Pentagram

Pentagram https://www.databazeknih.cz/img/books/87_/87850/bmid_harry-hole-pentagram-6wk-87850.jpg 4 3716 490

Harry Hole série

V Oslu začíná období prázdnin a dovolených a město zasáhla vlna letních veder. V jednom bytě nedaleko hřbitova Našeho Spasitele začíná ze stropu něco kapat do hrnce s vařícími se bramborami. Ve vodě se tvoří drobné černé chuchvalce. Ve svém bytě v Sofiině ulici leží tou dobou na zemi Harry Hole – opilý, opuštěný a suspendovaný. Ve zběsilém, ale neúspěšném honu za usvědčením svého policejního kolegy Toma Waalera z vraždy zradil všechny své blízké. Za čtyři týdny bude bez práce. Vtom zvoní telefon. Šéf oddělení vražd povolává Harryho k podivnému nálezu – zavražděná žena s odseknutým prstem. Harry Hole dostává svůj poslední případ. Bude na něm pracovat společně s jediným kolegou, který právě nemá dovolenou, s Tomem Waalerem, jenž Harrymu učiní jistou nabídku. Vzápětí zmizí beze stopy Lisbeth, manželka známého producenta Willyho Barliho, který chystá premiéru muzikálu My Fair Lady, v němž měla jeho žena hrát hlavní roli. A na policii dorazí v obálce useknutý prst. Stojí za Lisbethiným zmizením její manžel, jak tvrdí tzv. Holeův první zákon, anebo někdo jiný? Brzy se ukáže, že policie má co do činění se sériovým vrahem. Dokáže Harry rozluštit vzkazy a symboly, které vrah zanechává na místech činu, a dokáže zabránit dalším vraždám? Přijme nabídku Toma Waalera? A podaří se mu vrátit svůj osobní život k normálu? Harrymu začíná být pořádně horko.... celý text

Literatura světová Detektivky, krimi Thrillery
Vydáno: , Kniha Zlín

Marekors , 2003

TheMajkee
30.12.2015 3 z 5

Pro mě zatím nejslabší Harry Hole. Předehra k finálnímu vyvrcholení, které se na posledních sto padesáti stranách odehraje, je tentokrát až příliš rozvleklá a na můj vkus málo akční. Bez většího posunu v ději se postavy jen mrskají z jedné situace do druhé. Kriminální zápletka je zde navíc jaksi doplňková, hlavní linie se točí kolem událostí, které začaly už v Července, a hlavně díky nim je poslední třetina knihy tak strhující. Ale doufám, že mě Nesbo dalším pokračováním dostane jako vždy a že si nebude s tou gradací dávat tolik načas.

Jack93
29.12.2015 5 z 5

U Nesboho to nejde jinak než za pět hvězd. Opět. Ve skutečnosti by si jich zasloužil tak deset, protože je dechberoucí, s jakou zápletkou dokáže přijít a jak má vše do detailu promyšlené. A navíc je neuvěřitelné, jak to všechno do sebe zapadá. Myslím si, že máte ze čtení mnohem větší zážitek, pokud čtete všechny díly postupně, jelikož je skvělé sledovat vývoj Harryho a ostatních postav.

Z první pěti HH knih stavím nejvýš Červenku a Pentagram, podle mě jsou nejpropracovanější. Výhodou Pentagramu je spousta nečekaných zvratů, ale na rozdíl od Nemesis nebyl děj vůbec překombinovaný, což knize přidává několik procentních bodů.

Moc mě potěšilo částečné umístění děje do Prahy a zmínka o Springsteenovi a Stounech. Jako jejich fanoušek mě jakákoli zmínka o nich nesmírně těší :-) Navíc Nesbo přichází opravdu s neobvyklými, originálními a pro někoho dost nechutnými detaily (viz kam se dá ukrýt jeden z uštípnutých prstů).

Svým způsobem je Pentagram vyvrcholením trilogie (spolu s Červenkou a Nemesis) v dějové lince mezi Harrym a Waalerem. I proto se nesmírně těším na Spasitele, protože jsem velmi zvědavý, kam se s Harrym zase posuneme.

A jo, naprosto souhlasím s předchozímim komentáři. Knihu není možné odložit. Sám jsem ji dočítal kolem třetí hodiny ráno u zápasu NHL mezi Washingtonem a Montrealem, kvůli čemuž jsem přišel o dvě branky.

mpb1913
09.12.2015 5 z 5

Nemám moc co napsat. Po trošku slabší Nemesis je Pentagram opět návrat k 5*. Je tam akce, napětí, alkohol, záhada, prostě HH v plné formě. Snad jen ten závěr, kde autor přimotal i Olega byl trošku přes míru, ale to už jen rejpu.

paul2843
05.12.2015 5 z 5

Kniha, kterou odložíte až když je půl druhé ráno a jste děsně unavený :) doufám že si ji u maturity vyberu

Val
02.12.2015 5 z 5

Ocitla jsem se v situaci, kdy už nevím, co k těm brilantním knihám psát.... Sérii HH nečtu postupně, tudíž je toto moje předposlední .... Už mě čeká paradoxně jen veskrze kultovní Sněhulák :-) Takže jen stručně - opět bravurní :-)

gomaki
01.12.2015 5 z 5

Jak asi přemýšlí sériový vrah?
Jak poznáte, že to co vidíte je skutečnost nebo jen hra někoho jiného?

Zde už se známe s HH velice dobře - přesto nás však překvapuje a hlavně exceluje!
Nesbo nám tímto příběhem ukázal, jak snadno jsme schopni vidět to, co chceme.

JAnD
30.11.2015 3 z 5

Moje první a možná i poslední kniha od tohoto autora. Hlavní hrdina mi není moc sympatický a zápletka mi přišla příliš překombinovaná, i když zločin byl proveden hodně dobře.
Jedno pozitivvum - kniha mne upozornila na nikoliv nezajímavou kapelu Green on Red.

fmash
27.11.2015 4 z 5

Napínavé. Tady bych mohl skončit, ale neodpustím si hrstku kritiky stupňujícího se autorova manýrismu, ve který se stále víc přechyluje množství bláznivých zvratů v hypotézách, filmové střihy mezi dějovými linkami atd. atp. Asi by se dalo jedině doporučit, aby si čtenář dával mezi jednotlivými díly několikaměsíční přestávky.

david7814
22.11.2015 5 z 5

Opat maximalne napatie a gradacia smerujuca k neschopnosti pustit knihu z ruk. Majstrovska zapletka hodna majstra tohto zanru.

ilicka
22.11.2015 5 z 5

Pentagram spolu se Spasitelem považuji za nejlepší Nesbův román - je úžasně napínavý (dobře vybudované základy v Července a Nemesis), přitom nezapadá do škatulky spotřebního čtiva, prolínání motivů (historie města, stoupající teplota, různé úrovně hry), hra s perspektivami a členěním textu mě velmi bavila. A pokud jsem to dosud nezmínila, Harry je tady, ve středu série, skvělá postava.

Hanina61
13.11.2015 5 z 5

Tak tohle byl opravdu nářez!!! Mám sérii přečtenou od Sněhuláka až do konce, teď se vracím k předchozím dílům. Sice jsem se ze začátku v ději "Pentagramu" trošku ztrácela z důvodu neznalosti předchozích dílů, nicméně za chvíli jako bych přestoupila z osobáčku do rychlíku, ve kterém to byla parádní jízda až do konce! Nelze než dát pět hvězdiček. A vzhůru na "Spasitele"... :-)

dzules
11.11.2015 5 z 5

Tak zatím nejlepší díl ze série Harryho Hola, člověk nemusel "pročíst" k nějaké akci, zápletce atd..svištělo to a ke konci už to uhánělo jak japonskej rychlík..super

Evda
29.10.2015 4 z 5

Má první "Nesbovka". (Tím pádem zatím nemůžu srovnat, která je lepší či horší nebo že jsou vlastně všechny jsou skvělé...(?) :))
Bohužel jsem se až po prvních kapitolách dozvěděla, že na sebe jeho knihy (tedy údajně) navazují. Nicméně, Harryho příběh je celkem lehce pochopitelný... Sice jsem se občas ztrácela, o kom je vlastně tedy řeč, ale vzápětí jsem se zase našla. ;)

Kniha je velmi dobře napsaná, čtivá a především v poslední části hodně napínavá. Některé kapitolky jsou slepé uličky, které vás zmatou a vy si myslíte, že jste vraha již odhalili, ale přitom tomu tak není. Teda alespoň u mě tomu tak bylo. Možných vrahů jsem měla totiž hned několik. A samozřejmě ani jeden z nich to nebyl! ;)
Co by to bylo za detektivku, kdyby čtenář vraha odhalil hned na začátku?!

Jo a...určitě tato kniha není poslední, kterou si od Nesba přečtu. Mám je totiž v plánu přečíst si je všechny...ale tentokrát to asi vezmu pěkně od začátku. ;)

Evazita
11.10.2015 5 z 5

No, sice jsem vraha netipla ani v úvodu knihy, a ani ne v polovině knihy... zato tipuji, že mě bude hlava bolet ještě další den. Kniha mě pohltila a přečetla jsem ji jedním dechem.

Toňula
01.10.2015 4 z 5

Klasika od Jo Nesba, ve které Harry Hole opět dokazuje,že jeho postava není jednorozměrnou figurou. Kromě komplikovaného případu sériového vraha opět řeší svoje soukromí a traumata z minulosti,která zasahují do jeho práce i do vzahů k okolí.

Phyl
21.09.2015 4 z 5

Hery Díra, řeší své životní problémy alkoholem, a opět je na stopě Hazlhofovi. Hery Díra, řeší své životní problémy alkoholem, a opět je na stopě Hazlhofovi. A opět se budeme zabobírat fenoménem jménem dejavu, ten zvláštní jev, při kterém se nám zdá, že se něco opakuje. Hery Díra, řeší své životní problémy alkoholem, a opět je na stopě Hazlhofovi. Ano zní to dost podobně a svým způsobem je to podobné. Víc se asi rozepisovat nebudu, protože bych psal pořád to stejné.

prostěkáťa
17.09.2015 5 z 5

Pro mě zatím nejlepší ze série Harry Hole.

Malarkey
15.09.2015 5 z 5

Pentagram je moje čtvrtá přečtená kniha v sérii a musím říct, že i s nejnapínavějším závěrem, který nebyl vůbec jednoduchý. Rozjezd je poctivý Harry Hole. V hospodě se vykropí, jak jen to jde a sem tam něco řeší. Mezitím Jo Nesbo zkouší navodit trošku mystickou atmosféru, aby z něj nakonec vypadlo logické vyústění. Radost tyto detektivky číst.

stehlicek
12.09.2015 5 z 5

Boží!! Čtu Harryho Holea na přeskáčku, takže už vím, že úroveň série lehoučce kolísá (ale fakt jen lehoučce), a tento díl patří ke špičce. Na stejné úrovni jako Sněhulák. Doporučuju!

Haci
08.09.2015 5 z 5

Skvěle zamotané, líbilo se mi to.