího". Jinak ale super - vřele doporučuji k přečtení.

Sati
Sati
03.07.2022 4 z 5

Překvapivě, i když jsem věděla, kdo je vrah prakticky od začátku, tak Netopýr a Sněhulák se mi zatím z celé série líbili nejvíc. Napětí, zvraty, jediné mínus je nedotknutelný Harry, který ať provede cokoliv, ať po*ere cokoliv, vždy ze všeho vyvázne.

stanislav0373
stanislav0373
28.06.2022 5 z 5

Skvěle napsané, promyšlené dílo a s hutnou, mrazivou atmosférou. Harry Hole nepřestává překvapovat.

Knihomolka134
Knihomolka134
19.06.2022 5 z 5

S klidem v duši si už jen tak sněhuláka v zimě nepostavíte. Spíš se budete lekavě dívat kolem sebe, s rozšířenými zorničkami hypnotizovat každý záchvěv listí v lese a praskání větviček vám bude nahánět husí kůži. Po přečtení tohoto brilantně napsaného psycho-drama románu už pro vás prostě zima nebude taková, jako bývala.
Nejsem přední fanynka J. Nesba, ale tuto knihu považuji za absolutní špičku, a to hned v několika věcech: skvělá retrospektiva, napětí a nekonečný strach pohlcující čtenáře od začátku čtení až do konce, vykalkulovaná a surová brutalita jednotlivých vražd, šílený vrah s perfektně promyšleným plánem aj. Autor si se čtenářem hraje, nadhazuje mu možné podezřelé a motivy vražd v průběhu vyprávění, tahá ho za nos, ale pak mu taktně naservíruje cenu útěchy. Z jednotlivých způsobů vraždění mě jímala hrůza a děs, během čtení knihy jsem měla obavy chodit sama do lesa, chodit sama domů, být doma sama, chodit do koupelny, na záchod, uvařit si čaj, jít ven - a to bylo jaro a nikde žádný sníh! Upřímně obdivuji takový pisatelský um, skutečně skvělá kniha! Byť jsem byla knihou nadšena, vzala mi touhu stavět sněhuláky. Nepřeháním! Nikdy totiž nevíte, kdy na vás ze sněhuláčích útrob vykoukne třeba část zmrazeného, rozřezaného a znovu zašitého těla s dokonalými stehy kolem lícních kostí...

katerina6763
katerina6763
24.05.2022 5 z 5

Další skvělý případ Harryho Holea. Nedá se nic vytknout. Hned se vrhám na další díl série.

enjay
enjay
16.05.2022 4 z 5

Skvělá, napínavá detektivka. Jednu hvězdičku dolů, protože za mě méně zajímavá než Nůž, který se mi líbil z celé série detektiva Holea nejvíce.

Erummeldë
Erummeldë
06.05.2022 5 z 5

Poprvé co jsem knihu musela na chvíli odložit uprostřed velmi napínavé scény. Nepotřebovala jsem vstřebat inforamce nebo si něco sama pospojovat, prostě jsem měla strach číst dál. Chvíli jsem uvažovala, že ani knihu nedočtu a nechám tomu otevřený konec. Jak už se totiž ukázalo v předchozích knihách série, autor si pro hlavní vedlejší postavy plánuje velmi smutné konce. Knihu jsem nakonec dočetla a v nejbližších dnech se podívám i na filmové zpracování.

Pítrs85
Pítrs85
04.05.2022 4 z 5

Na Sněhuláka jsem se těšil velice, přeci jen je to asi nejznámější Nesbøho román (o to spíš, když teď má být i zfilmovaný). No a po přečtení můžu prohlásit, že se to těšení vyplatilo, protože sedmá část příběhů Harry Hole(a) je strhující čtení. Avšak ne tak promyšlené jako předchozí Spasitel, navíc jak se mi u Spasitele líbil styl, kterým ho Jo napsal (o něco civilnější), tak tady se už zase jede v "hollywoodských" kolejích, hlavně tedy u trošku za vlasy přitaženého závěru (prosím, Jo, vynechej ze svých románů postavu Ráchel, fuuh, méně sympatickou ženskou aby člověk pohledal... :-). Velkým plusem je tu i vedlejší dějová linie kriminalistky Katrine Bratt a výborně zamotaný (a vychytaně vypointovaný) příběh.

jan7760
jan7760
03.05.2022 5 z 5

S Nesbom v podstate zacinam, toto je moja stvrta kniha od neho a asi najlepsia. Bavila ma zapletka aj vyvrcholenie. Harry Hole ma zvlastne metody, ktore vsak zaberaju. V urcitych okamihoch sa clovek v nom najde. Urcite sa poobzeram po dalsich autorovych pocinoch.

Metuje
Metuje
18.04.2022 4 z 5

(SPOILER) “Sedmý Harry”, 2. kniha v žebříčku Detektivky/krimi tady na databázi, první kniha o Harrym, která se dočkala filmu. Musím se přiznat, že ze začátku jsem se tedy dost bál, že to bude nuda, prvních cca 200 stran je hodně omáčky, hodně postav a člověk se v tom trochu ztrácí. Jako čtenář všech předchozích dílů to možná bylo z toho důvodu, že jsou všichni “staří známí” mrtví, na mateřské nebo v nemocnici. Posledních 100 stránek pro mě bylo teda o život, jelikož je Nesbø schopnej zabít kohokoliv, fakt jsem se o Ráchel bál. Nechápal jsem příchod nové, kyselé Katrine, která snad měla nahradit Halvorsena, naštěstí se ukázala vhodná jen pro příběh. Stejně byl podle mého zbytečný Gert Rafto. Respekt všem Sherlockům tady v komentářích, kteří “už v půlce věděli, kdo je vrah”, já jsem si jako blbeček napsal: “na straně 320 už tuším, že vrah bude Katrine – haha, to jsem ale hlavička”, no a Nesbø si se mnou klasicky vytřel… :D Myslím, že kniha utrpěla tím, že se v ní nevyskytuje příliš starých postav, nevyžaduje takovou znalost předchozích dílů, protože na ně příliš nenavazuje, a tím láká nové, nezkušené publikum, které pak knihu hodnotí jako samostatné dílo a nemají s Harrym takový vztah, jako my, kteří s ním už pár let prožili. Na 5 hvězdiček to pro mě není, zas tak dobrý díl to podle mého nebyl, Spasitel se mi líbil mnohem víc. Na druhou stranu, pokud nemá člověk srovnání s předchozími (skvělými) díly, chápu, že mu to může přijít výjimečné. Doufám, že další díl přinese víc známých postav a humoru.

Renatka11
Renatka11
04.04.2022 5 z 5

Nepatřím ke skalním fanouškům Jo Nesba a všeho všudy jsem od něj přečetla jen pár knížek a všechny mi trochu splývají, až na Lovce hlav, Doktora Proktora a právě Sněhuláka, kterého si pamatuju docela dobře. Četla jsem ho před několika lety v zimě a dodnes si pamatuju, jak jsem do té doby celkem nenápadné a nepočetné sněhuláky najednou viděla na každém rohu a jak jsem se jim zvlášť při večerním nebo brzkém ranním venčení psa obloukem vyhýbala. Skvělé a skvěle děsivé!

Vlaďkaa4
Vlaďkaa4
31.03.2022 5 z 5

Strašné jak může jedna událost odstartovat takové šílenství. V podstatě je zázrak, že většina lidí nejsou sériový vrazi.