Netopýr

Netopýr https://www.databazeknih.cz/img/books/15_/151870/bmid_netopyr-z6X-151870.jpg 4 5720 1023

Harry Hole série

V Austrálii je nalezena mrtvá norská dívka. Vše poukazuje na to, že byla znásilněna a zavražděna. Oddělení vražd osloského policejního ředitelství vysílá do Sydney kriminalistu Harryho Holea, jehož úkolem je sekundovat místní policii při vyšetřování. Zároveň si zde má Harry odpočinout od problémů s alkoholem i psychických potíží. Při autonehodě totiž jeho vinou zemřel mladý kolega. Pasivně přihlížet a jen radit však Harry neumí, a tak se ve vyšetřování začíná navzdory nelibosti australských kolegů silně angažovat, zvláště poté, co vyjde najevo, že nejde o jedinou vraždu a že má policie patrně co do činění se sériovým vrahem. Harry se postupně dostává do prostředí pasáků, drogových dealerů, prostitutek, transvestitů, cirkusáků i boxerů a seznamuje se se světem a s legendami původních Austrálců a jejich prostřednictvím také s netopýrem – symbolem smrti.... celý text

Literatura světová , Detektivky, krimi , Thrillery

Vydáno: ekniha , Kniha Zlín

Flaggermusmannen , 1997

Hakate
Hakate
09.07.2022 4 z 5

Kdysi jsem příběhy HH četla na přeskáčku, nyní konečně přišel čas přečíst sérii celou a ve správném pořadí.
Pomalejší rozjezd mi nevadil naopak knize vnesl zajímavý nádech, zápletka, rozuzlení, zvrat, dobře se čte, napínavé, vše co má dobrá kriminálka mít :)

Zlajda95
Zlajda95
07.07.2022 4 z 5

Pro mě strašně pomalý rozjezd, musela jsem si dát pauzu a věnovala jsem se jiným knihám... No při návratu jsem zjistila, že jsem skončila přesně v tom místě, kde se to konečně začíná lámat :D I tak dávám 4* za promyšlenost příběhu, nečekané zvraty i australské prostředí.

Jája92
Jája92
21.06.2022 4 z 5

Harry Hole..., jméno, které je mnohým čtenářům velmi dobře známé díky slavnému spisovateli a tím není nikdo jiný, než norský autor Jo Nesbø.
O této severské krimi jsem dobře věděla, ale čtení jsem dlouhou dobu odkládala, až se mi nedávno dostal do rukou první díl nazvaný Netopýr. Musím se přiklonit na stranu těch, kteří první kapitoly považují za pomalý rozjezd, neboť tomu tak skutečně je. Velice zvolna poznáváme hlavní postavu, norského kriminalistu, který rozhodně není typickým vyšetřovatelem, skrývá nejedno tajemství.
Od dvousté stránky příběh nabere na obrátkách a v tu chvíli jsem se naplno pohroužila do čtení. Občas mi ovšem děj přišel malinko chaotický, na druhou stranu se v něm udály situace, které jsem vůbec neočekávala. Pro neangličtináře budou trochu překážkou anglické věty, které se v textu vyskytují a úplnou náhodou jsem objevila, že je jejich překlad na konci knihy! Rozhodně jsem se však dověděla zajímavé věci o Austrálii a jejích legendách.
Z Harryho jsem měla celou dobu rozporuplné pocity, ale rozhodně je to zajímavá postava.

MM_Master
MM_Master
14.06.2022 5 z 5

"Netopierí muž" (Flaggermusmannen). Takto sa to začalo. Prvý, úvodný prípad nórskeho detektíva Harryho Holea. Dej sa odohráva v Austrálii, v meste Sydney. Harry Hole tam prichádza objasniť vraždu mladej ženy pochádzajúcej z Nórska.

Ešína
Ešína
16.05.2022 4 z 5

Trochu pomalejší rozjezd ale Jo Nesbø to přeci nemohl rozpálit hned na začátku. S Harrym se ale vůbec nemaže, to tedy ne. Příběh byl dobrý, proto knize odpustím i trochu toho amaterského chování australské policie. A z konce mezi Harrym a Briggitou mě zamrazilo.

Pítrs85
Pítrs85
05.05.2022 3 z 5

Vůbec první setkání s Jo Nesboeho, resp. s jeho hlavní postavou Harry Holem a po přečtení Netopýřího muže můžu prohlásit jediné- je to dobré, je to tak dobré, jak jdou legendy o tomto slavném norském spisovateli. Pokud po mírně pomalejším rozjezdu přistoupíte na jeho hru, dočkáte se nejen napínavého krimi thrilleru, ale i menšího průvodce po krásném kontinentu, co se Austrálie zove (všechny ty legendy o domorodých obyvatelích příběh dobře osvěžují, byť někdy jsou našroubované krapet na sílu). Pořád jsem si říkal, kdy to začne být drsné a temné, jak mě o příbězích Holea vyprávěli známí, no stačila první sklenička whiskey a už to jelo šupem dolů... s Harrym. Konec je správně přitaženej za vlasy, já se při čtení ale velmi bavil, druhá polovina přečtená víceméně na jeden nádech, což je vždycky známka dobrého příběhu. Těším se na další (a další a další) příběhy norského detektiva.

milicent2
milicent2
03.05.2022 4 z 5

H.H. č. 1 možná půjdu proti davu, vůbec mi totiž nevadil pomalejší děj, na rozdíl od jiných zde píšících přítomných. Není to moje první kniha od J.N., ale nebudu a ani nechci srovnávat.
Solidní příběh s trochou australské historie s několika mrtvolami a maličko useknutým koncem...ale Birgitta - to zabolí.

Akana
Akana
21.04.2022 4 z 5

Úřadující král severské krimi, první kontakt: Harry Hole určitě není první detektiv, který má problém s alkoholem, ale mezi svými vnitřně rozhozenými kolegy se neztrácí. Intermezzo líčící jeho recidivu bylo docela zábavné. Takže hlavní hrdina v pořádku, výchozí nastavení "Nor v Austrálii" také, včetně zajímavých a s dějem provázaných exkurzí do mytologie a života Austrálců. Trochu mě zklamalo, jak snadné bylo už někdy v polovině určit pachatele jen a jen na základě četnosti výskytu na předchozích stránkách (nikdo další zkrátka nepřipadal v úvahu). Ale podobně jako jsem zaznamenal u Keplera, i v této sérii mě ty nejkvalitnější kousky patrně teprve čekají. Takže Netopýra beru jako solidní předkrm.

Kekik
Kekik
21.04.2022 3 z 5

To tak očekávám drsnou severskou krimi, a dostanu případ z rozpálené Austrálie...

Tak jsem se konečně pustila do mnou dlouho očekávané série s "knižní celebritou" Harrym Hole. Byla jsem z komentářů připravena, že tento první (a dle hodnocení i druhý) díl je poněkud slabším, než ty následující. Přesto mě ale nenapadlo, že budu mít s knihou až tak velký problém, který trval zhruba 200 stran. Až do scény s vystoupením v St. George's Theatre jsem nacházela při čtení jen samé nedostatky. Kupříkladu to, že je zde mnoho vět v angličtině. Naštěstí jsem si při zběžném listování (byla jsem na 38. straně) všimla, že je úplně vzadu překlad. Dále jsem si vypěstovala averzi na slovo Austrálec. Nevím proč jsem to vždy četla jako Austráááálec. Pokaždé jsem se na tomto slově zasekla. Ale to je moje blbost. Jako největším mínusem ale rozhodně považuji rozveklý děj, v kterém bylo pomálu vyšetřování. Trochu mě i štvalo ukecanost postav ( I když nakonec jsem ty příběhy shledala zajímavými). Knihu táhla postava Andrewa. Dokonce jsem knihu odložila a přečetla jinou (Mrchožrout). Věřím, že to pomohlo. Neboť poté, co jsem se ke knize vrátila, přišla scéna s vystoupením, a od té doby jsem začínala příběhu věnovat více pozornosti, nemusela jsem se do čtení nutit. Ba naopak. Začínalo mi dělat problém knihu odložit. A posledních několik kapitol bylo opravdu velmi zajímavých a napínavých. Také oceňuji občasný humor. Párkrát mi to pozvedlo koutky nahoru. V sérii budu pokračovat. Nejen proto, že jsem si koupila dvanáct dílů najednou, ale protože v tuto sérii věřím již několik let. Těším se, až se pročtu k těm dle čtenářům lepším dílům.

Cheynn
Cheynn
16.04.2022 3 z 5

Za mě průměrná detektivka, čekala jsem asi víc. Některé části, hlavně zezačátku, jsem musela přeskakovat, ale jakmile děj eskaluje, je to chytlavější. Charakter Harryho Holea mě nezaujal, není to kniha, která by mě naprosto vtáhla do děje a nepustila.

knihomolka_eli
knihomolka_eli
07.04.2022 2 z 5

Harry Hole prichádza vyšetrovať prípad zavraždenej Nórky do Austrálie. Spoznáva austrálsky vyšetrovací tím, kultúru a históriu Austrálie a aj jej odvrátenú stránku (bary, predaj drog, prostitúcia, boxeri atď.). Vo vyšetrovaní tápe a nevie prísť na to, kto by mohol byť vrahom. Jeho kolega sa ho snaží naviesť na správnu stopu, sám vraha z istého dôvodu označiť nemôže. Harrymu sa čas kráti a vraždy pribúdajú. Odhalí kto za všetkým stojí?

Sériu s Harry Holom registrujem už roky a tiež som čítala, že prvé 2 časti treba pretrpieť a potom prídu lepšie...tak pevne verím, že to tak bude.
Prvých 200 strán bolo pre mňa neskutočnou nudou. Kopec informácii o Austrálii, kultúra, história, mytológia....ale s prípadom vraždy Nórky, ktorý prišiel Harry vyšetrovať, sa nijako nehýbalo a do čítania som sa musela nútiť. Zvrat nastal až po úmrtí jedného člena tímu (čo ma fakt mrzelo, lebo to svojím spôsobom bola zaujímavá postava). Vraha som tipla podstatne skôr, ako bol odhalený, ale nevedela som, či je môj tip aj správny a chýbal mi motív. Každopádne zvyšná polovica knihy sa už čítala rýchlejšie a bola napínavejšia, no celkový dojem z knihy to nenapravilo. Dúfam, že ostatné knihy zo série ma nadchnú viac.

toni-az
toni-az
23.03.2022 4 z 5

(SPOILER) Ne že bych si z téhle knížky sednul na zadek, ale za mě příjemná detektivka, kde vrah se dal odhadnout cca v polovině a téměř jistotu měl člověk po té sebevraždě. Ale na rozdíl od ostatních mě prostředí Austrálie bavilo a její historie taky.

Vadily mi zejména dvě věci - opilecké intermezzo a skutečnost, jak amatérsky se zachovali policajti v akci s Brigittou. Takovou amatérštinu aby pohledal...

Čtení od Hynka Čermáka mi přišlo jedno z nejlepších co jsem zatím slyšel, ačkoli režie audiknihy z nejlepších nebyla - dlouhé odmlky, ještě delší hudební pasáže, které měly o kus větší hlasitost než čtení samo.

Shindo
Shindo
11.03.2022 3 z 5

Moja prvá kniha od autora. Nečakal som, že sa dej kriminálky nórskeho autora bude odohrávať v horúcej Austrálii.

Dej sa spočiatku vliekol, tu a tam som mal možnosť dozvedieť sa niečo z austrálskej mytológie. Miestami som mal ale pocit, že čítam tuctovú kriminálku.
Spád nastal cca po 200 stranách, kedy sa dej začal zamotávať a mŕtvi pribúdali. Prekvapilo ma, kto je vrah a zamrzelo, ako skončil vzťah Harryho s Birgittou (fandil som im).

Metuje
Metuje
19.02.2022 3 z 5

(SPOILER) Knihu jsem četl znovu po přečtení pěti prvních dílů a jsem nucen ubrat jednu hvězdičku z hodnocení mého bývalého já, které bylo čtenářským nováčkem a bylo z knihy uchvácené. Série netradičně začíná na druhém konci zeměkoule, než je rodná země hlavního hrdiny a neobsahuje tolik vedlejších postav, které v dalších dílech tvoří Harryho okolí. Tím patrně další díly nabývají na zábavnosti. Konkrétně mi nevyhovovalo, jak nás Nesbø tolik nenaváděl na falešné stopy a jak na můj vkus příliš rychle ukončil Andrewův život, rád bych ho viděl i v dalších dílech v nějaké zajímavé poloze.

Dvorik
Dvorik
16.01.2022 3 z 5

Cetl jsem jen Snehulaka a pak Netopyra. To je opravdu jina liga. Zde se prvnich 200 stranek nic nedeje, neustaly popis nudne australske historie. Pribeh jako takovy je fajn, ale nema zadne napeti a ani finale neni moc uspokojujici. Mimochodem ve Snehulakovi je zminen vrah z teto knihy.

markinho962
markinho962
30.12.2021 3 z 5

Prý mám přetrpět první 2 knihy, tak uvidíme další

Mahunka
Mahunka
29.12.2021 2 z 5

Čekala jsem více, uvidíme další díly.

Karoley
Karoley
27.12.2021 4 z 5

Po přečtení Sněhuláka jsem se rozhodla vzít Případy Harryho Holea pěkně od začátku, od Netopýra. Prima detektivka, seznámení s hlavním hrdinou, prostředí Austrálie, místní příběhy a mýty. Celou dobu jsem si myslela, že vrah je někdo jiný ;))

*Netopýr je austrálský symbol smrti

Lenndy
Lenndy
25.12.2021 3 z 5

Už jsem od Nesba četla lepší knížky.Hodně dlouho mi trvalo,než jsem se začetla.S velkým zaujetím jsem ji četla až tak od třičtvrtě knihy.

stojinek
stojinek
09.12.2021 2 z 5

Četla jsem v angličtině a bohužel musím přiznat, že tato kniha mě nijak zvlášť nenadchla.dej velmi rozvlekly...ale své čtenáře si jistě najde.