Nemesis

Nemesis https://www.databazeknih.cz/img/books/69_/69463/bmid_nemesis-saO-69463.jpg 4 4076 569

Harry Hole série

Začal podzim. V jedné bankovní pobočce v centru Osla dostává vedoucí pětadvacet vteřin na to, aby otevřel bankomat, vybral z něj peníze a naházel je do připravené kabely. Limit o šest vteřin překročí. Bankovní lupič ukáže do bezpečnostní kamery šest prstů, zastřelí jednu ze zaměstnankyň a beze stopy se vytratí. Případ dostává na starost Harry Hole, jeden z nejlepších kriminalistů osloské policie, ale zároveň velmi svérázný chlapík, osamělý vlk s neuspořádaným osobním životem a alkoholik, kterému dělá problémy podvolit se jakékoli autoritě. Při vyšetřování mu sekunduje velmi zdatná policejní posila Beáta Lonnová, dcera známého zastřeleného kriminalisty, která zaujala místo Harryho zavražděné kolegyně Ellen Gjeltenové. Krátce po zahájení vyšetřování je ve svém bytě nalezena Harryho dávná láska Anna Bethsenová. Vše nasvědčuje tomu, že spáchala sebevraždu v ten večer, kdy u ní byl Harry na večeři. Téměř vše. Jenže Harry má naprosté "okno" a z návštěvy si nic nepamatuje. Co se vlastně v Annině bytě odehrálo? Když vyšetřování uvízne na mrtvém bodě, rozhodne se Harry využít pomoci Raskola, původem rumunského Roma, Annina příbuzného a legendárního bankovního lupiče, který se sám přihlásil policii a nechal se uvěznit. I z vězení však dokáže tahat za potřebné nitky. Harry uzavře s Raskolem dohodu: Raskol mu pomůže najít bankovního lupiče a Harry oplátkou za to odhalí Annina vraha. Kolotoč událostí se rozbíhá. A to podzim teprve začal.... celý text

Literatura světová , Detektivky, krimi , Thrillery

Vydáno: , Kniha Zlín

Sorgenfri , 2002

Mr.Donut
Mr.Donut
13.01.2021 4 z 5

Čtení Nesba se pro mě stalo krajně návykovou záležitostí a Nemesis nebyl výjimkou.

O to víc mě mrzí autorova příležitostná "lenost", jež se objevila zatím v každé ze čtyř knih (jedu chronologicky). Nesmírně promyšlená zápletka s mnohonásobnými zvraty ve vyšetřování se tak střídá s jednáním ryze racionálních postav nesrozumitelným způsobem, které se autor ani neobtěžuje vysvětlit zkratem emocí/úsudku. Tyto kapitoly pak působí přehnaně "holywoodsky" a kazí celkový dojem z jinak výborné knihy.

Hall3006
Hall3006
22.12.2020 4 z 5

Mé první setkání s Jo Nesbø. A bylo to zajímavé setkání. Když jsem stále narážel na pochvalné recenze jeho knih, tři jsem si pořídil. Kvalitní čtení i pro mě, který se kriminálkám spíše vyhýbal. Knihu jsem četl asi déle než jsem chtěl, občas jsem se musel vracet. Hlavně kvůli nejasnostem, které vznikají když čtete knihu ze série, která není první. Ale zvědavost jak to (pro znalé čtenáře zase) Harry Hole vyřeší mě hnala dál. Závěr je, že mi nezbývá než si doplnit i ostatní knihy.

Anet2106
Anet2106
22.11.2020 3 z 5

Tenhle díl byl slabší než předchozí. Moc se mi nelíbilo, že tam byly dohromady dva nesouvisející případy. Mám radši když je tam jen jeden a autor se více soustředí na jeho vyšetřování.

kalache
kalache
17.11.2020 5 z 5

...pan Nesbo by mohl psát trochu rychleji,jsem mu v patách...

Tracyenka
Tracyenka
15.11.2020 4 z 5

Další díl zase o trochu propracovanější než ten předchozí. Nesbo se s každou další knihou zlepšuje, jeho styl mi fakt sedí.
U tohoto dílu nemám v podstatě co vytknout, jen ta záležitost kolem Anny a její vysvětlení mě trošku zklamala, podle mě by to takhle nikdy nemohlo vyjít, možná moc překombinované.. Taky mě dost štve ta situace kolem Prince, hodně se to táhne, ale to je asi můj osobní problém. :)
Rovnou se pouštím do další knihy s Harrym.

ennlady
ennlady
23.10.2020 4 z 5

Zpočátku jsem se do knížky nemohla začíst, nějak mě nechytala. Možná jsem nebyla tak úplně správně naladěná. Hned na začátku dojde v jedné Osloské bance k loupežnému přepadaní, které se nezdá skoro ničím výjimečné, snad jen tím, že je při něm zastřelena jedna z pokladních. Harry Hole se do vyšetřování zakousne s jemu vrozenou urputností, neboť se mu na případu něco nezdá. Pomáhá mu jeho nová kolegyně Beata, která je nesmírně šikovná, vyzná se ve čtení videozáznamů a navíc má fenomenální paměť na tváře. V průběhu pátrání dojde k další tragické události: ve svém bytě je zastřelena bývalá Harryho milenka Anna. Oba případy se zamotávají a jen pomalu rozmotávají, dokud není vše rozlousknuto. Rozuzlení jsou překvapivá, ale zase ne takové "Tééééda", jak jsem čekala. Harry během obou vyšetřování opět utrpí několikero prakticky smrtelných zranění, kterým by každý druhý člověk podlehl jedna dvě, ale proč ne. Zatím je dobře, že žije, třebaže už hodně jeho blízkých pan Nesbo nechal zemřít. Nicméně ano, hodnotím 4 * a určitě doporučuji.

RonnieSmithx
RonnieSmithx
09.10.2020 4 z 5

Další případ Harryho Holea hodnotím lepšími 4 hvězdičkami, protože těch 5 si schovávám na další díly. Knížka je velmi čtivá, má nabitý děj a určitě se u ní nudit nebudete :) Skvělá zápletka.

Pumpkin
Pumpkin
07.10.2020 5 z 5

Další Harry Hole, a zase o kus lepší než předešlý. Tentokrát posloucháno jako dramatizace, což krásně umocnilo napětí v knize.

lencin
lencin
19.09.2020 5 z 5

Vrchní komisař norské policie Harry Hole je osobně zapleten do vyšetřování bankovního přepadení a do vyšetřování sebevraždy Romky Anny, která je jeho dávnou známostí.
Velmi čtivé.
(2011)

432830
432830
19.07.2020 4 z 5

Velmi proleteny a slozity pripada Harryho Holea. Mozna az prilis. Cetla jsem horsi i lepsi dily.

Briv
Briv
12.07.2020 3 z 5

Harryho čtu pěkně od prvního dílu, ale teď - u čtyřky, u mě nastalo zakolísání. Tento díl mě prostě moc nebavil. Možná to bylo způsobené některými postavami, které se zde objevily. Ale ať mu nekřivdím, tak na druhou stranu mě dost bavilo zkoumání kamerového záznamu a v tom byla Beáta skvělá. Kdoví, kam až to holka dotáhne. Jako jo, půjdu číst i pětku a uvidíme.

slunicko1958
slunicko1958
02.07.2020 5 z 5

Můj vztah ke knihám o HH se postupně vyvíjí, ale tento detektiv mi není sympatický. Ještě zdaleka ne!
Nejprve jsem četla Sněhuláka a nijak zvlášť nadšená jsem nebyla. Pocit z dalších knih byl jak na houpačce. Nemesis se mi líbila, tento objemný román jsem přečetla rychle. Výhrad můžu mít spoustu, ale nechci. Bála jsem se o Beátu, naštvalo mě, že Princ zůstal neodhalen. Několikrát jsem si myslela, že jsem vraha Anny i bankovního lupiče již sama odhalila a jejda! Zase bylo všechno jinak. Mám důvod číst další příběh, protože chci vědět, jak Hole Prince odhalí.

Tereez8662
Tereez8662
27.06.2020 5 z 5

Úžasný příběh a zápletka. Knihu nelze jen tak odložit.

Dolik13
Dolik13
09.06.2020 3 z 5

Bohužel, ale Harry Hole je pro mě stále dost nesympatická postava. Faktem je, že si to způsobuji sám, když jsem četl nejprve Sněhuláka a teď Nemesis, takže hodně na přeskáčku, nicméně...
Nesedí mi ani styl autora. Kniha v celkovém kontextu vyzní zajímavě, ale 500 stránek je na mě strašně moc, zvlášť , když se jedná o kriminálku. Neříkám, že Nesbovi nedám šanci do třetice, ale už teď vím, že nepůjdu s většinovými davem a že mezi mé oblíbené autory patřit nebude.

HellBell
HellBell
05.06.2020

(SPOILER) Pozor, může obsahovat spoiler!!!
Prosím, mohl by mi někdo vysvětli, jak do toho nakonec byla zapletena Astrid Monsenová alias její alter-ego? V tomhle jsem se totálně ztratila :D.

Gard
Gard
18.05.2020 5 z 5

Chytré, komplikované, sympatické, brilatntní. A to samé platí i pro Harryho Holea.

zimka.r
zimka.r
14.05.2020 4 z 5

Asi pravda, že každá další kniha je lepší. Ale já asi na detektivky nemám hlavu. Ztrácím se ve jménech, dějových linkách, ale na konci se mi vše spojí dohromady, tak nevím jestli to tak má být... ?! Další díl určitě otevřu, ale né hned :)

Marek.Sc
Marek.Sc
20.04.2020 5 z 5

Bohyňa pomsty: - knižka napínavá od začiatku po koniec. Autor vtiahne čitateľa do deja už na začiatku príbehu. Kriminálka, pri ktorej sa postupne rozuzľujú nové a nové skutočnosti. A hoci si čitateľ myslí, že hlavná postava páchateľa (páchateľov) už odhalila, je na omyle. Až záver prinesie definitívnu odpoveď na otázku, kto za tým všetkým stoji.

Ookmalej
Ookmalej
06.04.2020 2 z 5

Tak nevím. Ze začátku to vypadalo napínavě, ale pak už to bylo celé takové zamotané. Světlý moment byl v těch střizích do Jižní Ameriky a pak ta napínavá scéna, kdy Beatě míří vrah na hlavu a odpočítává. Ale zbytek toho mě nějak neuchvátil. Když to srovnám se Sněhulákem, je to slabý odvar. Celou dobu jsem se nutila do toho to dočíst, protože je to přece Nesbø, ale jsem rozčarovaná. Podobně jako v Netopýrovi.

Janadvorackova
Janadvorackova
25.03.2020 2 z 5

První z autorových knih, která mě vyloženě nebavila.
Asi kombinace námětu a přednesu audia. To první bylo jako z pětačtiřicetiminutového dílu obyčejné kriminálky, celkem nuda.
A to druhé nebylo nic moc.