Nůž

Nůž https://www.databazeknih.cz/img/books/40_/407982/bmid_nuz-Lx9-407982.jpg 5 2134 496

Harry Hole série

Harry Hole se už mnohokrát probudil s temným tušením, prázdnou hlavou a kocovinou jako trám. Tentokrát je ovšem probuzení ještě horší než jindy. Kdysi slavný kriminalista má na rukou i kalhotách krev a až po chvíli si vybaví, že ztratil všechno. To tam je idylické manželství s Ráchel, ta tam je zajímavá práce vyučujícího na policejní akademii. Jediné, co mu zbylo, je věrný přítel Jim Beam. A také místo v kanceláři vedle Trulse Berntsena, kde jakožto bývalá legenda smí na přímluvu svého šéfa aspoň třídit papíry. Co si však Harry vybavit nedokáže, jsou události včerejšího večera v baru Jealousy. Jednotlivé střípky vyplouvají na povrch jen pomaloučku, skládají se však ve strašlivý obrázek. Harry si začíná přát, aby se byl vůbec neprobudil, protože i zlý sen je lepší než krutá realita, jíž musí čelit. Ve chvíli, kdy si myslí, že už se dostal na samé dno a víc ztratit nemůže, se navíc objeví jeho dávný nepřítel Svein Finne. Harry má dvě možnosti: skoncovat se vším hned, anebo se ještě aspoň dočasně vzchopit.... celý text

Literatura světová Detektivky, krimi Thrillery
Vydáno: , Kniha Zlín

Kniv , 2019

Marta08
17.01.2020 5 z 5

Jeden z nejlepších dílů série! Harry chlastá, už zase! Řeší komplikovaný případ, už zase! Tentokrát to je ale jiné, jedná se totiž o nejtěžší případ jeho dosavadní kariéry. Příběh mě překvapil hned na začátku a odhalení pachatele na konci mi vzalo dech. Nesbøho detektivky jsou napínavé, propracované a hlavně skvěle napsané. Téměř 600 stran a bylo mi to málo, zvládla bych i dvojnásobek. S postavami se Nesbø nemazlí a zbavuje se jich jak na běžícím páse...Jsem zvědavá, kam Harryho kostky zanesou, snad se dočkáme ještě pokračování!

martin2133
16.01.2020 5 z 5

Skvělý Nesbo jako vždycky. Krásně provázané s minulým dílem. Už se těším na další dil. Doporučeno

alois.randa
16.01.2020 4 z 5

Jedna ze slabších knih ze série. Ne, že by byla špatná, ale prostě jiné díly se mi četly lépe. Místy mi to přišlo zbytečně natahované. Vrah byl pro mě překvapením.

Bylina
16.01.2020 3 z 5

Na knihu jsem se těšila, ale musím říct, že mě zklamala. Začátek se dobře rozjel, četla jsem ji téměř nepřetržitě, ale v půlce se příběh zpomalil a do čtení jsem se vyloženě nutila. Posledních asi 100 stran se děj opět rozjel a závěr byl nakonec výborný. Jedním slovem bych řekla, že to bylo PŘEKOMBINOVANÉ. Možná by knize neuškodilo míň odboček z děje a míň souběžných příběhů. Nakonec se vše propojilo, ale odbočky do Afghánistánu mě nebavily.
Vraha jsem neodhadla vůbec, to bylo překvapení.

železňák
15.01.2020 1 z 5

Ach jo. Jako rada jinych mam Nesbøho precteneho kompletne a od nadseni z jeho prvnich del to dospelo k takovemu paskvilu. Nerealne dialogy, nahody jak hrom, ktere ho neomylne vedou k cili, uff. Never more

TomD
15.01.2020 5 z 5

Super, paráda. Do posledních chvil jsem nevěděl, kdo je vrah. Teda myslel jsem tak tři lidi, nakonec to byl někdo úplně jiný. Jak to všechno skvěle zapadlo. ????????????Parádní dílo, podle mě, jedno z nejlepších.
Ještě velká pochvala paní Kryštůfkové, překladatelce. Díky.

dzafik
15.01.2020 5 z 5

Skoro nikdy se mi nestalo, abych odhadla vraha temer v pulce knizky, natoz u pribehu od Nesba! Ale i presto, davam pet hvezdicek, protoze to se jinak neda :)

aktak1203
15.01.2020 5 z 5

Zase jeden povedený Nesbo. Příběh je skvěle propracovaný a asi jsem špatný fanda detektivek, protože vraha jsem nebyla schopna poznat. Líbil se mi i konec, buď se budeme mít na co těšit, nebo Harry zmizí v nenávratnu...nebo ne?

nikaxxx
14.01.2020 4 z 5

No! Nesbø je Nesbø. Jeho detektivky jsou propracované, napínavé, nervy drásající a v neposlední řadě skvěle napsané. To je také důvodem, proč jsem Nůž přečetla jedním dechem, navzdory tomu, že (dle mého subjektivního názoru) nepatří k nejlepším dílům série.
Příběh mě šokoval hned na začátku a samozřejmě na konci … Nesbø se nebojí zatočit se čtenářsky oblíbenými postavami série…
Teď jsem jen zvědavá, kam Harryho vržené kostky zanesou. Vzhledem k tomu, že o Harryho osudu bude rozhodovat Nesbø, neočekávám nic jiného, než neočekávatelné …

Mudry
14.01.2020 5 z 5

Nezklamal Nesbø ani Harry. Zase perfektní !!!

Cornelie
12.01.2020 5 z 5

Četla jsem kvůli výzvě, díky tomu jsem ho konečně zdolala a nelituji. Osobně mi tedy vadilo to zdlouhavé popisování míst, chvílemi jsem se ztrácela v postavách, ale všechno mělo svůj smysl. Ještě nejsem rozhodnutá jestli sáhnu po další jeho knize,asi ano.

AnnaNes
09.01.2020 5 z 5

Může to být ještě lepší? Ano, tenhle díl předčil vše. Nesbø je láska

petrulka
09.01.2020 5 z 5

Nůž vystřelil sérii opět vzhůru. Nesbo Harrymu nakládá měrou vrchovatou, cupuje ho na kousky a zas ho skládá dohromady. Kam to až jednou dospěje netuším, ale začínám mít pocit, že by životní cesta jednoho z mých nejmilovanějších knižních přátel nemusela skončit spokojeným užíváním si důchodu.

santa1212
09.01.2020 5 z 5

Skvělá, skvělá, skvělá detektivka. Co dodat.

daja51
07.01.2020 5 z 5

Další "z best of J.N."- suprové počteníčko - gradující napětí až do konce - vřele doporučuji, budete se každým dnem tešit na další a další stránku.

nicolettkaa
07.01.2020 5 z 5

Mé pocity z knihy nejvíce vystihují slova, která jsem u ní několikrát pronesla: "Cože? To si dělá prdel!" Skvěle vystavěný příběh, až jsem dostala chuť se na celou sérii vrhnout od začátku. K odhalení vraha jsme dostali nějaké indicie, ale stejně jsem se nechala nachytat. Na jednu stranu doufám, že už Harry bude mít klid a Nesbo se pustí do psaní něčeho jiného, ale na druhou stranu bych si další díl ráda přečetla.

Margherita_N
07.01.2020 5 z 5

Hodně úvah o vraždění a tradičně taky o Norech. To je nejspíš to, co si z téhle knížky ponesu, až zapomenu příběh. :-) Ten byl ale parádní, tenhle díl je vrchol série. Neustále žasnu nad tím, jak dokázal Nesbo stvořit alkoholika, kterej je tak moc sympatickej, tak moc mu fandím. Nebyla to láska od prvního dílu, ale teď? Ač mám doma kupu nepřečtených knížek, mám chuť si dát celou sérii s Harrym Holem znova. Nikdy jsem se netajila nesympatiemi k Ráchel, moje favoritky byly Kaja (jak jsem ráda, že se tu zas objevila!) a hlavně Katrine. Kvůli ní mě Harry na konci celkem nakrknul - jaký házení kostkou, to je snad jasný, kde je teď jeho místo, ne. Ohledně vraha - netipla bych si ho úplně brzo, ale byly tam minimálně dva časné náznaky, které prozrazovaly, že něco ví. To něco mi ale nepřipadalo jako důvod k vraždě, spíš bych hádala pravý opak. Motiv byl tedy hodně vyhrocený, až jsem si chvílemi říkala, že snad Nesbo přestřelil, ale co já vím. Vypravěčsky je to skvělé, přeložené úžasně. Hrozně se mi líbí autorův vztah k jeho městu, zemi. V Oslu už si připadám skoro jako doma, ač jsem tam zatím nebyla. Ale těším se, že se tam podívám, a těším se na dalšího Harryho, protože konec knihy mu nechal otevřená vrátka k dalšímu příběhu.

jfialova
06.01.2020 4 z 5

Ačkoli už jde v pořadí o 12. knihu série, kvalita je stále vynikající. Dokonce bych řekla, že se časem lepší. Nůž a Žízeň jsou podle mě ze série nejlepší. Velmi oceňuji, že se opět autor nebál do toho říznout-ze staré gardy nám tam už moc postav nezbývá. Doufám v pokračování, zajímá mě, co si Harry hodil a jak to s ním bude dál.

sassenkka
06.01.2020 5 z 5

Harry Hole je srdcovka. Na Nůž jsem se těšila extrémně a byla jsem... šokovaná, napjatá, smutná, vyděšená, ale jako vždy nadšená! Nesbø je třída, Harry prostě válí střízlivý i opilý. Bylo to velmi emotivní, napínavé, spolu s Žízní nejlepší kniha série. Pět hvězdiček mi přijde málo.. :)

IvaKo
06.01.2020 5 z 5

Krimi moc nečtu, ale Nesbo mě vždycky zaujme. Tentokrát jsem opravdu nadšená, pro mě je tato další epizoda ze života HH asi nejlepší. Příběh je chytře vymyšlen, detailně prokombinován a bravurně napsán (i přeložen), nemohla jsem se odtrhnout. Byla jsem napnutá od první stránky až do konce. Báječný čtenářský zážitek. Těším se na další.

detektivní a krimi romány norská literatura

Jo Nesbø
norská, 1960