Nůž

Nůž https://www.databazeknih.cz/img/books/40_/407982/bmid_nuz-Lx9-407982.jpg 5 2129 496

Harry Hole série

Harry Hole se už mnohokrát probudil s temným tušením, prázdnou hlavou a kocovinou jako trám. Tentokrát je ovšem probuzení ještě horší než jindy. Kdysi slavný kriminalista má na rukou i kalhotách krev a až po chvíli si vybaví, že ztratil všechno. To tam je idylické manželství s Ráchel, ta tam je zajímavá práce vyučujícího na policejní akademii. Jediné, co mu zbylo, je věrný přítel Jim Beam. A také místo v kanceláři vedle Trulse Berntsena, kde jakožto bývalá legenda smí na přímluvu svého šéfa aspoň třídit papíry. Co si však Harry vybavit nedokáže, jsou události včerejšího večera v baru Jealousy. Jednotlivé střípky vyplouvají na povrch jen pomaloučku, skládají se však ve strašlivý obrázek. Harry si začíná přát, aby se byl vůbec neprobudil, protože i zlý sen je lepší než krutá realita, jíž musí čelit. Ve chvíli, kdy si myslí, že už se dostal na samé dno a víc ztratit nemůže, se navíc objeví jeho dávný nepřítel Svein Finne. Harry má dvě možnosti: skoncovat se vším hned, anebo se ještě aspoň dočasně vzchopit.... celý text

Literatura světová , Detektivky, krimi , Thrillery

Vydáno: , Kniha Zlín

Kniv , 2019

Pe3ček
23.01.2022 5 z 5

Líbilo se mi to. Bylo to super pokračování a navíc zase trochu jiné než jen pouhé odhalení vraha. Nesbo sice píše na mě možná trochu složitě (co si postavy myslí a co jim kdy kdo řekl apod., toho by podle mě v knize mohlo být míň), ale i tak je to pořád TOP detektivka. Těším se na další díl, který už se prý připravuje. :)

callahanh
02.01.2022 4 z 5

Na Nůž se dá nahlížet ze dvou pohledů, oba jsou zcela legitimní a dá se říct, že jeden bez druhého ani nemůžou existovat. Na jednu stranu totiž Nesbømu nejde upřít to, že opravdu umí psát - krátké věty, atraktivní zápletky a prostředí, temné osudy jednotlivých postav, spousta násilí, strhující děj a vesměs velmi dobrá práce s napětím. Bonusem budiž i rozvíjení charakterů nejen hlavní postavy, ale i těch vedlejších, a pokud čtenář s Holem prošel všechny, nebo alespoň většinu předchozích knih, musí být určitým způsobem emočně pohnut. Na druhou stranu ale autor tak trochu podlehl možná pocitu vlastní výjimečnosti, možná nešťastnému současnému syndromu hollywoodských blockbusterů a všechno se snaží mít větší, epičtější a pochopitelně delší. Troufnu si tvrdit, že odhalit pachatele je zcela nemožné, protože na něj absolutně nic neukazuje, a když se odhalí, moc to k němu nesedí, protože jeho motiv je dost na vodě (a asi těžko věřit, že při promyšlenosti celého činu by nedomyslel klíčový detail). Ono těch zvratů je tu přece jenom až moc a ne všechny jsou úplně uvěřitelné a některé události jsou vskutku na hraně jakési realističnosti (Harryho autonehoda končící ve vodě), což by se ale v rámci žánru dalo asi i prominout, ačkoli v knize je na to čtenář o něco citlivější než ve filmu. Samotný závěr se pak dá považovat za jakousi úlitbu všem, protože Nesbø si nechává otevřená vrátka, jen to udělal tak trochu prvoplánově. Při hlubší analýze je fascinující, že za těch dvanáct knih je Hole ještě příčetný, stále pracuje u policie a ženy se o něj perou, když je regulérní alkoholik a ani to moc nevypadá, že by cokoliv jedl. Dá se tedy asi říct, že hodnotit Nůž nějak nízko je pozérství a jakési pokrytectví, protože kladů má víc než dost, pořád je strhující, dobře a rychle se čte a fanoušky Harryho Holea nepochybně uspokojí, nelze ale zavírat oči nad určitým megalomanstvím a lehkým do sebe zahleděním autora, které je znát na extrémní překombinovanosti, která je někdy na hraně serióznosti. 80 %

Evina74
27.12.2021 5 z 5

Další ze série o Harrym Holeovi, na kterou jsem se velmi těšila. Byla to opět čtivá kniha se strhujícím dějem. Ale dějově... Proč to Harrymu Nesbo pořád dělá? Je těžké nespoilerovat, ale tohle fakt bolelo...

Arella
18.12.2021 5 z 5

Výborné. Jeden z nejlepších dílů. Super. Děkuji!

pohoda58
06.12.2021 4 z 5

Super další díl série, čtivý, napínavý s překvapivým koncem. Klidně by to mohlo pokračovat dalším dílem. Prostě knihy Jo Nesba nemají chybu.

petronella1
24.11.2021 5 z 5

Skvělá jako vždy, jen zklamání na posledních 15 stranách

Atlantis
19.11.2021 3 z 5

Ach jo, zase půjdu těžce proti davu. Nůž se skvěle čte, pokud vám vyhovuje Nesboho styl psaní. Myslím tím, že popisuje každou postavu, co jde právě kolem, co měla k snídani a jak ji znásilňoval nevlastní otec zamlada. Já proti tomu osobně nic moc nemám, ale už to začíná být lehce únavné. Ale jinak? Jinak je tenhle obrovsky roztahaný, řešíme navíc vlastně jen jednu vraždu, navíc u původního teoretického pachatele víte, že jde o špatnou stopu a jen řvete na vyšetřovatele, ať jdou proboha dál. Jo a Harry zase chlastá. Wow, velká novinka, dělal to asi jen v deseti dílech ze dvanácti.
Nesedl mi ani závěrečný plot twist, který mi přišel za vlasy přitažený. Ano, zapadalo to do děje, ale vážně? Tenhle člověk? Ale no tak.
Tenhle díl jsem dlouho odkládal, druhá polovina Harryho ságy mne málokdy chytla za srdce a nelituju. Možná bych ho odložil ještě víc.

Hanys_
10.11.2021 5 z 5

Nesbo zraje jako víno. A příběhy Harryho Holea jsou čím dál lepší. Což je u 12. dílu v sérii něco šíleného.

Adelajda_4
01.11.2021 5 z 5

Jo Nesboa jako autora opravdu zbožňuju a co se týče severských krimi, není nad jeho knihy. Je tady ale jedna věc, která mě trochu mrzí a sice to, že mezi vydáním jednotlivých dílů jsou velké časové mezery. Konečně jsem se tedy dostala k četbě nejnovější Holeovky a musím přiznat, že úvodní šokující událost jsem sledovala jaksi z povzdálí a nezapůsobila na mě tak, jak by asi měla. Postupem času jsem se ale do děje postupně dostávala a jak vše gradovalo směrem ke konci, nemohla jsem se od knihy odtrhnout. Konec byl vskutku epický a to tak, jak to umí jenom Nesbo.

pupopony
26.10.2021 3 z 5

75% četl jsem lepší severské krimi. Dobré to je, to ano, ale ne skvělé

erousek007
08.10.2021 5 z 5

Od zacatku primo tusite, co se stane. Pak nahly zvrtat, nasledovany neee. To fakt nee, jako vazne. Nuz vas proste dostane.

kalache
26.09.2021 5 z 5

... Harry Hole by neměl tolik pít,knihy by pak byly o dost kratší,což? ...

postrach
21.09.2021 4 z 5

Zatim nejlepsi kniha co jsem od autora cetla.Jedina,kterou jsem docetla.Harry je mi nesimpaticky,policajt-alkoholik,postaveny mimo sluzbu....Oblibena a casta kombinace spousty autoru.Jinak kniha neni spatna.

Kolistka
03.09.2021 5 z 5

Za mě palec nahoru. Kniha se četla jedním dechem, nechtělo se mě od ní vůbec odcházet. Harry Hole nezklamal (alkohol, ztráta paměti, nejistota, zodpovědnost vyřešit vraždu). Ve hře bylo několik podezřelých včetně Harryho - super.

munka
31.08.2021 5 z 5

(SPOILER) Skvelý Nesbo a jeho detektív. Harry už niečo preskákal, ale smrť Ráchel ho silne zasiahla. Tipovať vraha som si netrúfla a tak zostalo, len čím skôr knihu dočítať .

Jenda75
21.08.2021 4 z 5

Opět velmi dobře napsaná kniha. Prostě Nesbo je Nesbo. Líbila se mi zápletka a i to, že obvinění se nevyhýbá ani Holemu.

Marciem
15.08.2021 4 z 5

Trochu slabší článek v jinak skvělé tvorbě tohoto autora.

BaPe895
15.08.2021 4 z 5

Tato kniha mi přišla od tohoto populárního autora zatím nejslabší. Zdálo se mi,jako by tu Nesbo tak trochu "vařil z vody".

Seraphine04
14.08.2021 3 z 5

(SPOILER) Autorův styl psaní je už velmi předvídatelný. Naservíruje nám hned několik podezřelých, ale nakonec je oním tajemným vrahem osoba podezřelá nejméně. A čím bližší je tento člověk Harrymu, tím lépe. Proto mě závěr nepřekvapil, a to ani zápletka s nemanželským dítětem, jelikož ta byla nastíněna již na konci minulé knihy. Proto jsem nepochopila, proč zde bylo vůbec potřeba ji složitě odkrývat.
Zklamala mě kniha? Dá se říci, že ano. Přečtu si další díl? Nakonec stejně ano.

Zahonek
03.08.2021 4 z 5

Nevím proč, ale pro mě byl tenhle díl z těch slabších. První půlku jsem se nemohl začíst, pak to bylo lepší, ale furt to nemůžu srovnávat s hutnou atmosférou předchozích dílů.

detektivní a krimi romány norská literatura

Jo Nesbø
norská, 1960