Prízraky

Prízraky https://www.databazeknih.cz/img/books/24_/249565/prizraky-249565.jpg 4 2933 453

Harry Hole série

V uliciach Osla sa zjavila nová droga violín, opiát silnejší než heroín a vyvolávajúci oveľa väčšiu závislosť. Mladý narkoman Gusto leží v byte na podlahe, krváca a čoskoro zomrie. Za zvukov kostolných zvonov rekapituluje svoj životný príbeh. Inšpektor Harry Hole sa po troch rokoch strávených v zahraničí vracia do Nórska. Žiada bývalého policajného nadriadeného, aby mu umožnil vyšetriť takmer uzavretý prípad vraždy. Dostane povolenie navštíviť vo väzení údajného vraha, 18-ročného chlapca, s ktorým ho však spája vlastná minulosť. Vražda spočiatku nesie typické znaky násilia z drogového prostredia, ale rozrastie sa do rozmerov, o ktorých sa Harrymu ani nesnívalo. Väčšina stôp totiž vedie inam, do vyšších kruhov, a inšpektor sa takisto stáva nepohodlnou osobou. Vyšetrovanie smeruje k prekvapujúcemu vyústeniu. A zatiaľ čo Harry pátra, Gusto pokračuje v rozprávaní svojho príbehu...... celý text

Literatura světová Detektivky, krimi Thrillery
Vydáno: ekniha , Ikar (SK)

Gjenferd , 2011

zpevSusannah
27.09.2015 5 z 5

Nechci se pořád dokola opakovat u dvojice Nesbo a Harry Hole, ale opět naprostá knižní bomba!! Nesbo opět ukázal, že dokáže svůj spisovatelský um posunout zase o něco dále. Vím, ohraná fráze, přesto: Tleskám, tleskám a děkuji! Nemohla jsem se ve svém závalu nových knih rozhodnout, po jaké teď sáhnu, ale závěr knihy mi ukázal jasnou cestu - Policie, jdu si pro tebe! :-)

Livia
25.09.2015 3 z 5

Po všetkých tých pozitívnym hodnoteniach u mňa prišlo sklamanie. Možno je to danou témou. Kto je vrahom ma vôbec nezaujímalo, pretože obeť mi bola krajne nesympatická a hlavné zvraty mi neprišli nijak prekvapujúce. Ale ako veľké plus považujem psychologický vývoj Harryho Holea, pretože tento hrdina bol hlavný dôvod prečo som tuto knihu dočítala.

ivzu77
24.09.2015 5 z 5

I já jsem začala sérii Harryho Hola knihou Sněhulák a jsem ráda, že jsem se přes Levharta společně s jednotlivými postavami vyvinula. Byla jsem v obraze a věděla, na co se autor odkazuje. Kniha se mi opět líbila. Prostředí narkomanů mne sice ke čtení nelákalo, ale nakonec mne to zaujalo. A HH je opravdu Kocour Se Sedmi zivotama.

michimuller
24.09.2015 4 z 5

Mé první setkání s HH a můžu se přiznat že příjemné překvapení. Tématika narkomanů není můj šálek kávy, ale zajímalo mě jak to dopadne. Sympatický alkoholik HH tak trochu nesmrtelný :o) ale proč ne, když je ikonou celé řady knížek. Rozhodně jsem se u toho nenudila a zkusím i jinou knížku autora.

zuzana4291
19.09.2015 5 z 5

Zase z jedna knih, která mě úplně pohltila a která je opravdu super.....i když je to dost vážné téma, ale autor se s ním velmi dobře popral.....a jako vždycky vraha do konce příběhu člověk opravdu nezná, i když tuší, a pak zase zjistí, že je to celé jinak

Hanina61
02.09.2015 4 z 5

Ano, je jiná než předchozí díly... a to jsem začala od Sněhuláka, s tím, že po dočtení série vrátím na samý začátek. Abych pravdu řekla, moc se mi do tohoto dílu nechtělo, protože jeho tematika se mě dost dotýká osobně, blízký příbuzný měl vážné problémy se závislostí, ukradlo mi to několik let života...nicméně jsem ho nechtěla vynechat....Některé pasáže se mi tudíž četly hodně, hodně těžko, ale jak děj pokračoval, pohltil mě jako vždycky. Harry opravdu přežije všechno... Dám si chvilku pauzu u něčeho oddychového a jdu se začíst do Policie, už ji mám půjčenou z knihovny... :-)

Šánka
02.09.2015 5 z 5

Tradičně vynikající, ale hodně jiné, než předchozí díly.
Příběh se přímo osobně dotýká Harryho a jeho životní lásky Ráchel. Na případné pachatele jsem si tentokrát obzvlášť dávala pozor a ...... opět vedle. A konec - ten mě dostal !! Ale protože patřím do fan klubu tohoto charismatického alkoholika, dávám aspoň 5*, když víc nejde. Harry, vrať se !

iva23
24.08.2015 3 z 5

Souhlas s Fillipa, chvílemi jsem se musela smát, co všechno ten Harry přežije.. a pořád běží dál.

callahanh
17.08.2015 4 z 5

Přiznám se, že oproti Sněhulákovi a Levhartovi, které považuji za vrchol série, se mi Přízrak líbil o něco méně. Nejzajímavější je rozhodně nejosobnější Harryho příběh, a pokud čtete sérii jakžtakž postupně, zanechává opravdu silný dojem, protože vývoj postav je asi tím nejzajímavějším, co tu najdete. Tím pádem nemůžete být jen nezúčastněným čtenářem, ale zákonitě máte k hrdinům nějaké vazby a rádi byste, aby s nimi vše dopadlo dobře a oni mohli žít spolu. O to větší je škoda, že námět z drogového podsvětí mě až tak nezaujal a nepřišel mi tak atraktivní jako pátrání po sériovém vrahovi. Trošku mrzí i pasáže, kdy se z Harryho stává pan nepřemožitelný, co přežije úplně všechno, což je opravdu škoda a trošku to dojem kazí. Na druhou stranu tu ale je skoro autentické prostředí, střídání vypravěčů knize výrazně pomáhá, protože na konci se oba "protnou", no a samozřejmě i hodně překvapivý závěr, který příznivcům Harryho nedá spát, dokud nepřečtou díl (zatím) poslední a nepřesvědčí se o tom, co ve skrytu duše vlastně vědí. Knihu tak vlastně plně ocení jen ti, kteří už četli nějaké předchozí romány a znají vývoj postav. Ti ostatní by to číst neměli, protože je tu plno spoilerů na příběhy předešlé a celkově si Přízrak až tak neužijí. Nesbo je vynikající spisovatel, který vymyslel výbornou postavu detektiva, s nímž se nám moc nechce loučit, a ačkoli už je pomalu čím dál větší superman, pořád je s ním zábava a chceme znát jeho osud až do doby, kdy to bude možné. Jen je škoda, že Přízrak mě opravdu tak nechytil a nevtáhl, ale byl pro mě spíš solidním a nadprůměrným severským thrillerem. 70%

bivkova
04.08.2015 4 z 5

Kniha mě bavila o něco méně než Levhart. Harry je nesmrtelný nebo není? Určitě stojí za přečtení :-)

Fillipa
02.08.2015 3 z 5

Trochu moc zranění a situací, kterým by člověk rozhodně podlehl, silná podobnost s agentem 007.

amladar
29.07.2015 5 z 5

Já jako vždy budu hodnotit 5*. Další skvělý příběh s mým milovaným Harrym. Už mám před sebou poslední díl - Policii a tajně doufám, že nebude poslední!!!! Kdo nečte knížky hezky po sobě může mít zmatek jak v postavách, jménech tak i v ději, který se prolíná všemi díly. Proto číst pěkně po sobě a budete velmi spokojeni. DOPORUČUJI :-)

wally
27.07.2015 4 z 5

Knížka je trošku ´jiná´, ale pěkně ´jiná´...chvilku to trvalo než jsem se začetl, ale pak už to byla jízda jako u předchozích dílů... Zápletka byla lehce předvídatelná i když se ji autor snažil svými klasickými kličkami co nejvíce zakrýt a konec....no už si o to říkal :-) Trošku mi chyběli staří známí jako Beáta, Bjorn, Katrine nebo Aune, kteří tu dostali jen velice málo prostoru nebo vůbec. Jdu na poslední díl a moc bych si přál, aby byl důstojným zakončením a definitivně rozmotal osudy všech zúčastněných...

Bar16
15.07.2015 5 z 5

Jiná než ostatní - stejně dobrá, ale víc osobní. Hodně osobní. A ten konec...

Bagriela
03.07.2015 2 z 5

Má první kniha od tohoto autora a jsem spíše zklamaná. Měla jsem velké očekávaní - detektivka a tematika drog? To je přesně pro mě! Jenže to pro mě nakonec nebylo...

Možná je to tím, že jsem nečetla předešlé díly a tak mi unikaly jisté souvislosti, každopádně větší část čtení pro mě bylo trápení. Kniha mě nebavila, tudíž jsem se na to nedokázala tolik soustředit a už od začátku jsem se musela po přečtení některého z jmen vracet, abych si připomněla, kdo to vlastně je. Zdlouhavé dopodrobna rozebírané pasáže tomu také nepřidávaly.

Přesto jsem se rozhodla, že dám autorovi ještě jednu šanci a přečtu si počáteční díly této série. :)

kokosek
02.07.2015 4 z 5

Je poznat, že HH se už trochu vyčerpal a Nesbo pomalu zkouší něco jiného. Ano z HH se stává superman, ale pořád bych jen velmi nerad byl v jeho kůži.
Na nový styl jsem si chvilku zvykal, ale stálo to za to. Do prozatímního konce série už chybí jen jeden díl a i tady je něco nového - tento díl nemá jednoznačný konec. Takže rychle na Policii.

Yaya
01.07.2015 4 z 5

Napínavé, čtivé, ale už dlouho na mne kniha nepůsobila tak depresivně.

gallovl
30.06.2015 4 z 5

Ano, je to napínavé, člověk drží Harrymu pěsti jako vždy, ale začíná mi to připomínat bondovky - James taky přežije úplně vše.
Je čas vrhnout se na Policii, třeba se budoucnost víc prosvětlí.

MaaaR@
27.06.2015 5 z 5

Je pravda, že se z Harryho stává poněkud nezničitelný jedinec, ale kniha jako taková je napínavá, svižná a ze všech Holeovek se mi zatím líbí nejvíce. Jednak je hodně povedené Gustovo vyprávění, jednak mě skutečně dostal závěr (a několikrát jsem obracel stránky sem a tam s tím, ze to přeci nemůže být všechno). Nesbø to sice opravdu místy přehání, ale když mě knížka pohltí tak jako Přízrak, rád mu to prominu.

asterixka
26.06.2015 5 z 5

Na Harryho nedám dopustit, ať přežije cokoliv :) Kriminálky Jo Nesba mě pořád neskutečně baví a po přečtení skvělého Přízraku můžu být ráda, že Policii mám hned po ruce ;)