Nemesis

Nemesis https://www.databazeknih.cz/img/books/69_/69463/bmid_nemesis-saO-69463.jpg 4 4098 571

Harry Hole série

Začal podzim. V jedné bankovní pobočce v centru Osla dostává vedoucí pětadvacet vteřin na to, aby otevřel bankomat, vybral z něj peníze a naházel je do připravené kabely. Limit o šest vteřin překročí. Bankovní lupič ukáže do bezpečnostní kamery šest prstů, zastřelí jednu ze zaměstnankyň a beze stopy se vytratí. Případ dostává na starost Harry Hole, jeden z nejlepších kriminalistů osloské policie, ale zároveň velmi svérázný chlapík, osamělý vlk s neuspořádaným osobním životem a alkoholik, kterému dělá problémy podvolit se jakékoli autoritě. Při vyšetřování mu sekunduje velmi zdatná policejní posila Beáta Lonnová, dcera známého zastřeleného kriminalisty, která zaujala místo Harryho zavražděné kolegyně Ellen Gjeltenové. Krátce po zahájení vyšetřování je ve svém bytě nalezena Harryho dávná láska Anna Bethsenová. Vše nasvědčuje tomu, že spáchala sebevraždu v ten večer, kdy u ní byl Harry na večeři. Téměř vše. Jenže Harry má naprosté "okno" a z návštěvy si nic nepamatuje. Co se vlastně v Annině bytě odehrálo? Když vyšetřování uvízne na mrtvém bodě, rozhodne se Harry využít pomoci Raskola, původem rumunského Roma, Annina příbuzného a legendárního bankovního lupiče, který se sám přihlásil policii a nechal se uvěznit. I z vězení však dokáže tahat za potřebné nitky. Harry uzavře s Raskolem dohodu: Raskol mu pomůže najít bankovního lupiče a Harry oplátkou za to odhalí Annina vraha. Kolotoč událostí se rozbíhá. A to podzim teprve začal.... celý text

Literatura světová Detektivky, krimi Thrillery
Vydáno: , Kniha Zlín

Sorgenfri , 2002

Stanas513
27.01.2022 3 z 5

Jak už jsem jednou tady poznamenala, tento spisovatel asi mým oblíbencem nebude. Jeho styl psaní mi prostě moc nevyhovuje, příliš chaotický. Možná, kdybych viděla tento příběh zfilmovaný, budu z něj mít lepší pocit.

Karoley
27.12.2021 4 z 5

Po přečtení Sněhuláka jsem se rozhodla vzít případy Harryho Holea pěkně od začátku.
HH4 - Nemesis je slušná detektivka, ale bohatě by mi stačila jedna dějová linka - ta kolem smrti Anny, jejíž rozuzlení bylo vrcholem knihy. Vyšetřování bankovních přepadení mi přišlo místy matoucí a ani si nejsem jistá, jestli jsem vše nakonec dobře pochopila.

"Nejhorší, co můžeš udělat člověku, není to, že ho připravíš o život, ale že ho připravíš o to, pro co žije."

Kubajzz
30.11.2021 4 z 5

Vypadá to, že sériii Harryho poslechnu komplet audio :-) Opět brilantní detektivka. Už se těším na pokračování.

DámaMáma
10.11.2021 5 z 5

Skvělá kniha, u které ani nevnímáte 518 stran…

Vlaďkaa4
21.09.2021 5 z 5

No a zase otevřený konec.....

iv.ča
24.08.2021 5 z 5

Neuvěřitelně propletený příběh.

Petra185
04.08.2021 4 z 5

(SPOILER) Tento díl mě bavil o trošičku víc než předchozí Červenka. Opět mě zaujalo finální rozluštění celého případu a odhalení vraha. Trochu jsem doufala, že už Harry konečně odhalí Waalera. O to víc se ale těším na další díly.

mataj
15.07.2021 5 z 5

Co se týče knih JN, jsou pro mě sázkou na jistotu a série s HH je jednoduše perfektní. Kniha Nemesis (neboli Bohyně pomsty) se rozbíhá docela poklidně ale pak začne nabírat obrátky a o napětí není nouze. Je plná zvratů a překvapení, ale na to jsem si již u tohoto spisovatele zvykla a těším se na to.

sniciknihomolka
12.07.2021 4 z 5

(SPOILER) Čtvrtý díl byl trochu neobvyklý. Příběh byl propletený s loupežným oddělením. Harrymu pomáhala jeho nová kolegyně Beáta, která byla strašně šikovná. Vyznala se ve videozáznamech a případu velmi pomohla. Harry zároveň pátral po vrahovi, který zavraždil Elllen. Velké plus bylo, že Harry v tomto díle nepil. To mě překvapilo. Nemesis pro mě nebyl tak zajímavý, jako předešlé díly. Možní proto, že to nebyl díl vyloženě o vraždě. Nemohla jsem se pořádně začíst. Později to bylo lepší. Červenka stále vyhrává. Vrhám se na další díl. Snad nezklame mé očekávání :)

andrea7191
24.06.2021 3 z 5

Kniha měla na můj vkus delší rozjezd, než by se mi líbilo, ale pak už to bylo fajn. Sice to dle mého není úplný WAU efekt, ale možná je to tím, že nečtu sérii popořadě tak, jak by se slušilo a patřilo.

VeruMalfoy
12.04.2021 4 z 5

(SPOILER) Knihu jsem poslouchala jako audio. Ta byla naštěstí výborně namluvená, protože jinak bych hodnotila na 3 hvězdičky. Harry se v knize chová dost nelogicky místy, třeba když ztratí telefon a nezablokuje si simku. Nebo když ho nenapadne, že pachatel by klidně mohla být žena a automaticky pomýšlí na muže, tak by přece detektiv přemýšlet neměl, nebo když za sebou zanechává otisky prstů. Pak označí špatného pachatele, ale na konci mu vše naštěstí dojde. I přes všechny nedostatky se mi ale kniha líbila.

JaniMa
11.04.2021 5 z 5

Byla trochu chyba začít 4.knihou série. Občas mi poněkud chyběla znalost některých drobností. Také jsem se trochu ztratila v závěru knihy. Možná za to mohla únava, protože bylo těžké se od knihy v závěru odtrhnout. Příběh byl čtivý a hledání spojitostí mezi aktéry napínavé. Chystám rozečíst si sérii od začátku a moc se na to těším!

Ivanka83
04.04.2021 4 z 5

Bohyně pomsty... tak ta se opravdu pomstila. Super zápletka. Vraha jsem opět neodhalila :-D. Chyběla mi tam Rachel, ale nakonec jsem byla ráda, že u toho nemusela být.
A jsem opravdu zvědavá co ještě chystá ten prevít Waaler...

katst
03.04.2021 3 z 5

Věřím, že kdybych četla, budu mít z knihy větší zážitek. Protože při zpětném pohledu se mi námět a zápletka líbily.
Jen v podstatě divadelní, vícehlasé, zpracování audioknihy mi nevyhovovalo.
Díky tomu jsem si příběh pořádně neužila, ztrácela se v jednotlivých postavách.
(audiokniha)

sandy.cole
03.04.2021 3 z 5

Dlouhý rozjezd. Chápu, že to nemusí být hned od třetí stránky, ale minimálně od dvacáté bych očekával něco, co by...aha, to je to očekávání (smích)

Páájinka
22.03.2021 5 z 5

Audiokniha. S přibývajícími díly se Nesbo zlepšuje. Perfektní zápletka.

VendyBW
08.03.2021 3 z 5

Knihu jsem popravdě četla docela dlouho. Ne že by mne nudila či tak, ale nebylo tolik času. Takže první část knihy jsem četla dlouho a pak jsem se snažila dočíst a zjistit, jak to vše bylo. Samozřejmě se mi zase kniha líbila, všechny detaily, zase jsem si tipla vraha špatně....ale co mě trošku mrzí, tak to byl závěr. Čekala jsem více detailů, více napětí, prostě víc...

Kami33
02.03.2021 5 z 5

Pár knížek Jo Nesbo jsem už četla, i když ne tak, jak jdou za sebou. (A kdybych nečetla první Švábi, nemuselo mi trvat tak dlouho než jsem přečetla další). Ale k Nemesis... Protože jsem nedávno dočetla Červenku (mimochodem vynikající), šla jsem pokračovat k Nemesis a opět skvělé. Napínavé, zajímavé - např. ohledně romských zvyklostí, plné zvratů. Prostě hezké čtení.

Lily101
10.02.2021 4 z 5

Souhlasím s recenzí pode mnou. Než se kniha rozjela, tak to chvíli trvalo (to se však stává, tak já jen, ať to nevzdáváte/!!/, neb by to byla škoda-po cca 66 straně vše nabere spád), nicméně pak už děj odsýpal a i přes vcelku odhadnutelný závěr, se mi kniha asi líbila. Určité narážky bych opominula, ale je to autorovo právo a současně na to, jak mě vlastně téma knihy moc nebralo, se vše zajímavě rozjelo a i další linie příběhu se začaly rozvíjet (jiné případy).

Terrez93
29.01.2021 4 z 5

První knížka od autora, kterou jsem četla...nejdříve jsem se nemohla pořádně začíst, dělalo mi hrozný problém se v postavách orientovat, ale tak v půlce knížky už to bylo OK. Příběh super nepředvídatelný, postavy příjemné, určitě to není poslední knížka co od o něho budu číst. :)