Pentagram

Pentagram https://www.databazeknih.cz/img/books/87_/87850/bmid_harry-hole-pentagram-6wk-87850.jpg 4 3716 490

Harry Hole série

V Oslu začíná období prázdnin a dovolených a město zasáhla vlna letních veder. V jednom bytě nedaleko hřbitova Našeho Spasitele začíná ze stropu něco kapat do hrnce s vařícími se bramborami. Ve vodě se tvoří drobné černé chuchvalce. Ve svém bytě v Sofiině ulici leží tou dobou na zemi Harry Hole – opilý, opuštěný a suspendovaný. Ve zběsilém, ale neúspěšném honu za usvědčením svého policejního kolegy Toma Waalera z vraždy zradil všechny své blízké. Za čtyři týdny bude bez práce. Vtom zvoní telefon. Šéf oddělení vražd povolává Harryho k podivnému nálezu – zavražděná žena s odseknutým prstem. Harry Hole dostává svůj poslední případ. Bude na něm pracovat společně s jediným kolegou, který právě nemá dovolenou, s Tomem Waalerem, jenž Harrymu učiní jistou nabídku. Vzápětí zmizí beze stopy Lisbeth, manželka známého producenta Willyho Barliho, který chystá premiéru muzikálu My Fair Lady, v němž měla jeho žena hrát hlavní roli. A na policii dorazí v obálce useknutý prst. Stojí za Lisbethiným zmizením její manžel, jak tvrdí tzv. Holeův první zákon, anebo někdo jiný? Brzy se ukáže, že policie má co do činění se sériovým vrahem. Dokáže Harry rozluštit vzkazy a symboly, které vrah zanechává na místech činu, a dokáže zabránit dalším vraždám? Přijme nabídku Toma Waalera? A podaří se mu vrátit svůj osobní život k normálu? Harrymu začíná být pořádně horko.... celý text

Literatura světová Detektivky, krimi Thrillery
Vydáno: , Kniha Zlín

Marekors , 2003

monika3332
07.04.2022 5 z 5

Zápletka báječná, rozuzlení paráda a přidaná deviza v podobě "prince" bezva. Je pravda, že komentářů o Herryho pití je moc

Vlaďkaa4
23.02.2022 4 z 5

Detektivka je super, akorát mě trochu otravovala neustále řešená Harryho závislost.

baty
12.02.2022 5 z 5

Vzrušující, strhující příběh. Velmi napínavý a poutavě napsaný. Dej mě naprosto pohltil a já nemohla přestat číst. Opravdu prvotřídní thriller.

Metuje
07.02.2022 4 z 5

(SPOILER) Začátek trochu komplikovanější a matoucí, konec skvělý. Tenhle díl na mě působil trochu mělčeji, vraždy nebyly příliš silně motivovány, na můj vkus bylo celé "představení" příliš racionální a chladné. Ani na rodinné chvíle s Ráchel se téměř nedostalo. S Waalerem je konečně amen, občas mě sice vytočilo jeho chování k Beátě, ale na rozdíl od třetího dílu, kdy mi opravdu pil krev, mě ve 4. ani 5. díle tolik nedráždil, ikdyž musím říct, že se smrtí se Nesbø opravdu vyhrál :)

Lucek
30.01.2022 3 z 5

Druhá kniha od Nesba a nejspíš poslední. Neoslovil mě jeho styl.

Karoley
27.12.2021 5 z 5

Po přečtení Sněhuláka jsem se rozhodla vzít případy Harryho Holea pěkně od začátku.
HH5 - Pentagram je parádní detektivka! Rozluští policie vzkazy a symboly, které jí vrah zanechává? Opět krásně zamotaný příběh, tajemné náznaky, falešné stopy, napětí, mrazení v zádech, šok. Vraha jsem neodhalila až dokonce. Potěšily odkazy na ČR.

*Pentagram je starý náboženský symbol, pěticípá hvězda namalovaná jedním tahem, kdy se linie několikrát překřižují.

Kubajzz
30.11.2021 4 z 5

Opět super thriller, který má spád, napětí a sériového vraha. Dokonce se tu objeví i Praha :-)

Iveta123
20.11.2021 5 z 5

Skvělá kniha i celá série, zdá se mi, že ty knihy jsi čím dál lepší, jsem zvědavá na další. Tady u té jsem především byla zvědavá, jak bude pokračovat dějová linka z předchozích dílů o Harryho kolegovi Tomovi, která byla nakonec poutavější, než případ, který v téhle knize řešili, i když i ten byl zajímavě vymyšlen.

ViolettaCh.
30.10.2021 4 z 5

Harry se zase vyhrabal ze svého alkoholového opojení, aby vyšetřil komplikovaný případ sériového vraha a přitom se ještě střetnul s padouchem z vlastních řad. Je to už klasika, ale ty jeho opilecké extempore se mi zdají ve všech dílech tak nějak podobné. Příběh je promyšlený tak, jak má ve správném thrilleru být. Samozřejmě je to nereálné, ale papír to snese. Je vidět, že autor si oblíbil i Prahu, kterou do příběhu tentokrát taky zamotal.

Korejš
26.10.2021 5 z 5

Čím víc knih od Nesba čtu, tím víc mi přijde, že ne jeho postavy ale právě on je tím největším psychopatem, nikdo jiný totiž něco takového nemůže vymyslet. Moje pátá kniha od Nesba...vím, že je to trapný ale opět musím dát 5 hvězd: hvězda za ČR, hvězda za příběh, hvězda za prasárny a dvě hvězdy za krásný konec toho ksindla.

polednice1705
14.10.2021 5 z 5

Na začátku mi tam přišlo hodně postav a jmen a takový pomalejší rozjezd, ale druhá polovina knížky měla úplně jiný spád a konec určitě nepředvídatelný. Skvělé !

Janadvorackova
26.09.2021 4 z 5

Napínavé, jako většina knih autora.
Harry je takový hrozný santus, přesto mi není odporný, jak by asi alkoholik mnohdy byl.
A vraha jsem netipla, tyjo. Něco se děje :).

martiline
21.09.2021 5 z 5

Napětí od první až do poslední věty.
Autor vás vede a vy si děláte dedukce, dokonce si myslíte, že vy už toho vraha máte ... chyba ... Něco vám poodhalí a vy si myslíte, že vidíte víc než Harry Hole ... chyba. A tak to s vámi jde téměř celé dílo ... Až ke konci na vás vybafne.
Prostě dokonalé ...

Monini
01.09.2021 4 z 5

(SPOILER) Za pentagram 3 *, za krasnou likvidaci prosiciho Toma W. hvezda navic

Vivienca
23.08.2021 3 z 5

Protože jde o světový bestseller, budu v hodnocení trochu přísnější. Navíc chvály je tu dost, takže moje "troška do mlýna" je spíše pohledem z té druhé strany.
Ano, překombinované - to rozhodně je, ale mám dojem, že určitá "rozmanitost" děje už je jakousi autorovou značkou a evidentně na většinu čtenářů funguje dobře. Pachatelovo doznání - vysvětlení motivu, popis provedení atd. - podané formou monologu přes čtyři strany, beru jako menší zradu na čtenáře i hlavního hrdinu. Ale budiž... S čím mám ale větší problém je 1. uvěřitelnost charakterů postav 2. reálná proveditelnost některých skutků zejména s ohledem na udávané časy.
POZOR SPOILERY
Třeba sympatický chlapec jménem Oleg... Malý kluk který nikdy ale fakt NIKDY neremcá, vždycky je pro každou taškařici a zachovává stoický klid i v momentě, kdy ho ve výtahové šachtě za vlasy drží dlaň, která se zároveň ve stejném momentě odtrhává od zbytku těla... Na Harryho nikdy není naštvaný, vždycky je to "parťák do nepohody" a jakkoli traumatizujícími zážitky prochází zůstává zcela bez duševní poskvrny. Jestli navzdory strýčkovi Harrymu přežije své dětství, bude to novodobý Robocop.
Ráchel - Olegova matka... Nějak mě autor nedokáže přesvědčit, že žena jejích kvalit tak zoufale prahne po muži, který je na kilometr cítit chlastem a cigaretami, je bez peněz, věčně ožralej s nateklýma žilnatýma bulvama a červeným opileckým nosem...
Ono i to Harryho - těžký alkoholik - občas jako nepije - a někde v tomto mezičase je geniální polda, který má promyšleno dvacet tahů dopředu a neujde mu ani sebemenší detail...je velmi těžko uvěřitelné a přijatelné vzhledem k tomu, jak běžný alkáč funguje (kdo má zkušenost, ví o čem mluvím).
Abych jen nekritizovala: Co se mi líbí moc, to je autorova hra na kočku a na myš. Občas čtenáři něco prozradí dopředu a čtenář se pak baví nad lopotou Harryho, který si k tomu musí dojít sám. Jindy nám naopak dá autor pocit, že víme něco navíc, že zase tak trochu předbíháme a víme co se stane....abychom zjistili, že nás tak trochu napálil a ono je to vlastně trochu jinak. To byly momenty, které mě na knížce bavily nejvíc. Ačkoli mám k Pentagramu výhrady, celkově hodnotím kladně a určitě si od J.N. přečtu další kouosek.

elcapitano
13.08.2021 3 z 5

Na mne to bylo nějak překombinované. A tolik vychvalovaná severská atmosféra, ta tam taky nebyla, spíš jsem měl dojem, že je to plné docela samoúčelných nechutností, které asi mají zvýšit atraktivitu příběhu. Mne spíš odpuzovaly. A v zásadě dvě dějové linky - dva případy, které se nějakou náhodou protnou? ... a motiv činů hlavního vraždícího maniaka - tak to se prostě nedá akceptovat. Leda, že bych přijal tuto knihu, jako příklad nějakého nového žánru - krimy-fantasy? Ač je kniha prokombinovaná a promyšlená, tak mne to nenadchlo.

sniciknihomolka
12.07.2021 5 z 5

Tohle byla jízda! Už od začátku se něco dělo. Až na ten chlast. Na ten nešťastný chlast...Harrymu to celou knihu pěkně pálilo. Předpokládal, jak se vrah bude chovat a jaký bude jeho další tah. Vztah Harryho a Olega mě opravdu překvapil. Rachel by si měla rozmyslet, co chce. Vytáčela mě. Všechno bylo perfektně promyšlené. Konečné rozuzlení a závěr knihy byl nejlepší ze všech dílů, co jsem četla.

SedllY
01.07.2021 5 z 5

Ano! Takhle teda ano!
První kniha s HH bez slabších míst. Poprvé, a snad ne naposled, plný počet.

emilieselden
28.06.2021 4 z 5

Moje první kniha tohoto autora. Řekla bych trochu pro náročnější čtenáře. Četla se dobře a co je hlavní, byla uvěřitelná. Ne jako některé jiné knihy, které překypují nelogičností, přehnaností nebo neproveditelností. Např. knihy R. Bryndzy jsou oproti tomu hodně hodně jednoduché. I když to očividně dobře funguje ale v porovnání s tímto působí krapet primitivně.

JaniMa
28.06.2021 4 z 5

(SPOILER) Nejsem jediná, kdo má trochu problém s přijetím povahy hlavního hrdiny. Za dynamiku příběhu však autorovi promíjím i Harryho přeměnu z alkoholové trosky na brilantní mozek mrknutím oka.
Čtení bylo napínavé. Pohltilo mě to natolik, že jsem autorovy prominula i řadu věcí, které šly proti logice. (Způsob, jakým se do dění dostal Oleg, pátrání kolem Barliho, fenyklové semínko,…) Krom toho, ani přes množství zvratů mi nepřišlo těžké se v dění zorientovat, a dokonce ani se jmény postav jsem pro tentokrát neměla problém. Hole umí vymyslet a okořenit příběh. Rozhodně se nebojím pustit do čtení další knihy.