Netopýr

Netopýr https://www.databazeknih.cz/img/books/14_/145158/bmid_netopyr-tZy-145158.jpg 4 5745 1026

Harry Hole série

První román ze série případů Harryho Holea, ve kterém nekonvenční kriminalista odjíždí do Sydney sekundovat místní policii při vyšetřování. Kniha získala řadu ocenění a odstartovala dráhu Joa Nesboho k dnešní pozici hvězdy světové krimi. V Austrálii je nalezena mrtvá norská dívka. Vše poukazuje na to, že byla znásilněna a zavražděna. Oddělení vražd osloského policejního ředitelství vysílá do Sydney kriminalistu Harryho Holea, jehož úkolem je sekundovat místní policii při vyšetřování. Zároveň si zde má Harry odpočinout od problémů s alkoholem i psychických potíží. Při autonehodě totiž jeho vinou zemřel mladý kolega. Pasivně přihlížet a jen radit však Harry neumí, a tak se ve vyšetřování začíná navzdory nelibosti australských kolegů silně angažovat, zvláště poté, co vyjde najevo, že nejde o jedinou vraždu a že má policie patrně co do činění se sériovým vrahem. Harry se postupně dostává do prostředí pasáků, drogových dealerů, prostitutek, transvestitů, cirkusáků i boxerů a seznamuje se se světem a s legendami původních Austrálců a jejich prostřednictvím také s netopýrem - symbolem smrti...... celý text

Literatura světová Detektivky, krimi Thrillery
Vydáno: , Kniha Zlín

Flaggermusmannen , 1997

Karoley
27.12.2021 4 z 5

Po přečtení Sněhuláka jsem se rozhodla vzít Případy Harryho Holea pěkně od začátku, od Netopýra. Prima detektivka, seznámení s hlavním hrdinou, prostředí Austrálie, místní příběhy a mýty. Celou dobu jsem si myslela, že vrah je někdo jiný ;))

*Netopýr je austrálský symbol smrti

Lenndy
25.12.2021 3 z 5

Už jsem od Nesba četla lepší knížky.Hodně dlouho mi trvalo,než jsem se začetla.S velkým zaujetím jsem ji četla až tak od třičtvrtě knihy.

stojinek
09.12.2021 2 z 5

Četla jsem v angličtině a bohužel musím přiznat, že tato kniha mě nijak zvlášť nenadchla.dej velmi rozvlekly...ale své čtenáře si jistě najde.

Kubajzz
30.11.2021 4 z 5

Nesbo nezklame, určitě budu případy Harryho Holea sledovat dál. Knížka byla super, napínavá a pěkně se četla. Doporučuji

Erummeldë
18.10.2021 5 z 5

(SPOILER) Na detektivkách velmi oceňuji, když se pachatel objevuje již na začátku nebo v průběhu příběhu a né těsně před vyřešením. Děj byl velmi zajímavý, i když jsem se místy ztrácela v postavách a jejich podobně znějících jménech.

sarka9190
13.10.2021 3 z 5

Docteno před týdnem, dost dobré. Pár dílů s Harrym jsem už přečetla, takže mi trochu vadí jeho pravidelně se vyskytující opilecke výkyvy v každém z dílů, které jsem vzala do ruky. Našla jsem nakonec řešení a četbu jeho knih si prokládám jinými autory, jelikož se obávám, že by mi po čase splýval. Ale co Jo Nesbo parádně umí, je poslední čtvrtina každé knihy. Parádní kolotoč vrazdicek, akce a překvapení. To je důvod, kvůli kterému mám příběhy Harryho Holea ráda.

vladka321
08.10.2021 1 z 5

Abych řekla pravdu vůbec se mi to nelíbilo. Bylo to takové utahané, nezáživné. Nic, co bych si musela přečíst znovu.

MartinkaSl
11.09.2021 5 z 5

Klasický Nesbø.

Prvních 100 stránek se vleče, skoro vás až nudí, ale pak se děj rozeběhne, a už nejde přestat číst. Do poslední chvíle jsem opět netušila, kdo bude vrahem.

Harry Hole mi není cizí, pár knih ze série jsem už přečetla, takže jeho rozervanost mi nevadí, naopak imponuje.

Ver777
27.08.2021 2 z 5

Seč oslavovaný spisovatel, mne bohužel neoslovil. Knihu jsem nedočetla, což se mis stává málokdy. Severské detektivky mám ráda, mám jen jednu drobnou podmínku...potřebuji, aby vyšetřovatel byl psychicky vyrovnaný, aspoň trochu. Tady jsem nevěděla jestli je větší psychopat kriminalista nebo kriminálník. Pokud máte rádi hodně temna, tak vám to sedne. Pokud ne, vyberte si nějakého jiného spisovatele.

iv.ča
24.08.2021 5 z 5

Moc mě to bavilo!!!

Delphín
09.08.2021 4 z 5

Když si protrpíte lehce nudných prvních cca sto stránek, dostane se Vám do rukou fantastické čtivo, kdy autor umí skvěle nabudit atmosféru deprese, lásky i napětí. Na knihách od Nesbøho mám rád hlavně to, jak každý detail jenž v průběhu příběhu zmínil, v onom finále vždy hraje důležitou roli i když se zdánlivě zdá o naprostou prkotinu.
Škoda slabšího začátku, ale doporučuji!

n.ezn.amy
04.08.2021 3 z 5

Má první kniha od Nesba a setkání s Harry Holeam, který přijíždí vyšetřovat z Norska do Sydney vraždu norské dívky. Ve svém okolí jsem se setkal s veskrze nadšenými reakcemi na tohoto spisovatele. Bohužel mě moc nesednul. Detektivka jako taková špatná není, co mi vadí je pomalejší nezáživný rozjezd, který ovšem posléze začne mít spád a zápletka byla dobrá. Co mi naopak v této knize vadilo, byl dlouhý popis australského života, který podle mě tolik s příběhem jako takovým, nic společného nemá. Za mě lehký průměr.

85098211
29.07.2021 4 z 5

(audiokniha)
Harry Hole mi není postava úplně neznámá ;-), prozatím jsem jako audio poslouchala už jiné jeho dva případy - ale víceméně náhodně. Začala jsem z prostředka Sněhulákem, potom jsem si poslechla jeho úplně poslední případ a nyní jsem se rozhodla, začít hezky od začátku ;-). I podle mého názoru je tato kniha úplně jiná než ty následující, ale úplně bych ji nezatracovala. Harry se vydává do Austrálie, kde v tomto poněkud neobvyklém prostředí se svým kolegou vyšetřuje vraždu jedné mladé norské dívky. Bohužel je rozjezd knihy dost pomalý a rozvláčný, čtenáři tedy poměrně dlouho trvá, než ho četba (či v mém případě poslech) začne bavit. Aspoň já jsem to tak měla ;-). Zato poté události naberou na tempu, vyšetřování začne být napínavé a kniha doslova strhující! A když dojde k dalším (částečně dokonce záhadným) úmrtím, tak Harry Hole neví, kde mu hlava stojí ;-). Jako člověk mi sympatický moc nebyl, ale to se stává v knihách (i v životě) častěji. A proto se to na mém hodnocení ani nijak neodrazí. Dávám poctivé čtyři hvězdičky a v sérii budu určitě pokračovat - tentokrát už ve správném pořadí... A také doufám, že další knihy budou zase to pravé ořechové - třeba se zde autor jenom potřeboval rozepsat?

andrea7191
20.07.2021 2 z 5

Souhlasím s tím, že pokud by tato kniha měla být moje prvotina od autora, pravděpodobně by u ní zůstalo a do dalších bych. Nebavilo mě to a to jsem měla audioknihu. Ne, že by příběh byl špatný, ale nebylo to to, co by mě upoutalo na místě a nedovolilo mi to se zvednout a jít dělat něco jiného.

sniciknihomolka
12.07.2021 4 z 5

Tohle byla moje první zkušenost s autorem a byla velmi pozitivní. Kniha měla pomalý rozjezd na začátku, který mi vyhovoval. Mohla jsem se pořádně seznámit hlavními postavy. Líbila se mi jak byla kniha doplněna historií o Austrálii. Zápletka byla jednoduchá, ale přesto výborná. Měla jsem tip na vraha, který mi tak trochu jako obvykle nevyšel. Harry mi byl velmi sympatický, ale štvalo mě, jak se neuměl ovládat vůči alkoholu. Jo Nesbø si hodně vyhrál s charakteristikou postav. Moc ráda se přečtu další knihy z této série.

be_pa
07.07.2021 5 z 5

Moje druhá knížka tohoto autora. Podle první, tou byl Pentagram, byla tato "klidná", proložená krátkými popisy přírody, historie Austrálie a jejích původních obyvatel Austrálců. Líbila se mi i proto, že jsem poslouchala audio výborně namluvené Hynkem Čermákem.

Booksaddict
29.06.2021 3 z 5

Musím říct, že mě víc nadchly knížky Nesba z nesérie o HH. Postav jak na orloji a v některých jménech se vyznat, to byl oříšek. Samozřejmě budu pokračovat v dalších dílech, když už jsem se na to dala, ale uvidíme, jestli dojdu až na konec. Už mi trochu vadí opakující se věci ve všech Nesbových knihách (alkohol, drogy, single chlapi, kurvy, velká láska bez happy endu a anglický věty).

Simix.š
20.06.2021

Nesbo mánie už mě taky dohnala, tak jsem začala HH sérii. Jako dobrý, některé pasáže byly úplně zbytečné a dlouhé, jen jsem je přelítla očima a přeskočila. Co se mi líbilo, že si Nesbo dal práci a zjistil si i nějaká ta fakta o dané zemi a krmil nás těmito zajímavostmi v průběhu knihy. Ale s koncem nejsem úplně spokojená .... Určitě si přečtu další díly série a jak jsem z komentů pochopila, autor se postupně více rozepisuje a s každým dílem se lepší. Celkově bych dala tak 75-80 %.

Ivet_V
20.06.2021 3 z 5

Moje první kniha od Nesba. Na sérii Harryho Holea jsem se chystala už dlouho a chtěla jsem značít od začátku. Ze všech stran jsem slýchala, že je tam až moc postav, ale to mi nepřišlo jako hlavní problém. Bylo to hrozně zdlouhavě napsané a byly tam dlouhé zbytečné odstavce o australské kultuře. Na druhou stranu tam bylo něco podrobně popsané a říkali jste si proč, ale na koci se ukázalo že je to důležité pro děj.

Vladii
08.06.2021 3 z 5

Tak bohužel se musím přidat k ostatním čtenářům, kteří knihu hodnotí jako slabší z celé série. HH mám ráda, četla jsem na přeskáčku pár pozdějších knih a byla vždy nadšená. Rozhodla jsem se přečíst si všechny díly a pěkně po pořádku. :) Od prvního dílu mě odrazovaly recenze, ale dala jsem to. První půlka mě nebavila vůbec, druhá už byla mnohem lepší, ale zápletka byla zvláštní a ani Harry nebyl ten Harry, kterého mám ráda. Nicméně aspoň jsem se dozvěděla, jak správně číst jeho příjmení, i když se obávám, že "Houl" už mám prostě zažitý. :)