Přízrak

Přízrak https://www.databazeknih.cz/img/books/19_/193106/bmid_harry-hole-prizrak-3qP-193106.jpg 4 2933 453

Harry Hole série

9. díl krimi série o detektivu Harrym Holeovi. Harry Hole se po třech letech strávených v Hong Kongu vrací domů do Norska, nejde ovšem o žádnou zdvořilostní návštěvu. Po příletu okamžitě míří na policejní ředitelství, kde žádá svého někdejšího nadřízeného, aby se mohl ujmout vyšetřování již takřka uzavřeného a objasněného případu vraždy na drogové scéně. V Oslu se díky spolupráci nového sociálního úřadu a nového šéfa policejní složky pro potírání organizovaného zločinu snížil počet drogových gangů a značně klesl též prodej heroinu. V ulicích se však objevila nová droga jménem violin, opiát mnohonásobně silnější než heroin, jež vede méně často k předávkování, ale zato vyvolává mnohem silnější závislost. Harrymu je umožněno setkat se s domnělým vrahem. Jde o osmnáctiletého chlapce, jehož Harry dlouho neviděl, avšak který mu byl kdysi velice blízký. Jejich setkání není jediným překvapením, jež Harryho při vyšetřování čeká. Zpočátku vražda typická pro drogové prostředí se rozroste do rozměrů, o jakých se Harrymuani nesnilo. Sám se okamžitě ocitá ve značném nebezpečí, neboť se kvůli svým aktivitám stává velmi nepohodlnou osobou. Většina stop přitom ukazuje jediným směrem. Směrem vzhůru. A také vyšetřování vede k jedinému, nadmíru překvapivému vyústění.... celý text

Literatura světová , Detektivky, krimi , Thrillery

Vydáno: , Kniha Zlín

Gjenferd , 2011

Wladimirski
16.01.2020 5 z 5

Další napínavý thriller z pera Jo Nesba, ve kterém se HH vrací z Hong Kongu, aby pomohl Olegovi, který se dostal na šikmou plochu nejen užívání a prodeje drog, ba co více i vražd. Do hry se vrací Ráchel a snad poprvé v této sérii to vypadá, že tentokrát HH nepřežije.
Promyšlené, uvěřitelné, zkrátka kvalitka od Jo Nesba.

jesterka.as
13.01.2020 4 z 5

Trápila jsem se ze začátku se jmény a postavami, nějak jsem se v tom motala. Postupně jsem se začetla a snažila se poskládat vše na co postupně Harry přicházel. No mě z toho vyšel maglajs, jemu vrah ;)
Jsem trochu zklamaná z konce, ale jinak z knihy dojem dobrý. Až zase zapomenu na to, jak špatně se orientuju v norských jménech, tak se k Harrymu vrátím :).

grimik
27.12.2019 3 z 5

Už mám Nesba vážně dost. Přízrak má ambice být jiný, být lepší. Narušuje stále stejnou příběhovou osnovu , jaké se držela řada předchozích dílů a která už byla vážně nudná, avšak Nesbo je tak neschopný vystavět nečekané zvraty a eskalaci napětí na reálných a smysluplných základech, že musí víc a víc využívat naprosto nesmyslné situace a absurdně vykonstruované přehnanosti. Bez toho je přitom příběh jednoduchý, až místy vágní. Přesto, díky změněné osnově jiný a pro mě akceptovatelný. Bohužel. Dál v sérii jdu již s neutuchajícím odporem a stále více jsem přesvědčen o tom, že je autor nespravedlivě nadhodnocován.

JanHrnecek
16.12.2019 5 z 5

Nedýchám, nemrkám.
To byla jízda.

Dashmo
14.12.2019 5 z 5

Top top top!!!toto sa Nesbovi velmi podarilo.akurat ma strasne stve, ze nemam doma pokracovanie

klokan.1905
11.12.2019 4 z 5

Přízrak...
Deváté pokračování ze série Harry Hole... Úvodem se musím přiznat, že mi začal být Harry sympatický, protože téměř celou knihu nepožíval alkoholické nápoje... ;-) Dalším velikým plusem pro mě bylo, že se v zadní části knihy objevil překlad anglických slovíček, která se v knize objevují... Moc děkuji, hned jsem si knihu více užil... Jsem prostě Husákovo dítě, docela obstojně jsem hovořil rusky... ;-)
Ke knize... Líbila se mi... Harry se vrací po více jak třech letech strávených v Hongkongu do norského Osla... Svého někdejšího nadřízeného žádá, aby se mohl ujmout takřka vyřešeného případu vraždy na drogové scéně... Podezřelým z vraždy je Harrymu blízká osoba...
Více neprozradím... ;-) Za mě má kniha necelých devadesát procent... Tedy silnější čtyři hvězdičky... Dám si od Harryho na chvilku pauzu, ale z knihovny již na mě vykukuje Policie a Žízeň... Ještě mě čeká investice do pokračování nazvané Nůž... I když, Ježíšku... ;-)

munka
04.12.2019 5 z 5

Napínavý príbeh plný zvratov. Niektoré nečakané, iné predvídateľné. Záver pre mňa veľké prekvapenie.

jfialova
14.11.2019 4 z 5

Za mě určitě nejlepší díl (čtu jednotlivé díly za sebou, takže jsem četla většinu knih). Kniha má opravdu hustou, temnou atmosféru, zasazení do světa feťáků se podařilo. Oleg se nám teda pěkně vybarvil. Vývoj příběhu byl pro mě nečekaný a originální, závěr bych dopředu opravdu neodhadla. Trošku zklamáním je pro mě následující díl Policie, jsem zhruba v jedné třetině a zatím je to ve porovnání s Přízrakem slabota. Tak uvidíme.

Jiparis
10.11.2019 4 z 5

Statečný Harry, nekonformní, s pevnýmí zásadami se mi moc líbí, jen někdy mám pocit, že je až nesmrtelný. Přesto vše, čte se jedním dechem a fandím mu.

boxas
02.11.2019 5 z 5

Trochu mi vadil závěr, ale chápu, že to byl záměr autora, jak čtenáře donutit, aby okamžitě sáhl po dalším dílu série, což jsem také neprodleně udělala...

jittik
15.10.2019 5 z 5

Je to už devátý díl a pořád dokonalé. Opět napínavé od začátku až do konce.
Jsem zvědavá jak se vše rozvine v dalších dílech a při talentu autora nemám pochyby, že to bude jízda.

hroneczek
02.10.2019 4 z 5

Skvělé, propracované, bez zbytečných zákrutů, má to spád. Tento příběh je jeden z těch lepších ze série HH.

mataj
23.09.2019 5 z 5

Další výborná kniha s HH. I když téma drog moc nevyhledávám, tahle se mi hodně líbila. Tentokrát musí Harry (coby bývalý policajt) řešit případ, ve kterém je zapletený Oleg. Velice zajímavý byl rovněž pohled a popis událostí ze strany oběti - Gusta.

Stanas513
20.09.2019 4 z 5

Toto byla moje první četba tohoto autora. Severští autoři píšou trochu jiným stylem. Je to velice emocionální i logické, napínavé a plné zvratů i hloubavých myšlenek. Dokonalý styl. Ale za mě 4* pro některé zbytečně zdlouhavé pasáže.

jaroiva
23.08.2019 4 z 5

No, nemám moc ráda ty "drogové" detektivky, ale nakonec se mi to líbilo, i když to bylo, jako vždy, už zase nereálně překombinované.

Terva
21.08.2019 5 z 5

Vražda je jako bílá velryba.
Osoba, která jen tak zmizí,
je jako bílá velryba.
Jestliže jsi viděl bílou velrybu dvakrát,
je to stejná velryba.

Harry Hole se k nám vrací v devátém kriminálním příběhu. Toto je HH9.

Již jsem si zvykl na určitou osnovu kterou Jo Nesbø používá a vlastně jsem se na ní i těšil. Jenže, tento příběh je tak trochu jiný. Harry je zde více zjizvený a páchá víc činů, které jsou tak trochu proti pravidlům. Pár věcí je tu prostě jinak. Příběh se odehrává tři roky po Levhartovi. A asi největším překvapením je pro mě Ráchelino rozhodnutí. Nebudu víc prozrazovat, jen, že mi to k ní nesedlo a zdálo se mi, že čin samotný, je tak trochu přikrášlený panem spisovatelem. Pro efekt lásky.

Citát: Po velké lásce přicházejí ty malé.

Jinak je to velmi povedený příběh. Tak trochu díky Harryho známejm, protože bez nich by se tento Přízrak ani neodehrál. Opět je tu část brutality, smrti a krve i napětí a závěrečné šokující vyřešení. Příběh je založen na prostých logických závěrech založených na běžných smyslových informacích. Jo si tu zase se svými čtenáři prostě hraje a vypouštěním náznaků je opět mate. Když už si myslíte, že jste na to přišli, jste záhy vyvedení z omylu a je vám nastolen jiný směr, který jste určitě nečekali.

Malá ochutnávka: (vnesu do komentáře trochu politiky)
Norové volí sociální demokraty, protože sociální demokracie dala lidem právo simulovat, a kdo by ksakru nevolil stranu, která mu dá možnost být tři dny doma bez lékařského potvrzení, která mu vystaví bianco šek, aby se mohl válet na gauči, honit si ho, jít na lyže nebo se vyspat z kocoviny?

Přízrak se mi zatím zdá nejlepším příběhem v této sérii. A asi je to hlavně tím novým pojetím hlavní postavy. Ne, moc se nezměnila, ale chová se trochu jinak, než jsem zvyklej. A ono je to dobře. Přeci jenom už je to devátý případ a nějaká ta malé změna tu prostě musí být. Ačkoliv má kniha více jak 500 stran, přečetl jsem jí celkem rychle. Na můj styl čtení až moc rychle, což znamená, že příběh nemá nudné a zdlouhavé pasáže a neustále se něco děje.

Citát: Červenec. Do hajzlu. V červenci se přece prostě neumírá.

Musel jsem se smát některým komentářům typu. Moje první setkání s Harrym a je to boží. Ano, nepopírám, je to boží, ale kdybych nečetl předešlé příběhy, hlavně Sněhuláka a Levharta, mám pocit, že bych asi nepochopil některé podstatné věci. Hlavně postavy Ráchel a Olega, nebo jizvy, které Harry v předešlých příbězích utrpěl. Kniha, jako samostatný příběh boží rozhodně není, ale jako devátý příběh v řadě ...je dokonalá. A k dokonalosti konečně přispělo i nakladatelství Zlín, které na konec knihy, světe div se, přidalo i slovník cizích vět a slov – děkujeme!!!

Citát: Chlastal, ale vždycky vystřízlivěl.

Warty
17.08.2019 5 z 5

Strhující, jak jinak ;-)

Agatha84
12.08.2019 4 z 5

Harry je sice smolař,co stále naráží jen na samé padouchy,ale má kliku,protože je nesmrtelný :-) Trošku už nudí opakující se témata,ale přesto jsou pro mě Nesbo i Harry stále to nejlepší na poli krimi.

pavels36
30.07.2019 4 z 5

Další zajímavý příběh se vším všudy a opět se fajn čte. Doporučuji

Gabri-88
15.07.2019 5 z 5

Uz to mam! Harry je skryty superhrdina, protoze se opet dokazal prekonat, i kdyz se zase zdalo, ze je jednou nohou v hrobe. Tentokrat byl muj osobni tip, ze prijde o ucho anebo jeho cast :-) no tipovani mi moc nejde, ale bez novych jizev Nesbo Harryho vyvaznout nenecha, to je jasne! Obcas me napadlo, ze se Jo u psani musel pekne nasmat vlastnim vtipum. Parada! Kniha je ponekud odlisna od predchozich, emotivnejsi, ale opet dostatecne temna. A ty Nesbovy pokusy o eroticno jsou fakt tresnicka na dortu