Netopýr

Netopýr https://www.databazeknih.cz/img/books/14_/145158/bmid_netopyr-tZy-145158.jpg 4 5736 1025

Harry Hole série

První román ze série případů Harryho Holea, ve kterém nekonvenční kriminalista odjíždí do Sydney sekundovat místní policii při vyšetřování. Kniha získala řadu ocenění a odstartovala dráhu Joa Nesboho k dnešní pozici hvězdy světové krimi. V Austrálii je nalezena mrtvá norská dívka. Vše poukazuje na to, že byla znásilněna a zavražděna. Oddělení vražd osloského policejního ředitelství vysílá do Sydney kriminalistu Harryho Holea, jehož úkolem je sekundovat místní policii při vyšetřování. Zároveň si zde má Harry odpočinout od problémů s alkoholem i psychických potíží. Při autonehodě totiž jeho vinou zemřel mladý kolega. Pasivně přihlížet a jen radit však Harry neumí, a tak se ve vyšetřování začíná navzdory nelibosti australských kolegů silně angažovat, zvláště poté, co vyjde najevo, že nejde o jedinou vraždu a že má policie patrně co do činění se sériovým vrahem. Harry se postupně dostává do prostředí pasáků, drogových dealerů, prostitutek, transvestitů, cirkusáků i boxerů a seznamuje se se světem a s legendami původních Austrálců a jejich prostřednictvím také s netopýrem - symbolem smrti...... celý text

Literatura světová , Detektivky, krimi , Thrillery

Vydáno: , Kniha Zlín

Flaggermusmannen , 1997

petrulka
30.04.2015 3 z 5

Vidím, že nejsem sama, kdo začal od konce. Chyba? Sněhulák supr, Levhart ještě lepší..Policii jsem odolala s tím, že se TAKY vrátím k počátku všeho. Nevím, jestli bych se ale k dalším knihám vůbec dostala, kdybych začala rovnou Netopýrem. Souhlasím s tím, že příběh je rozvleklý až hrůza. Harryho jsem milovala jako "ztracený případ" a ejhle, najednou se musím vypořádat s tím, že je mladý, plný sil a energie. Ale i tak..prostě ho dám, celého. Bez diskuze!

Bambus
25.04.2015 3 z 5

Po všech těch ódách na Nesba jsem nemohla zůstat pozadu a sáhla jsem po prvním dílu série. Prvních 250 stran bylo dost průměrných. Vůbec mě nenadchly, do čtení jsem se musela přemlouvat a nechápala jsem, co na Nesbovi všichni vidí. Ke konci začala kniha nabírat spád a v napětí jsem ji dočetla. Celkově bych ji hodnotila jako průměrnou. Neurazí, ale v osobní knihovničce ji rozhodně nepotřebuji.

Martink@
20.04.2015 4 z 5

Začala jsem Sněhulákem, pak jsem šla na Pentagram...Hned po přečtení nám na prodejnu přišla Policie, což mě hodně lákalo, ale přemluvila jsem se, že začnu číst Nesba od začátku, pěkně postupně. Takže jsem vzala Netopýra... I přesto, že je hodnocen, jako jeho nejslabší kniha, mě bavila... čekala jsem to mnohem horší... a to jako vážně :-) Oproti Sněhulákovi, který byl zatím TOP, je slabší..ale žádná tragédie to nebyla... takže se toho nebojte... je to rozjezd dobrým směrem :-) Neměla takové tempo, to asi ne, ale nenudila. Naopak pořád je vysoko nad hodně detektivkami co máme na krámě v regálech...a že jich tam je :-D

Ronkar
16.04.2015 3 z 5

Možná moje chyba, že jsem s Nesbem začal uprostřed (Sněhulák). Ale zatímco ten bych označil za až děsivě mrazivou (nejen prostředím) severskou detektivku, kde to napětím vře, Netopýr je stejně ospalý jako australská vedra a tu a tam nekonečně rozvleklý jako tamní pouště. Nelze říct, že je to špatná kniha. To ani omylem, ale očekával jsem víc a to zejména z hlediska tempa příběhu, se kterým se tu nepracuje moc dobře. Vlastně mě nejvíc uspala detektivní zápletka, protože se tu hodně mluví, poznává prostředí a do poloviny knihy se skoro nic neděje. Naopak velmi dobře autor pracuje s hl. postavou detektiva Harryho a jeho osobních démonů. Co mě rovněž potěšilo je pozadí a mytologie původních obyvatel Austrálie. Jak říkám. Po Sněhulákovi zklamání, přesto nakonec lehký nadprůměr.

msjadepaton
15.04.2015 2 z 5

Žádná katastrofa to nebyla, ale rozjezd trval půlku knihy a i pak to občas kolísalo. Příběh drží pohromadě, ale zdlouhavé historky vedlejších postav o jejich minulosti a australské bajky si autor mohl odpustit. Zbytečně to zpomalovalo děj a to knize bylo na škodu. Na druhou stranu, kdyby se to vynechalo, nevydal by zbylý příběh na celou knihu. Vztahové záležitosti byly další část, u které jsem usínala.
Harry Hole je ale docela sympatická postava, dokud mu nedáte do ruky flašku, takže možná zkusím ještě jednu knihu ze série.

misha006
14.04.2015 5 z 5

První kniha od Nesba, co jsem četla, ale rozhodně ně nejhorší. Tady se prostě jen rozehřívá, aby pozdější díla byla mistrovská, což jsou. Každopádně od Netopýra jsem se nemohla odtrhnout, tak jako od všech Nesbových knih. Prostě ty další jsou jen lepší.

Svatoslav
10.04.2015 3 z 5

Po mediální masáži přichází zvláštní ani ne zklamání, jako spíše vystřízlivění. Autor si umně pohrává s jazykem a australskou mytologií, ale přitom poněkud zapomíná na detektivní zápletku, jež je neoriginální, průhledná a v závěru doslova kýčovitá. S velkými obavami se pustím do pokračování a budu doufat, že se Nesbo začne držet motta "méně moralizování, vztahového dusna a více pozornosti na nosnější detektivní linii".

07.04.2015 4 z 5

od knihy jsem moc nečekala, protože jsem slyšela, že jsou první případy Harryho takové vláčné. první půlka knihy mě ničím moc nenadchla, ale ve druhé se to pěkně rozjelo a já se od knížky nemohla odtrhnout. druhé půlce bych dala pět hvězd, ale první tři, tak dávám průměr. těším se na další díly.

Rawar
04.04.2015 4 z 5

První setkání s knihou, kterou pan Nesbo napsal, ve mě zanechává pocit lehkého rozčarování a to i přes fakt, že se jedná o výborně napsanou detektivku, s nepředvídatelným dějem a kvalitně napsanými postavami. Ono kdyby tomu bylo naopak, asi by se jeho knihy nestaly modlou veřejnosti.

(Ačkoliv dnes dokáže masu zaujmout sebevětší hovadina a pro člověka mého charakteru, naprosto nestravitelná sračka typu hladových her a divergencí (má poklona děvčata)), Netopýří muž rozhodně není tímto případem.

Do plného počtu pěti hvězd, se nevejde jen z důvodu osobního. A sice, že mi hlavní hrdina Harry, nepřijde jako dvakrát rovný chlap. A já mám rád model poldy, sice spráskaného životem, ochlastu a lehkého misantropa, ale stoprocentně důvěryhodného maníka, který nestřílí po zvířatech a nenahání zbytečně, očividně zamilované holky, do sebevražedných misí. Ještě mu dám šanci, ale pokud se bude chovat stejně arogantně jako zde...

ewi
02.04.2015 3 z 5

uprimne, kniha ma nebavila, docitala som len z dovodu, aby som chapala suvislosti v dalsich dieloch. Bola to moja prva kniha od Nesba a teda neocaril ma, no predpokladam, ze dalsie casti serie budu lepsie- aspon podla hodnotenia to tak vypada...

sabca.0207
31.03.2015 4 z 5

Začátek byl pro mě slabší, ale nakonec jsem velice spokojená :)

Toňula
20.03.2015

Po Sněhulákovi,Lovci lidí a Levhartovi jsem sáhla po autorově prvotině a přiznávám bez mučení, nedočetla jsem..Došla jsem do poloviny a stále čekala, že mě příběh vtáhne,ale marně..? Chování Harryho Hole mě tentokrát vůbec nezaujalo, ani jeho australský kolega a upřímně,vlastně mi ani nevadilo, že jsem se nedozvěděla pachatele..Každopádně na Nesba nezanevřu, zkusím další z jeho novějších děl..

kristyna2349
16.03.2015 3 z 5

Četla jsem ji asi jako třetí v pořadí od Nesba a moc se mi nelíbila. Řekla bych, že detektivky, které vyšly později jsou lepší. Zdají se mi víc napínavé.

Peťulka3
14.03.2015 5 z 5

Na to, že to je nejhůře hodnocená kniha z celé série, jsem byla mile překvapena. Mělo to hlavu a patu, a i když je Harry Hole velice zvláštní člověk, nakonec si ho stejně zamilujete.

BlackBlade
08.03.2015 3 z 5

Všude vidím knihy od Nesba, všude slyším samou chválu, tak jsem začal číst sérii s detektivem Harry Holem. Na začátku Netopýra jsem byl překvapen, že se děj odehrává v Austrálii, čekal jsem nějakou temnou severskou naturální detektivku. Kámoš říkal, že první díl je asi nejslabší, ale i tak to stojí za to, abych chápal spoilery v dalších dílech, takže s chutí do toho.
No, bylo to zajímavé, ale vraha jsem tušil už zhruba v polovině a nakonec se mi to potvrdilo. Škoda, že to nevyšlo s Brigitte, ta se mi tam moc líbila. Za mě 60 %
Doplněno 1. 9. 2015 - Rozhodně doporučuji vydržet! Od 4. dílu Nemesis a dál to nabere skvělý spád a knihy jsou super!

species
02.03.2015 3 z 5

Kniha je velmi lehká na čtení, není nad čím moc přemýšlet. Ale autorovi se podařilo udržet vraha až do samého konce v tajnosti... to chválím.

mpb1913
24.02.2015 4 z 5

Nemá rád knihy z prostředí velkoměst a drogového podsvětí, proto jsem tuhle knihu dlouho odkládal. Na druhou stranu mám rád alkohol v jakékoliv podobě a jakémkoliv množství, takže pocity které prožívá hlavní hrdina mi často přišli dost povědomé.
HH mě zajímal víc než příběh samotný a doufám že v dalších dílech se s ním seznámím trochu důvěrněji než tomu bylo v díle prvním.

Any21
14.02.2015 4 z 5

Kniha, která se čte sama. Škoda jen konce.