Pentagram

Pentagram https://www.databazeknih.cz/img/books/87_/87850/bmid_harry-hole-pentagram-6wk-87850.jpg 4 3713 490

Harry Hole série

V Oslu začíná období prázdnin a dovolených a město zasáhla vlna letních veder. V jednom bytě nedaleko hřbitova Našeho Spasitele začíná ze stropu něco kapat do hrnce s vařícími se bramborami. Ve vodě se tvoří drobné černé chuchvalce. Ve svém bytě v Sofiině ulici leží tou dobou na zemi Harry Hole – opilý, opuštěný a suspendovaný. Ve zběsilém, ale neúspěšném honu za usvědčením svého policejního kolegy Toma Waalera z vraždy zradil všechny své blízké. Za čtyři týdny bude bez práce. Vtom zvoní telefon. Šéf oddělení vražd povolává Harryho k podivnému nálezu – zavražděná žena s odseknutým prstem. Harry Hole dostává svůj poslední případ. Bude na něm pracovat společně s jediným kolegou, který právě nemá dovolenou, s Tomem Waalerem, jenž Harrymu učiní jistou nabídku. Vzápětí zmizí beze stopy Lisbeth, manželka známého producenta Willyho Barliho, který chystá premiéru muzikálu My Fair Lady, v němž měla jeho žena hrát hlavní roli. A na policii dorazí v obálce useknutý prst. Stojí za Lisbethiným zmizením její manžel, jak tvrdí tzv. Holeův první zákon, anebo někdo jiný? Brzy se ukáže, že policie má co do činění se sériovým vrahem. Dokáže Harry rozluštit vzkazy a symboly, které vrah zanechává na místech činu, a dokáže zabránit dalším vraždám? Přijme nabídku Toma Waalera? A podaří se mu vrátit svůj osobní život k normálu? Harrymu začíná být pořádně horko.... celý text

Literatura světová , Detektivky, krimi , Thrillery

Vydáno: , Kniha Zlín

Marekors , 2003

Timkim
13.03.2023 4 z 5

Vážně povedená kniha, a pachatel, jehož jsem si vytipoval a uhádl, byl totální magor. Jako vraždit kvůli takové "banalitě"....v neposlední řadě se mi líbilo že i Tom dostal co si zasloužil. Paráda. A mimochodem, už víme jak vypadá skok "na krevetu". :-)

oblakaknih
10.03.2023 4 z 5

Dosavadně nejlepší díl této série!
Pentagram si zachoval něco z dílů předešlých, oplývá stejnou atmosférou, ale přece má něco navíc.
Od samého začátku jsem se do příběhu naplno ponořila a bylo velmi těžké od knihy odcházet. Příběh mě opravdu vtáhnul, samotný případ mě zaujal mnohem více, než ty předchozí a v pozadí nezůstal ani osobní příběh Harryho.
Některé postavy příběhu už dobře známe, jiné jsou zde velmi dobře představeny. Nikdo nezůstal pozadu, všichni dostaly jim dostačující prostor, každá byla pro příběh jinak důležitá. Harry je stále jeden z mých nejoblíbenějších hrdinů, jeho osobnost je výrazná, leč neoplývá zrovna nejsvětlejšími vlastnostmi. V tomto případě mě hodně bavil pohled do jeho myšlenek, opět jsme se k němu mohli dostat o něco blíž.
Kniha se fantasticky četla, styl psaní jsem si zamilovala už dříve, tady jsem se jen utvrdila.
Během čtení na mě čekal nejeden zvrat, nejedno překvapení. Pár věcí jsem možná odhadla, ovšem ty nejhlavnější mi zůstaly do samotného konce skryty. Konec se mi moc líbil.
Nemůžu se dočkat dalších pokračování!

ANDY28
08.03.2023 5 z 5

UPS! pátý díl za mnou a já konečně uhodla vraha! Pane Nesbo, začínám vás stíhat :-)

jan7760
14.02.2023 5 z 5

Zas a opäť som ani náhodou neprišiel na to, kto to šarapatí v revíri HH. Určite je na moju škodu, že nečítam knihy podľa poradia, ale ako sa k nim viem dostať, ale tak to už je údel kúpy kníh z druhej ruky. Nevadí, aj tak si to užívam. Zaujímavé sú vnútorné boje HH s alkoholom, na druhej strane niekedy až neuveriteľná genialita inšpektora napriek jeho závislosti.

Tynyton
10.02.2023 5 z 5

To byl teda mazec!! Postupuji-li chronologicky od prvního dílu, tak tento díl se mi líbil ze všech nejvíce. Napětí by se dalo krájet a čekalo nás grandiózní vyvrcholení, kde jsem až zatajovala dech. Tento díl rozhodně doporučuji. Sama jsem jej poslouchala ve formě audio a podání Davida Matáska bylo naprosto výborné!

Johncze
26.01.2023 5 z 5

Tak na tohle jsme asi všichni už nějakou chvíli čekali, musím přiznat, že závěr oné dějové linky byl místy trochu nepřehledně popsaný. Druhá "klasická" vyšetřovací linka sériového vraha byla opět zajímavá a těžko úhadnutelná (jak už bývá zvykem). Prostě kvalitní pokračování.

Niki08
08.01.2023 4 z 5

(SPOILER) Konečně ten zmetek dostal, co si zasloužil, i když jsem trochu doufala, že se mu trochu pomstí i Beáta. Kniha napínavá od začátku do konce. Smekám.

MM_Master
07.12.2022 5 z 5

V poradí piata kniha zo série prípadov nórskeho policajného inšpektora Harryho Holea sa volá "Diablova hviezda" (Marekors). Počas horúceho leta začal v Oslo vyčíňať sériový vrah. Prípadu sa ujme Harry Hole a Tom Waaler. Ich dlhodobo napätý vzťah vyústi do neodvratnej konfrontácie.

lada3781
18.11.2022 5 z 5

Pátý díl se rozhodně povedl!

Swissman
02.11.2022 5 z 5

V Pentagramu se uzavřou záležitosti načaté ve třetím a nedořešené ve čtvrtém díle. Za to jsem fakt rád. Za mě super kniha.

Veronika_mad
25.10.2022 5 z 5

Zatím nejlepší kniha ze série. Poutavý a napínavý příběh a hlavně žádné nudné pasáže jako v přechozích dílech.

janina66
04.10.2022 5 z 5

(SPOILER) Pro mě zatím nejlepší díl. Čtu od začátku.
Konečně se Harrymu povedlo dostat Prince a tím pomstít Ellen. Velmi zajímavý a propletený případ. Trochu jsem chvílema myslela i na jiného, který by mohl být vrahem.

janka2000
28.09.2022 5 z 5

Pátý díl přivádí Harryho na stopu sériovému vrahovi a zároveň se Harry stále snaží o vyřešení případů Prince. Všechno je zamotané, ale velmi dobře napsané a zkonstruované. Dozvídáme se i další informace o Harryho osobním životě, což je vždycky skvěle. Celkově kniha je výborná a konec jako vždy překvapující, dobrý i špatný zároveň.

floribar
26.09.2022 4 z 5

Opět se objevuje velmi zajímavý případ, který se tentokrát týká sériových vražd. Chvílemi mi přišlo, že je příběh zdlouhavý a nezáživný, ale pokaždé když se tyto části objevili, tak byli vždy vloženy mezi dvě velmi napínavé a zajímavé části. Musím říct, že právě osobnost Harryho Hola, jeho zarputilost a světlé chvilky mezi etapami alkoholického běsnění, dělá z hlavní postavy tak originální osobnost a příběh velmi zajímavý.

Ešína
24.09.2022 4 z 5

Děj pátého dílu je skvělý. Harry je opět problémovější a zdrchanější ale čtenář mu prostě fandí.

santa1212
25.08.2022 5 z 5

Perfektní, perfektní, perfektní. Skvělá detektivka, napínavá id začátku do konce, čtivá. Nešlo přestat :-)

Vjeerus
19.08.2022 5 z 5

Jo, tak tahle kniha mi neskutečně sedla, takže za mě zatím nejlepší díl ze série s HH.
Hlavní "hrdina" stále bojuje se svou neřestí, čímž se pro mě stává díl od dílu paradoxně sympatičtější, i když chápu, že pro někoho to cyklení už může být otravné. Ale ruku na srdce, kolik autorů si troufne udělat z hlavní postavy tak moc nepříjemného hrdinu?
Konečně jsem také dostala to dlouho očekávané rozuzlení a upřímně jsem byla docela v šoku, jak drsný ten závěr byl.
Jsem zvědavá na další pokračování, i když se zároveň obávám, kam naše hlavní postavy půjdou dál, když jim odpadl jeden spojující článek, co fungoval jako hnací motor přes více dílů.

Hakate
19.07.2022 5 z 5

Pentagram byl před mnoha lety prvním setkáním s autorem a vesměs jednou s prvních knih z pera severských spisovatelů. Nyní jsem se konečně dostala k tomu, abys si přečetla celou sérii popořadě a zatím stále považuji pentagram jako jedno z Top děl z pera Jo Nesba. Strhující, napínavý děj. Dalším + je odkaz na ČR.

Pítrs85
04.05.2022 3 z 5

Harry Hole popáté a opět skvěle, Nesbø má ten dar, že se o jeho hrdiny, ať už o ty kladné anebo o ty záporné, budete opravdu zajímat, budete chtít vědět, kdo, kdy, kde a hlavně proč. No a úplně nejvíc se budete zajímat o hrdinu, který není ani na jednom z těch dvou břehů. Harry Hole zas o něco zdrchanější, případ zas o něco zapeklitější a finále opět maličko hollywoodsky přestřelené. Ale pokud jste četli i předešlé čtyři díly, tuto menší vadu na kráse Nesbømu s lehkým srdcem odpustíte.

Briv
24.04.2022 5 z 5

Tak tohle byla neskutečná jízda. Ač některé předešlé díly mně ne vždy úplně chytly, tady to je něco naprosto jiného. Kniha mě vcucla a naprosto dostala. I když je Harry alkoholik, problémový a v mnoha ohledech nespolehlivý, tak tady jsem mu fandila snad víc než jindy. A teď nerušit, jdu na další díl!