Pentagram

Pentagram https://www.databazeknih.cz/img/books/87_/87850/bmid_harry-hole-pentagram-6wk-87850.jpg 4 3702 489

Harry Hole série

V Oslu začíná období prázdnin a dovolených a město zasáhla vlna letních veder. V jednom bytě nedaleko hřbitova Našeho Spasitele začíná ze stropu něco kapat do hrnce s vařícími se bramborami. Ve vodě se tvoří drobné černé chuchvalce. Ve svém bytě v Sofiině ulici leží tou dobou na zemi Harry Hole – opilý, opuštěný a suspendovaný. Ve zběsilém, ale neúspěšném honu za usvědčením svého policejního kolegy Toma Waalera z vraždy zradil všechny své blízké. Za čtyři týdny bude bez práce. Vtom zvoní telefon. Šéf oddělení vražd povolává Harryho k podivnému nálezu – zavražděná žena s odseknutým prstem. Harry Hole dostává svůj poslední případ. Bude na něm pracovat společně s jediným kolegou, který právě nemá dovolenou, s Tomem Waalerem, jenž Harrymu učiní jistou nabídku. Vzápětí zmizí beze stopy Lisbeth, manželka známého producenta Willyho Barliho, který chystá premiéru muzikálu My Fair Lady, v němž měla jeho žena hrát hlavní roli. A na policii dorazí v obálce useknutý prst. Stojí za Lisbethiným zmizením její manžel, jak tvrdí tzv. Holeův první zákon, anebo někdo jiný? Brzy se ukáže, že policie má co do činění se sériovým vrahem. Dokáže Harry rozluštit vzkazy a symboly, které vrah zanechává na místech činu, a dokáže zabránit dalším vraždám? Přijme nabídku Toma Waalera? A podaří se mu vrátit svůj osobní život k normálu? Harrymu začíná být pořádně horko.... celý text

Literatura světová , Detektivky, krimi , Thrillery

Vydáno: , Kniha Zlín

Marekors , 2003

Sharru-ken
Sharru-ken
03.06.2020 4 z 5

Autorův styl psaní po pěti knížkách se buď malinko zpřehlednil, nebo jsem si na něj zvykl. Opět velmi zajímavá zápletka, kdy čtenář nedostává moc šancí odhadnout vraha a tak mu nezbývá, než se kochat Harryho vyšetřováním a jeho (ne)řešením aktuálních problémů. Trochu mi vadí ty uspěchané závěry, kdy se dlouho nic neděje a pak se zničehonic situace rozklíčuje a pak konec. Mně vyhovuje spíš postupně odkrývání, ale to je jen otázkou vkusu.
Červenka, Nemesis a Pentagram by se daly spojit dohromady pod stejné téma i hodnocení. Harry Hole je nadále střídavě brilatní nesmrtelný detektiv a alkoholik na zabití. Norsko je pro temnou detektivku ideální prostředí, ale stejně doufám, že Nesbø ještě udělá nějaký výlet do exotických krajin.

ctenarka881
ctenarka881
06.05.2020 4 z 5

Moje prvni setkani s timto autorem.. muj autor cislo jedna kriminalnich pribehu je Lars Kepler, ale Nesbo ma rovnez neco do sebe.. Nedavam plny pocet hvezd, ale urcite stoji za to Nesba zkusit..

Marek.Sc
Marek.Sc
20.04.2020 5 z 5

Diablova hviezda: príbeh o sériových vraždách s rovnakým podpisom páchateľa. Najprv sa niet pri vyšetrovaní o čo oprieť, potom dej dostane rýchly spád a odhalenie je pre všetkých prekvapením. Celkovo záver knižky je prekvapujúci a končí heslom: dobro zvíťazilo nad zlom, prípadne božie mlyny melú pomaly, ale spravodlivo.

stanislav0373
stanislav0373
16.04.2020 5 z 5

Zatím nejlepší kniha série...Na zdraví, Harry! ;-)

zimolka
zimolka
04.04.2020 5 z 5

Moje první kniha od tohoto autora a opravdu napínavé a hooodně čtivé.Až budou volné další díly v knihovně určitě po nich sáhnu a ráda si je přečtu.

Aya81
Aya81
15.03.2020 5 z 5

Další skvělej Harry. Zápletce a dramatičnosti není co vytknout. Člověk se ani nestihne začíst, hltá stránky a najednou je na konci. Podezírá hned toho, hned toho... drží palce ať to Harry všechno zvládne bez ztráty kytičky... Pro příště snad jen doufam, ze už fakt nezačne znova chlastat (i když to k němu asi patří).

zdenaR
zdenaR
28.02.2020 4 z 5

Přečetla jsem nárazově celého Nesbo (v průběhu jednoho roku).
Klasické severské detektivky, pro mě zbytečně brutální. Dnes mi jednotlivé knihy splývají, ale určitě jsou velmi napínavé a čtivé.
Ale už se k nim asi vracet nebudu.

fruitbueno
fruitbueno
25.02.2020 4 z 5

Nedá mi to a musím se přiznat, že více než samotná vražda, zápletka a odhalování mě napnul úplný závěr, který dovršil zápletku předchozích dílů! Jak se říká u nás na vsi, na každou svini se voda vaří a jsem ráda, že se Harrymu ulevilo. Samotný příběh Pentagramu jako obvykle výborný.

Monika164
Monika164
17.02.2020 5 z 5

Super čtení....

Ookmalej
Ookmalej
16.02.2020 4 z 5

Ctiva kniha, drsna zapletka a jeste drsnejsi rozuzleni. A konec neni ani happy end, ani vas neuvrhne do deprese. Spis neco mezi tim, coz se mi na Nesbøovych knihach libi nejvic. A Harry je proste drsnak i kdyz chlasta jak duha.

lištička123
lištička123
14.02.2020 5 z 5

Autor, který nezklame, sázka na jistotu. Skvělá kniha.

Katka.N3
Katka.N3
10.02.2020 4 z 5

Pekna detektivka s pomalejsim rozjezdem, ale s o to vice napinavym koncem. A co me tesi nejvice je, ze se v dalsich dilech nebudu muset setkavat s postavou jisteho padoucha...ti, co uz maji precteno, zajiste vedi... ;-)

JanaBalunova
JanaBalunova
10.02.2020 5 z 5

Takhle zamotat to už snad víc ani nejde!!! Byla jsem v napětí celé tři dny a knihu jsem nechtěla vůbec odkládat. Tempo knihy bylo až neomalené :-D Potěšilo mě, že se příběh lehce dotkl i Čech, i když to bylo kvůli pašování zbraní a diamantů. Také mě občas šokoval sám autor svou tvrdou a údernou realitou. Třeba pouhá zmínka o sexu atd. Tahle kniha mě doslova pohltila. Pro Waalera jsem teda tipovala jiný osud a byla jsem docela ráda, že Nesbo nepopisoval dopodrobna tu utrženou ruku :-D Jdu na další :-D

francouz
francouz
31.01.2020 4 z 5

Tak toto je opět klasická jízda v podání Harryho Hola. S ničním se moc nemaže, jde prostě, a těď by se mě chtělo říci jednoduše za svým cílem, ale tak to by nebyl Harry aby k cíli nemusel přeskakovat stovky překážek, kdy už to vypadá, že nemá šanci, najednou vstane, jako fénix z popela a pokračuje dál.
Äno chtělo by se říci, konečně dopadnul T.W., ale je to to co očekával, je to ten druh vykoupení, který by mě přijít....
Zápletka opravdu monstrozní, prst v pr...., no to je opravdu něco. To jak to nakonec vyřeší, je opravdu jízda jako na tobogánu, který zrychluje a zrychluje...

Eunike93
Eunike93
29.01.2020 5 z 5

!Spoiler

Moc se mi ulevilo, že se Harry konečně může posunout. Že se nebude neustále honit za T.W. v každém díle dál a dál. Je mi jasné, že smrtí se nic ještě úplně nevyřeší, ale jsem zvědavá, jak bude vše pokračovat.

LaMila
LaMila
08.01.2020 2 z 5

Tak za mě nic moc, moje první knížka od Nesba a jsem docela zklamaná, čekala jsem mnohem víc, čekala jsem napětí, strach. Celkem jsem se v ději ztrácela, ztrácela jsem se ve všech těch severských jménech, názvech ulic. Nesympatický Harry Hole se kterým se neztotožňuji, neměla jsem ani chuť mu nějak fandit. Asi se do dalších knih od něj pouštět nebudu.

Predator666
Predator666
07.01.2020 5 z 5

Mám rád dobré a napínavé kriminálky. Toto je dobrý kriminální příběh. Ponurý, smutný a napínavý. Díky svátkům mi to rvalo delší dobu, ale rozhodně Harry Hole za to stojí. Jdu na dring.

TomTomis
TomTomis
25.12.2019 4 z 5

Četlo se mi to docela pěkně. Jen opět docela zašmodrchané. Stále mě udivuje, proč lidé v autorových knihách zabíjejí:) Nepřijde mi to nějak uvěřitelné, ale beru to i tak jako prima oddechovku s příběhem a pátráním:)

Tetipu
Tetipu
24.12.2019 5 z 5

Poprvé čtu Nesbeho Harryho Holea popořádku a pořád mě to baví. Kniha byla napínavá a nebylo pro mě možné uhodnout konec dopředu, navzdory tomu, že jsem ji před lety četla. Což se mi líbí, protože je to poměrně praktické, když čtete knihy i kvůli atmosféře a rádi občas opakujete. Na druhou stranu zatím jen Policie u mě výrazněji vyniká.

barbora5058
barbora5058
19.12.2019 5 z 5

Autora čtu chronologicky, Pentagram mě bavil zatím určitě nejvíc. Na druhém místě je u mě Červenka. Výborné, ne tak dlouhé jako Nemesis, krásně čtivé až do poslední strany. Už se těším na další..