Netopýří muž

Netopýří muž https://www.databazeknih.cz/img/books/71_/71691/bmid_netopyri-muz-VSu-71691.jpg 4 5719 1023

Harry Hole série

Harry Hole, policista z Osla, je poslán do Sydney, aby zde objasnil vraždu mladé norské herečky Inger Holterové. S případem mu má pomoci jeho australský kolega Andrew Kensington, Aborigin. Oba nekonvenční policisté se brzy spřátelí a Hole se od Kensingtona dozvídá mnoho zajímavostí o Austrálii, její historii i o životě v samotném Sydney. Vražda Inger Holterové navíc není ojedinělým případem. Na celém západním pobřeží Austrálie jsou znásilňovány – a občas i zardoušeny – mladé blondýnky. Úkolem obou kriminalistů je dopadnout psychopatického vraha co nejdříve...... celý text

Literatura světová , Detektivky, krimi , Thrillery

Vydáno: , MOBA (Moravská bastei)

Flaggermusmannen , 1997

Gilnien
Gilnien
17.05.2023 3 z 5

Občas mě nudily některé "příběhové" pasáže, ale asi sloužily k dokreslení děje a rozuzlení pachatele. Také jsem čekala víc komplikovaný děj, víc důkazů, poodkrývání pachatele postupně. Tady člověk až na konci na některé části řekl "aha, tak proto", ale uspokojivé to nebylo. Asi nejvíc mi vadily ožralecké epizody - ano, věděla jsem, že Harry Hole je alkoholik (taky proto jsem to četla, hezky se to hodilo do čtenářské výzvy), ale prostě do celkového děje to nezapadá natolik, aby to byla důležitá součást hlavní postavy, vynechat pár takových pasáží, kniha by byla stejně dobrá a člověk by se o nic neochudil.
Ačkoli dávám 3 hvězdy, kniha byla dobrá a recenze celkové série jsou příznivé natolik, že si další knihy s chutí přečtu.

Honza28
Honza28
03.05.2023 2 z 5

Zklamání. Na to, jak je celá tahle série od Nesba slavná, jsem čekal mnohem víc. Do knihy mi dělalo problém se začíst. Tešil jsem se na super severskou detektivku a ejhle, celý děj se odehrává v Austrálii, tedy v prostředí, které mi není úplně moc blízké, a to jak geograficky, tak kulturou. V knize mi vadila spousta pasáží, o australské mytologii, která nevím proč tam vůbec byla. Možná jsem udělal chybu, že jsem si nepřečetl anotaci nebo že jsem začal rovnou prvním dílem. Druhému dílu ze série dám ale šanci.

adabraz
adabraz
26.04.2023 3 z 5

Řekla bych že neurazí ani nenadchne :). Chvilkama jsem se knihou trochu vlekla, ale za půlkou už to bylo zajímavější a akčnější. Těším se na další díly.

TessieB
TessieB
12.04.2023 4 z 5

Dobrý start do série. Nebylo to extrémně napínavé, ale neurazí :) těším se na další díly a vzestupnou tendenci psaní.

Pajina68
Pajina68
11.04.2023 3 z 5

Ze začátku mne kniha moc nebavila, ale ke konci to konečně dostalo spád. Asi byla chyba, nejprve přečíst knihy jako je "Sněhulák" a "Levhart" a pak teprve tuto knihu. Protože ty další díly jsou mnohem lepší.

veverkaVv
veverkaVv
02.04.2023 4 z 5

Kniha se čte dobře. Velmi mě bude zajímat, jak se bude vyvíjet osud hlavního hrdiny-alkoholika. Je to poměrně rozporuplná postava, ale tím se i stává více lidskou.

SuperSojka
SuperSojka
02.04.2023 3 z 5

Knížky s Harry Holem čtu napřeskáčku a v tomhle srovnání mi první díl přijde jako slabý rozjezd. Ještěže člověk ví, že ho čekají i lepší díly. Třeba takový Sněhulák je majstrštyk.

13.03.2023 2 z 5

2 dni strávené v spoločnosti Harryho Hola. Začala som, ako je u mňa zvykom pekne po poriadku... a pustila som sa do zoznamovania s toľko oslavovaným hrdinom od Jo Nesbo. A priznám sa, že som sa zo začiatku aj hnevala. Napätia v príbehu v prvej polovici nebolo ani za mak, aspoň že som sa v množstve opisov čo to dozvedela o osídlení Austrálie a živote domorodého obyvateľstva - čo bolo zaujímavé, ale ja som sa pustila do detektívky, či? Rovnako dynamike príbehu uberali aj opisy Harryho života, či jeho spomienok na udalosti dávno minulé. Aj napriek frflaniu počas čítania som sa nevzdala a konečne, síce až v poslednej tretine knihy som "bola odmenená". Manikúra to prežila bez ujmy, ja tiež, tak idem na Švábov.

BarboraSalome
BarboraSalome
17.02.2023 3 z 5

Po nedávném prvotním setkání s povídkami od Jo Nesba jsem se vrhla i na kriminální příběhy s Harry Hole od téže autora. První díl série mě neodradil, budu pokračovat. Oceňuji i dobré popsání australských reálií.

icezero
icezero
14.02.2023 3 z 5

K prvnímu dílu jsem se dostal až později, po jiných severských detektivkách. Příběh je docela zajímavě, jen mě napadlo, jestli by něco podobného bylo vůbec reálné. Spíš to celou sérii jen zajímavě uvádí a Harryho démon alkohol se proplétá celým příběhem. Celkově mi některé úseky příběhu přišly trošku překombinované, ale to neznamená, že by kniha nebyla zajímavá. Podle mě patři, možná protože je to začátek serie a čtenář zatim nezna všechny souvislosti, spíš do průměru. Uvidim co další dily...

FideiDefensor11
FideiDefensor11
13.02.2023 4 z 5

Netopýr je vynikající úvod do série Harryho Holea, který chytne a už nepustí. Je to přesně tak agresivní a surové, jak byste od severské kriminálky čekali. Filozofování a austrálské legendy mi zas tolik nevadily; nikdy to nepřekročilo neúnosnou mez. Přestože byla 1. půlka poněkud táhlejší, v 2. polovině bylo vše bohatě vynahrazeno, kdy jsem se od čtení doslova nemohl odtrhnout. Zápletka navíc dává smysl; v pohodě beru dokonce i vysvětlení Andrewovy nečinnosti. V kontextu knihy se vše na konci vyjasnilo a všechny zápletky se rozpletly. Dílo navíc čtenáře provede mnoha různými sociálními sférami, která se nám můžou líbit, či ne, na každý pád tyto návštěvy skvěle dokreslují atmosféru celé knihy. Netopýra tak rozhodně mohu označit za knihu, která stojí za přečtení.

MíšaS.
MíšaS.
05.02.2023 3 z 5

Nebylo to špatné. Vzhledem k tomu, že všechny podobné severské kriminálky jsem většinou po prvním díle odložila s tím, že se mi to nelíbí a nezajímá mě, co se bude dál dít, tak tady si i ráda další díly půjčím.
Ano, nebyl to žádný "akčňák" a děj se dal docela předvídat, ale zase na druhou stranu se to četlo hezky, Harry je celkem sympaťák a jsem zvědavá, jak bude pracovat doma (jestli se tedy další díly také neodehrávají v jiných zemích).

Liss93
Liss93
30.01.2023 4 z 5

Až čtenářské výzvě se povedlo mě seznámit s Harry Holem. A nebylo to vůbec špatné seznámení, děj plyne rychleji než rozbouřené moře, jen se člověk musí zpočátku trochu zorientovat v množství osob, které do příběhu zasahují. Ale určitě dobré uvedení mladého norského detektiva.

tonysojka
tonysojka
22.01.2023 3 z 5

Autor a ani Harry Hole mě v prvním díle série nepřesvědčili, že by v záplavě příběhů o pátrání po masovém vrahovi mělo jít v jejich případě o nadprůměrné dílo.

wildprincess
wildprincess
18.01.2023 2 z 5

Moje prvni kniha od Nesba a teda velke zklamani...nuda nuda nuda....ja vlastne prvni pulku knihy nebyla ani zvedava, kdo je vrah. Kniha me vubec nevtahla do deje...absolutne ji chybelo napeti. No budu se muset trochu premoct, abych Nesbovi dala jeste sanci :-( a pritom jsem se na neho taak tesila...no...budu doufat,ze dalsi knihy jsou ctivejsi

castiglione
castiglione
11.01.2023 3 z 5

Dobrá rada na začátek: Když se chcete pustit do čtení Harryho Holea, rozhodně nezačínejte Sněhulákem!
Dobrá rada na konec: Když se pustíte do čtení Harryho Holea od Netopýra, rozhodně vydržte do Sněhuláka!

08.01.2023 2 z 5

Petr13103
Petr13103
30.12.2022 5 z 5

Musím se přiznat že jsem od této knihy moc nečekal kvůli recenzním a musím přiznat že byly částečně pravdivé: 200 stran se tam nic neděje. Ale jinak je kniha strhující a úžasná krásně jsem si vykreslil postavy. Ale má to jeden háček, já jako první četl Sněhuláka a díky tomu jsem hned znal vraha protože tam byl zmíněn. Jinak excelentní Nesbø jako vždy.

KlariN
KlariN
11.12.2022 3 z 5

Harry se představuje. Scandi noir prvky vzhledem k australským lokacím zatím poněkud upozaděny, genius loci, některé vedlejší charaktery i fragmenty z minulosti hlavního hrdiny výborně formulovány. Bonusem je i přítomnost osvěžujícího nadhledu. Mínusem budiž přepálený závěr, jenž evokuje bondovky. Coby otevření série však uspokojivé.

Johncze
Johncze
21.11.2022 4 z 5

Moje první setkání s veleslavným Nesbem a myslím, že to nedopadlo vůbec špatně. Nečekal jsem, že zrovna první díl severské krimi bude zasazen doslova na druhý konec světa, ale o to to možná bylo zajímavější. Popisy míst a postav jsou poutavé, dobře to odsýpá a stále se něco děje. Harryho postava je celkem fajn. Co to trochu shodilo je zbytečně divoký konec a místy příběh přitažený za vlasy.