Sněhulák

Sněhulák https://www.databazeknih.cz/img/books/13_/130267/bmid_snehulak-2rS-130267.png 5 6950 1231

Harry Hole série

Sněhulák je sedmou knihou volné série krimirománů, jejichž hrdinou je vyšetřovatel Harry Hole. Je listopad. V Oslu napadl první sníh. Birte Beckerová přichází domů z práce a chválí manžela a syna, jakého postavili v zahradě krásného sněhuláka. Jenže oni žádného sněhuláka nepostavili. Celá rodina užasle zírá z okna. Syn si všimne, že sněhulák je obrácen tváří k domu a jeho černé oči hledí přímo dovnitř. Ráno je Birte pryč. Zmizela bez stopy. Jen sněhulák má kolem krku její šálu. Vrchní komisař Harry Hole dostává tajemný dopis s podpisem Sněhulák, a také novou kolegyni Katrine Brattovou, která si v tajuplnosti se Sněhulákem nezadá. Harry později zjistí, že Birte Beckerová není první případ. Na povrch vyplouvá řada podobných zmizení a ukazuje se, že mají společné rysy, především to, že všechny ženy byly vdané a všechny se ztratily s prvním sněhem. Rozbíhá se vyšetřování, které je tentokrát ještě napínavější než obvykle a pro Harryho o to složitější, že se silně dotýká jeho nové kolegyně i jedné velice blízké osoby. Harry ani netuší, jakému zlu bude muset tentokrát čelit a jakým způsobem bude muset prokázat, co v něm je...... celý text

Literatura světová Detektivky, krimi Thrillery
Vydáno: , Kniha Zlín

Snømannen , 2007

nevermore3
17.11.2022 5 z 5

No, nejsem vůbec fanda detektivek - a super!
Ten týpek ví, jak to prodat - zvraty, detaily. Sněhulák mě jinak zasáhnul názorem, že 15-20% (možná jen tam) dětí má jiného otce, než se většina lidí kolem něj domnívá. A jak mantru to opakujem pořád dokola.
Yuck!

Ay.Le
15.11.2022 4 z 5

U tohohle dílu osciluju mezi třemi a čtyřmi hvězdičkami, protože se nemůžu zbavit pocitu jakési šablonovitosti, která se neustále opakuje v nekonečné spirále. A to mě už začíná celkem nudit. Knize nepomohla ani skutečnost, že na základě jedné banální poznámky jsem už uprostřed věděla nejen to, kdo je vrah, ale i to, co ho k tomu vedlo a jaké byly jeho motivy, takže jsem druhou půlku jen sledovala, jak se vše potvrzuje, což nebylo úplně ideální. Před dalším dílem si tentokrát musím dát delší pauzu, protože všechno se jednou přejí.

Booktrailers
14.11.2022 2 z 5

U "děsivých" scén se sněhulákem jsem se dokonce rozesmála.

ZuzanaK.
10.11.2022

Vždycky mi přišlo, že A. Christie své příběhy zbytečně překombinovávala. A tohle mi přijde nemlich totéž, jen Poirot měl jistou noblesu, H. Hole má být správňák drsňák s drobnou vadou ohledně sebekontroly (ale, kdo na něčem neujíždí?).
Něco mi na těch příbězích vadí čím dál víc.

janina66
07.11.2022 5 z 5

Skvělé, napínavé. Hodně podezřelých, a já se vyjímečně, strefila do padoucha hned na začátku. Prostě mi tam neseděl.
Sněhulák ještě lepší, než Spasitel.
Tento studený a zimní díl se povedl.

LenkaM66
20.10.2022 5 z 5

Na mě sice trochu brutálnější kniha než jsem zvyklá, ale kniha je tak perfektně napsaná, že jsem ji nemohla odložit. Za mě zatím nejlepší díl, který jsem z této série četla.

Marci34
13.10.2022 4 z 5

Pro ty, kdo mají rádi detektivky, kniha bude fajn. Kdo od Sněhuláka očekává podobnou dávku napětí a akce jako u knih Syn nebo Pentagram, nebude zklamán.

JaniMa
06.10.2022 4 z 5

Je to zlé, už začínám předvídat vývoj událostí a zážitek z knihy není ani zdaleka takový, jaký by byl před rokem nebo dvěma. Asi je na čase dát si na čas od kvalitních krimi pohov.
Příběh je opravdu dobrý. Sněhulácké puzzle má hodně díků a jejich sestavování rozhodně není žádná zívačka. Překvapivá zjištění, střípky vedoucí k odhalení stavitele sněhuláků roztroušené napříč kapitolami a porce akčních momentů prostě nutí číst dál. Stopy vedoucí ke klíčovým postavám překvapí originalitou. Snaha autora přimět čtenáře k vyvozování předčasných závěrů už ale v mém případě (bohužel) nepadá na úrodnou půdu. Asi je to tím, že sází na stejnou kartu jako Helen Fieldsová, od které jsem v nedávné době přečetla hned 3 knihy, a tak na mě podobné kličky z textu skoro svítí.
Od vysokohodnoceného sněhuláka jsem čekala víc, ale kvalitu knihy rozhodně neshazuji. Patří bez pochyby k užšímu výběru, který stojí za přečtení. Taky si na ní velmi cením těch několika zajímavostí, které jsem si z ní odnesla. Líbí se mi, jak Nesbø pracuje ve svých knihách s fakty.

Briv
01.10.2022 5 z 5

Harry, Harry, ty tomu teda dáváš! Vůbec nevím, jak se to stalo, ale zatoužila jsem po tvé společnosti uprostřed parného léta a vtipné bylo, že knížka, která na mě v sérii čekala se jmenovala Sněhulák... No docela zajímavý pocit, číst o tajemném Sněhulákovi nevlídném počasí, chumelenici a mrazu v 38 °C :). Rozhodně mě to osvěžilo, hltala jsem stránku za stránkou a docela brzy mi bylo jasné, že budu hned pokračovat dalším dílem. Tak mi pojď ukázat Harry, co v tobě ještě je...

brunettlibrary
29.09.2022 4 z 5

Dobrá detektivka, pachatele a tím i konec jsem dopředu neodhadla, ale líbil se mi. Kniha mě bavila, až na jednu pasáž, která mi přišla zbytečná. Oceňuji, že hlavní hrdina nebyl neomylný. Jeho postava mi byla sympatická, jako ostatní vedlejší postavy. Styl psaní mi seděl. Kniha ve mě vyvolala pocity napětí a zvědavosti. Knihu doporučuji.

janka2000
28.09.2022 5 z 5

Sedmý díl série přivádí Harryho opět k sériovým vraždám, přičemž obětí spojuje pouze fakt, že jsou to provdané ženy. Příběh se Harryho dotýká blízce, protože je do něj zapletená jeho kolegyně a pak i Rachel. Tohle je přesně ten typ děsivé drsné severské kriminálky, o kterých se mluví.

nemluva
25.09.2022 4 z 5

Velmi slušná detektivka při srovnání s běžným průměrem, nicméně na Milénium nebo třeba starého Maigreta to zdaleka nemá.

Lily101
22.09.2022 4 z 5

Třetí kniha od autora (z toho jedna jako audiokniha), ale opět stejný rozvleklejší styl psaní (jako u knihy: “Nemesis”-první čtená kniha od autora), který se rozjíždí postupně. Vždy jsem si myslela, že je autor tak oblíben pro svůj svižný a napínavý styl, avšak opak je pravdou. Knihy jsou rozsahově dlouhé, lehce napínavé, ale čtivost se v průběhu čtení mění.

Tato kniha byla předvídatelná. Resp. vraha jsem odhadla dobře (z počátku byli dva, pak se z toho stal jeden podezřelý). Samotné vraždy jsou brutální, avšak vidět to na filmovém plátně, tak umírám hrůzou. Naštěstí v knize spíše symbolicky napsané (já tedy i části popisů přeskakovala, neb jsem to úplně číst nechtěla x na druhou stranu existují mnohem horší knihy tohoto typu/většinou vydané cca za poslední dva roky-už název mnohdy napovídá/, u kterých se Vám už z anotace dělá silně nevolno).

Recenzenti pode mnou psali, že se následně z knihy báli. Nespala jsem úplně nejlíp v průběhu oné noci mezi dvěmi čtecími dny, ale bylo to spíš tím, že jsem byla výjimečně sama doma a dlouho žádnou detektivku nečetla.

Samotného sněhuláka se nejspíš bát nebudu (ťuk ťuk), neb jsem prostě nebyla “cílovou skupinou”.

lenya
18.09.2022 4 z 5

Moc nevyhledávám detektivky, takže po dlouhé době jsem si vybrala docela velké sousto. Sněhulák patří podle mě do těch drsnějších a brutálnějších severských detektivek. Nicméně možná právě proto, že z toho jde takový strach, napětí a hrůza, se člověk prostě nemůže odtrhnout. A ano - četla jsem pouze během dne! :D Pokud se někdo chce bát, tak by rozhodně měl přečíst.

Canniosh
18.09.2022 5 z 5

První kniha od Jo Nesba a je jasné, že ostatní budou následovat. Naprosto geniálně vykreslené ponuré severské prostředí, do které je vsazeno hned několik hlavních postav, samozřejmě že s Harrym v čele. Do postav se dokážete vžít a bude vám na nich záležet, takže o to intenzivněji pak s nimi budete prožívat jejich pocity a osudy. Zápletka je drsná, umocněná občasnými časovými skoky do minulosti, které podkreslují aktuální příběh a věci tak dávají větší smysl. Vrahovo odhalení včetně jeho motivu je skvělé, všechno do sebe zapadlo, všechno bylo vysvětleno. PS: filmové zpracování jsem kdysi viděl, ale pamatuji si, že nebylo podařené, a už vím proč - takhle skvělou knihu prostě na plátno jen tak někdo nedokáže dostat v podobné kvalitě.

Dragonian
06.09.2022 4 z 5

Kniha má spád a je opravdu napínavá. Příběh je dobře vystavěn a všechno logicky zapadá. Jenom škoda hluché prostřední pasáže.

ozzak
25.08.2022 5 z 5

Skvělá mrazivá severská detektivka

Denisa_von
24.08.2022 5 z 5

Sněhulák byl můj první "Nesbo". Dostala jsem se k němu náhodou, z vytříděné knihovny bývalé šéfové. Do té doby vychovaná americkou literaturou z lékařského prostředí (Gerritsenová, Cook) jsem se pro norského policejního punkáče Harryho Hola okamžitě nadchla.
Po Sněhulákovi jsem pak přečetla celou sérii již popořadě a nyní čekám na každou další novinku z pera Jo Nesba. (Na film se prosím raději ani nedívejte.)

abrečš
22.08.2022 2 z 5

Je to první kniha kterou od pana Jo Nesbø přečetla, a i když jsem na ni slyšela pozitivní recezna. Mě bohužel zklamala. Neuměla jsem se do ni včíst, ani konec mi nepřišel napínaví. Nejsem si jistá zda budu číst další detektivní díly.

vlčice68
20.08.2022 5 z 5

Severská detevtivka snad nikdy nezklame.