Pentagram

Pentagram https://www.databazeknih.cz/img/books/87_/87850/bmid_harry-hole-pentagram-6wk-87850.jpg 4 3701 489

Harry Hole série

V Oslu začíná období prázdnin a dovolených a město zasáhla vlna letních veder. V jednom bytě nedaleko hřbitova Našeho Spasitele začíná ze stropu něco kapat do hrnce s vařícími se bramborami. Ve vodě se tvoří drobné černé chuchvalce. Ve svém bytě v Sofiině ulici leží tou dobou na zemi Harry Hole – opilý, opuštěný a suspendovaný. Ve zběsilém, ale neúspěšném honu za usvědčením svého policejního kolegy Toma Waalera z vraždy zradil všechny své blízké. Za čtyři týdny bude bez práce. Vtom zvoní telefon. Šéf oddělení vražd povolává Harryho k podivnému nálezu – zavražděná žena s odseknutým prstem. Harry Hole dostává svůj poslední případ. Bude na něm pracovat společně s jediným kolegou, který právě nemá dovolenou, s Tomem Waalerem, jenž Harrymu učiní jistou nabídku. Vzápětí zmizí beze stopy Lisbeth, manželka známého producenta Willyho Barliho, který chystá premiéru muzikálu My Fair Lady, v němž měla jeho žena hrát hlavní roli. A na policii dorazí v obálce useknutý prst. Stojí za Lisbethiným zmizením její manžel, jak tvrdí tzv. Holeův první zákon, anebo někdo jiný? Brzy se ukáže, že policie má co do činění se sériovým vrahem. Dokáže Harry rozluštit vzkazy a symboly, které vrah zanechává na místech činu, a dokáže zabránit dalším vraždám? Přijme nabídku Toma Waalera? A podaří se mu vrátit svůj osobní život k normálu? Harrymu začíná být pořádně horko.... celý text

Literatura světová , Detektivky, krimi , Thrillery

Vydáno: , Kniha Zlín

Marekors , 2003

lazarus
lazarus
20.11.2018 5 z 5

Drsnější, temnější, zábavnější a citelně zamotanější příběh než dva předchozí. Hole v Pentagramu docela slušně chlastá. Respektive víc než kdy dřív. Tudíž jdeme k dalšímu dílu. Zábava má zatím vzestupnou tendenci, to u většiny pokračování nebývá pravidlem.

Marcela52
Marcela52
20.11.2018 4 z 5

Velmi čtivé, napínavé a plné zvratů. Pokud máte rádi drsnou "severskou školu" určitě si počtete. Já osobně si dám chvíli pauzu, těch násilností tam bylo na můj vkus až dost...

animovanej medv
animovanej medv
15.11.2018 5 z 5

Velmi čtivá kniha, která má spoustu nečekaných zvratů.

elena2054
elena2054
03.11.2018 5 z 5

Trochu jiný Nesbø než mnou první přečtená kniha Levhart, ale to mi vůbec nevadilo.
Pentagram je spíš víc detektivka než triller, ovšem poslední čtvrtina knihy je dost povedená. Občas jsem měla i nervy.
Mně se tento styl psaní moc líbí a Harry je mi sympatický. Střízlivý i ožralý. Tak na zdraví!

Katulinka69
Katulinka69
21.10.2018 4 z 5

Tak tehnhle díl mě bavil nejmíň,ale stejně doporučuji.

strippedd
strippedd
15.10.2018 4 z 5

Skvělý. Líbilo se mi, jak autor zmini a Prahu a Brno to má člověk hned lepší pocit že je součástí příběhu. Skvěle to gradovalo a rozhodně nelituji že jsem se pustila do série s Harrym.

dadako
dadako
05.10.2018 4 z 5

Pomalejší rozjezd, ale konec byl nervák... Konečně záporák dostal co si zasloužil.

Lenka.Vílka
Lenka.Vílka
03.10.2018 5 z 5

("My stomach is bleeding, But I'm still drinking, A hole inside me is now more than a metaphor." ... I have a problem - Beartooth)

Na knihu jsem se moc těšila. S počtem mojich rozečtených sérií je to na zbláznění. Skoro čtyři měsíce od minulého dílu! Což je nejenom na palici na druhou, ale projevily se u mě abstinenční příznaky. Ale nemohu to řešit jako Harry. U mě v práci by alkohol pracovní výkon nezvýšil. A kdybych byla mimo, nemohla bych se pustit do Pentagramu. Který byl mimochodem naprosto luxusní.

("Došlo na pěstní souboj? To se nedalo vyloučit, ačkoli zranění na kloubech a nose, s nimiž se probudil, mohla být způsobena také tím, že zakopl na dlažbě v Dovreské ulici.")

Harry je na tom zle. Ale nevybavuju si, že by byl dřív Nesbø tolik poetický (teda je vždy, ale tady to bylo opravdu hodně) bez toho, aby sklouzl a byl patetický. Nebo tak černo humorný (vždy tam něco je, ale teď byl vyloženě krutý v tom dokonale vtipném nádechu, až jsem chvíli přemýšlela, zda čtu detektivku). Navíc Harry perlí víc jak obvykle. Snědl všechny encyklopedie světa a chce, ať to čtenář ví. Což je vtipný v rámci toho všeho špatného v jeho životě. A navíc k tomu mrtvola. To zkazí den. Celkové vyšetřování bylo dobré, postupné a bavilo mě ho číst.

("Jsi vážně hodně zvláštní člověk, Harry.")

S knihou jsem měla jeden problém. Nebo jak se to vezme. Začetla jsem se v podstatě hned a knihu přečetla na dva zásahy. To se mi u autora nestávalo. Musela jsem na něj mít náladu a vždy se mi text zdál těžší a hutnější. Pentagram se mi zatím četl nejlépe, ale jestli to je dobře nebo ne, nevím. Asi chtěl být autor přístupnější víc rozdílným čtenářům (?). Nevěřím myšlence, že se konečně naučil psát. To uměl už předtím. Jenom si myslím, že se spíš naučil psát pro masy.

Nelze nezmínit jednu důležitou věc. Komentáře ke knize. Haló, je tam někdo? Čtete knihu o alkoholikovi, kterej sice když má lepší dny, je úžasnej chlap. A když mu promile klesne, aby měl v těle víc krve než alkoholu, tak je i super polda. Harry je alkoholik. Jak může někdo autorovi vyčítat, že nepíše příběhy z jeho života jenom z období, kdy to je jenom o duhách a jednorožcích?! Nechápu.
A hlavně. Čtěte knihy v sérii od prvního dílu. Možná potom lépe Harryho pochopíte. Možná potom vám jeho chování bude dávat smysl. Možná potom ho neodsoudíte za to, že věci nezvládnul. Možná potom vám ho bude prostě líto jako člověka (já vím, že není skutečnej!), protože on ztratil cestu. A co dělá v ten moment alkoholik? Může jednu jedinou věc. I přes následky, které přes svou nemoc má (já to neberu jako závislost, ale jako nemoc s doživotním určením směru jízdy), ale v ten moment to není podstatné.

Neskutečně čtivé, napínavé, brutální. Hodnotím maximem, těším se na další díl a doporučuji dál.

("I thought I had this figured out, I should scream but I'm still searching for the voice I lost, I guess I'm just human after all." ... After all - Beartooth)

Warty
Warty
02.10.2018 5 z 5

Opět skvělý příběh, skvělé zpracování a ještě lepší rozuzlení zápletky. Nesbo prostě znovu nezklamal. Doporučuji na 100 %.

mystika
mystika
29.09.2018 5 z 5

Na doporučení kamarádky jsem se začetla do knih tohoto autora a jsem moc ráda, že jsem ji poslechla. Knihy zaujmou nenadálými zvraty a nečekaným rozuzlením.

annettka1098
annettka1098
14.09.2018 3 z 5

První kniha od autora, u lteré jsem měla pocit, že už je ti až moc překombinované a strašně zdlouhavé. Posledních 100 stran přečteno v podstatě jedním dechem a začátek take. Ale prostředek vázl...

therushka531
therushka531

Pozor, spoilery!!!

Yes yes yes, konečně jsem se dočkala, a nevěděla jsem, kdo je vrah (i když to, že se nebude jednat o žádného sériového bylo celkem jasné) Ale popořadě. V první části mě Harry pěkně sral, vůbec mě nebavilo číst jak pořád chlastá a pak nemá chlast, shání chlast a zase chlastá a tak pořád dokola. Trochu jsem doufala, že Nesbo ukončí jeho trápení a nechá ho někde zhynout ve škarpě a bude pokoj. Pak nicméně odložil sklenku a příběh se krásně rozjel. Četl se tak dobře, že jsem se dokázala povznést nad nepravděpodobné spletitý plán, který zázračně dokonale vyšel, nad drobné opakování (druhý zdrcený manžel/vrah s podobným motivem, ve dvou knihách po sobě) i podivnosti, jako Olega, který usne (!) ve výtahu v situaci, kdy je pronásleduje Tom a oni ho zabíjejí nebo mrtvola visící ve skříni v obalu na šaty na ramínku (??) se neutrhne a visí tam 3 týdny. Naopak krásně zvrhlý byl obraz mrtvoly ve vodní posteli se kterou přes igelit obcuje manžel. Prostě se mi to líbilo a závidím Harrymu kámoše, kteří jsou ochotni pro něj riskovat kde co, i když je ožralý, nespolehlivý a zblitý. Asi má nějaké kouzlo osobnosti, které se tedy pro mě v té chvíli vytrácí. Každopádně jsem byla spokojená s koncem a zúčtováním s Tomem, takže jsem kihu odkládala s pocitem zadostiučinění. S povděkem jsem kvitovala i "humornou vsuvku" s pekařem Hlinkou, který peče ráno v Tróji čerstvé croissanty, škoda, že Nesbo nenapsal ve kterém Albertu, skočila bych si pro ně = ))) Za mě pěkné a těším se na další!

tatjana1737
tatjana1737
09.09.2018 4 z 5

!!! POZOR OBSAHUJE SPOILERY !!!

Co napsat, co tu ještě v komentářích nebylo řečeno... snad jen osobní dojmy :-). Celkově se mi kniha moc líbila, těšila jsem se na dějovou linku s Waalerem a nebyla zklamaná, celou dobu to bylo napínavé a dobře psané. Ovšem v úvodu mi hodně vadilo Harryho sebedestruktivní chování. Ani ne tak autorovo libování si v popisech obligátního zvracení (jak to okomentoval někdo u předchozí knihy:-)), ale spíše kašlání na důsledky vlastního jednání, pálení všech mostů a totální neúcta k bližním i k zaměstnání. Harry se pořád válel v postelích na místech činu a nikomu to nepřišlo divné, a jsem ráda, že jeho přímý nadřízený tentokrát nevyměkl a jednal. Ačkoli jsem samozřejmě Harrymu fandila (což je určitě způsobeno mou nulovou zkušeností s jakýmkoli sebedestruktivním a nespolehlivým alkoholikem), tyhle pasáže mě nevýslovně štvaly a divila jsem se, že nenarazil mnohem dřív. A i když souhlasím s mnoha komentáři níže, že náhlá střízlivost a postavení se na nohy působí nevěrohodně, byla jsem ráda, že se HH nakonec zmátořil a konečně začal dělat to, co umí nejlépe, a to řešit trestnou činnost.

Co se týče vyšetřovaného případu, bylo to čtivé, napínavé a nuceně sestavený pátrací tým potěšil. Vraha jsem rozhodně netipovala a v tomhle ohledu mě mrzí autorovy slepé nitky v podobě vedlejších postav, které byly nějak rozvinuty, ale nedotaženy, a čtenář celou dobu čekal na jejich zapojení do případu a že někdo určitě bude vrahem (klient advokátní kanceláře, který na chatě "blbnul" se psem, suchopárný partner Vibeke se zvláštními preferencemi v sexu či přítel nájemnice staré paní ze železničního domku). Celou dobu jsem četla napjatá jak kšandy a nechtělo se mi přestat, leč detaily spáchané vraždy číslo 3 mi neudělaly nějak dobře a konečně jsem v Nesbovi spatřila atributy, které si čtenáři spojují se severskými detektivkami. Nešlo ani tak o to, kde bylo schované tělo, to bylo docela nápadité (a líto je mi jen dámy, která ho našla - za mne zbytečná vražda navíc), ale o to, kam pachatel schoval prst oběti předtím, než ho v obálce odnesl na poštu. Jako ano, dává to smyl, ale i tak to bylo fuj. Možná bych v prvotrimestrálních nevolnostech neměla číst tenhle typ literatury, ale třeba to nakonec nebylo těhotenství, ale tyhle pasáže, které způsobily, že jsem před obědem odpadla a ve čtení mohla pokračovat až po vydatném blackoutovém spánku.

Btw: Co se symbolu pentagramu týče, zaujalo mě, že polovina lidí v knize netušila, že se používá jako satanistické znamení - a pokaždé, když to někdo zjistil, tak se hrozně divil.

Včera jsem čtení skončila v momentě, kdy Harry rozluští šifru a Waaler se sám vydá za Beátou, přičemž odmítne posily. To tak hrozně smrdělo, že jsem přemýšlela, zda Tom sám není do vražd nějak namočený (i když stejně jako osloským taxikářům, i mně chyběl motiv). Následné pasáže s únosem sériového vraha z cely předběžného zadržení považuji v knize za nejlepší. Ze Svena se nakonec vyklubal docela sympaťák, takže doufám, že k jeho svědecké výpovědi nakonec došlo a někdo se ho nepokusil umlčet, ačkoli podle všeho mohl napráskat jen Prince jako takového, protože o celé síti nic nevěděl.

Nu a Waaler… Mraky komentářů k téhle knize informují o tom, že nakonec dostane zaslouženého trestu, takže to už ani neberu jako spoiler a jen jsem čekala, jak a kdy k tomu dojde. Nucená spolupráce dvou úhlavních nepřátel se mi moc líbila, ale když jsem v anotaci četla, že TW učiní Harrymu nabídku, čekala jsem něco trochu jiného. Divím se, že byl osahávač mrtvol Waaler tak neopatrný, že zkusil Holea přetáhnout na temnou stranu síly (pořád jsem čekala, jestli to myslí vážně nebo je to nějaká bouda), ale ty jeho hry mě vcelku bavily. Jen vyprávěnky o jeho dětství, k nimž se autor vrátil i ke konci knihy, mi moc nekorespondovaly s Nemesis, kde byly informace o tom, jak s Jáchymem číhali na dětské zloděje v sadu a hráli si na zatýkání... Mrzelo mě, že Nesbo z Waalera udělal prvoplánového šmejda, alespoň drobné zlidštění by postavě podle mě neubralo, ale naopak přidalo, a třeba i Harryho vystavilo nějakému dilematu. Kdyby třeba TW projevil nějaký ryzejší cit k Beátě, kdyby byly nějak vysvětleny jeho motivy, proč si začal "přivydělávat" prací mimo policii apod., působil by na mě ten konflikt dvou postav mnohem líp a měl by větší sílu. Takhle jsem si jen na konci řekla, že je dobře, že to s ním skončilo tak, jak to skončilo. Ale přiznávám, že kdyby zůstal naživu a mohl svědčit (ačkoli mi něco říká, že by v cele za záhadných okolností zemřel ještě před možností vypovídat), mohl si Nesbo s touhle dějovou linkou ještě pěkně hrát. Takhle sice uzavřel "případ Ellen" (i když i zde jsem nespokojená, čekala jsem třeba, že se Harrymu dostane chybějících střípků v podobě Beátina svědectví, že Waalera viděla s Elleniným vrahem v autě, takže si definitivně potvrdí, že za vraždou stál skutečně on), ale nechce se mi věřit, že odhalení jednoho zkorumpovaného poldy ve sboru by nemělo důsledky pro celou osloskou policii, začalo by skryté vyšetřování, na jehož konci by padaly hlavy a kriminálka by si lízala rány a hojila zkaženou pověst ještě hodně dlouho. Knížky čtu postupně, takže jsem zvědavá, jak si s tímhle Nebo / Hole ještě pohraje - a já doufám, že pohraje.

Nu a výtahová scéna... jako z hlediska pomsty dobré. Oceňuji i to, že čtenář byl ušetřen detailů. Ale protože jsem až moc rýpavý analytik, tak přemýšlím nad tím, jaké noční můry se teď budou zdát Olegovi. Ono být něčeho takového svědkem, vidět to, slyšet, pak trávit čas ve výtahu s rukou a krví... to mi pro desetileté kluky přijde jako docela silná káva a jako živná půda pro psychology až do pozdní dospělosti. Oleg je ale podle všeho na rozdíl ode mne drsňák a co já vím, třeba mu Hole namaloval nad postýlku v pokojíčku pentagram, aby ho noční můry netrápily...

nicolettkaa
nicolettkaa

KOMENTÁŘ MŮŽE OBSAHOVAT SPOILER
Červenka a Nemesis mě bavili o něco víc, ale i tak se Pentagram četl velmi dobře. Vraha jsem jako v předchozích dílech neodhalila. Konečně jsem se ale dočkala toho, že Harry rozlouskl případ vraždy své parťačky a Waaler dostal, co si zasloužil aneb na každou svini se vaří voda.

karolina5333
karolina5333
23.08.2018 5 z 5

Jo, jo, jo! Jo prostě umí :)

"Aune tvrdí, že ve Švédsku mají u zapomnětlivých svědků dobré výsledky s hypnózou. Možná bychom to měli zkusit."

Po třech Keplerech zpět k Nesbømu. A ať se na mě nikdo nezlobí, nevěřím, že tahle dvojka mého norského oblíbence kdy dožene. To jak poutavě, přitom kvalitně, napínavě a chytře píše Nesbø je prostě pecka. A Harryho miluju čím dál víc :D

Pro někoho, kdo má stejné guilty pleasure jako já (existuje někdo takový??:D) a zkouknul osm sérií seriálu Myšlenky zločince, není sériový vrah a jeho počínání nějakou novinkou, přesto mě bavilo, jak Nesbø prostřednictvím vraha, všechny tyhle "klišé" použil a zinscenoval nám perfektní vražednou podívanou :)

Terva
Terva
20.07.2018 5 z 5

Že se nestal novinářem.
Měl dojem, že k novinářům,
kteří pracují opilí,
se přistupuje s větší tolerancí.

Harry Hole a jeho pátý příběh v sérii, se jmenuje příznačně Pentagram.

Musím napsat, že jsem k tomuto příběhu přistupoval z velkou obezřetností a vlastně se mi do něj moc nechtělo. Z poznatků předešlých knih jsem vystopoval určitou osnovu, která se neustále opakovala a už mi nepřinášela žádné napětí ani překvapení. Prostě čtenář to čekal, tak to má být a když to přišlo s nikým to ani moc nehlo. Čekal jsem, že v pětce to bude to samé. Ale není. Tady mistr Nesbø (chacha už to umím – díky K.) osnovu pozměnil a příběh hned dostal jiný směr. Napětí opět až do samotného konce.

Malá ochutnávka:
Zírala na zničenou hvězdu v okénku. Byla prohnutá dovnitř a přetočená tak, že dva z jejích pěti cípů ukazovaly nahoru a jeden dolů. Už tohle znamení kdysi viděla, v jedné knize..........

Pro Českého fanouška a čtenáře může býti velkým lákadlem k přečtení této knihy i fakt, že podstatná část příběhu se zaobírá naší republikou a část příběhu se u nás doma dokonce odehrává. Toto nadšení snad neodradí fakt, že se jedná o pašování a zbraně naší Zbrojovky.

Citát: Chlastal jste tu zavřený čtyři týdny, Harry?

Ano, Harry v alkoholu stále lítá. V tomto příběhu je to snad ještě horší, i když si čtenář myslel, že už hůř nebude. Tady je. Jak už jsme si zvykli, HH je prostě stále v lihu a vůbec mu to nevadí. Někdy se mi zdá, že mu to v opojení snad i lépe myslí.

Citát: Není dobrý bejt cejtit chlastem, když chce člověk požádat obvoďáka vo prohypnol.

A vnímavá část čtenářů tu najde opět jednu velmi zajímavou věc. Minule to byly mimozemšťané a počet obyvatelných planet a dnes je to krásné vysvětlení, co znamená vystrčený prostředníček. Gesto, které se u nás stalo skoro tradicí a nutností, kdejakého blba. Když si přečtete tuto knihu, určitě se vysvětlení pocházející ze starodávného Egypta, hluboce zasmějete. (neřeknu, čtěte)

Citát: Není skvělé mít někoho, koho může člověk nenávidět?

Tereziee
Tereziee
16.07.2018 5 z 5

Obsahuje spoilery:
Tak tohle byla opět jízda! Myslím, že jsem si na této sérii vybudovala závislost. Hrozně mě bavil případ se sériovým vrahem a opět jsem natvrdle až do konce nevěděla, kdo je kdo. A taky jsem hrozně ráda, že na Waalera konečně došlo!

soukroma
soukroma
07.07.2018 2 z 5

Pátý Hole v autorově pořadí, jak jinak, ale pro mě jeden z posledních ze série dosud nepřečtený, už je za mnou. A dobře že tak. Sice mě příběh tak do 3/4 zaujal, vyjma podivných dlouhých proslovů hrdinů o vlastní minulosti, a to umístěných autorem tehdy a tam, kde se to hodně nehodilo, ale ten závěr - odhalující motiv, pachatele a zejména celé aranžmá sériových vražd... To bylo tak neuvěřitelné, za vlasy přitažené (hodně ošklivá představa), překombinované, že to celý dojem dokonale zničilo.
Navíc HH byl nejen nesnesitelný (vůči tomu jsem už skoro imunní), ale stejně jako Beáta totálně občas tak natvrdlý, že by se čtenář snad nejradši vydal pěšky do Osla, aby jim sdělil, co mají přímo pod nosem (protože za tu dobu by na to ještě evidentně nepřišli).
Navrch ještě když už jsem si zvykla i na podrobný místopis Osla rozebíraný do poslední uličky s pro mne neznámými jmény, tak mi naservíruje autor známou Prahu, a to mne kupodivu velmi nepotěšilo.
Suma sumarum 49% (jen snad Sněhulák byl horší)

martinasudová
martinasudová
26.06.2018 4 z 5

Asi jsem se stala závislou ... Prostě nemůžu přestat...knihu jsem odložila v půl třetí ráno s tím, že to prostě musím dočíst ! Těším se na další díly s Harrym Holem.

kerstyn
kerstyn
23.06.2018 4 z 5

Nesbo a Harry Hole je prostě klasika. Trochu jsem se nemohla začíst - odsejpalo mi to až tak od dvousté strany... Potěšilo mě, že je zde příběh zasazen i trochu do Prahy :)) Jinak už jsem ale četla lepší Holeovky... :)