Pentagram

Pentagram https://www.databazeknih.cz/img/books/87_/87850/bmid_harry-hole-pentagram-6wk-87850.jpg 4 3712 490

Harry Hole série

V Oslu začíná období prázdnin a dovolených a město zasáhla vlna letních veder. V jednom bytě nedaleko hřbitova Našeho Spasitele začíná ze stropu něco kapat do hrnce s vařícími se bramborami. Ve vodě se tvoří drobné černé chuchvalce. Ve svém bytě v Sofiině ulici leží tou dobou na zemi Harry Hole – opilý, opuštěný a suspendovaný. Ve zběsilém, ale neúspěšném honu za usvědčením svého policejního kolegy Toma Waalera z vraždy zradil všechny své blízké. Za čtyři týdny bude bez práce. Vtom zvoní telefon. Šéf oddělení vražd povolává Harryho k podivnému nálezu – zavražděná žena s odseknutým prstem. Harry Hole dostává svůj poslední případ. Bude na něm pracovat společně s jediným kolegou, který právě nemá dovolenou, s Tomem Waalerem, jenž Harrymu učiní jistou nabídku. Vzápětí zmizí beze stopy Lisbeth, manželka známého producenta Willyho Barliho, který chystá premiéru muzikálu My Fair Lady, v němž měla jeho žena hrát hlavní roli. A na policii dorazí v obálce useknutý prst. Stojí za Lisbethiným zmizením její manžel, jak tvrdí tzv. Holeův první zákon, anebo někdo jiný? Brzy se ukáže, že policie má co do činění se sériovým vrahem. Dokáže Harry rozluštit vzkazy a symboly, které vrah zanechává na místech činu, a dokáže zabránit dalším vraždám? Přijme nabídku Toma Waalera? A podaří se mu vrátit svůj osobní život k normálu? Harrymu začíná být pořádně horko.... celý text

Literatura světová , Detektivky, krimi , Thrillery

Vydáno: , Kniha Zlín

Marekors , 2003

MíšaS.
11.04.2024 4 z 5

Zatím nejlepší díl, ale ke konci to bylo už trochu moc překombinované. Další díl už na mě čeká a pak si dám zase na chvíli od Harryho pauzu.

witko
22.03.2024 5 z 5

Po dlouhé době návrat k Harrymu a musím říct, že to tedy byla jízda! Přijde mi to čím dál lepší.

Mája777
02.03.2024 5 z 5

Jo, Harry je Harry, ten nezklame a neklame, nic neslibuje a žije tak, jak se dá. Snad už to pochopila i Rachel. No uvidíme. A má vlastní výzva se prozatím daří.
(2. 3. 24 - 6 003 - 14)

Haloon
21.02.2024 5 z 5

Pentagram je svým způsobem menším vyvrcholením první etapy série o Harry Holeovi, kde se uzavře nejedna dějová linie. A jde v něm řádně do tuhého, přičemž jedním z největších protivníků protagonisty je Harry Hole sám.
V příběhu Pentagramu, kde hraje číslo pět jednu z ústředních rolí, se naplno projeví charakter hlavního hrdiny, okolo kterého se svět utápí v chaosu, ale zlosyni bez trestu nikdy neodejdou.
Koho potěší, když se o naší malé zemičce zmíní ve světě, si v tomto díle přijde taky na své.

princesse
12.02.2024 4 z 5

Čtivé, místy ujeté, takže ten správný Harry. A jestli se nepletu, tak zvracel jen jednou, tak to je úspěch a doufám, že už to bude jen lepší a lepší. Konečně je po problémech s Tomem a doufám, že už se tam záhadně znovu neobjeví coby nesmrtelný a neohrožený hrdina co přežije vše! Mrknu na další díl a tento určitě doporučuji.

Filomena1961
10.02.2024 4 z 5

Z přečtených knížek tohoto severského autora u mě pořád vede Červenka. Pentagram byl okořeněný mystikou a tajemnem. Harry měl tentokrát problémy nejen v pracovním, ale i v osobním životě. I když pil první ligu, člověk mu držel všechny prsty, aby se vzpamatoval. Jeho intuice, inteligence, logika mu pomohly vyřešit případ a jeho pracovní kolega konečně dostal, co si zasloužil. Kniha čtivá a napínavá od začátku do konce. Určitě v této sérii budu pokračovat.

85098211
23.01.2024 5 z 5

U této série mám opravdu silný pocit, že má, pokud jde o kvalitu, určitě stoupající tendenci ;-). Harry Hole je konkrétně v této knize sice aktuálně suspendovaný - však taky doslova chlastá první ligu ;-), ale brzy dostane příležitost se zapojit do pátrání po pachateli, který vraždí po vzoru pentagramu. Kromě toho se sám Harry aktuálně docela plácá ve svém soukromém životě, takže bude muset řešit nejen brutální činy šíleného vraha, ale i svoje vlastní starosti... Jak to celé dopadne, už samozřejmě prozrazovat nebudu ;-). Kniha je čtivá, mne upoutala hned od první stránky a nedokázala jsem ji odložit, dokud jsem se nedozvěděla úplně všechno ;-). Hodnotím tedy plným počtem a časem se budu těšit na další setkání s Harrym a jeho problémy :-))).

andy_nejedla
16.01.2024 5 z 5

Po dlouhé době jsem si zas vzala další díl ze série Harry Hole a moc se těším na další, jen co přijdu domů, tak ho vyndám z knihovny. Knížka je čtivá, úplně vás pohltí.

Araso
12.12.2023 4 z 5

Paráda! Harry opět nezklamal. Některé zápletky byly tentokrát čitelnější, než bývá obvyklé, ale to byl vlastně záměr autora... čitelné rozuzlení s obviněním nevinného člověka. Kniha měla spád a to se mi líbí. Harry se snad v této knize konečně vyrovná s vraždou Elen... Doporučuji a vrhám se plna očekávání na Spasitele...

chodícírohožka
05.12.2023 3 z 5

Na doporučení sestry jsem si od tohoto autora přečetla už druhou knihu a přestože jeho psaní má něco do sebe, nestačí mi to k tomu, abych se k němu chtěla vracet (alespoň ne v blízké době).

DeathTheKid
30.09.2023 5 z 5

Právě Pentagram se stal mým úvodem do spisovatelského království Jo Nesbøa. Byl jsem unešen a navázání na sérii v chronologickém pořadí pak byl naprosto logický krok.

Teď si po více než 5 letech prožívám tragický a napínavý život Harryho znovu a Pentagram působí trošičku prázdněji. Vraždy tak nějak plynou, bez postupů a nálezu klasických důkazů, jako to bylo v minulých knihách, ale i vyvrcholení s úhlavním nepřítelem zprvu působilo tak nějak unáhleně a některá rozhodnutí postav prostě nedávaly smysl. Druhá půle knihy ale tak nějak začala zaostřovat obraz detailněji a vše do sebe zaklaplo jako ozubené soukolí zlatých rolexek.

Pentagram ukončuje Princovu ságu, která na mě působila nevyrovnaně. Očekával jsem případ a notnou dávku z pozadí Prince. Tak akorát, abych byl nažhavený na další díl. Zejména v Nemesis tohle cítit nebylo skoro vůbec a proto i ten náhlý skok v pátém dílu působil trochu hrrr. Naštěstí mě čeká Belman sága a tu já tuze rád.

Pazďa
29.09.2023 4 z 5

Pentagram posouvá laťku knih s Harrym Holem zase o něco výš. Případ je našlapaný, konečně se tu uzávírá arch, který se táhne vícero knih a celkové rozzuzlení je skvělé. Zatím nejlepší kniha série.

Hkk935
07.09.2023 5 z 5

Zase povedené a to mě baví. Harry je za všech okolností svůj a to dává příběhu život

Lely
10.08.2023 5 z 5

Tak tenhle díl mě hodně bavil, zatím asi nejlepší z celé série.

heavy66
26.05.2023 5 z 5

(SPOILER) Představte si, že se se vás někdo zeptá, o čem je Pentagram?
"No, jak bych ti to...? Harry dostane padáka od Policie kvůli chlastu, a ve výpovědní lhůtě musí chodit do práce a najít sériového vraha satanistu. Ďábel Harryho svádí jako Ježíše na poušti, a nakonec ho prosí o milost."
Všimli jste si, že vcelku obyčejný bourbon Jim Beam nabývá v podání Jo Nesbo kultovního až spirituálního významu?!

Misoso
25.05.2023 5 z 5

Táto časť bola zatiaľ z celej série Hary Hole najlepšia, odporúčam. Prajem príjemný zvyšok dňa. :)

Majkrofon
02.04.2023 5 z 5

Návrat k Harrymu Holeovi po dlhšej dobe, no o to viac som si to užil. Skvelý príbeh i zápletka a hlavne grandiózne a uspokojujúce vyvrcholenie. Fuck you Tom..

vevu.
31.03.2023 5 z 5

Za mě zatím nejlepší díl s HH! Linka s vrahem super, skvěle gradovala. Linku s Harryho osobním životem také chválím, tam bylo taky dost zvratů. Jsem ráda, že došlo k vyřešení zásadního problému v aktuálním Harryho životě. Rozhodně jsem zvědavá na další díl :)

darbujan8924
31.03.2023 5 z 5

Než se děj u knížky rozjede na plné obrátky, to maličkou chvíli trvá, ale pak....
Ten konec je opravdu skvělý.
Jo " fenyklové semínko" je prevít a Waaler taky.
A na to, že Harry chlastá, jako dalších 80% detektivů o kterých jsem četl, tak mu to fest pálí

ArwenAragorn
18.03.2023 5 z 5

81%
"Pentagram je starý náboženský symbol, nejen v křesťanství. Je to, jak vidíte, pěticípá hvězda namalovaná jedním tahem, kdy se linie několikrát překřižují, podobně jako u Davidovy hvězdy... "
Skvělé pokračování. Napínavé, s mnoha zvraty, s koncem, který nemá chybu, je tady zvláštní motiv vraha a konečně se něco zásadního děje mezi Tomem Waalerem a Harrym. I soukromý život Harryho s Rachel se někam pohne. A líbilo se mi, že tady figuruje i Praha.
Moc jsem si čtení užila a thriller doporučuji.